Impotencia vôbec nesúvisí s erekciou!

Už ti poriadne nestojí! Si impotent! Nemôžeme mať už žiadny sex!Počuli ste už podobné výčitky?

Mysleli ste si, že slabá erekcia má niečo spoločné s impotenciou? Aký je vlastne rozdiel? V článku podrobne vysvetľujem rozdiely medzi poruchami erekcie a poruchami plodnosti.

neplodný pár

S neplodnosťou sa dá žiť, ale ľudia sú predurčení množiť sa, takže impotencia môže viesť k depresiám a pocitom nenaplneného života

 

Impotencia nie je erektílna dysfunkcia ani porucha erekcie

Na základe otázok čitateľov som zistil, že nie každý mladý muž má presnú vedomosť o fungovaní erekcie. Zároveň sú nezodpovedané mnohé otázky ohľadom plodnosti. V čom sa muži mýlia?

Čo je to erekcia?

Erekciu iste zažívate denne. Je to stav, kedy sa na základe sexuálneho vzrušenia nahrnie krv do penisu a ten sa stoporí – postaví. Erekciu vyvolá vzrušujúci stimul, ale môže k nej dôjsť aj úplne podvedome. Muži sa ráno budia s rannou erekciou, pomocou ktorej mozog počas noci „overuje“ funkčnosť penisu.

ČÍTAJTE podrobný článok o rannej erekcii – dôkaze zdravého penisu.

 

Načo slúži erekcia?

Erekcia je potrebná najmä pre schopnosť muža súložiť. Iba s penisom v stave erekcie je možné dostať sa do vagíny a tak ženu oplodniť, ak sa pár usiluje o dieťa.

Príroda to nastavila tak, aby sa pevný penis v čo najlepšej erekcii dostal do vagíny a spermie tak čo najviac priblížil k vajíčku. Tým sa zvyšuje šanca na otehotnenie.

 

Prečo erekcia zlyháva?

O negatívnych vplyvoch na kondíciu erekcie už sme napísali viaceré články. Čítajte, aby ste pochopil, prečo erekcia vekom slabne, aký vplyv majú na jej silu nesprávne návyky a čo robiť pre jej zlepšenie.

Z článkov o erekcii vyberám:

 

Zdravý penis teda dosahuje pevnú erekciu, ktorú dokáže udržať až do ejakulácie (orgazmu), kedy dôjde k vylúčeniu spermií.

Muži si ale erekcie nesprávne zamieňajú s impotenciou. Tá ale označuje úplne inú (ne)schopnosť.

 

Čo je potencia a impotencia?

Potencia v preklade znamená plodnosť. Potentný muž je ten, ktorého semenníky tvoria zdravé spermie. Tie muž vylučuje cez močovú trubicu v podobe ejakulátu (spermie + predejakulačná tekutina, ktorú produkuje prostata).

Existuje viacero stupňov potencie od úplne kvalitného ejakulátu s výbornou pohyblivosťou a kvalitou spermií, až po veľmi slabú potenciu. Vtedy je ejakulát znehodnotený a lekár dokonca nemusí odporúčať takéto spermie „použiť“ pri snahe o oplodnenie.

Impotencia je opak potencie. Impotentný muž je neplodný. Aj na kvalitu spermií a kondíciu semenníkov v obrovskej mier vplýva naša životospráva, ale aj zdedené alebo získané choroby.

Impotent je ten muž, ktorého semenníky kvôli poruche či chorobe spermie neprodukujú. Impotentný je aj ten, kto nejaké minimum ejakulátu produkuje, avšak jeho kvalita je tak nízka, že ženu nedokáže oplodniť.

Plodnosť teda úzko súvisí s kvalitou spermií a kondíciou semenníkov, prípadne ostatných pridružených orgánov, ktoré spoločne tvoria „zohratú“ rozmnožovaciu sústavu.

 

VIDEOROZHOVOR o príčinách impotencie a možnostiach podpory potencie. 

 

Najčastejšie príčiny impotencie

Je nutné upozorniť, že mužská plodnosť sa znižuje kvôli súčasnej dobe. Dávnejšie mali páry mnoho detí a možno aj vaši prarodičia boli jedným z viacerých detí. Rodiny boli rozvetvené.

Dnes páry rodia maximálne 1-2 deti a nie iba kvôli tomu, že ich k tomu vedie súčasný trend malých rodín. Často aj páry, ktoré túžia po deťoch, jednoducho nemôžu. Neplodný je buď muž, ale takisto môže byť neplodná aj žena.

Na našu plodnosť pôsobí doba, v ktorej žijeme. Stres, chemikálie v potrave, vzduchu, vode aj v zemi. Sedavé zamestnania a absencia športu znižujú plodnosť a k tomu oslabujú sexuálne libido a erekciu.

