Erektílna dysfunkcia – čo je a ako sa brániť

Strach, obavy a znížené sebavedomie. Tieto negatíva zvyknú sprevádzať „nočnú moru“ mužov – erektílnu dysfunkciu.

Mladí si zvyknú myslieť, že táto porucha postihuje najmä starších mužov, no realita je iná. S poruchou erekcie sa čoraz častejšie stretávajú aj mladí muži okolo 20 rokov.

Náš praktický sprievodca erektílnou dysfunkciou Vás oboznámi s príčinami jej vzniku a jej dôsledkami na zdravotný stav. Vysvetlíme si ako môže ohroziť inak fungujúce vzťahy a na záver si opíšeme spôsoby, ktorými sa tejto nepríjemnej poruchy zbaviť.

 

Čo je erekcia?

Erekcia je stoporenie/zdurenie penisu pri pohlavnom vzrušení. K stoporeniu dochádza vďaka prílevu krvi do penisu, konkrétne do drobných dutín tkaniva penisu. Tie sa tiež nazývajú lakúny alebo sínusoidy. Priemer dutiny je približne 1 mm v ochabnutom stave.

Penis je tvorený tromi cylindrickými telesami. Z nich dve sú kavernózne (erektílne – obsahujú spomenuté dutiny) a jedno spongiózne, ktoré funguje ako opora pre močovú trubicu.

Všetky súčasti sú popretkávané kapilárami (jemné cievy) a hustou nervovou sieťou.

penis

Celý penis je husto pretkaný cievami a nervami

 

Stupne erekcie

Správna erekcia je odstupňovaná na 5 fáz.

 • Fáza pokoja – Ochabnutý stav penisu. Obsah krvi je minimalizovaný na nutritívne potreby – krv potrebná pre správne fungovanie penisu.
 • Latentná fáza – V druhej fáze dochádza k zvýšeniu prietoku krvi 7 až 10-násobne. Zväčšuje sa aj priemer drobných dutiniek v kavernóznych telesách.
 • Fáza tumescencie – V tejto fáze dochádza k zapĺňaniu komôrok krvou. Erekcia je takmer úplná.
 • Fáza úplnej erekcie – Penis je prekrvený do maximálnej možnej miery. Ďalšia krv už do neho nepriteká a je pripravený pre súlož.
 • Fáza rigidnej erekcie – V tomto momente sa tlak v penise zvyšuje až o 300 %. Rigidná erekcia nastáva tesne pred vyvrcholením (ejakuláciou).
 • Fáza detumescencie – Po ejakulácii sa uvoľňuje hladké svalstvo a krv z penisu rýchlo odteká. Penis bezprostredne po orgazme začína ochabovať.

 

Prečo sa budievam s erekciou?

Ranná erekcie, resp. erekcia ihneď po zobudení značí, že penis funguje správne. Telo v noci okrem regenerácie kontroluje, či sú všetky orgány v poriadku. Erekcia teda môže nastať aj bez vzrušujúceho vnemu, ktorým je počas noci zvyčajne erotický sen. K erekcii dochádza dokonca niekoľko krát za noc. Telo do penisu vháňa krv, čím kontroluje jeho funkciu.

 

Význam erekcie

Erekcia je nevyhnutná pre bezproblémový pohlavný styk. Iba s penisom v stave erekcie je možné vniknúť do vagíny. Bez dostatočnej erekcie sa penis „krčí“ a ohýba, takže ho nie je možné vsunúť do vagíny.

Erekcia je taktiež dôležitá pre oplodnenie ženy, pretože ejakulát by sa mal ideálne dostať čo najhlbšie do vagíny. Zvýši sa tak pravdepodobnosť oplodnenia.

 

Čo presne je erektílna dysfunkcia?

Jedná sa o poruchu erekcie. Vysvetľuje sa ako pretrvávajúce problémy s dosiahnutím a udržaním erekcie pre úplný pohlavný styk.

Porucha erekcie nemusí mať zákonite vplyv na plodnosť muža – potenciu. K vyvrcholeniu (orgazmu) a ejakulácii je možné dôjsť aj bez stoporeného penisu, avšak vtedy by bol sex pomerne nezaujímavý pre partnerku.

