Kondylómy – sú drobné genitálne bradavice dôvodom pre paniku?

Genitálne bradavice sú sexuálne prenosná choroba. Zvonka sa prejavujú na koži genitálií a v análnej oblasti. Zvnútra potom v močovej trubici penisu. Bradavice sú typicky vystúpené a ružovo sfarbené. Tvarom môžu niekedy pripomínať karfiol.

Takýto zdravotný stav nemusia sprevádzať vôbec žiadne symptómy. V druhom prípade sa naopak dokáže nepríjemne prejaviť.

V lekárskych kruhoch sa im hovorí kondylómy. Genitálne bradavice sa objavujú na genitáliách alebo v ich blízkom okolí. Rovnako, ako pri ostatných bradaviciach, je ich pôvodcom ľudský papilomavírus (HPV). Celosvetovo ide o jednu z najčastejšie prenášaných sexuálnych chorôb.

Samotný výstupok je len špička ľadovca. Vírus sa dostane aj do buniek normálne vyzerajúcej kože v okolí výstupkov. Pravdepodobne sa potom rozšíri aj do ďalších častí urogenitálneho traktu.

kondylómy

 

Ako muž chytí kondylómy?

K prenosu genitálnych bradavíc dochádza sexuálnym kontaktom s infikovaným partnerom. Sú veľmi nákazlivé. Kondóm môže pomôcť, ale nezaistí 100 %-nú ochranu proti bradaviciam.

 

Genitálne bradavice a ideálne podmienky prenosu

Hoci ostáva ešte veľa priestoru pre výskum v oblasti šírenia choroby, doktori vypozorovali, aké podmienky sú pre šírenie najvhodnejšie. Vlhko a teplo v genitálnej oblasti nahráva prenosu a rastu vírusu.

 

Bradavice na penise prichádzajú nenápadne

Genitálne bradavice majú svoje špecifiká. Väčšina ľudí, ktorá chytí vírus, nemá o jeho prítomnosti ani poňatia. Vírus môže infikovať bunky a pritom sa neprejavovať veľa rokov. Tak sa stane až vo chvíli, keď je imunitný systém oslabený.

V poslednej dobe sa objavujú ohľadne spojitosti týchto bradavíc s rakovinou genitálií. Pacienti s historickým výskytom kondylóm môžu byť v skupine ohrozenej rakovinným bujnením. HPV sa spája s rakovinami análneho otvoru a penisu.

Akýkoľvek sexuálny styk je teda potenciálne nebezpečný pre prenos vírusu. Pomerne nebezpečný je tiež pre všetky páry, ktoré plánujú počatie. Vírus je prenosný na dieťa z infikovaného tkaniva ženských rodidiel.

 

VIDEO: O genitálnych bradaviciach hovorí prof. Jana Hercogová. 

 

Genitálne bradavice na penise nie sú nič príjemné

Vzhľadom na miesto, kde sa objavujú, a štýl, akým dochádza k ich prenosu, môžu mať aj výrazný psychický dôsledok. Na nositeľa je vyvíjaný pomerne silný emociálny a sociálny tlak. Prichádzajú pocity hanby, nahnevania, viny a hanby.

 

Kondylómy sa objavia, keď ich najmenej čakáte

Pokiaľ sa v oblasti genitálií objavia útvary podobné karfiolu, je čas navštíviť lekára. Ten je schopný určiť, či ide o genitálne bradavice alebo o iný problém.

Nákaza vírusom sa dá zistiť amatérsky aj doma. Stačí si kúpiť vínny ocot a vyliať ho na bradavice. Pokiaľ zbelejú, ide pravdepodobne o genitálne bradavice. Za lekárom ale bežte v každom prípade. Diagnózu je možné potvrdiť až po kompletnej biopsii a profesionálnom vyšetrení pod mikroskopom.

VIETE, že pohlavne prenosnými chorobami sa zaoberá odbor venerológia

 

Kondylómy sa prejavia najrýchlejšie pri oslabení organizmu

Vírus začína mať viditeľné prejavy v momente, kedy je imunitný systém nakazeného človeka oslabený. Často sa bradavice objavujú bez zjavného spúšťača.

Obyčajne ich výskyt naštartuje choroba. Tou býva často aj iná sexuálne prenosná choroba. Ďalšími spúšťačmi sú drogy, chemoterapia a lieky zabraňujúce odmietnutiu orgánu pri transplantácii. Chorobu tiež dokáže naštartovať nedostatok kyseliny listovej a vitamínu A. Rizikovým faktorom je aj fajčenie.

 

Kondylómy a inkubačná doba

Genitálne bradavice majú celkom dlhú inkubačnú dobu. Po kontakte s nakazenou osobou zaberie obyčajne 3 mesiace, kým sa objavia príznaky. K vypuknutiu, zdá sa, viac dochádza u osôb so zníženou imunitou.

