Ako prebieha vyšetrenie u urológa? Nie je sa čoho báť

Plánujete zájsť na vyšetrenie k urológovi? Pravdepodobne teda prežívate nejaký zdravotný problém alebo komplikácie. V takom prípade vyšetrenie neodkladajte, inak môže byť neskoro.

K lekárovi sa však oplatí zájsť aj v rámci prevencie, pretože mnohé závažné ochorenia sa často neprejavujú nijak, prípadne sú ťažkosti zanedbateľné. Čím skôr sa zistí prípadné ochorenie, tým úspešnejšia je jeho liečba hneď v zárodku.

Nemá cenu riskovať vlastné zdravie iba kvôli zahanbeniu alebo strachu. Je to chvíľka, ktorá dokáže mužovi doslova zachrániť život.

vysetrenie u urologa

 

Kedy by som mal zájsť na prehliadku k urológovi?

V rámci prevencie môžete zájsť za lekárom kedykoľvek. Návštevu by ste nemali odkladať, ak:

 

krv v moci

Takto sfarbená moč preukazuje ťažký úraz

 

Ako sa mám pripraviť na prehliadku u urológa?

Prehliadka si nevyžaduje žiadne zložité prípravy. Za urológom vás pošle obvodný lekár, avšak na prehliadku sa môžete objednať aj priamo. Podľa dohody s lekárom prinesiete vzorku ranného moču alebo vám ju odoberú priamo v ambulancii. Pre niektoré vyšetrenia je potrebné, aby ste prišli s plným mechúrom. O tom vás však upovedomí urológ.

Nezabúdajte prísť riadne osprchovaný a v čistej bielizni. Intímne partie si nemusíte holiť. Pre lekára je prehliadka dennou rutinou, takže sa na vás nebude pozerať znechutene, ani ak máte bujnejší porast. Prehliadka trvá okolo 15 minút a výsledky vyšetrenia budú známe do týždňa.

urologia

Urológ je človek, ktorý si robí svoju prácu. Nie je dôvod pre ostych alebo paniku

 

Ako prebieha vyšetrenie u urológa?

Uznávame, že pre niekoho môže byť predstava cudzieho muža, ktorý sa dotýka intímnych miest, vyslovene odpudzujúca. Ako sme už však písali, je to jediný postup, ako sa môžeme vyhnúť neskorším závažným problémom.

 

Podrobná anamnéza

Lekár sa s vami najskôr podrobne porozpráva. Nebojte sa mu preto úprimne odpovedať na všetky otázky. Iba tak môže čo najdôkladnejšie posúdiť váš stav.

Pýtať sa vás bude na sexuálny život, počet sexuálnych partneriek, ako často súložíte alebo masturbujete a či máte bezproblémové močenie. Lekára bude zaujímať aj situácia vo vašej rodine a to, či niekto z príbuzných netrpel alebo netrpí na zväčšenie a rakovinu prostaty, semenníkov a mechúra, cukrovku, vysoký tlak, alergie na lieky a podobne.

 

VIDEO: Ako sa prejavuje a lieči karcinóm semenníkov?

 

Vyšetrenie moču

Ak nesiete ranný moč alebo vám bude odobratý na mieste, v deň prehliadky by ste mal prísť nalačno. Je vhodné vypiť väčšie množstvo čistej vody.

Dôležité! – Ak ste boli na preventívnej prehliadke u obvodného lekára a rozbor moču vám už robili, prineste tieto výsledky so sebou.

 

Hmatové vyšetrenie prostaty

Pochopiteľne najneobľúbenejšia časť návštevy. Nemusíte sa však ničoho obávať. Vyšetrenie nie je bolestivé a netrvá dlho. Za tú chvíľku nepohodlia to však stojí.

Vyzlečiete sa od pása dole. Lekár pohmatom brucha vyšetrí orgány močového ústrojenstva. Rovnako tak pohmatom vyšetrí semenníky a penis, aby zistil, či na nich nie sú neprirodzené výrastky a hrbolčeky.

 

VIDEO: Ako prebieha odber vzorky z prostaty na histologické vyšetrenie?

Čo sa týka vyšetrenia prostaty cez konečník, lekár si musí vyžiadať vaše zvolenie. Súhlasiť s ním nemusíte, avšak dôrazne ho odporúčame absolvovať. Ochorenia prostaty patria medzi najčastejšie, takže by bolo nerozumné vyhýbať sa vyšetreniu.

Prostatu však môže lekár vyšetriť aj ultrazvukom (sonda na bruchu) alebo rentgenom. Informujte sa u toho svojho o dostupných možnostiach.

Na základe zistených ochorení lekár nastaví vhodnú liečbu, prípadne odporučí zmeny v životospráve (pokiaľ by ochorenie nebolo závažné).

 

Aké sú spôsoby urologickej liečby?

Zistené ochorenie určuje spôsob liečby. Ťažšie ochorenia sa liečia liekmi, prípadne chirurgickým zákrokom. Pre menej závažné problémy bude postačovať zmena životosprávy a to najčastejšie:

 • vyhýbať sa alkoholu a kofeínovým nápojom
 • nepiť priveľa pred spaním, aby sa moč nehromadil v mechúre a netlačil na prostatu počas noci
 • zvýšiť konzumáciu čerstvého ovocia, zeleniny a vlákniny
 • odsledovať si čas, kedy vás najviac núti na močenie a pred týmto časom 2 – 3 hodiny nepiť
 • v rámci posilňovania prostaty sa skúsiť opäť vymočiť pár minút pi močení

 

Najčastejšie ochorenia v slovenských ambulanciách

Na Slovensku sa urológovia stretávajú najčastejšie s týmito problémami:

 

VIDEO: Ako sa prejavuje a lieči nádorové ochorenie močového mechúra?

