Análna fisúra (ritná trhlina) – nechcený suvenír z análneho sexu. Ako sa lieči?

Análny sex na jednej strane veľa ľudí priťahuje a vzrušuje, no na druhej strane so sebou prináša mnohé riziká a nebezpečenstvá. Tým najbežnejším je natrhnutie análneho otvoru, čo sa odborne nazýva análna fisúra.

Čo to je? Ako vzniká? Ako sa prejavuje? A hlavne, ako sa análna fisúra lieči? Na to si odpovieme v tomto článku.

análna fisúra (ritná trhlina)

 

Ritná trhlina – problém intímny, no riešiteľný

Análna fisúra alebo aj fisúra konečníka je vo svojej podstate prasklinou, ktorá vzniká obvykle v zadnej stene konečníka. Najčastejšou príčinou análnej trhliny môže byť zápcha, ale aj nešetrný análny sex. Sliznica v oblasti konečníka je totiž veľmi jemná, a tak ju možno veľmi jednoducho pretrhnúť.

AKO PREDCHÁDZAŤ TRHLINÁM BEHOM ANÁLNEHO SEXU?

Dôležitá je správna a dostatočná lubrikácia. 

Odporúčame luxusné lubrikačné gely na vodnej báze, ktoré sú šetrné k vašim slizniciam, a vďaka vysokej klzkosti chránia vašu intímnu oblasť pred úrazmi.

toyfluid

 

 

[su_testimonial name=“MUDr. Dana Maňasková“ photo=“https://www.lepsia-erekcia.sk/wp-content/uploads/2019/04/medicinsky_symbol.png“ company=“medicinman.cz“ url=“http://medicinman.cz/?p=nemoci-sympt/analni-fisura“]Bolestivá prasklinka v okraji konečníka dokáže silno bolieť a pôsobiť ohromný strach z každej ďalšej defekácie, že pacient môže mať tendenciu defekáciu odkladať a zadržiavať.

Tým si, okrem iného, pripraví ešte horšie utrpenie v podobe objemnejšej a tvrdšej stolice.[/su_testimonial]

 

Nepleťte si však ritnú trhlinu s hemoroidmi. Hemeroidy totiž oproti análne fisúre sú rozšírené kŕčové žily v oblasti konečníka. Kŕčové žily má v tejto oblasti úplne každý, avšak nie každý trpí ich ochorením.

Prasklina oproti tomu ale vzniká bez ohľadu na to, či hemoroidy máte. Fisúra konečníka je teda už skutočným ochorením konečníka v dôsledku pretrhnutia sliznice análu. Na vine je často aj análny sex.

[su_testimonial name=“MUDr. Miroslav Zavoral“ photo=“https://www.lepsia-erekcia.sk/wp-content/uploads/2019/04/medicinsky_symbol.png“ company=“uvn.cz“ url=“https://www.uvn.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2744&Itemid=1358&lang=cs“]Análna fisúra a hemeroidy sa prejavujú krvácaním z konečníka rovnako, ako nádory kolorekta.

Preto je nutné v týchto prípadoch vždy vykonať endoskopické vyšetrenie celého hrubého čreva (totálnu kolonoskopiu), aby sa vylúčil nádor.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=“Najčastejšia príčina análnej fisúry je mechanického pôvodu, popisuje MUDr. Jiří Fencl, vedúci lekár oddelenia jednodňovej chirurgie v Nemocnici s poliklinikou Vysočany“ photo=“https://www.lepsia-erekcia.sk/wp-content/uploads/2019/04/medicinsky_symbol.png“ company=“jednodenni-chirurgie.cz“ url=“https://www.jednodenni-chirurgie.cz/“]Stačí, aby stolica bola ten deň o niečo väčšia než obvykle, aby mala väčšiu hustotu alebo aby v nej bolo viac nestráviteľných zvyškov.

Typické je ostré zrno z celozrnného pečiva, ktoré je síce zdravé, no v konečníku dokáže narobiť neplechu. Dôjde vlastne k mechanickému poškrabaniu konečníka, a to na mieste, kde je veľmi výrazná citlivosť.[/su_testimonial]

 

VIDEO: MUDr. Svetozár Štěpánek hovorí o príčinách a liečbe análnych trhlín.

 

Prejavy ritnej fisúry

Ako spoznáte, že bola pretrhnutá stena vášho konečníka, teda že skutočne trpíte análnou fisúrou? Fisúra konečníka sa prejavuje bolestivosťou konečníka pri vyprázdňovaní, jasne červenou krvou na povrchu stolice alebo toaletnom papieri, pálením a svrbením konečníka.

