Žltačka (hepatitída) všetkých typov – príznaky, prejavy, liečba a prevencia

Aj keď je známa skôr ako „choroba špinavých rúk”, môžete ju chytiť aj nechráneným pohlavným stykom.

Žltačka. Existuje 5 typov žltačky:

  • typ A,
  • typ B,
  • typ C,
  • typ D
  • a typ E

Avšak iba žltačka typu B, typu C a typu D sa okrem iného prenáša aj nechráneným pohlavným stykom. Preto si tu povieme najmä o týchto troch typoch.

Popíšem vám, ako sa nakazenie jednotlivými typmi žltačky prejavuje, ako spoznáte jej príznaky, ako sa lieči a ako sa proti nej brániť.

žltačka

 

Žltačka (hepatitída)  – definícia ochorenia

Žltačka je jednou z najznámejších ochorení súčasnosti. Po víruse HIV a chrípke je práve žltačka ochorením, o ktorom počul niekedy v živote každý z nás.

Každý rok sú len na Slovensku diagnostikované stovky nových prípadov. Dá sa proti nej síce očkovať, ale len proti žltačke typu A a typu B. Proti typu C, typu D a typu E zatiaľ očkovanie neexistuje.

Žltačka je všeobecne povedané zápal pečene. Najčastejšie býva spôsobená vírusovými pôvodcami.

 

VIDEO: Čo je to vlastne hepatitída? Hovorí MUDr. Petr Urbánek.

 

Druhy žltačky

Ako som uviedla v úvode, neexistuje iba jedna žltačka, ale je hneď 5 typov. Každý ma trocha iného pôvodcu, trocha iné príznaky, trocha iný priebeh a aj trocha inú liečbu.

 

Žltačka typu A (hepatitída A)

Žltačka typu A je asi najznámejšou formou žltačky. Prenáša sa priamym kontaktom s infikovanou osobou.

Práve žltačka typu A má prezývku „choroba špinavých rúk“. Väčšinou za nákazu môže zlá hygiena, kedy si napríklad neumyjete ruky po príchode z prostriedkov mestskej hromadnej dopravy a začnete napríklad niečo jesť rukami.

Inkubačná doba žltačky typu A býva od 15 po 50 dní. Preto je toto ochorenie také zradné, pretože za tú dobu môže infikovaný človek preniesť ochorenie na mnoho ďalších ľudí, bez toho, aby o tom sám vedel. Vírus žltačky typu A navyše vydrží pri teplote 25 °C v suchom prostredí a vo vode až 30 dní.

 

Žltačka typu B (hepatitída B)

Žltačka typu B býva omnoho horšia než v prípade žltačky typu A a je 100x nákazlivejšia než HIV. V tomto prípade dochádza v porovnaní s typom A aj k častejším úmrtiam.

K prenosu žltačky typu B dochádza pri prenose krvi, napríklad pri poranení rizikovým predmetom, piercingom, tetovaním, no aj pri akupunktúre, odberoch krvi či pri injekčnom užívaní drog. K infekcii však môže dôjsť aj cez sliznice pri nechránenom sexuálnom styku.

V kvapke zaschnutej krvi prežíva vírus žltačky typu B aj niekoľko týždňov a pri teplote –15 °C vydrží dlhšie než 15 rokov. Inkubačná doba je pri žltačke typu B 50 – 180 dní, čo je opäť veľmi dlhá doba na to, aby postihnutý „predal“ ochorenie mnohým ďalším ľuďom.

 

Žltačka typu C (hepatitída C)

A dostávame sa k žltačke typu C. Pri nej je odhalenie veľmi obtiažne. Prenáša sa totiž krvou a ochorenie prebieha aj niekoľko rokov úplne bez akýchkoľvek príznakov.

Až po rokoch prechádza oneskorenie do chronickej fázy, čo môže spôsobiť cirhózu pečene, rakovinu pečene až po zlyhanie pečene.