Vyhliadky do budúcnosti vôbec nie sú ružové. Zdravotný stav ľudstva sa prudko zhoršuje a to aj napriek inak vysokej úrovni zdravotníckeho systému. Zjednodušene si za neplodnosť môžeme sami tým, ako sa správame k vlastnému telu.

rozvetvená rodina

Model rodiny s množstvom potomkov dnes už nie je príliš bežný a mladí ľudia splodia maximálne 1 – 2 deti. Môže za to aj klesajúca plodnosť?

 

Pretestikulárne príčiny neplodnosti

Ide o nedostatočne vyvinuté semenníky (hypogonadizmus), ktoré nepracujú vôbec alebo nepracujú správne.

Testikulárne príčiny neplodnosti

Semenníky síce produkujú ejakulát, ale ten má zníženú kvalitu. Spermie rýchlo umierajú, majú nesprávnu veľkosť alebo tvar, majú slabú pohyblivosť a podobne. Je riskantné snažiť sa oplodniť ženu s nekvalitnými spermiami. Hrozí, že dieťa sa narodí postihnuté.

Posttestikulárne príčiny

Funkcia semenníkov je normálna, kvalita ejakulátu taktiež, ale spermie sa z nejakej príčiny nedostanú z tela. Môžu byť poškodené chámovody, ejakulácia môže byť retrográdna (spätná) a podobne.

ČÍTAJTE AJ: 6 rozšírených porúch ejakulácie.

 

Čo škodí mužskej plodnosti – potencii?

 • Porucha môže byť vrodená – ak sa nesprávne vyvinuli semenníky alebo iná súčasť rozmnožovacej sústavy
 • Chemikálie v životnom prostredí
 • Ťažké kovy
 • Nadmerná konzumácia alkoholu alebo drog
 • Fajčenie (okrem iného aj zabijak erekcie č. 1)
 • K neplodnosti vedú aj rôzne nedoliečené zápaly semenníkov, prostaty, močových ciest a mechúra, vírusové ochorenia, nádory alebo pohlavne prenosné choroby. Kliknite pre podrobný zoznam pohlavných chorôb.
 • Dlhodobé užívanie liekov alebo hormónov
 • Dlhé jazdy na koni, na motorke alebo bicykli

 

VIDEO: Ako klesá mužská plodnosť v priebehu doby? 

 

Aké sú vhodné podmienky pre tvorbu spermií?

K neplodnosti môže prispieť aj nevhodné prostredie a zhoršené podmienky pre semenníky.

 • Pre tvorbu spermií je vhodná o niečo nižšia teplota, než teplota zvyšku tela (približne o 2 – 3 stupne). Semenníky by sa nemali prehrievať.
 • Dávajte pozor na úzku bielizeň a nohavice. Ak sedíte v zamestnaní, spravte si malé prechádzky na „prevetranie“, aby sa semenníky celý deň netiesnili pod váhou tela v kresle.
 • Ak pracujete s počítačom, nedávate si ho do lona na dlhšiu dobu. Spodná časť počítača je veľmi horúca a prehrievala by semenníky a zvyšné orgány.
 • Pravidelný sex alebo denná masturbácia. TIP: Prečo súložiť denne? 
 • Zdravé stravovanie a dostatočný pitný režim. Jedzte čerstvú zeleninu, ovocie, chudé mäsá, strukoviny a vyhýbajte sa spracovaným, konzervovaným a trvanlivým polotovarom. Pite čo najviac čistej vody.
 • Semenníky spotrebúvajú minerály (zinok, selén, horčík) takže sa snažte tieto látky obsiahnuť v jedálničku

TIP DO SPÁLNE: Kliknite a naučte sa masáž semenníkov pre podporu potencie. 

 

Vazektómia – mužská sterilizácia – cielená a vedomá impotencia

Muži sa ojedinele rozhodnú nechať sa sterilizovať. Najčastejšie je cieľom antikoncepcia, a teda vylúčiť šancu otehotnenia.

Vazektómia spočíva v prestrihnutí chámovodu, ktorý vedie zo semenníkov. Ejakulát sa teda nedostane von zo semenníkov a pri orgazme muž neejakuluje.

Sterilizácia je ale nenávratná, takže je nutné zákrok dobre premyslieť, pretože muž sa tak na celý vzdáva svojej potencie – schopnosti plodiť potomkov.

Osobne vazektómiu neodporúčam. Chámovod je prerušený nenávratne a takýto postup sa mi nezdá prirodzený. Muž by sa nemal obrať o svoju plodnosť. Nikto nemôže vedieť, či v priebehu života nebude chcieť plodiť potomstvo.

 

VIDEO: Vazektómia je nenáročný zákrok, avšak oprava už raz prestrihnutého chámovodu je takmer nemožná. 

 

Po zákroku je nutné muža opäť vyšetriť, aby sa úspešnosť vazektómie potvrdila a vylúčilo sa riziko nechceného otehotnenia.

