Fajčenie a erekcia – až o 50 % vyššie riziko vzniku erektílnej dysfunkcie

Počiatok fajčenia tabaku môžeme vysledovať až k civilizácii Mayov v Mexiku okolo roku 6000 pred naším letopočtom. Prvý Európan, ktorý sa naučil fajčiť od domorodcov, bol zatknutý, pretože si ľudia mysleli, že je posadnutý diablom.

V súčasnosti sa na svete vyfajčí zhruba 15 miliárd cigariet denne. Pritom asi 69 % fajčiarov chce s tým prestať. O tom, že je fajčenie zdraviu škodlivé, snáď ani nemusíme viesť siahodlhé debaty.

Lenže tušili ste, aký dôsledok má táto kratochvíľana vaše sexuálne zdravie? Odborníci to už vedia a rozhodne to nie je nič pozitívne.

fajčenie a erekcia

 

Vplyv fajčenia na erekciu

Nikotín je tichým pomalým zabijakom vašej erekcie. Okrem slintačky a rakoviny pľúc, hrtana, obličiek sa uvádzajú aj štúdie dokladajúce súvislosť medzi erektilnou dysfunkciou a fajčením.

Podľa bostonskej štúdie patrí 80 % mužov, ktorí sa stretávajú s erektilnou dysfunkciou, medzi fajčiarov. Lenže aké konkrétne dôsledky na vaše sexuálne zdravie môže fajčenie mať?

Súčasné štatistiky sú alarmujúce a k cigaretám sa dostávajú čím ďalej, tým mladší ľudia, dokonca aj deti. 

Škodia cigarety erekcii?

Fajčenie cigariet je veľmi závažný rizikový faktor pre vznik erektilnej dysfunkcie. Výsledky veľkých epidemiologických štúdií ukazujú, že fajčiari trpia približne 1,5- až 2-krát častejšie erektilnou dysfunkciou ako nefajčiari. Na SR pritom fajčí asi štvrtina populácie, mužov asi 30 %, žien 22 %.

Konkrétne bolo preukázané, že fajčenie zmierňuje reakcie na sexuálne vzrušenie u pravidelných fajčiarov a po požití izolovaného nikotínu (napr. nikotínové žuvačky) bolo preukázané, že akútne znižuje fyziologické sexuálne vzrušeníe.

Tento vzťah platí aj v opačnom smere. To znamená, že po skončení fajčenia sa výrazne zlepšujú erektilné funkcie, a to už 24 hodín po započatí abstinenčnej liečby.

Všetky tu uvedené údaje boli prevzaté z intervenčnej štúdie, ktorá skúmala vzťah medzi odvykaním od fajčenia a indexami sexuálneho zdravia u 65 mužov. Účastníci boli dospelí fajčiari, ktorí boli motivovaní a odhodlaní s tým prestať.

TIP: Fajčiari majú jednoznačne zúžené cievy, takže krv do penisu neprúdi správne. Dôsledkom je „poloerekcia“ a nedostatočné stoporenie. 

České tablety Proerecta s bylinným zložením pomáhajú rozťahovať cievy, a tak do penisu vháňajú viacej krvi a erekciu spevňujú. 

Nejde samozrejme o liečbu erektilnej dysfunkcie, takže odporúčam prestať fajčiť ešte dnes. Proerectu si však môžete objednať aj ihneď

Proerecta

 

 

Ako pôsobí fajčenie na erekciu?

Ako konkrétne ovplyvňuje fajčenie stav erekcie, nie je doteraz známe. Fajčenie môže mať rôzne škodlivé účinky na vaše sexuálne vzrušenie:

  • Centrálne vyvolávajúcim neurotransmiterom závislým od dávky a neuroendokrinnými účinkami.
  • Periférne, pôsobením ako agonista nervového systému.
  • Alebo na biochemickej úrovni narušením syntézy oxidu dusnatého, zodpovedného za relaxáciu hladkého svalstva v penisu.

Môžu ale tiež existovať komplexné interakcie medzi týmito cestami.

Veľké percento ľudí fajčí iba preto, aby sa mohli predvádzať. Opäť to platí najmä pre mládež.

Niktotín a erekcia

Iná štúdia zase uvádza spojitosť medzi samotným nikotínom a erekciou. Nikotín obsiahnutý v cigaretách totiž zužuje cievy a obmedzuje tak prietok krvi vrátane penisu.

Pokiaľ teda fajčíte dlhodobo, dochádza u vás k výraznému poškodeniu stien ciev, čo môže negatívne ovplyvniť aj vaše cievy v penise. A kde nie je krv, tam nie je ani erekcia.

dve cigarety denne môžu spôsobiť znateľné ochabnutie erekcie. Pokiaľ si denne doprajete 10 cigariet, zvyšuje sa u vás pravdepodobnosť výskytu poruchy erekcie o tretinu. A v prípade vyfajčených 20 cigariet narastá riziko dokonca o 45 %.