 

Typy ritnej trhliny

Ritné trhliny majú dva prejavy:

  • Akútna análna fisúra – problém netrvá dlhšie ako 6 týždňov. Zvládnete si ju vyliečiť svojpomocne. Nie je potrebné navštíviť lekára.
  • Chronická análna fisúra – problém pretrváva dlhšie ako 6 týždňov. Bohužiaľ si ju nedokážete vyliečiť svojpomocne. Je nutné navštíviť lekára.
[su_testimonial name=“MUDr. Jiří Fencl“ photo=“https://www.lepsia-erekcia.sk/wp-content/uploads/2019/04/medicinsky_symbol.png“ company=““ url=““]Môžete patriť k tým šťastnejším a do ďalšej stolice alebo počas najbližších dní sa prasklina sama bez liečenia spontánne zahojí.

Alebo budete patriť k druhej polovici, čo sú pacienti, ktorým sa prasklina nehojí.[/su_testimonial]

 

Sledujte teda dobu, počas ktorej s análnou fisúrou zápasíte. Ak to už naozaj trvá pridlho, nebolo by od veci navštíviť lekára. S ritnou trhlinou sa môžete zveriť do rúk praktického lekára, ale aj odborníkovi v oblasti gastroenterológie. Lekár vám konečník prezrie a určí vhodnú liečbu.

[su_testimonial name=“Lekár MUDr. Stanislav Strolený z EUC Kliniky Kladno“ photo=“https://www.lepsia-erekcia.sk/wp-content/uploads/2019/04/medicinsky_symbol.png“ company=“eucklinika.cz“ url=“https://www.eucklinika.cz/kladno/nase-oddeleni/lekari-v-zarizeni/stanislav-stroleny“]Rizikovými faktormi sú zlé stravovacie návyky, nedostatok vlákniny a tekutín, alkohol, fajčenie, obezita, nedostatok pohybu, dlhé sedenie v kanceláriách a na vyhrievaných sedačkách pri riadení motorových vozidle, samozrejme stres a ďalšie.[/su_testimonial]

 

Liečba análnej fisúry

Najprv je možné pokúsiť sa liečiť trhlinu svojpomocne, a to sedacími kúpeľmi a aplikáciou lokálnych liečiv v podobe mastí a čípkov. Najvhodnejšia je pre tento účel dubová kúra, ktorá krásne konečník upokojí a zregeneruje sliznicu. Z čípkov sú najviac odporúčané HemaGel PROCTO, ktoré dokážu vyliečiť akútne aj chronické ritné trhliny.

Dôležité je tiež piť denne dostatok tekutín, obmedziť alkohol a kofeinové nápoje, jesť stravu bohatú na vlákninu, neodkladať návštevu toalety a po každom vyprázdnení ritnej oblasti sa jemne umyť a osušiť. To všetko vám pomôže zbaviť sa problémov s análnou fisúrou.

Pokiaľ sa fisúra týmto spôsobom ani po niekoľkých týždňoch nezahojí, stále vás to v oblasti konečníka boli a vídate krv na toaletnom papieri, je potrebné navštíviť lekára, ktorý vám trhlinu pomôže zaceliť. Lekár vám môže navrhnúť liečbu pomocou vstreknutia botoxu. Podľa skúseností tieto injekcie dočasne ochromia zvierače, zmierna bolesť v oblasti konečníka a podporí hojenie u 60 až 80 % pacientov.

Vo vzácnych prípadoch rozsiahle trhliny, pokiaľ dôjde k zlyhaniu všetkých vyššie uvedených metód ošetrenia, môže lekár vykonať operačnú liečbu plastikou fisúry v celkovej anestézii. K tomuto riešeniu ale lekár pristupuje až vo chvíli, keď všetky ostatné metódy zlyhajú.

Análna fisúra by sa rozhodne nemala podceňovať. Môže vám spôsobiť dlhodobé problémy v podobe bolestí, ktoré vedú k zadržiavaniu stolice a zhoršovaniu problému. Pokiaľ si necháte ritnú trhlinu žiť vlastným životom, môže vyústiť až do nebezpečného chronického zápalu, výhrez konečníka alebo dokonca znemožnenie normálneho vyprázdňovanie. Preto nad tým nemávajte rukou, ale okamžite konajte.

 

Prevencia ritnej trhliny v dôsledku análneho sexu

Análna fisúra nie je nič príjemné, a tak je najlepšie a najjednoduchšie sa jej skrátka a jednoducho úplne vyhnúť. Pokiaľ si nechcete priamo odopierať análny sex, zostáva vám vlastne iba jedna možnosť zníženia rizika análnej trhliny – kvalitný lubrikant.