Na svete je podľa odhadov infikovaných žltačkou typu C, asi 150 – 170 miliónov osôb, ale len málokto z týchto ľudí o tom vie. Aj keď sa žltačka typu C prenáša hlavne krvou, môže pri nej dôjsť aj k prenosu pri pohlavnom styku.

 

VIDEO: Rozhovor s pacientkou, ktorá prekonala vírusovú hepatitídu C

 

Žltačka typu D (hepatitída D)

Žltačka typu D je ďalšou z kategórie vírusových infekčných ochorení pečene. Rozvinie sa len u osôb so žltačkou B. Takže ju nemôže získať nikto, kto je úplne zdravý.

Preto je u nej aj rovnaký spôsob prenosu, teda krvou alebo cez sliznice pri nechránenom sexuálnom styku. Výskyt žltačky typu D je u nás síce zanedbateľný, ale stále ju nemožno podceňovať.

 

Žltačka typu E (hepatitída E)

Posledným typom žltačky je typ E. Tento typ je bežný predovšetkým v rozvojových krajinách, vyskytuje sa však aj v SR. K prenosu žltačky typu E dochádza najmä kontaminovanou vodou a potravinami.

 

Príznaky žltačky

Ako si už asi dokážete domyslieť, každý z vyššie uvedených typov žltačky má nie len svoje špecifické spôsoby prenosu, ale aj svoje jedinečné príznaky. Aj keď pri všetkých prípadoch ide o vírusové ochorenie pečene, ochorenie sa v každom prípade prejavuje inak.

Popíšem vám tu hlavne príznaky žltačky typu B, typu C a typu D, teda tej žltačky, ktorá sa prenáša okrem iného aj pohlavným stykom.

 

Príznaky jednotlivých typov hepatitídy

  • Príznaky žltačky typu B: Žltačka typu B sa dlho nehlási o slovo. Skoro až 3 mesiace s ňou môžete žiť v domnení, že ste úplne zdravý. Prvými príznakmi, ktoré vás upozornia na to, že asi niečo nie je v poriadku, je bolesť kĺbov, vyrážka a nechutenstvo.
    Pokiaľ tieto prvé príznaky budete ignorovať, môže sa k nim po niekoľkých dňoch pridať zažltnutie pokožky a očného bielka. Pri dlhšie trvajúcom ochorení prechádza žltačka B do chronického štádia, a to môže viesť až k cirhóze pečene, čo je ťažké ochorenie funkčnosti pečene.
    Cirhotici umierajú v priemere o desať rokov skôr, než je celkový vekový priemer, a ženy ešte omnoho skôr. Medzi príznaky cirhózy pečene patria zmeny stolice, mierne opuchy v oblasti členkov, nočné močenie, neprekonateľná únava, slabosť, vyčerpanosť, nechutenstvo, úbytok svalovej hmoty, zväčšovanie brucha a pokles libida.
  • Príznaky žltačky typu C: Ak žltačka typu B žije dlho v tichosti, potom je žltačka typu C doslova slimákom medzi ochoreniami. Pokojne totiž aj po dlhých rokoch nemá infikované absolútne žiadne príznaky, nedochádza k žiadnemu zažltnutiu pokožky ani slizníc, nemá žiadne problémy, nejaví žiadne známky ochorenia.
    Práve kvôli tomu sa na žltačku typu C príde len málokedy. Môže sa síce objaviť znížená chuť k jedlu, únava, bolesti svalov či kĺbov a úbytok hmotnosti, to však ľudia obvykle prejdú mávnutím rúk, pretože nejde o žiadne zásadné príznaky, ktoré by odkazovali na tak zákerné ochorenie.
    Väčšinou tak žltačka typu C ticho prejde do chronickej fázy, čo opäť môže spôsobiť cirhózu pečene, o ktorej sme už hovorili vyššie, rakovinu pečene až po zlyhanie pečene. Takýto človek ani netuší, že mu hodiny života tikajú omnoho rýchlejšie než ostatným. Žltačka typu C nebolí, neotravuje, neobmedzuje. V tom je ale práve taká zradná.
  • Príznaky žltačky typu D: Ako som už spomenula, žltačka typu D sa u človeka môže rozvinúť iba zo žltačky typu B. Prejavuje sa teda v prvej chvíli úplne rovnako ako žltačka typu B. V prvých dňoch bolesťami kĺbov, vyrážkou a nechutenstvom. Neskôr zažltnutím pokožky a očných bielok.

