Erektílna dysfunkcia – časté príčiny, prejavy, rýchla liečba a prevencia, aby sa ED ani nezačala šíriť

Erektilná dysfunkcia (ED) je problémom mnohých mužov po 40-ke. Rozsah a veľkosť problému sa môžu líšiť.

V každom prípade ide o narastajúci trend súčasnej populácie. Mnohí muži navyše problém vôbec neriešia. Kým by s problémom zašli k lekárovi, radšej budú robiť mŕtveho chrobáka a dúfať, že ich pýcha opäť povstane sama od seba.

erektílna dysfunkcia, príznaky, prejavy, liečba a prevencia

 

Erektílna dysfunkcia vás oberie o erekciu. Čo presne je erekcia?

Erekcia predstavuje stvdnutie penisu pri pohlavnom vzrušení. Stoporenie nastáva vo chvíli, keď nastáva príliv krvi do penisu. Konkrétne do drobných dutín v tkanive penisu (kaverny). Tie majú v pokojnom stave rozmer asi 1 mm.

Ústia do nich tepny, ktoré privádzajú krv. Odvod zas majú na starosti žily. Tie majú schopnosť sa uzavrieť a obmedziť odtok krvi. Kaverny sa plnia a vzniká erekcia.

Penis je tvorený celkovo tromi oddelenými časťami. Dve z nich sú práve toporivými telieskami. Tretia časť je takzvane špongiové teliesko. Jeho stredom vedie močovod. Toto teleso obklopuje jemnejšie tkanivo než je tomu pri dvoch predošlých. Rozširuje sa až v hornej časti penisu, kde vytvára hornú časť – žaluď.

VEDELI STE, ŽE: Aj žena má toporivé telieska? Ide konkrétne o oblasť klitorisu a pošvovej predsiene.

 

Erekcia ako krvné zásobovanie penisu

Zásobenie penisu krvou začína v hlavnej aorte, ktorá sa nachádza v zadnej časti tela. Aorta sa delí na bedrovú tepnu internú, externú a na tepnu zásobujúcu priamo penis a jeho toporivé telieska.

K jej poškodeniu môže dôjsť pri sedení a najmä pri bicyklovaní. Z tohto dôvodu sa skracuje a dochádza k dysfunkcii. Hlavná tepna zásobuje dve toporivé telieska. Žaluď sa však zásobuje samostatne. Preto existujú vzácne prípady erekcie žaluďa.  Dochádza k nej napríklad pri priapizme.

Zúžené cievy v penise neprepúšťajú dostatok krvi pre silné prekrvenie. 

K pevnej erekcii dopomôže česká Proerecta, ktorá pôsobením bylinných zložiek mierne rozťahuje cievy.

Proerecta

 

 

Jednotlivé fázy erekcie

 • Pokojová fáza – penis sa nachádza v ochabnutom stave. Obsah krvi je taký, aby penis vyživoval a ten mohol správne fungovať a prospievať.
 • Latentná fáza – druhá fáza je typická zvýšeným prietokom krvi. Tento rozdiel je 7 až 10-násobný. Priemer toporivej kaverny rastie.
 • Tumesecentná fáza – kaverny sa postupne zapĺňajú krvou. Erekcie je takmer 100 %.
 • Úplná erekcia – prekrvenie je v tejto fáze maximálne. Ďalšia krv už nepriteká. Penis je pripravený na súlož.
 • Rigidná fáza erekcie – tlak v penise rastie až o 300 %. Táto fáza prichádza tesne pred orgazmom.
 • Fáza detumescencie – hladké svalstvo penisu sa postupne uvoľňuje a dochádza k rýchlemu odtoku krvi. Všetko sa vráti do pokojovej fázy.

 

Ranná erekcia

Prebudenie sa s rannou erekciou znamená, že váš penis funguje dobre. Telo v noci vykonáva námatkovú kontrolu orgánov a kontroluje, či fungujú. Samozrejme nevynechá ani penis.

K erekcii môže dôjsť aj bez erotického stimulu. Dochádza k nej aj bez erotického snu. Erekcia nastáva niekoľkokrát za noc. Vždy k nej dochádza vo fáze REM. Nočná samovoľná erekcia nastáva u mužov (penis) aj u žien (klitoris).