Kristína, 28 rokov, radí zo svojej vlastnej skúsenosti:

„Ak vás to moc bolí, potom to nerobíte dobre. Je jednoduché mať bolestivý análny sex. Ide o mnohé faktory, ktoré vám pomôžu uvoľniť sa. Je dôležité používať veľa lubrikačného gélu. Skutočne veľa!

Používajte tiež análne kolíky a začnite od najmenšieho. Postupne privyknite zadoček na rozťahovanie a uvidíte, že potom pôjde všetko lepšie a bude sa vám to páčiť.“

Takže mazať, mazať a znova mazať. Lubrikačným gélom rozhodne nešetrite. Skvelou voľbou je análny lubrikačný gél Pjur analyse. Ide o jeden z najlepších lubrikačných gélov na análne využitie. Nezasychá, viac kĺže a obsahuje dezinfekčné látky. Skvelá voľba pre bezpečný análny sex.

[su_testimonial name=“Lekár MUDr. Stanislav Strolený“ photo=“https://www.lepsia-erekcia.sk/wp-content/uploads/2019/04/medicinsky_symbol.png“ company=““ url=““]Prevencia je zdravá strava, dostatok tekutín a pohybu. Vhodné je tiež sprchovanie po stolici a ošetrení okolia konečníka krémom.[/su_testimonial]

 

Zároveň je však nutné konečník na análny sex pripraviť. Nemôžete sa len tak bezhlavo pustiť do milostného šantenia. To by rozhodne nedopadlo dobre. Konečník je totiž v normálnom stave veľmi stiahnutý, a tak je jasné, že môže rýchlo a jednoducho dôjsť k jeho poškodeniu.

Preto sa najprv odporúča použitie najrôznejších erotických hračiek, ktoré ho postupne a pomaly roztiahnu a až potom sa môže prejsť na samotný análny sex.

Ako sa na análny sex pripravuje pornoherečka Lady Dee?

„Najprv použijem análny kolík, ktorým otvor trocha viac roztiahnem. Kolík následne vymením za vibrátor, ktorý tam chvíľu nechám, aby sa zadoček ešte lepšie prispôsobil. Je dôležité použiť silikónový lubrikačný gél, nie vodný, ten je nanič. Potom sa už môžeme vrhnúť na vec.“

 

VIDEO: Pre silnejšie žalúdky – operácia análnej fisúry. Ďalšie videá si nájdite priamo na YouTube.

 

Prvá pomoc na análnu fisúru

Ak ste sa análnej trhline nevyhli a práve teraz ste sa preľakli pri pohľade na krv na toaletnom papieri, rozhodne nepanikárte a postupujte krok za krokom:

  1. Jemne dané miesto očistite vodou a precízne osušte do čistého uteráka.
  2. Na budúce zjemnenie problémov pri vyprázdňovaní môžete v prvých dňoch použiť klystír. Vhodným šetrným klystírom je Klystír – análna sprcha Black, 3 násady.
  3. Večer pred spaním použite aj glycerínové čípky. Tie vám ďalší deň pomôžu s vyprázdňovaním.
  4. Ani v tejto chvíli nezabúdajte na dostatočnú lubrikáciu. Mazať, mazať a zase mazať – to je zlaté pravidlo, pokiaľ ide o konečník.
  5. Ak vás konečník stále veľmi bolí, môžete bolesť utíšiť lokálnymi mastičkami s lidokaínom.

Základom je v prvej chvíli konečník príliš nezaťažovať, nechať ho dostatočne zregenerovať a nijakým spôsobom mu nepridávať. V prvých dňoch sa teda oň pozorne starajte.

[su_testimonial name=“Lekár MUDr. Stanislav Strolený “ photo=“https://www.lepsia-erekcia.sk/wp-content/uploads/2019/04/medicinsky_symbol.png“ company=““ url=““]V prípade postupne narastajúcich pružných útvarov, s krvácaním vytlačených pri stolici, s možnosťou repozície alebo neskoršie už trvalo vyhreznutých je už väčšinou nutná operácia.

Môže ale ísť aj o iné ochorenia, a preto je vhodné takéto problémy vždy konzultovať so špecialistom a podstúpiť krátke, jednoduché vyšetrenie.[/su_testimonial]

 

Análna trhlina nie je síce vôbec nič príjemné, ale našťastie na to umrieť nemôžete. Snažte sa ale podobným problémom vyhýbať a na análny sex choďte pomaly. Za následné problémy vám to vôbec nestojí. Užite si krásne chvíle s partnerkou či partnerom a predchádzajte problémom s ritnou trhlinou.

toyfluid

 

KLIKNITE A ČÍTAJTE: 5 príčin bolesti penisu pri erekcii.

5/5 - (1 vote)