Kvapavka – liečiteľná, ale nepríjemná pohlavná choroba

Slovo kvapavka vyvoláva paniku u mnohých vyznávačov nechráneného náhodného sexu. Ide o pohlavne prenosnú chorobu, ktorá sa prenáša veľmi často. Dnes je ľahko liečiteľná.

Na druhej strane môže spôsobiť trvalé zdravotné komplikácie. U mužov sú to najmä opakujúce sa zápaly močovej trubice, zápal mechúra a niekedy aj neplodnosť – impotencia. Tu je niekoľko zaujímavostí o kvapavke:

  • je spôsobená baktériou Neisseria gonorrhoeae
  • baktéria môže prejsť z matky na dieťa počas pôrodu
  • kvapavka a chlamýdie – obe tieto choroby sú v tele často prítomné zároveň

kvapavka

 

Ako sa kvapavka prenáša?

Baktéria pôsobí nepriaznivo na bunky slizníc.  Infekcia ovplyvňuje nie len reprodukčný trakt. Vplyv má aj na žľazy v ústach, hrdle, očiach a konečníku.

Infekcia sa prenáša sexuálnym kontaktom s nakazenou osobou. Je možné nakaziť sa dotykom penisu, vagíny, análu alebo úst. Muži nemusia ejakulovať, aby preniesli alebo chytili kvapavku. Kvapavkou je možné nakaziť sa aj ústami. Prenos je možný aj pri prijímaní, aj pri poskytovaní orálneho sexu.

Hoci sú ohrozené všetky skupiny, najčastejšie sa infekcia prenáša medzi tínedžermi a mladými dospelými.

VIETE, aké sú najčastejšie príčiny problémov s erekciou u mladých mužov

 

Príznaky a prejavy kvapavky

Príznaky choroby nemusia byť vôbec viditeľné. V tom je kvapavka zradná. Prejavy sa môžu objaviť kedykoľvek. Inkubačná doba kvapavky sa pohybuje v rozmedzí 1 14 dní od nákazy.

V prvej fáze nákazy sa vyskytuje začervenanie okolo ústia močovej trubice. Po krátkom čase sa choroba prejaví akútnym zápalom prednej časti trubice. Prejavy ďalej pokračujú:

  • biely, žltý alebo zelený hnisavý výtok pri močení
  • bolesť v semenníkoch a v oblasti hrádze
  • bolestivé a časté močenie – inkontinencia
  • análny výtok, svrbenie, bolesť a krvácanie počas stolice
  • svrbenie, obtiažne prehĺtanie a zväčšené uzliny krku
  • bolesť očí, citlivosť na svetlo, hnisavý výtok z očí
  • opuchnuté a bolestivé kĺby

 

VIDEO: Príznaky mužskej kvapavky. 

 

Domáci test na kvapavku

Na kvapavku sa môžete otestovať aj doma. Na webe prozdravi.cz tento test ponúkajú. Existujú aj ďalšie zahraničné stránky, kde je možné test objednať, ale doručenie z Čiech je najrýchlejšie. Skôr, ako zistíte, či sa báť alebo nie.

 

Liečba kvapavky

Na základe zistených symptómov lekár odporučí test na kvapavku a ďalšie prípadné ochorenia. K testu je potrebná vzorka moču alebo stery z postihnutej oblasti. Tie sa obyčajne berú z močovej trubice. V prípade iného miesta nákazy tiež z konečníka a hrdla.

Po odbere lekárom sú stery v špeciálnom obale prevezené do laboratória. Gonokoky (baktérie kvapavky) sú veľmi citlivé na zmenu prostredia, takže vyšetrenie a prevoz je nutné vykonať správne.

V prípade pozitívneho nálezu lekár nariadi liečbu. Tá je zložená z niekoľkých základných pilierov.