 

Význam erekcie

Erekcia je absolútne nutná pre bezproblémový priebeh pohlavného styku. Do vagíny dokáže preniknúť len úplne stoporený penis. Pokiaľ je v stave polovičnej erekcie, dochádza k jeho krčeniu a ohýbaniu a nie je ho možné úplne zasunúť.

Úplná erekcia zohráva rolu aj pri oplodnení ženy. Ejakulát by sa mal pri vyvrcholení dostať čo najbližšie ku krčku maternice, čím bude šanca čo najvyššia.

 

Poruchy erekcie

Muž trpiaci ED nedokáže dosiahnuť a udržať erekciu tak, aby bol možný sex so ženou. Niektorí ľudia dysfunkciu chybne označujú za impotenciu (neplodnosť).

V tom prípade ide o iný problém, kedy muž síce dosiahne erekciu, no jeho reprodukčný systém nepracuje správne (následkom úrazu, liečby, sterilizácie a podobne).

 

Ako rozpoznať poruchu erekcie?

 • Nedôjde k stoporeniu penisu ani v prítomnosti vzrušivých impulzov.
 • Nastane len čiastočná
 • Príde k erekcii, ktorá však trvá len veľmi krátko.

Ak ste sa v uvedených bodoch našli, pravdepodobne trpíte ED.

Muži o svojom probléme vo všeobecnosti hovoria neradi. Často čakajú zbytočne dlho. Čakajú dokonca aj v prípadoch, keď majú bolesti. Riešenie problémov však môže byť nablízku.

V prípade podozrenia je preto na miesto vyhľadať radu lekárov. Mnoho mužov problém odkladá a často sa trápi aj niekoľko rokov, kým vyhľadajú pomoc a príde úľava.

Paradoxne sú to veľmi často ich partnerky, ktoré ich prehovoria, aby za lekárom skutočne zašli.

Vyšetrenie je bezbolestné, diskrétne a rýchle. Urológ vás o zdravotnom stave bude informovať v priebehu niekoľkých minút. Lekárov viaže mlčanlivosť, takže váš problém sa rozhodne nedostane za dvere ordinácie.

V prípade, že nechcete ihneď utekať k lekárovi, môžete pátrať v online poradniach. Vyberte si tie, ktoré vedú skutoční profesionáli. Urológovia, sexuológovia a psychológovia pripravení vám tu odborne poradiť.

MAJTE PREHĽAD: Ako prebieha preventívne vyšetrenie u urológa?

 

Erektílna dysfunkcia dnes nie je vzácna

V dnešnej dobe je výskyt ED veľmi častý. Odhady hovoria o každom druhom mužovi po 40. roku života. Táto štatistika je veľmi nelichotivá a 50 % výskytu v tomto veku je skutočne vysoké číslo. Aj preto obsadzuje ED prvé miesto na rebríčku sexuálnych dysfunkcií u mužov.

V prípade, že sa penis občas nepostaví, nemusí ísť automaticky o ED.  Často môžu byť na vine krátkodobé vplyvy, ktoré erekciu dočasne oslabia.

O dysfunkcii hovoríme vtedy, pokiaľ muž nie je pravidelne a dlhodobo (niekedy dokonca doživotne) schopný dosiahnuť erekciu.

 

Dysfunkcia prichádza prirodzene s vekom

Slabá erekcia trápi najčastejšie starších mužov a začína sa prejavovať už v strednom veku. Ide o prirodzený priebeh starnutia, keď si muž začne všímať, že na dosiahnutie erekcie potrebuje dlhší čas.

Tento priebeh je normálny, pretože v tele časom dochádza k opotrebovaniu.

Pomoc pre všetkých mužov nad 18 rokov s oslabenou erekciou – česká bylinná Proerecta s okamžitým prekrvujúcim účinkom.

Proerecta

 

Príčiny vzniku erektílnej dysfunkcie

Nemyslíte na stimuly a erekciu

V práci trávime veľkú časť svojho života. Pracovné prostredie má tak na naše telo aj psychiku významný vplyv. Stres a napätie sa logicky musia prejaviť. Nie je divu, že muži často v súvislosti s vyššou pracovnou výkonnosťou siahnu po stimulantoch.

