Nočná erekcia – čo sa deje, ak nestojí?

Každý muž to pozná. Leží v posteli a sníva nádherný sen. Všetky tvary a detaily vidí v jasných farbách. A naraz STOP. Zobudí sa. Jediné, čo mu po sne zostalo, je stoporený penis v rozkroku. Výsledok je rovnaký aj vtedy, ak žiadny sen nemá.

Nočná erekcia je bežným javom. Zaujíma vás, prečo sa väčšina z nás budí so stanom pod perinou? Čo je dôvod, že máme erekciu aj päťkrát za noc? Máte ďalšie otázky? Poďte pátrať s nami.

muž v posteli

Nočná erekcia by nemala vadiť nikomu, až na mužov, ktorí spia na bruchu

 

Nočná erekcia ako dôkaz dobrého zdravia penisu

Nočná erekcia nie je len zaujímavý fyziologický fenomén. Veľa toho prezradí aj o sexuálnom zdraví muža.

Ranná aj nočná erekcia sa týka všetkých mužov vrátane doteraz nenarodených aj malých chlapcov. Prekvapivo sa v tomto od nás príliš nelíšia ani ženy. S erekciou klitorisu to majú veľmi podobné, aj keď nie až v takom viditeľnom meradle.

 

 

Ako dochádza k nočnej erekcii?

Erekcia ráno, v noci alebo pri sexuálnom vzrušení. Je jedno za akých okolností. Prvotný impulz je potrebné hľadať v našej nervovej sústave. Je odpoveďou na komplexné efekty nervového endokrinného systému (žľazy, ktoré do obehu vylučujú hormóny) a ovplyvňujú cievy v toporivých telesách penisu.

Vo chvíli, keď je muž sexuálne vzrušený, vzniká v jeho mozgu signál. Posiela chemických poslíčkov do nervov, ktoré sú napojené na cievny systém penisu.

Krv následne voľne pretečie do toporivých teliesok. Tu zostáva v kavernóznych komôrkách toporivých telies a dochádza k erekcii.

V reakcii mozgu je zapojených niekoľko hormónov. Tým hlavným je mužský pohlavný hormón testosterón.

Rovnaký mechanizmus erekcie môže nastať aj v prípade, ak signál nejde z mozgu. K stoporeniu dôjde len na základe reflexu z miechy. Vysvetľuje to prípady, kedy sú muži s poškodenou miechou ešte stále schopní erekcie. Signál nemusí ísť výlučne z mozgu.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako nepríjemne sa prejavuje nedostatok testosterónu? 

 

Prečo v noci dochádza k stoporeniu penisu?

Erekcia v noci nastáva počas fáze REM (rýchly pohyb očí v spánku). Ide o najhlbšiu časť spánkového cyklu, kedy sa nám snívajú sny. Penis začne reagovať vo chvíli, keď dôjde k aktivácii určitých častí mozgu.

Spadajú sem oblasti zodpovedné za stimuláciu parasympatických nervov (jedlo a odpočinok). Ich činnosť potláča aktivitu sympatikov – nervy zodpovedné za mechanizmus „uteč alebo bojuj“.

Náš spánok je zložený z niekoľkých cyklov REM a non-REM (hlboký spánok). Počas fáze REM dochádza k zmene činnosti iných centier mozgu. Zo sympatickej fáze prechádza náš mozog do parasympatickej.

Táto fáza prechodu je špecifická a ojedinelá pre celý spánkový cyklus. Počas tohto prechodu dochádza k erekcii. Hormón noradrenalín je neaktívny a nestará sa o toporivé telesá. Reakcia je teda spontánna a nie je potrebné byť v bdelom stave.

Najmä starší muži môžu nočnú erekciu zažiť aj počas non-REM fázy. Je to pre nich typické. Príčina však zatiaľ zostáva utajená.

 

VIDEO: Fáza R.E.M., počas ktorej sa nám zdajú sny, často aj erotické 

 

V noci mi samovoľne z penisu vytečie semeno…

Ide o polúciu. Týka sa najmä dospievajúcich mužov. Často sa budia s mokrým pyžamom a niekedy ani nevedia, čo sa stalo.

