Erektilná dysfunkcia a Váš vzťah

Erektilná dysfunkcia si môže vziať svoju daň na vašom vzťahu, no vy a váš partner môžete spoločne pracovať a riešiť emocionálne aspekty impotencie. Tu je to, čo by ste mali vedieť.

Erektilná dysfunkcia je problém, ktorý ovplyvňuje množstvo mužov na Slovensku. V skutočnosti 5 percent 40 ročných a skoro 25 percent 65 ročných mužov zažíva dlhodobé problémy s erekciou. Títo muži ale nie sú jediní, ktorých tieto problémy ovplyvňujú: erektilná dysfunkcia ovplyvňuje taktiež ich partnerov.

Mimo škôd, ktoré spôsobuje v partnerskom sexuálnom živote, ED môže byť veľmi zložitá téma na rozhovor. Nedostatok komunikácie môže naštartovať emocionálne problémy u oboch partnerov.

Istý dokumentárny seriál nazývaný „Problémy s láskou a sexom“ (The Trouble With Love and Sex) vysielaný americkou televíznou stanicou BBC sa pustil do tohto chúlostivého problému použitím animovaných postavičiek reprezentujúcich ľudí bojujúcich s partnerskými problémami od erektilnej dysfunkcie až po neveru.

Tento prístup povzbudil reálne páry k otvorenému rozhovoru o tak citlivých problémoch.

Napriek tomu, že o erektilnej dysfunkcii môže byť ťažké či trápne hovoriť, experti tvrdia, že pre páry je veľmi dôležité čeliť tomuto problému spolu. V niektorých prípadoch môže byť rozhovor s terapeutom nutný pre prekonanie problémov a zlepšenie sexuálneho a celkového partnerského života.

Emocionálny dopad erektilnej dysfunkcie

Muži zažívajúci impotenciu, bojujú s viac než len fyzickou kondíciou, psychologické a emocionálne aspekty erektilnej dysfunkcie sú tiež stresujúce. „Zvládanie ED je ťažké pre väčšinu mužov,“ hovorí Mark L. Held, PhD, klinický psychológ z oblasti Denveru.

Väčšina sa identifikuje so svojim penisom, efekt na ich sebavedomie môže byť značný. Ich mužnosť, sebavedomie – všetko je ovplyvnené erektilnou dysfunkciou.

Partneri môžu taktiež zažívať emocionálny úpadok. „Žena môže pociťovať odmietnutie,“ hovorí Held. „Môžu sa samé seba pýtať: „čo robím zle?“ alebo „prečo ho nepriťahujem?““

Impotencia môže spustiť pocity nízkeho sebavedomia či depresie. Tieto pocity môžu podľa doktora Helda ďalej viesť k takzvanej „anticipačnej úzkosti“.“Muž môže hrať rolu pozorovateľa v ktorej vystupuje sám zo seba aby sa sám pozoroval a hodnotil,“ hovorí Held. „Môže to byť prekážkou v sexuálnom procese a vytvoriť erektilnú dysfunkciu.

 

Ako sa vyrovnať s diagnózou a liečbou erektilnej dysfunkcie?

Pri zvládaní ED je komunikácia s partnerom kľúčová. Muži v mnohých prípadoch nechcú hovoriť o erektilnej dysfunkcii keď nastane, no mlčanie môže mať negatívny vplyv na sexuálny vzťah. „Pre páry je veľmi dôležité diskutovanie problému,“ hovorí Held. Komunikácia umožňuje obom partnerom konfrontovať ich pocity ohľadom ED a spoločne pracovať na ich vyriešení.

Aktívny prístup k problémom s erekciou je zásadný a môže vytvoriť  značný rozdiel pri ich zvládaní. „Skoro všetci muži zažijú počas svojho života erektilnú dysfunkciu,“ hovorí Held. „Počíta sa ale to, ako sa s tým vyrovnajú.“

Párom, ktoré sa vyrovnávajú s ED, doktor Held odporúča sústredenie sa na moment a spojenie počas milovania namiesto fixácie na penis. „Páry potrebujú odstrániť dôraz na sexuálny styk a sústrediť sa na odovzdávanie a prijímanie pôžitku. Pre muža je taktiež dôležité aby si uvedomil, že on nie je jeho penis. Musia mať na pamäti, že ED je skoro vždy dočasný problém a existuje množstvo spôsobov liečby.

 

Emocionálne výhody sexuálnej terapie

Dnes je erektilná dysfunkcia vnímaná ako niečo, čo môže byť jednoducho vyliečené užitím lieku. Ale práca s licencovaným terapeutom, ktorý je skúsený v oblasti sexuálnej terapie môže odhaliť emocionálne a psychické problémy, ktoré môžu erektilnú dysfunkciu spôsobovať.

Partnerské poradenstvo môže byť taktiež nápomocné, pretože pomáha páry viesť počas zvládania erektilnej dysfunkcie a komplikovaných problémov súvisiacich s ED.

 

Ďalšie články o príčinách a rýchlej liečbe erektílnej dysfunkcie

Zjednodušený článok pre lepšie pochopenie problematiky erektílnej dysfunkce
Erektílna dysfunkcia – časté príčiny, prejavy, rýchla liečba a prevencia
8 nečakaných príčin erektílnej dysfunkcie
Erektílna dysfunkcia – čo je a ako sa brániť
Erektílna dysfunkcia – problém každej vekovej kategórie
Domáci autotest erektílnej dysfunkcie
Erektilná dysfunkcia a váš vzťah

 

5/5 - (3 votes)

2 komentáre

  1. Alexander 4.5.2018
    • Martin 9.5.2018

Zanechte odpověď