Energetické nápoje, cigarety, alkohol, ľahšie drogy a antidepresíva tvoria výbušnú zmes, ktorá každú chvíľu hrozí explóziou. Je len otázkou času, kedy sa tento životný štýl podpíše na zdraví, prípadne erekcii. 

Slabnutie erekcie vzľadom k počtu vyfajčených cigariet

Na zdravie a erekciu pôsobí negatívne už jedna cigareta denne. Platí to aj pokiaľ fajčíte pasívne s fajčiarom v domácnosti.
10 cigariet denne:o 27% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie
11 - 20 cigariet denne:o 45% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie
20 a viac cigariet denne: o 65% vyššie riziko erektílnej dysfunkcie

Často tento problém stretne mužov, od ktorých je vyžadované veľké pracovné nasadenie a vysoká miera zodpovednosti. Pracovníci integrovaného záchranného systému, manažéri, predajcovia, piloti a ďalší.

JE DOBRÉ VEDIEŤ, ŽE: Stres sám o sebe spôsobuje ED. Na erekciu je potrebný nervový signál z mozgu. Ak je stres silný, spôsobí v mozgu zmätok a správny signál do penisu ani nedôjde.

Ako sa z toho dostať: Nájdite spôsob, ako mozog vypnúť. Masáž od partnerky, spoločná a individuálna meditácia, jóga. Toto všetko sú spôsoby, ako odviesť pozornosť od nechcených stimulov vo vašej mysli.

 

Stresujú vás bežné denné záležitosti

Rozhodovanie o financiách prináša vo väčšine prípadov stres. Je pritom jedno, čí peniaze máme alebo nie. Financie riešime všetci a pre niektorých je otázka peňazí stresorom číslo 1. Ľudia ich dokonca riešia viac, než vzťahy a zdravie.

Ako sa z toho dostať: Ideálne je sa opäť naladiť na iné myšlienky. Športujte a upokojte sa. Kľúčom je tiež bohatý spoločenský život, radosť z maličkostí a predovšetkým pevný partnerský vzťah.

 

Zanedbávate ústnu hygienu

Zubná hygiena úzko súvisí s mnohými oblasťami v tele. Veľmi často sú za problémami, ktoré by nám v súvislosti s erekciou ani nenapadli. Podľa jedného prieskumu majú muži trpiaci zápalmi v oblasti ústnej dutiny až o 80 % väčšiu šancu na vznik ED.

Zápaly ústnej dutiny znižujú produkciu enzýmu eNOS. Ten ovplyvňuje tvorbu kyseliny dusičnej v tele. Táto kyselina má priamy vplyv na udržanie erekcie. Ak je jej málo, znamená to slabú erekciu.

Ako sa z toho dostať: Vstúpte si do svedomia a odpovedzte si na otázku, či sa o svoje zuby staráte dostatočne. Pri pravidelnej starostlivosti znížite riziko ED ale aj ďalšieho radu ochorení.

 

Sledujete príliš porna

Zaujímavé postrehy doktora Davida Delvina na netdoctor.co.uk poukazujú na škodlivosť porna vo vzťahu so ženami. „Pokiaľ bude pornu daná prednosť pred reálnym sexom, je to problém”, tvrdí Delvin. 

Vo vyhľadávači Google zaujíma výraz porno poprednú pozíciu. Je teda všade okolo nás. Mnohí odborníci sa zhodujú, že jeho obmedzenie by rozhodne prospelo zdravým vzťahom. Najmä zo strany mužov.

Ako sa z toho dostať: Nadmerné sledovanie porna vám môže spôsobiť, že nebudete schopní dostať sa na rovnakú vlnu so svojou partnerkou. Budete mať očakávania, ktoré poznáte z obrazovky. Pokiaľ sa partnerke nezveríte, nič sa nezmení. Dôležitá je úprimná komunikácia o svojich túžbach. Pokiaľ máte svoje fantázie, povedzte o nich partnerke. Buďte pripravený aj na plnenie ženských fantázií.