K nočnému samovoľnému výronu semena – polúcii – dochádza v puberte a období dospievania bežne. Jej príčiny však nie sú celkom známe. Jedna z teórii tvrdí, že na vine sú erotické sny alebo spomienky. Aj tak však existuje zástup mužov, ktorých k polúcii nedoviedli erotické sny.

Iná teória tvrdí, že telo sa zbavuje nahromadeného semena. Toto je však tiež mýtus. Existujú muži, ktorí ejakulujú minimálne a polúcie sa ich netýkajú.

Istým faktorom, ktorý ovplyvňuje početnosť polúcie, je hladina testosterónu. Čím vyššia je hladina hormónu, tým častejšie dochádza k polúcii.

Zaujímavosti o polúcii:

 • Niektorí muži ju zažili v puberte veľa krát, iní ani raz.
 • Niektorí muži ju majú celoživotne, no väčšina len počas dospievania.
 • Nie je žiadny súvis medzi častou polúciou a častou masturbáciou.

 

 

Aj ženy mávajú nočnú erekciu

Dôležité je tiež upozorniť na erekciu ženského klitorisu. Tento fenomén však nie je až taký známy.

Počas fáze REM prúdi do klitorisu viac krvi a ten sa zväčšuje rovnako, ako pri sexuálnom vzrušení. Dochádza tiež k zvlhčovaniu vagíny a zväčšovaniu jej citlivosti. Aj ženy tak počas spánku nevedomky trénujú svoje sexuálne partie.

 

Čo teda stojí za nočnou erekciou?

Dávnejšie sa predpokladalo, že vztýčený stan po prebudení signalizuje mužovi, že sa mu počas noci zaplnil mechúr. K tomuto záveru vedie fakt, že erekcia spravidla po rannom vymočení opadne.

Pravdepodobnejšie je, že plný mechúr tlačí na nervové zakončenia vedúce do chrbtice. Tvrdí to doktor Sergio Diez Alvarez z Univerzitnej nemocnice v austrálskom Newcastle.

Tlakom na nervy dochádza nevedomky k spusteniu miechového reflexu a samovoľne tak dôjde k erekcii. Vysvetľuje to tiež, prečo erekcia po ceste na toaletu odoznie.

Vedeckú štúdie sa dohadujú o vplyve nočnej erekcie na zdravie penisu. Prevláda názor, že zvýšené množstvo kyslíku v penise počas noci je pre svalové tkanivo toporivých telies penisu prospešné.

Ranná erekcia je pre muža uistením, že všetko je v poriadku. Má istotu, že jeho telo je pripravené na plodenie potomkov a na príjemné okamihy v ženskom náručí.

 

Nočná erekcia a hladina testosterónu

Hladina hormónu je najvyššia počas ranných hodín a úzko súvisí s frekvenciou nočných erekcií. Čím vyššia hodina, tým je erekcia v noci častejšia. Prekvapivo vyššia hladina testosterónu nezlepšuje erekciu na báze vizuálnych vnemov či predstáv.

Tieto vnemy ovplyvňuje hlavne centrum odmien v mozgu, ktoré kontroluje vyplavovanie dopamínu.

Muž má počas noci až 5 erekcií, ktoré trvajú 20 až 30 minút. Do veľkej miery sa odvíja od kvality spánku. Tým pádom môže erekcia nastať niekoľkokrát za noc, prípadne vôbec.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Ako na erekciu pôsobí únava a prečo chronickým nespáčom poriadne nestojí? 

 

Nočná erekcia u starších mužov

Počet a kvalita erekcií s vekom klesá. Je to spôsobené poklesom hladiny testosterónu v tele muža. Sú však známe prípady vitálnych starčekov, ktorí majú solídnu erekciu aj v požehnanom veku.

Veľkú rolu zohráva duševná pohoda a životný štýl. Varovným signálom posledných rokov je skutočnosť, že problémy s erekciou sa začínajú objavovať u mladšej generácie.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Sex po 50-ke – je sa na čo tešiť? 