 • Vznik močových kameňov – Trpí nimi „iba“ 1 % ľudí, avšak v ambulanciách tvoria močové kamene takmer tretinu pacientov. Objavujú sa najmä v strednom veku a prejavujú sa silnou bolesťou.
 • Bolestivá zväčšená prostata – Trpí ňou až polovica mužov po 50 rokoch. Spôsobuje bolestivé močenie a to aj 8 – 15 x denne. Prejavuje sa slabým prúdom moču, moč sa nedá úplne zastaviť vedome, takže dochádza k jeho únikom, po močení často ešte trocha moču ostáva v mechúre, je potrebný dlhý čas a tlačenie na močenie.
 • Rakovina prostaty – Ide o 3 najčastejší nádor u mužov. Rozvíja sa medzi 20 až 40 rokom života, pretože mladí muži nepredpokladajú, že by mohli dostať rakovinu a ignorujú kvôli tomu vyšetrenia. Príznakmi sú časté zápaly a zväčšenie.
 • Nádory obličiek – Vznikajú v strednom a vyššom veku a prejavujú sa prítomnosťou krvi v moči.
 • Zúžená predkožka – Žaluď sa cez ňu nedokáže úplne pretiahnuť, čo spôsobuje bolesť a problémy pri močení a súložení. Rieši sa obriezkou – odstránením predkožky.
 • Pohlavné choroby – Urológ vyšetruje pomerne obmedzené množstvo ochorení (chlamýdie, ureaplazmy, mykoplazmy, kvapavka, herpes )

VEDELI STE, ŽE za posledných 15 rokov sa výskyt ochorení až strojnásobil? Môžu za to civilizačné príčiny.

 

POZOR, s týmto vám urológ nepomôže!

V ambulanciách urológov sa často objavujú aj pacienti s nesúvisiacimi problémami. Mylne totiž predpokladajú, že urológ vyšetrí každý intímny problém. S nasledovnými nepríjemnosťami vám ale nepomôže:

 • AIDS
 • Syfilis
 • Kožné choroby (exémy, pľuzgiere, výtoky)
 • Ochorenia konečníka (krvácanie, trhlinky, infekcie)

Tieto ochorenia rieši najčastejšie kožný lekár alebo gastroenterológ.

 

Ako si sám vyšetrím semenníky?

Preventívne by si každý muž mal skontrolovať semenníky aspoň raz mesačne a každé podozrenie na zmenu ihneď nahlásil lekárovi. Spozornieť by mali najmä mladšie ročníky (20 – 40 rokov), pretože rakovinou semenníkov trpia veľmi často a vzhľadom k veku ju nepredpokladajú. Vyšetrenie preto ignorujú.

 

VIDEONÁVOD: Profesorka Jitka Abrahámová detailne rozoberá samovyšetrenie semenníkov.

 

 • Vyzlečte sa do pol pása a postavte sa pred zrkadlo
 • Dôkladne si prezrite tvar mieška a penisu. Skontrolujte, či na nich nie sú neprirodzené útvary, vyrážky či podráždenia.
 • Prehmatajte si semenníky. Všímajte si, či jeden nie je zväčšený oproti druhému. Vnímajte, či necítite neprirodzenú bolesť. Zamerajte sa na povrch semenníkov. Mali by byť hladké a bez nerovností, či zhrubnutého povrchu.
 • Semenníkmi jemne pohybujte v miešku a všímajte si ich pohyblivosť.

Samovyšetrenie by mal pravidelne opakovať každý, no najmä páni, ktorí fajčia, konzumujú alkohol, majú nadváhu, žijú pod stresom a v ich rodine sa už rakovina vyskytla.

 

Záver

Zdravotný stav mužských orgánov nesmieme brať na ľahkú váhu. Ako vhodný doplnok pre zlepšenie erekcie a správne vyživenie penisu a semenníkov odporúčame náš prípravok Vimax.

S čím vám Vimax dokáže pomôcť?

 • Rýchlo zlepší erekciu, ktorá je závislá od prekrvenia penisu. Vimax podporuje prekrvovanie, vďaka čomu ostáva erekcia pevná a trvá dlhšie.
 • Predĺži sexuálny styk a to vďaka vyživeniu semenníkov. Tie produkujú viac silných a zdravých spermií. Vďaka pevnej erekcii vydržíte v posteli dlhšie.
 • Zväčší penis, ktorého kapacita sa zväčšuje práve vďaka intenzívnej cirkulácii krvi. Tkanivá penisu sa rozťahujú a penis tak narastá.

TIP: Prečítajte si aj najčastejšie otázky ohľadom účinkov Vimaxu. Spokojnosť je zaručená.

 

Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu

HIV
HPV VÍRUS
KVAPAVKA
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV
CHLAMÝDIE
FILCKY
GENITÁLNY HERPES
FIMÓZA
BALANITÍDA (BALANITIS)
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA?

 

4.7/5 - (6 votes)