Genitálne bradavice a ich vplyv na zdravie

Dôsledok je hlavne psychologický. Na fóre eMimino ide o pomerne živú diskusiu. Z debát je zrejmé, že genitálne bradavice trápia nielen mužov, ale často aj ich partnerky. Ťažko sa liečia a majú tendenciu vracať sa.

 

Liečba kondylóm

Muži s bradavicami na penise majú na výber zo širokej palety liečebných metód. Žiadna z nich nie je perfektná. Jednotlivé kúry sú rôzne účinné a veľmi rozdielne v cenách.

 

Odstránenie kondylóm zahŕňa 3 hlavné smery

V zásade spadá liečba do 3 kategórií:

 • preparáty na zničenie tkaniva bradavíc
 • chirurgické metódy
 • biologické prístupy zamerané na príčinu vzniku vírusového ochorenia

 

Preparáty na liečbu kondylóm

Lekári používajú napríklad Condylox. Ide o roztok, ktorý sa aplikuje na postihnutú oblasť a nemal by sa umývať. Väčšina užívateľov tohto roztoku si sťažuje na pálenie, bolesť, zápaly a nepríjemné pocity v ošetrovanej oblasti. Medzi zmývateľné roztoky potom patria napríklad

 • Podocon
 • Podofin
 • Flouroacryl

Možnou prevenciou je očkovanie proti genitálnym bradaviciam látkou látkou Silgard. Účinnosť očkovania je uvádzaná na celých 90 %.

 

Lekári tiež predpisujú:

 • Imiquimod krém – na trhu pod názvom ALDARA
 • Kyselina trichlórooctová

Ďalšie informácie o liečbe si môžete prečítať na týchto stránkach venovaných genitálnym bradaviciam.

 

Bradavice na penise a fyzická liečba

Viditeľné bradavice môžu byť fyzicky odstránené pomocou chladu, tepla, operatívneho odstránenia skalpelom alebo laserom. Všetky tieto techniky sú nepohodlné a bradavice majú tendenciu vracať sa. Vírus HPV je totiž prítomný v okolitých bunkách kože.

Karbón – dioxidová laserová vaporizácia a konvenčné chirurgické odstránenie sú najlepším riešením pre rozsiahle postihnutie bradavicami. Zvlášť v prípade pacientov, ktorí nereagovali na ostatné druhy liečby.

 

Ako odstrániť bradavicu na penise pomocou kryoterapie?

Kryopterapiu používajú lekári na menej rozsiahle výskyty. Táto metóda používa tekutý dusík alebo zariadenie nazývané kryosonda. Tieto metódy zmrazia tkanivo bradavíc a tie sa potom samy odlupnú.

Ide o lacnú metódu nevyžadujúcu anestetiká, ktorá pravdepodobne nezanechá výrazné jazvy ako pri použití skalpelu.

 

Liečba bradavíc na penise antivírusovou terapiou

Vírusová povaha genitálnych bradavíc nabáda k liečbe antivírusovou terapiou. Pokiaľ klasické metódy (vypaľovanie, mrazenie, lasery a pod.) zlyhajú a bradavice sa vrátia, skúšajú lekári prístup pomocou tejto terapie.

Doktor vstrekne antivírusovú látku priamo do bradavice. Látka útočí na vírus zvnútra a cieľom je zničiť priamo pôvodcu bradavíc. Tento spôsob je obyčajne nákladný a neznižuje toľko pravdepodobnosť návratu.

 

Prírodná liečba genitálnych bradavíc – babské rady

V prvých fázach choroby je možné započať liečbu prírodnými doplnkami na zmiernenie priebehu. Návšteva lekára je, samozrejme, potrebná, a preto sa neodporúča odkladať ju. Z prírodných prípravkov je možné použiť napríklad:

 • Tea Tree olej
 • Slabý roztok hypermangánu
 • Aloe Vera
 • Rebríček – bylinný kúpeľ
 • Indonal – potravinový doplnok

 

Prevencia kondylóm

Jedinou prevenciou proti genitálnym bradaviciam je sexuálna abstinencia. Ani kondóm totiž nie je 100 % spoľahlivou ochranou proti tomuto vírusu. Je to preto, že vírus sa vyskytuje aj v oblastiach, ktoré počas aktu nie sú kondómom zakryté. Vonkajšie rodidlá ženy a koreň penisu sú aj pri použití kondómu nechránené, a teda náchylné na prenos.

Kondylómy majú najviac dlhú inkubačnú dobu, takže nositeľ môže zostať po dlhú dobu skrytý.

Dobrým základom je sex so stálym partnerom a dodržiavanie hygienických zásad. Pokiaľ sa prejaví nákaza u jedného partnera, je dobré, aby druhý z páru tiež podstúpiť vyšetrenie.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Všetko o kondómoch, druhoch a bezpečnom používaní

1.6/5 - (16 votes)