 

Ako sa prejavuje erektilná dysfunkcia?

 • Penis sa nestoporí ani napriek vzrušujúcim podnetom
 • Penis sa stoporí iba čiastočne, ale vo väčšej miere je ochabnutý
 • Penis sa stoporí úplne, avšak iba na krátky okamih

Pokiaľ ste sa ocitli v niektorej zo situácií, pravdepodobne trpíte erektílnou dysfunkciou.

 

Erektílna dysfunkcia nie je výnimočná porucha

Táto porucha je v dnešnej dobe veľmi častá. Neoficiálne odhady uvádzajú, že každý druhý muž po štyridsiatke trpí niektorým z jej prejavov. Číslo je skutočne alarmujúce. Postihnutých je v tomto veku rovnako ako zdravých mužov, čo radí erektílnu dysfunkciu na prvé miesto v rebríčkoch mužských ochorení.

Nie vždy sa ale zaručene jedná priamo o erektílnu dysfunkciu. Pokiaľ sa problém pri erekcii vyskytuje iba zriedkavo, môže ísť o náhle zlyhanie zapríčinené neočakávaným vplyvom.

Za dysfunkciu sa považuje až pravidelné a dlhodobé, niekedy až doživotné znemožnenie dosiahnuť erekciu.

 

Dysfunkcia prichádza vekom, ale….

Ako sme už písali, problém zvykne trápiť najmä starších mužov, avšak vek nie je jedinou príčinou. Pribúdajúcimi rokmi si muži všímajú, že dosiahnutie erekcie si vyžaduje dlhší čas. To je však normálne a dôvodom je postupné oslabovanie tela celkovo.

Chronická dysfunkcia je priamo spätá s ďalšími zdravotnými problémami. Práve preto by sa nemala zanedbávať, pretože sa môže ešte viac zhoršiť. Potešujúci je fakt, že ju je možné liečiť.

Podstatné je v prípade podozrenia na poruchu vyhľadať lekára. Mnohí muži, bohužiaľ, návštevu lekára odkladajú a často sa najskôr dlhé roky trápia, než by si nechali pomôcť.

Paradoxne veľmi často sú to najmä partnerky postihnutých mužov kto ich prehovorí na návštevu ordinácie.

 

Pozor na vhodnú pomoc

Muži často kvôli hanblivosti lekára nenavštívia a snažia sa s problémom vyrovnať po svojom. Spoliehajú sa na rôzne doplnky stravy, ktoré vždy sľubujú okamžitú nápravu.

Bohužiaľ sa mnohokrát jedná iba o klamlivú reklamu a prípravky, ktoré sa najčastejšie predávajú voľne v lekárňach alebo na internete, sú iba placebo alebo veľmi málo účinné.

Pokiaľ je však dysfunkcia zapríčinená iným ochorením, na jej liečenie bude nutné predpísať lieky. To je práca pre študovaného lekára a nie pre distribútora doplnkov výživy.

V prípade podozrenia na dysfunkciu sa teda premôžte, strach a pocit hanby hoďte za hlavu a vyhľadajte lekára. Vyšetrenie môže odhaliť aj závažnejšie ochorenie, než je porucha erekcie.

Neraz sa takto náhodne objaví problém s prostatou a v horšom prípade priamo nádor spôsobený dlhodobo neliečenou rakovinou.

Vyšetrenia sú bezbolestné, diskrétne a rýchle, vďaka čomu sa o svojom stave dozviete všetko podstatné v priebehu niekoľkých minút. Lekári sú viazaní mlčanlivosťou, čo zaručuje, že sa tento diskrétny problém nedostane na verejnosť.

Ak nechcete ísť za lekárom osobne, informujte sa na možnostiach v rôznych internetových fórach a on-line poradniach. Sú anonymné a vedú ich profesionáli v obore. Nie sú medzi nimi iba sexuológovia, ale aj psychológovia alebo praktickí lekári. Dysfunkcia môže mať rôzne príčiny a nie vždy je ich jednoduché odhaliť.