 

Nezdravo a príliš slano sa stravujete

Soľ je dobrá na chuť, no nie na stav vašich tepien. Nadmerné množstvo v jedlách má za následok kornatenie a nepriepustnosť tepien.

Toporivé telieska fungujú na princípe zvýšeného prietoku krvi. Hádajte, čo sa stane, ak to budete so solením preháňať? Väčšinu prípadov ED spôsobuje práve slabé prekrvenie. Okrem toho patria kardiovaskulárne problémy k najčastejším prípadom úmrtí. Chcete mať zdravé cievy?

JE DOBRÉ VEDIEŤ, ŽE: Soľ samotná nezabíja, no výrazne napomáha pri vzniku chronických ochorení. V kombinácii s vysokým tlakom a cholesterolom je častou príčinou mozgových príhod. Ak ju človek prežije, hrozí ochrnutie rôznych častí tela. Neobíde to ani penis.

Ako sa z toho dostať: Vyhnite sa soli. Verte, že keď si od soli odvyknete, naučíte sa vnímať pravú chuť potravín. V skutočnosti mnohé potraviny chutia výborne aj bez zbytočného dochucovania. Rozhodne neplatí porekadlo z obľúbenej rozprávky, že soľ je nad zlato.

 

Váš jedálniček nie je čerstvý ani zdravý

Najčastejšou príčinou je zlý životný štýl, ktorý má neblahý vplyv na naše cievy. Tie sa postupne zanášajú a zužujú. V prípade cievok penisu to znamená horšiu erekciu. V prípade životne dôležitých orgánoch však hovoríme o infarkte alebo mŕtvici.

NEZABÚDAJTE: Pokiaľ sa znižuje prietok krvi do ciev penisu, zrejme k tomu môže v budúcnosti dôjsť aj u dôležitejších ciev. Dbajte teda na svoje zdravie už teraz. Naslúchajte svojmu telu a nenechajte nič na náhodu.

Rozhodne nie je potrebné hneď cestovať na Korziku. Správnemu stravovaniu prídete na chuť pokojne aj v domácich podmienkach. Pointa je v zmene jedla a v jeho vnímaní.

Existujú mnohé alternatívy v súčasnosti obľúbených pokrmov. Sú pritom ľahšie než sviečková. Ľahko stráviteľné jedlá, zdravé tuky, dostatočné množstvo ovocia a zeleniny. Ideálne čerstvo natrhané priamo zo záhrady.

Výhodou tohto štýlu stravovania sú omnoho zdravšie cievy. Samozrejme s tým ide ruka v ruke aj lepšia erekcia. Nie nadarmo sú národy Stredomoria najnižšie v rebríčku výskytu infarktov a mŕtvic.

Ako sa z toho dostať: Ľahká pomoc. Pokiaľ máte rezervy v súčasnom stravovaní, kompletne prekopte svoj jedálničiek.

 

Prestávate si veriť

Viera je mocná a veľmi prospešná vec. Niektoré náboženstvá prikazujú sexuálnu zdržanlivosť. Sme si vedomí, že viera je osobnou záležitosťou každého človeka. Každopádne odopieranie sexu, prípadne ejakulácie, nie je zdraviu prospešnou činnosťou.

Pre kondíciu vášho penisu je dôležitá pravidelná ejakulácia. Svoje semenníky tým najrýchlejšie zbavíte odumretých spermií.

Sex ani masturbácia však v prvom rade nie sú hriechmi. Pre vašu sexuálnu kondíciu a erekciu je pravidelnosť dôležitá!

Ako sa z toho dostať: Voľba medzi tým, čo vám prikazuje viera a vašim zdravím je výlučne na vás. Ak vám záleží na zdravom sexuálnom živote, naslúchajte sedliackemu rozumu.

 

Pridlho sedíte doma alebo v zamestnaní

Dlhodobý a neprirodzený tlak na sedacie partie nie je všeobecne prospešný a je jednou z príčin ED. Dlhodobá jazda na bicykli, motocykli, koni a iní podobné aktivity kde ste vystavení dlhým hodinám sedenia, vášmu penisu a panvovej oblasti neprospievajú.

Pri týchto športoch hrozí aj riziko poranenia citlivej oblasti panvového dna, ktoré zníži prekrvenie.

