HPV vírus – drobné, nebezpečné bradavice

Ľudský papillomavirus (HPV) je vírusová infekcia prenášaná medzi ľuďmi dotykom kože na kožu. Existuje viac ako 100 variácií tohto vírusu a celých 40 je ich prenášaných sexuálnym kontaktom. Vírus môže nepríjemne ovplyvniť genitálie, ústa a hrdlo.

HPV vírus je najčastejšie prenášanou sexuálnou chorobou vôbec. Napadá mužov aj ženy. Väčšina sexuálne aktívnych ľudí sa s ním bežne dostane do styku. To aj v prípade, že majú len malé množstvo sexuálnych partnerov a o existencii vírusu vo svojom tele nemajú ani poňatia.

hpv vírus human papilloma

 

Ako sa nakazíte papillomavírusom?

HPV vírus je možné chytiť pomerne jednoducho. Väčšina ľudí sa nakazí cez priamy sexuálny kontakt, akým je súlož alebo orálny sex. Pretože sa táto vírusová infekcia prenáša obyčajným kontaktom kože, nie je na prenos potrebná súlož. Vo výnimočných prípadoch dochádza dokonca k prenosu vírusu matky na dieťa. K tomu dôjde počas pôrodu.

 

Prejavy HPV na tele

Infekcia nemusí byť na prvý pohľad viditeľná. Vírus môže v tele nakazeného človeka prebývať niekoľko mesiacov a rokov. K tomu všetkému bez akýchkoľvek vonkajších príznakov. Tým pádom môže človek vírus nevedomky prenášať na ďalšie osoby.

 

HPV vírus a príznaky v podobe genitálnych bradavíc

Prítomnosť vírusu v tele sa môže po čase prejaviť vznikom genitálnych bradavíc. Tento typ vírusu je odlišný od toho, ktorý spôsobuje rakovinu.

U pánov sa HPV vírus môže prejaviť výskytom bradavíc. Tie sa vyskytujú na žaludi, v ústí močovej trubice, predkožke, aj v oblasti análu.

Alarmujúci je rastúci výskyt tohto ochorenia. Vo veľkej Británii vzrástol od 70.-tych rokov päťnásobne. Na Slovensku bude situácia podobná.

 

VIDEO: Lekári hovoria o riziku nákazy a liečbe. 

 

Testy HPV vírusu v tele

Existujú DNA testy na HPV vírus pre ženy, u ktorých je kladený veľký dôraz na osvetu a prevenciu. V prípade mužov zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne schválené testy.

 

Vplyv HPV na zdravie muža

Pokiaľ vírus nezmizne z tela sám, môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Tie zahŕňajú výskyt bradavíc v oblasti genitálií a krku. Neliečený vírus tiež môže spôsobiť rakovinu genitálií, hlavy a hrdla.

Rakovina spôsobená vírusom často nevykazuje žiadne symptómy, pokiaľ nie je v pokročilejšom štádiu. Pravidelné vyšetrenia môžu pomôcť diagnostikovať zdravotné problémy spojené s vírusom oveľa skôr. Tým pádom dokážu zlepšiť prehľad o zdraví a zvýšiť šance na prežitie.

Nie je možné jednoznačne povedať, u koho sa nakoniec rozvinú zdravotné problémy. Ľudia s nižšou imunitou sú jednoznačne viac ohrození.

POZOR: Celkovú imunitu oslabuje aj vírus HIV. Telo je potom oveľa náchylnejšie na nakazenie iným vírusom, napríklad aj HPV. Ako sa prejavujú príznaky HIV

 

Liečba HPV vírusu

Mnoho prípadov nákazy vírusom odznie samo od seba. Neexistuje teda žiadna liečba proti infekcii vírusom. Vírus je možné otestovať pomocou DNA testu. Ten je v súčasnosti oficiálne dostupný len pre ženy. V ich prípade sa testy vykonávajú raz za polrok alebo 1 x ročne.

V prípade genitálnych bradavíc alebo rakoviny sa potom liečba zameriava špecificky týmto smerom.

 

Liečba genitálnych bradavíc

Liečba genitálnych bradavíc zahŕňa 3 rôzne smery:

  • preparáty na likvidáciu bradavíc
  • chirurgické zákroky
  • biologické látky zamerané proti HPV

Masť ALDARA

Ide o masť dostupnú na lekársky predpis. Aplikáciu vykonáva sám pacient. Pokiaľ je určená na liečbu bradavíc, je doplatok až v rade stoviek eur. Keď lekár napíše, že ide o liečbu bezcelulárneho karcinómu, doplatok je len niekoľko desiatok eur.

Všeobecne teda záleží od toho, čo je napísané na recepte. V lekárni nepoznajú rozdiel. Masť je možné používať maximálne po dobu 16 týždňov. Priemerná doba liečby je 12 týždňov.

Chirurgický zákrok

Lekári ho vykonávajú skalpelom, elektrickou slučkou alebo s pomocou laserovej vaporizácie. Pacient je v lokálnej alebo celkovej anestézii. Záleží od rozsahu výskytu.

Kryoterapia

Vykonáva sa v lokálnej anestézii a zákrok trvá priemerne 10 minút. Je potrebné opakovať ju niekoľkokrát za sebou. Výhodou je, že väčšinou neponechá na tkanive žiadne jazvy a vykazuje pomerne dobrú účinnosť.

Indonal

Ide o doplnok stravy voľne dostupný za cenu okolo 16 eur.

Babské rady pomáhajú poraziť HPV vírus

Ľudová múdrosť našich predkov má vždy niečo do seba pri boji s každou chorobou. Tento vírus má najľahšiu úlohu, pokiaľ je ľudská imunita oslabená. Je preto dôležité dbať na posilnenie imunitného systému nášho tela. Na posilnenie obrannej schopnosti tela existuje celý rad bylín. Nemusíme chodiť ďaleko.

 

Prírodné alternatívy liečby HPV

Skvelým variantom je napríklad rakytník obsahujúci vysoký podiel vitamínu C. Vynikajúcou je tiež hliva ustricová, cesnak a ďalšie druhy zeleniny a ovocia. Bradavice je možné v prvých fázach liečiť prírodnými prostriedkami. Návštevu lekára sa však neodporúča odkladať príliš dlho. Zaberajú napríklad tieto prírodné produkty:

  • sedací kúpeľ z byliniek
  • Aloe vera
  • Tea tree olej
  • Epigen intimo – sprej
  • Vitamíny skupiny B a C na posilnenie imunity
  • Remasan – produkt z hlivy ustricovej

VIETE, že pohlavným chorobám sa venuje lekárska oblasť venerológia

 

Prevencia proti HPV vírusu

Najľahšou prevenciou je používanie kondómu a limitovaný počet sexuálnych partnerov.

Existujú naviac vakcíny proti tomuto vírusu. Prvá várka je určená pre dievčatá a chlapcov vo veku 11 a 12 rokov. Muži a ženy môžu byť očkovaní do vekovej hranice 26 rokov.

Vakcína má chrániť proti typu vírusu spôsobujúceho rakovinu a tiež brániť proti niektorým druhom spôsobujúcim nepríjemné bradavice.

Dôležité je chodiť na pravidelné lekárske prehliadky a prípadné podozrenia konzultovať neodkladne so svojím lekárom.

 

Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu

HIV
HPV VÍRUS
KVAPAVKA
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV
CHLAMÝDIE
FILCKY
GENITÁLNY HERPES
FIMÓZA
BALANITÍDA (BALANITIS)
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA?

 

5/5 - (1 vote)