 

Samovoľná erekcia je testom aj regeneráciou

Ak vám erekcia v spánku a po prebudení funguje, môžete skákať radosťou. Je to signál, že vaše telo funguje správne.

Spánok je pre telo niečo ako reštart. Telo odpočíva a regeneruje. V mladom veku dokonca dochádza k rastu penisu. Prebieha obnova rozumových a pamäťových funkcií.

Srdcový tep je pomalý, svaly sú uvoľnené, krvný tlak je v normále. Všetko sa obnovuje a pripravuje na ďalší deň. Penis je na tom rovnako. Nočná erekcia precvičuje jeho pripravenosť.

 

 

Nočná erekcia = zdravá erekcia

Niektorí muži svoju nočnú a rannú erekciu radi využijú. Iní sa s ňou prebudia a nepociťujú žiadne vzrušenie. Posledná skupina – spáči na bruchu – môže nočnú erekciu pokladať dokonca za nepríjemnú.

Dobrý stav ciev úzko súvisí so schopnosťou dosiahnutia erekcie. Prítomnosť nočnej erekcie je teda dobrou správou.

Dodržovanie zdravého životného štýlu je dôležité pri snahe zachovať schopnosť stoporeného penisu. Nezabudnite sa zdravo stravovať, udržiavať si normálnu hmotnosť, nefajčiť a vyhýbajte sa nadmernej konzumácii alkoholu.

 

Nočná erekcia a chuť na sex

Nočná erekcia je nie len základnou fyziologickou potrebou tela, ale aj príležitosťou. Nemusíte ráno vstávať do práce? Prečo nevyužiť prírodných sil a raz za čas si trochu nevyhodiť z kopýtka uprostred noci? Pokiaľ partnerka nebude proti, nič vám nebráni užiť si spolu krásny sex a spečatiť svoje vzájomné puto.

Milovanie so ženou a benefity

Je vedecky dokázané, že počas orgazmu sa uvoľňuje väčšie množstvo oxytocínu, ktorý má široké množstvo výhod pre celé telo.

Pozoruhodný je jeho vplyv na sociálne správanie partnerov, stres a celkové utuženiu zväzku. Oxytocín významne ovplyvňuje intimitu, pocit dôvery a empatiu. Nenechajte teda nočnú a rannú erekciu vždy bez povšimnutia. Možno ju pohodlne využiť aj v rámci iných motívov, než nám tvrdí veda.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Prečo sa milovať každý deň a ideálne hneď dvakrát?

 

Čo keď nemám nočnú erekciu?

Nočná erekcia môže byť užitočný ukazovateľ anatomickej schopnosti tela dosahovať erekciu. Je to známka toho, že podstatné časti tela fungujú v poriadku. Teda bez vplyvov psychologických faktorov. Tie spravidla erekciu ovplyvňujú v bdelom stave.

Štúdie však poukazujú na fakt, že absencia nočnej erekcie môže byť spôsobená mentálnymi poruchami, akou je napríklad depresia. Tým pádom nemusí byť chýbajúce stoporenie penisu v noci signálom nízkej hladiny testosterónu či inej choroby.

 

Príčiny chýbajúcej nočnej erekcie:

Fyzické príčiny

 • Problémy s nervami penisu – poškodenie nervov môže spôsobiť napríklad cukrovka. Rovnaký efekt majú aj operácie a radiácia v panvovej oblasti.
 • Problémy s cievami zásobujúcimi penis – skôrnatenie tepien zhoršuje prietok krvi. Pozor na bicyklovanie. Ide o rizikový faktor vzniku ED.
 • Nízka hladina hormónov štítnej žľazy a testosterónu
 • Vedľajšími účinky liekov na depresiu a vysoký tlak
 • Fajčenie, alkohol a drogy

Psychické príčiny v prípade, že fyzické testy dopadnú v poriadku

 • úzkosť zo sexuálneho výkonu
 • vzťahové problémy
 • stres
 • depresia a sebaľútosť

 