Dlhodobé sedenie platí aj pre ľudí pracujúcich z kancelárie.

Ako sa z toho dostať: Nechajte sa viesť pocitmi. Ak máte pocit, že za problémami v spálni stojí námaha v zmienených športoch, obmedzte aktivitu alebo ju úplne vymeňte za inú. Každopádne to neznamená, že na šport úplne zanevriete. Pre kvalitný sexuálny život je nesmierne dôležitý.

 

Spoliehate sa iba na lieky

Keď je muž v koncoch a nevie, čo s erekciou, najčastejšie siahne po modrej tabletke. V lekárňach dnes okrem Viagry alebo Cialisu zoženiete aj lacnejšie generické varianty.

Od lekára čakajú rýchle vyriešenie problémov v podobe receptu na zázračnú tabletku. Je potrebné si uvedomiť, že tieto lieky problém iba maskujú a prekrývajú. Riešia len následok, nie príčinu. Muž prestane pilulky brať a problém sa objaví znova.

Ako sa z toho dostať: Bude to boj. Rozhodne nečakajte výhru hneď, ako v prípade modrého zázraku. Najprv musíte zistiť príčinu. Následne sa jej zbavíte. Ste silný fajčiar? Obmedzte fajčenie. Máte za milenku priveľkú dračicu? Je na čase si hľadať inú. Ste vystavený prílišnému elektromagnetickému smogu z telefónov a wifi? Telefonujte z bezpečnej vzdialenosti a na spanie vypínajte router.

 

Pozorujte sa a počúvajte svoje telo

S veľkou istotou sa v niektorom z bodov nájde väčšina mužov. Nekladieme na vás nároky, aby ste začali s úplne asketickým životom. Dobre osolené jedlo má podobne ako ďalšie neresti svoje čaro.

Každopádne nezabúdajte, že penis je veľmi citlivá časť tela a na dlhodobé pôsobenie negatívnych javov reaguje veľmi citlivo. Preto premýšľajte, v ktorej oblasti máte rezervy a kde je priestor na zlepšenie.

 

Liečba erektílnej dysfunkcie

Prvý úspešný pokus o liečbu ED sa datuje do roku 1982. Francúz Ronald Virag vtedy vynašiel účinnú látku papaverín. Táto látka dokáže zlepšiť prietok krvi do penisu, čím dochádza k erekcii.

Jeho krok bol v tej dobe revolučný. Doslova položil základy pre následné postupy liečby ED.

Odvtedy sa však liečba pohla dopredu. Poďme sa spoločne pozrieť na súčasné možnosti:

 

Lieky na erektílnu dysfunkciu

Látok na intenzívne prekrvenie penisu nájdeme viac. Neskôr do hry vstúpil prostagladin E1, ktorý sa vpichuje.

Pri liečbe ED je revolučný rok 1998, kedy došlo k masívnemu užívaniu účinnej látky sildenafil. Na trh sa vtedy dostal vo svetoznámej modrej pilulke s názvom Viagra. Podáva sa v podobe tabletiek, takže pichanie injekcií ustúpilo do úzadia.

V roku 2003 prišli na trh ďalší hráči na podporu erekcie. Účinné látky taladafil a vardenafil naviazali na úspech sildenafilu.

Sildenafil, taladifil a vardenafil možno dostať len na lekársky predpis. Môžu za to najmä vedľajšie účinky. Problémy majú najmä muži s kardiovaskulárnymi problémami.

 

Výber liekov je vždy na lekároch

Lieky na liečbu ED sú vždy určené na terapiu fyzickej príčiny poruchy. Oslabenie zapríčinené duševnou poruchou (stres, duševné bloky a pod.) si vyžaduje pomoc psychológa.

NEZABÚDAJTE:  Liek vždy predpisuje lekár. Doplnky na internete s názvom „liek na predpis“ sú len napodobeninami.

 

Najznámejšie lieky na ED

Vyššie uvedené účinné látky majú pod svojou licenciou rôzni výrobcovia. Medzi najznámejšie značky patria lieky týchto spoločností:

 

Čo urobiť, aby liek začal pôsobiť?