 

Príčiny erektílnej dysfunkcie

Príčinu dokáže stanoviť iba lekár. Možných príčin je skutočne mnoho a vo veľkej miere je na vine súčasný životný štýl a trend žiť čo najrýchlejšie. Častokrát je to na úkor vlastného zdravia.

Medzi najčastejšie príčiny erektílnej dysfunkcie patria:

 • Hypertenzia – Vysoký krvný tlak.
 • Cukrovka – Až 70 % diabetikov má problémy s dosiahnutím erekcie. Cukrovka totiž degeneruje cievy a najmä ťažké štádiá choroby dokážu schopnosť erekcie úplne znefunkčniť.
 • Fajčenie – Zanáša cievy, oslabuje okysličenie krvi, znižuje kondíciu a je príčinou množstva ďalších problémov a ochorení, než len samotnej erektílnej dysfunkcie.
 • Vysoká hladina cholesterolu – Opäť sa jedná o zníženú priechodnosť ciev zapríčinenú usádzaním tuku v cievach.
 • Nízka alebo kolísavá hladina testosterónu – Testosterón je mužský hormón, ktorého nedostatok sa odráža v zníženej „sile“ muža. Muži s nízkou hladinou postupne zženštejú. Erekcia mizne, znižuje sa aj libido (sexuálna žiadostivosť) a vytráca sa celková mužnosť.
 • Vek – Vitalita organizmu klesá celkovo. Proti veku bohužiaľ nie je možné bojovať a je nutné sa zmieriť s tým, že na staré kolená sa erektílnej dysfunkcii nevyhne väčšina z nás mužov.
 • Nedostatok pohybu a športu – Telo vrátane erekcie „lenivie“. Znižuje sa výkonnosť a výdrž, človek priberá a časom začínajú prichádzať prvé problémy a ochorenia.
 • Sedavé zamestnanie – Penis a jeho súčasti sú pod neustálym tlakom a v neprirodzenej polohe, čo veľmi významne vplýva k rozvoju problémov.
 • Stres – Stabilný stres je pomalým, ale spoľahlivým zabijakom. Nadmiera stresových hormónov, neustále zmeny tlaku a šoky pre organizmus. Erekcia je pri sústavnom strese priam nemožná.
 • Iné psychické problémy – Rôzne traumy a duševné ochorenia je nutné podrobiť skúmaniu odborníka.
 • Iné ochorenia rozmnožovacieho ústrojenstva – Poškodenia a ochorenia reprodukčnej sústavy môžu mať za následok problematickú erekciu. Opäť je nevyhnutné navštíviť urológa alebo sexuológa.
 • Iné ochorenia a nedostatky v tele – Väčšina bežných aj vzácnych chorôb môže mať vplyv na erekciu. Konkrétne súvislosti posúdi špecializovaný lekár.
 • Užívanie liekov a doplnkov stravy – Pokiaľ sa rozhodnete pre doplnky stravy, avśak užívate aj iné lieky na predpis alebo doplnky stravy, ich kombinovanie konzultujte s lekárom. Niektoré zložky môžu navzájom reagovať negatívne, čo môže ovplyvniť erekciu.

Kombináciou týchto negatívnych vplyvov si však môžete privodiť omnoho horšie ochorenie, než je erektílna dysfunkcia. Vplývajú negatívne na celé telo a nie len penis.

 

Slabnutie erekcie vzľadom k počtu vyfajčených cigariet

Na zdravie a erekciu pôsobí negatívne už jedna cigareta denne. Platí to aj pokiaľ fajčíte pasívne s fajčiarom v domácnosti.
10 cigariet denne:o 27% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie
11 - 20 cigariet denne:o 45% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie
20 a viac cigariet denne: o 65% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie

Negatívne účinky fajčenia na zdravie fajčiarov v porovnaní s nefajčiarmi

znížený priemerný objem ejakulátu
znížený počet spermií v priemere o viac než 20 %, v najhorších prípadoch až o 60 %
znížená hustota ejakulátu až o 20 %
vyššie hodnoty vazopresínu
zvýšená hladina estrogénu - ženského pohlavného hormónu
znížená motilita (pohyblivosť spermií) a skrátená doba ich pohyblivosti

 

Liečba erektílnej dysfunkcie

Na liečbu sa používajú liečivá, ktoré podporujú prekrvenie penisu. Lieky však odstránia skôr dôsledky, než príčiny. Uznávame, že je jednoduchšie užiť tabletku, zapiť ju vodou a počkať si na výsledok, avšak takým spôsobom po čase bude sex možný iba s tabletkou.