Slabnutie erekcie vzľadom k počtu vyfajčených cigariet

Na zdravie a erekciu pôsobí negatívne už jedna cigareta denne. Platí to aj pokiaľ fajčíte pasívne s fajčiarom v domácnosti.
10 cigariet denne:o 27% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie
11 - 20 cigariet denne:o 45% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie
20 a viac cigariet denne: o 65% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie

Negatívne účinky fajčenia na zdravie fajčiarov v porovnaní s nefajčiarmi

znížený priemerný objem ejakulátu
znížený počet spermií v priemere o viac než 20 %, v najhorších prípadoch až o 60 %
znížená hustota ejakulátu až o 20 %
vyššie hodnoty vazopresínu
zvýšená hladina estrogénu - ženského pohlavného hormónu
znížená motilita (pohyblivosť spermií) a skrátená doba ich pohyblivosti

 

Svojpomocné vyšetrenie nočnej erekcie

Pre prípad, že chcete sami overiť svoju schopnosť nočnej erekcie, existujú v lekárňach špeciálne prúžky papiera. Ide o perforovaný papierik, ktorý si muž naleúí pred spaním na nestoporený penis. Pri správnej aplikácii a nočnej erekcii bude prúžok ráno pretrhnutý. V prípade dlhej absencie nočnej erekcie neváhajte s návštevou svojho lekára.

 

Ako prebieha vyšetrenie u lekára?

Lekárske testy pomôžu zistiť príčinu problému. Ten môže mať charakter cievny, nervový či psychologický.

V prvom rade sa s vami lekár porozpráva. V krátkosti sa vás spýta na sexuálnu históriu a vykoná fyzické vyšetrenie. To pozostáva z niekoľkých bodov:

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Ako v krátkosti prebieha urologické vyšetrenie? 

 

Ako pomôže erekcii ultrazvuk?

Lekár počas vyšetrenia sondou prejde po penise a oblasti semenníkov. Odhalí tak, aký je v penise prietok krvi. Môže mu to následne pomôcť pri rozhodovaní o spôsobe liečby.

 

VIDEO: Ako vyzerá penis na vyšetrení ultrazvukom? 

 

Ako sa lieči porucha erekcie?

Váš doktor určí diagnózu a prediskutuje s vami možnosť ďalšej liečby. Možností súčasná medicína poskytuje obrovský počet. Aké sú?

generická´viagra

Najčastejšie sa pre liečbu erekcie predpisuje Viagra alebo jej generiká

 

Podporné prostriedky pre boj s ochabnutou erekciou

Doktori dnes dokážu zázraky a majú k dispozícii desiatky nástrojov na liečbu. Nevýhodou liekov a ostatných medicínskych prístupov býva ich invazívnosť. Niekedy až priveľmi zasahujú do tela. Vyrieši teda poruchu erekcie, no prejavia sa vedľajším účinkom.

Operácia môže poškodiť nervy, lieky majú pomerne značný vplyv na kardiovaskulárnu sústavu a vstrekovanie látky do penisu môže byť niekomu nepríjemné a časovo náročné.

Veľmi dobrou voľbou na podporu liečby problémovej erekcie a harmonizácie pohlavného orgánu sú prírodné doplnky stravy zamerané na pomoc s oslabenou erekciou.

Na trhu nájdete desiatky rôznych prírodných prípravkov. Neustále vznikajú nové značky a je ťažké sa v nich zorientovať správne. Redakcia erekce.cz už testovala desiatky týchto prípravkov „na vlastnej erekcii“. Ktorých 10 prípravkov nakoniec zvíťazilo zistíte v rebríčku TOP 10 TU.

 

Ďalšie články o metódach podpory erekcie

TOP 10 najsilnejších doplnkov na erekciu
Ako dosiahnuť erekciu? Rady, tipy, triky
Ako predĺžiť erekciu a dopriať žene vytúžený orgazmus?
5 príčin bolesti penisu pri erekcii
Nočná erekcia – čo sa deje, ak nestojí?
Vibračný krúžok a krúžok na erekciu – aký je rozdiel?
Rázová vlna – účinná liečba slabej erekcie
Injekcia na erekciu – posledná možnosť záchrany?
Sprej, gel a krém na erekciu- ZBYTOČNÉ!

 

5/5 - (1 vote)