Účinné látky lieku nepôsobia samovoľne. Na dosiahnutie erekcie je dôležitá sexuálna stimulácia. Nie je dôležité, či ide o úroveň fyzickú alebo psychickú. Liek sa podáva približne hodinu pred plánovaným sexom

 

Dĺžka účinku lieku

Lieky udávajú rôznu dobu účinku. Taladafil napríklad až 36 hodín. Mnoho mužov sa nesprávne domnieva, že budú mať erekciu po celý tento čas. Takýto názor je, samozrejme, mylný.

Doba účinku vyjadruje, ako dlho táto látka bude v tele kolovať. Počas tohto času bude pre muža jednoduchšie dosiahnuť erekciu na základe sexuálnej stimulácie.

Dôležité je dodržiavať dané dávkovanie a nezvyšovať si predpísané množstvo.

 

Pozor na nevhodné kombinácie

Účinné látky sildenafil a vardenafil nie je vhodné užívať po jedle. Znižuje sa tým ich účinok. V prípade avanafilu jedlo rolu nezohráva. Teda okrem mastného. Pred podaním lieku je tak omnoho lepšie jesť diétnu stravu.

Malé množstvo alkoholu spoločne s liekmi neškodí. Nezabúdajte však, že jednou z hlavných príčin oslabenej erekcie býva práve nadmerná konzumácia alkoholu.

 

Injekčná liečba erektílnej dysfunkcie

Tento štýl liečby ustúpil do úzadia pri masívnom nástupe sildenafilu. Pre svoju účinnosť však k tomuto kroku lekári pristupujú vo chvíli, keď všetky ostatné prostriedky zlyhajú.

Tenkou injekciou sa vpichuje účinná látka priamo do toporivých teliesok penisu. Látka pomáha zlepšiť prekrvenie týchto častí, čím sa zaistí erekcia. Tento spôsob liečby je veľmi účinný a má úspešnosť okolo 80 %. Výsledný efekt prichádza obvykle po 10 16 minútach, a to aj bez sexuálnej stimulácie.  Presné užívanie látky je tak potrebné si načasovať.

Samotná aplikácia nie je tak hrozná, ako by sa mohlo zdať. Vpich nebýva bolestivý a je jednoduchý. Je potrebné dbať na zvýšenú hygieny a nezaniesť si do miesta vpichu infekciu.

Je tiež dôležité ustrážiť si dávku. V prípade príliš vysokej dávky môže dôjsť k priapizmu – dlhodobej a bolestivej erekcii.

V ideálnom prípade by erekcia mala byť maximálne v dĺžke 30 minút.  Dlhšia doba môže spôsobiť komplikácie.

 

Rázová vlna na erektílnu dysfunkciu

Veľmi mladá a neinvazívna metóda, ktorá si nevyžaduje užívanie liekov. Celé kúzlo spočíva v pôsobení zvukových vĺn na penis. Cievy sa pod ich vplyvom rozširujú a krv tak môže lepšie prúdiť do toporivých telies (corpora cavernosa).

Liečba rázovou vlnou trvá približne 6 až 9 týždňov. V súčte na vás budú zvukové vlny pôsobiť 12 hodín. Jedno sedenie trvá zhruba 15 až 20 minút. Bez bolesti a zdravotných komplikácií.

Výsledky sú veľmi pekné. Až 70 % pacientov dokázalo dosiahnuť erekciu bez pomoci liekov.

Pacienti s ťažkou formou ED zaznamenali dočasné zlepšenie a sedenia bolo potrebné opakovať.

 

Erektílna dysfunkcia dávno netrápi len starších mužov

Je jasné, že mnoho starších mužov pocítilo na vlastnej koži, aké je to bojovať s ED. Časom a pozorovaním svojho tela nad poruchou mnohí zvíťazili. Začali konať a zvolili si vhodné prostriedky.

Alarmujúci je skôr rastúci výskyt problémov s erekciou u mladšej generácie. Nejde len o problém našich otcov a dedov. Veková hranica sa posúva. Niekedy sexuálnymi problémami a poruchami erekcie trpia aj tínedžeri a ľudia do 25 rokov.