Mnohé doplnky stravy sú dokonca iba placebo a ich účinok si muž iba vsugeruje. Kontroly a inšpekcie často nachádzajú rôzne „zaručené“ doplnky, ktoré „istotne“ účinkujú. Užívateľovi je ľúto vyhodených peňazí, kvôli čomu sa snaží presvedčiť sám seba o účinnosti.

Žiadny muž totiž nechce byť v otázke vlastnej sexuality plne závislý na tabletkách. Preto je nutné odstrániť priamo príčinu a nie iba zakrývať dôsledok.

Ďalšou možnosťou liečby užívaním liečiv je ich podávanie injekčnou formou. Metóda je pomerne nepríjemná, keďže sa pri nej účinné látky dopravujú do penisu priamo vpichom.

Treťou z možností je chirurgický zákrok. Do penisu sa voperujú rôzne protézy a implantáty.

 

Dôsledky liečby

Keď muž znovu nájde svoju stratenú erekciu, nezmení sa tým iba jeho sexuálny život. Zmení sa kompletne a všimne si to celé jeho okolie.

V prvom rade to je obrovská dávka sebavedomia, ktoré znovu získa. V posteli už nebude „odpadlíkom“ a svoju ženu dokáže opäť priviesť k orgazmu. Spokojná teda bude aj ona a prípadné ďalšie milenky.

Sebavedomie, dobrá nálada a celková spokojnosť je vidieť navonok, vďaka čomu sa takýto muž stane v spoločnosti obľúbenejší a tým pádom príťažlivejší pre ženy.

Z vyliečeného muža opadne dlhé roky hromadený stres. Práve ten bol jednou z príčin zlyhaní. Stres dokáže zradiť aj inak zdravého muža a nie je výnimkou, keď sa kvôli ťaživým myšlienkam nedokáže plne sústrediť na partnerku a vlastný výkon.

Liečba je teda veľmi podstatná a prvoradá. Nemala by sa odkladať a ignorovať. Starší muži nad vecou zvyknú mávnuť rukou a nechať problém plynúť, no práve to je najhoršou cestou, pretože ku zmene tak nikdy nedôjde.

 

Záver

Pokiaľ máte podozrenie na erektílnu dysfunkciu, ešte nie je všetko stratené.

V prvom rade je nutné nájsť príčinu, takže Vás návšteva ordinácie neminie. Po jej zistení budete vedieť ako problém riešiť.

Možno bude postačovať iba zmena stravy, možno sa začnete viac hýbať a cvičiť. Nie je však vylúčené, že sa nevyhnete užívaniu liekov. V prípade psychických príčin Vám môžu byť naordinované sedenia so špecialistom.

Jedno je však isté. Erektílnu dysfunkciu neradno podceňovať a to ani v prípade, že Vám k životu erekcia nechýba. Dysfunkcia totiž môže byť predzvesťou omnoho závažnejšieho problému, ktorý je nutné včas odhaliť. Nebezpečenstvo hrozí v každom veku.

 

Ďalšie články o príčinách a rýchlej liečbe erektílnej dysfunkcie

Zjednodušený článok pre lepšie pochopenie problematiky erektílnej dysfunkce
Erektílna dysfunkcia – časté príčiny, prejavy, rýchla liečba a prevencia
8 nečakaných príčin erektílnej dysfunkcie
Erektílna dysfunkcia – čo je a ako sa brániť
Erektílna dysfunkcia – problém každej vekovej kategórie
Domáci autotest erektílnej dysfunkcie
Erektilná dysfunkcia a váš vzťah

 

4.8/5 - (6 votes)

2 komentáre

 1. Majo 7.1.2018
  • Martin 8.1.2018

Zanechte odpověď