 • Vazektómia sa vykonáva pri čiastočnej alebo úplnej anestézii
 • Zákrok nie je náročný a trvá približne 20 minút
 • Muž by sa mal v rámci rekonvalescencie vzdať sexu na 2-3 dni
 • Poisťovňa zákrok neprepláca. Cena je od 100 do 400 €
 • Znovunapojenie chámovodov je náročné a nie vždy možné. Neodporúčam riskovať a chrániť sa radšej bežnými metódami antikoncepcie (tablety, kondómy, prerušovaná súlož)

Výhodou je, že žena nemusí užívať hormonálnu antikoncepciu a pár pri sexe nemusí používať kondóm.

 

VIDEO: Vizualizácia zákroku vazektómie – mužskej sterilizácie. 

 

POTREBUJETE VEDIEŤ:

 • Pokiaľ máte slabú erekciu, ale pri orgazme ejakulujete, nie ste impotent, pokiaľ spermie žijú.
 • Ak erekcia dlhodobo zlyháva, prípadne je dlhodobo slabá a penis sa tak nedá použiť k uspokojivému sexu, ide o erektílnu dysfunkciu.
 • Impotentom môžete byť aj vtedy, ak ejakulujete, ale rozbor ejakulátu zistí, že spermie sú mŕtve alebo sa vôbec netvoria.
 • Existuje aj porucha ejakulácie – retrográdna ejakulácia. Vtedy ejakulát neputuje von cez penis, ale vracia sa späť do močového mechúra. Ani toto nie je impotencia, problém je iba s vylúčením ejakulátu von. Kliknite a čítajte podrobný článok o retrográdnej ejakulácii.

 

Čo je to erektílna dysfunkcia?

Spomínané choroby a negatívne vplyvy životosprávy majú na erekciu neblahý vplyv. Erektílna dysfunkcia je stav, kedy už penis vôbec nestojí, nedochádza k žiadnej erekcii a dlhodobo nie je možné sexuálne žiť.

Aj pri dysfunkcii však môžete stále ejakulovať. Semenníky dokážu produkovať spermie aj vtedy, ak sa penis neprekrvuje.

 

Dokáže muž s erektílnou dysfunkciou splodiť dieťa?

Našťastie áno. Šancu otehotnieť teda majú aj páry, kde muž trpí dysfunkciou, avšak nepôjde o klasické oplodnenie súložou.

Ak spermiogram zistí, že sú spermie použiteľné, partnerka sa oplodní pomocou tzv. asistovanej reprodukcie, kedy je spermie zavedú k vajíčku umelo, nie pomocou partnerovho penisu.

Páry, kde je okrem erekcie nekvalitné aj semeno, využívajú najčastejšie zamrazené dárcovské spermie zo spermobanky.

ALARMUJÚCE ŠTATISTIKY:

 • Polovica mužov po 40 roku trpí niektorým stupňom erektílnej dysfunkcie. Percento sa navyše zvyšuje vekom. Dá sa tvrdiť, že je dokonca neobvyklé, aby po 40 roku muža netrápila erekcia.
 • Podľa Wikipedie trpí problematickou erekciou vyše 150 000 000 (!) mužov.

 

Dá sa impotencia liečiť?

Dá, ale prvoradá a nevyhnutná návšteva urológa, ktorý zistí príčinu neplodnosti. Príčiny sú rôzne, takže je dôležitá presná diagnóza.

Metódy liečby spočívajú v chirurgickom zákroku, liečbe liekmi alebo odporúčaním správnej životosprávy.

Dôrazne neodporúčam skúšať plodnosť zlepšiť vlastnou pomocou a odpovede hľadať na internete. Pravdepodobne by ste našli stovky rôznych doplnkov, ktoré by vám sľubovali stonásobné zlepšenie plodnosti, ale tým neverte.

Nikto vám nemôže odporúčať vhodnú liečbu bez toho, aby ste bol riadne vyšetrený a odhalila sa príčina impotencie. Vždy je najdôležitejší lekár.

Ani ja vám neodporučím vhodnú liečbu impotencie, pretože na to je nevyhnutné lekárske vyšetrenie. Nehazardujte a zájdite si po pomoc tam, kde ju dostanete –  do urologickej ambulancie.

 

Žite plodný život a vaša plodnosť neoslabne!

Ako vidíte, byť neplodný alebo sa k tomuto stavu blížiť, nie je vôbec ťažké. Namieste je preto prevencia a konzultácia s lekárom.

Žite zdravo a choroby sa vám budú vyhýbať. Hýbte sa a majte hladinu pohlavných hormónov v normále. Iba zdravý muž dokáže zdravo plodiť, mať „neochvejnú“ erekciu a súložiť vždy, keď má chuť.

S podozrením na oslabenie alebo poruchy vždy zájdite za lekárom. Iba on dokáže pomôcť. Lepšia rada proti impotencii neexistuje!

ĎALEJ ČÍTAJTE: Kto je alfa samec a prečo mu ženy ležia pri nohách? 

Impotencia vôbec nesúvisí s erekciou!
5 (100%) 3 votes