Mladý muž sa od zrelého príliš nelíši. Pociťuje hanbu a rozpaky z prípadného vyšetrenia. Nasleduje nezáujem a apatický prístup k riešeniu. Kladie si otázku prečo má problém s udržaním či dosiahnutím erekcie práve on.

Tieto otázky, na ktoré nie je jednoduché nájsť odpoveď, sú zdrojom stresu. Mladík tak ešte hlbšie padá do problémov. Stres ešte viac potláča erekciu a normálny sexuálny život.

Pri tejto letargii stráca mnoho chlapcov záujem o sex, intímny kontakt aj o ženy všeobecne. Vyčleňuje sa na okraj spoločnosti. Je to pritom úplne zbytočné. Náprava je hneď za rohom.

 

Erektílna dysfunkcia v štatistikách

Pravdepodobnosť erektílnej dysfunkcie s vekom rastie. Čísla hovoria takto:

 • minimálne 4 % mužov po 50. roku nedokáže dosiahnuť erekciu
 • 17 % mužov po 60. roku života trpí dysfunkciou
 • O erekciu prichádza viac než polovica mužov po 70-ke

Vo vysokom veku dochádza u mužov k neplodnosti. Ide o fakt, s ktorým je potrebné sa zmieriť. Všetkému však možno predísť. Ak si chceme udržať sexuálnu energiu a sviežosť až do staroby, je to výlučne na nás. Všetko máme vo svojich rukách.

 

Doplnky stravy pre podporu erekcie

Je skvelé, že existuje možnosť zlepšenia situácie s erekciou už v mladom veku. Na stránke nájdete recenziu jednotlivých produktov pre zdravú erekciu. Tieto produkty nie sú viazané na predpis, preto nie je potrebná konzultácia s lekárom a možno si ich objednať bez ohľadu na vek.

S veľkou pravdepodobnosťou doplnky stravy nebudú muži do 18 rokov vôbec potrebovať. Sexuálny vývoj sa zastavuje zhruba niekedy v období po 20. roku. Ak sa teda v nasledujúcom období vyskytne problém, je kúpa doplnkov jednou z vhodných alternatívnych riešení.

VEDELI STE, ŽE: Prírodné doplnky sú pri dodržaní dávkovania na rozdiel od liekov na erekciu bezpečné?

Základom je prístup každého mladého muža k sebe samému a k svojmu zdraviu. Ideálne na to treba využívať prirodzenú cestu a ten správny smer.

Redakčný víťaz medzi doplnkami pre podporu erekcie – česká Proerecta, ktorá pôsobením bylinných zložiek mierne rozťahuje cievy.

Proerecta

 

 

Erektílna dysfunkcia ruinuje vzťahy

Vo vzťahu môže byť ED pomerne výrazným rušivým prvkom. Dôležité je vedieť, že tento problém znamená výzvu a test vášho vzťahu. V konečnom dôsledku to bude len na vás a vašej partnerke. Riešenie emočných a fyzických aspektov je len v rukách vás dvoch.

Vplyv tohto problému je výrazný. V rámci populácie sa dotýka mnohých mužov. Ako sme sa dočítali vyššie, nejde len o staršie ročníky. Tento problém každopádne vždy ovplyvní nie len mužov, ale aj ich partnerky.

Vo vzťahu nenarúša len harmóniu. Ide aj o problematickú tému rozhovoru. Nedostatok komunikácie je základom psychologických problémov na obidvoch stranách. Na webe nájdete neúrekom materiálov o tom, ako sa v komunikácii medzi partnermi zlepšiť. Overenou cestou k úspechu býva otvorený rozhovor o citlivých problémoch.

Rozhovory o ED sú pre muža krajne nepríjemné. Napriek tomu však experti tomuto problému odporúčajú čeliť spoločne. Niekedy je potrebná konzultácia s terapeutom, ktorý dokáže usmerniť diskusiu správnym smerom, čo napomôže pri dosiahnutí riešenia.

 

Emočné vplyvy na silu a pevnosť erekcie

Muži, ktorých trápia problémy s erekciou, bojujú s viacerými nepriateľmi súčasne. Nejde len o fyzický problém ich penisu. Omnoho horším a ošemetnejším protivníkom je ich psychológia a emočné aspekty.