 

Antibiotiká proti kvapavke

Kvapavka je pomerne ľahko liečiteľná. Lekár musí zvoliť správne antibiotikum alebo chemoterapeutikum. V hre je veľa premenných. Napríklad citlivosť na dané antibiotikum, miesto výskytu infekcie, závažnosť priebehu choroby, alergie a prípadný vplyv iných pohlavných chorôb. Najčastejšie je potrebné počítať so zápalmi spôsobenými chlamýdiami a mykoplazmatickými infekciami.

 

Sexuálna abstinencia – nariadený celibát

Do úplného vyliečenia je potrebná sexuálna zdržanlivosť. Sex môže privodiť zdravotné komplikácie. Najviac hrozí šírenie infekcie na ďalšie osoby.

 

Priebežné testovanie

Postup liečby lekár monitoruje pomocou bakteriologického vyšetrenia. Lekári varujú pred samoliečbou z domova. Tá môže viesť až k vypestovaniu odolného druhu baktérií.

Testovanie by malo prebehnúť podľa tabuliek až 3-krát. Prvé nasleduje zhruba 24 až 48 hodín od započatia liečby. Ďalšie potom v týždenných intervaloch.

Doba liečby kvapavky sa pohybuje rôzne. Antibiotiká lekár podávajú od jednorázového podania až po niekoľko dní.

 

Následky kvapavky

Existuje niekoľko možných komplikácií, ktoré môžu po nákaze nastať. Ide najmä o prípady neliečenej kvapavky. Riziko však existuje aj u vyliečených pacientov.

Je potrebné brať na nich ohľad a začať včasnú liečbu, pokiaľ sa objaviac príznaky. V prípade mužov a infekcie s kvapavkou hrozia ich telu nasledujúce komplikácie:

Po úspešnej liečbe nezostane baktérie v tele. Človek teda nezostane nosičom. Do tej doby sa musí vyvarovať akéhokoľvek sexuálneho styku, aby ochránil seba aj svoje okolie pred nákazou.

Nakazenie kvapavkou tiež zvyšuje náchylnosť na prenos vírusu HIV.

 

Neliečená kvapavka je hazard so životom

V prípade neliečenej kvapavky riziko rastie. Infekcia sa šíri ďalej do tela a spôsobuje až život ohrozujúci stav. Táto fáza kvapavky je typická nasledujúcimi príznakmi:

  • horúčka
  • artritída
  • zápaly a trasenie v okolí šliach
  • dermatitída (zápal kože)

 

Prevencia kvapavky

Existuje mnoho spôsobov, ako sa proti infekcii brániť. Patria sem::

  • sexuálna abstinencia
  • používanie kondómov pre vaginálny, análny a orálny styk, pokiaľ partnera dôverne nepoznáte
  • sex so stálym partnerom v monogamnom zväzku
  • prehľad o sexuálnom zdraví u seba aj partnerky

 

Kvapavka je len jedna z desiatok pohlavných chorôb. Chráňte sa

Proti kvapavke neexistuje obrana. Žiadne očkovanie a vakcíny. Tiež platí, že ju je možné chytiť aj niekoľkokrát po sebe. Preto je dôležitá opatrnosť a dodržiavanie vyššie uvedených zásad bezpečného sexu.

Pri náhodnom sexe je kondóm nevyhnutný. Použite ho pri najmenších pochybnostiach. Monogamný a overený vzťah je v tomto prípade najlepšou prevenciou. Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti, žiadajte od svojho lekára ster z močovej trubice. Je to práve lekár, na ktorého by sa mal muž obrátiť v prípade nejasností. Nemá cenu hrať hrdinu a brať príznaky na ľahkú váhu. Včasnou návštevou je možné predísť mnohým nechceným problémom.

 

Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu

HIV
HPV VÍRUS
KVAPAVKA
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV
CHLAMÝDIE
FILCKY
GENITÁLNY HERPES
FIMÓZA
BALANITÍDA (BALANITIS)
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA?

 

5/5 - (1 vote)