 

Slabnutie erekcie vzľadom k počtu vyfajčených cigariet

Na zdravie a erekciu pôsobí negatívne už jedna cigareta denne. Platí to aj pokiaľ fajčíte pasívne s fajčiarom v domácnosti.
10 cigariet denne:o 27% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie
11 - 20 cigariet denne:o 45% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie
20 a viac cigariet denne: o 65% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie

 

Má fajčenie vplyv na erekciu?

[su_testimonial name=“MUDr. Jana Cermanová z Centra pre závislých na tabaku pri Fakultnej Thomayerovej nemocnici v Prahe“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“dental-image.cz“ url=“http://www.dental-image.cz/zubari-det/mudr.-jana-cermanova/16/“]Mnoho mladých mužov, ktorí si práve teraz vychutnávajú jednu cigaretu za druhou, zrejme netušia,, že keď dosiahnu vek svojich otcov, pravdepodobne si sex nebudú užívať tak, ako by si priali.

27 % fajčiarov sa totiž stretáva v strednom alebo vyššom veku so závažnými poruchami erekcie. Dlhodobé fajčenie im môže spôsobiť aj impotenciu.[/su_testimonial]

 

Negatívne účinky fajčenia na zdravie fajčiarov v porovnaní s nefajčiarmi

znížený priemerný objem ejakulátu
znížený počet spermií v priemere o viac než 20 %, v najhorších prípadoch až o 60 %
znížená hustota ejakulátu až o 20 %
vyššie hodnoty vazopresínu
zvýšená hladina estrogénu - ženského pohlavného hormónu
znížená motilita (pohyblivosť spermií) a skrátená doba ich pohyblivosti

 

Pasívne fajčenie a problémy s erekciou

Bohužiaľ pred problémami s erekciou nie sú uchránení ani pasívni fajčiari. Nemusíte teda vôbec strčiť cigaretu do úst, a predsa budete mať problémy v posteli.

[su_testimonial name=“MUDr. Jana Cermanová z Centra pre závislých na tabaku pri Fakultnej Thomayerovej nemocnici v Prahe“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“dental-image.cz“ url=“http://www.dental-image.cz/zubari-det/mudr.-jana-cermanova/16/“]Závažné poškodenie ciev môže spôsobiť aj veľmi malé množstvo cigaretového dymu.

Rovnaké choroby, s ktorými sa stretávajú fajčiari, môžu ohroziť aj osoby často vystavované pasívnemu fajčeniu.[/su_testimonial]

Hlavne deti fajčiarov nemajú možnosť sa proti dymu v domácnosti nijako brániť. 

 

E-cigareta a vplyv na erekciu

Na scénu v posledných rokoch stále častejšie prichádzajú aj obľúbené elektronické cigarety. Tie by mali byť podľa ich zástancov oveľa menej škodlivé než klasické cigarety.

To však realisti vyvracajú s tým, že štúdie, ktoré by to potvrdzovali, zatiaľ neexistujú. Naopak podľa iných amerických štúdií vyplýva, že elektronické cigarety obsahujú látky, ktoré tiež spôsobujú erektilnú dysfunkciu.

Tieto tvrdenia samozrejme musia ešte preveriť ďalšie odborné štúdie, ale už teraz to vyzerá, že ani elektronické cigarety nebudú tým pravým orechovým.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: O škodlivosti elektronických cigariet a rôznych moderných náhradách tabaku informuje MUDr. Eva Králíková

 

Cigarety vs. erekcia

Cigarety skrátka a jednoducho k zdravému sexuálnemu životu nepatria. Či už máme na mysli tie klasické, alebo elektronické. Dlhodobé fajčenie u vás môže spôsobiť nie len poruchy erekcie, ale aj neplodnosť a ďalšie závažné zdravotné problémy. Preto radšej škatuľku cigariet vymeňte za nejaké dobré jedlo, večer pri sviečkach alebo romantický výlet s vašou partnerkou. To vašej erekcii prospeje oveľa viac, než škatuľka vyfajčených cigariet. Nikto síce nevraví, že prestať fajčiť je jednoduché, ale za pokus to prinajmenšom stojí.

[su_testimonial name=“Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. z Centra pre závislých na tabaku při VFN v Prahe“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“slzt.cz“ url=“http://www.slzt.cz/vybor-slzt“]Fajčenie cigariet negatívne ovplyvňuje celý rad orgánov v ľudskom tele.

Fajčiarom sa viac kazia zuby a vypadávajú im vlasy. Majú viac vrások, horšie akné či kvalitu pleti.[/su_testimonial]

 

Ďalšie články o metódach podpory erekcie

TOP 10 najsilnejších doplnkov na erekciu
Ako dosiahnuť erekciu? Rady, tipy, triky
Ako predĺžiť erekciu a dopriať žene vytúžený orgazmus?
5 príčin bolesti penisu pri erekcii
Nočná erekcia – čo sa deje, ak nestojí?
Vibračný krúžok a krúžok na erekciu – aký je rozdiel?
Rázová vlna – účinná liečba slabej erekcie
Injekcia na erekciu – posledná možnosť záchrany?
Sprej, gel a krém na erekciu- ZBYTOČNÉ!

 

5/5 - (1 vote)