Pre väčšinu mužov je mentálne zvládnutie tejto poruchy náročné. Je to tým, že takmer každý muž sa identifikuje so svojim penisom. Tým pádom môže byť vplyv na sebavedomie značný. Mužnosť a sebavedomie idú ruka v ruke.

Emočné vplyvy zažíva aj žena. Mužom sa môže cítiť odmietnutá. Sama seba sa pýta: „Čo ak ho dostatočne nepriťahujem?“

Erektilnú dysfunkciu môže spôsobiť nízke sebavedomie a depresiu. Tieto pocity môžu viesť k takzvanej „anticipačnej úzkosti“. Muž počas tohto obdobia citlivo pozoruje každý svoj krok. Sám od seba očakáva prichádzajúci problém, vystupuje zo svojej osoby a hodnotí sa. Tento faktor môže byť výraznou prekážkou v sexuálnom živote a môže byť zdrojom ED.

 

Ako sa vnútorne vyrovnať s diagnózou ED?

Kľúčom k zvládnutiu ED je komunikácia. Muži sa neradi rozprávajú o akomkoľvek svojom probléme. Neuvedomujú si, že to môže mať negatívny vplyv na ich partnerské súžitie a sexuálny život. Párová diskusia je preto dôležitá. Pri rozhovoroch bude zdieľanie problémov polovičné, navyše to obidvom partnerom pomôže pochopiť pocity a potreby druhej strany. Riešenie problému je omnoho jednoduchšie.

Aktívny prístup pri riešení problémov s ED zohráva veľkú rolu. Táto prekážka čaká v živote skoro na každého muža. Otázkou je, ako sa k problému postaví.

Doktor Mark L. Held, PhD, citovaný na webe lepsia-erekcia.sk verí, že páry bojujúce s týmto problémom, by mali venovať pozornosť jeden druhému. Pri milovaní sa je potrebné sa viac sústrediť na pocit spojenia než na samotný penis. „Je potrebné odstrániť fixáciu na sexuálny styk a skôr sa zamerať na dávanie a prijímanie zážitku. Muž tiež musí pochopiť, že nejde len o jeho penis“, tvrdí Held. Pozitívne je, že ED je dočasný problém a na svete existuje mnoho spôsobov jeho riešenia.

 

Psychoterapia môže byť tak dobrá, ako liečba liekmi

Mnoho ľudí na erektilnú dysfunkciu pozerá ako na problém, ktorý možno vyriešiť tabletkou. Ide však o vcelku povrchný pohľad. Spolupráca s odborným terapeutom má mnohé výhody. Skúsený špecialista dokáže odhaliť skryté emočné problémy a bloky. Často bývajú primárnou príčinou dysfunkcie.

Svoje kúzlo má aj párová terapia. Vďaka nej dokáže pár riešiť problém spoločne. Rozhovor vedie tretia strana – párový terapeut – ktorý vo väčšine prípadov dokáže problém riešiť so vztýčenou hlavou zúčastnených. Upevní to aj vzájomnú dôveru a silu vzťahu.

 

Ďalšie články o príčinách a rýchlej liečbe erektílnej dysfunkcie

Zjednodušený článok pre lepšie pochopenie problematiky erektílnej dysfunkce
Erektílna dysfunkcia – časté príčiny, prejavy, rýchla liečba a prevencia
8 nečakaných príčin erektílnej dysfunkcie
Erektílna dysfunkcia – čo je a ako sa brániť
Erektílna dysfunkcia – problém každej vekovej kategórie
Domáci autotest erektílnej dysfunkcie
Erektilná dysfunkcia a váš vzťah

Ďalšie články o metódach podpory erekcie

TOP 10 najsilnejších doplnkov na erekciu
Ako dosiahnuť erekciu? Rady, tipy, triky
Ako predĺžiť erekciu a dopriať žene vytúžený orgazmus?
5 príčin bolesti penisu pri erekcii
Nočná erekcia – čo sa deje, ak nestojí?
Vibračný krúžok a krúžok na erekciu – aký je rozdiel?
Rázová vlna – účinná liečba slabej erekcie
Injekcia na erekciu – posledná možnosť záchrany?
Sprej, gel a krém na erekciu- ZBYTOČNÉ!
Rate this post