 

Najčastejšie obete nakazené žltačkou

Najrizikovejšou skupinou populácie, v ktorej sa žltačka typu B, C a D objavuje úplne najčastejšie, sú injekční užívatelia drog. Títo ľudia totiž nedbajú na základné pravidlá hygieny, požičiavajú si injekčné ihly na užívanie drog a zároveň príliš nedbajú na zásady bezpečného pohlavného styku.

Avšak ani ľudia, ktorí sa drog nikdy ani nedotkli, nie sú pred žltačkou typu B, typu C a typu D uchránení. Všetky tieto tri typy sa totiž prenášajú aj pri nechránenom pohlavnom styku. Stačí len jediný sex s infikovanou osobou, ktorá to o sebe ani nemusí vedieť, a už máte žltačku aj vy. Preto tu platí zásada – sex len s človekom, ktorému úplne dôverujete a poznáte jeho sexuálnu minulosť.

 

Inkubačná doba žltačky

Inkubačnú dobu žltačky som už načala v úvode tohto článku. Pri žltačke typu B predstavuje inkubačná doba 50 až 180 dní. V prípade žltačky typu C je inkubačná doba 15 až 150 dní.

Pri žltačke typu D je inkubačná doba totožná ako u žltačky typu B, pretože žltačka typu D sa u človeka môže rozvinúť len zo žltačky typu B.

 

S čím si hepatitídu môžete najčastejšie pomýliť?

Žltačku si môžete jednoducho pomýliť s akýmkoľvek ochorením. Prvotné príznaky – znížená chuť do jedla, únava, bolesti svalov či kĺbov a úbytok hmotnosti – má totiž prakticky každé iné ochorenie. Navyše aj chronická fáza, teda cirhóza pečene, ešte nemusí byť spôsobená žltačkou.

Preto opäť najlepšie urobíte, pokiaľ navštívite svojho praktického lekára. Poviete mu, aké máte problémy a či ste v predošlých niekoľkých týždňoch nemali nechránený pohlavný styk. Váš lekár vás vyšetrí, vykoná odber krvi a určí presnú príčinu vašich problémov.

Môže ísť o žltačku, no na vine tiež môže byť celý rad úplne odlišných ochorení. Preto rozhodne nevytvárajte sám žiadne závery a poraďte sa so svojím lekárom. Môžete ho napríklad upozorniť na podozrenie na žltačku, ale konečnú diagnózu nechajte predsa len na ňom.

 

Liečba žltačky

Čo však robiť, pokiaľ sa u vás prítomnosť žltačky skutočne potvrdí? Ako sa žltačka lieči? Opäť si tu popíšeme možnosť liečby žltačky typu B, C a D, teda tej žltačky, ktorá sa prenáša aj nechráneným pohlavným stykom.

  • Liečba žltačky typu B: Žltačka typu B sa lieči podávaním špeciálnych liekov. Medzi tieto lieky patrí napríklad lamivudin (LAM), entecavir (ETV), tenofovir (TDV) či Truvada. Lieky sa podávajú tak dlho, pokým sa nezníži hladina vírusu v krvi na čo najnižšiu úroveň.
  • Liečba žltačky typu C: Pri žltačke typu C má liečba dvojaký charakter. Až 25 % nových nakazených sa totiž vylieči spontánne, takže u nich nie je potrebné podávať špeciálne lieky. Pri zvyšných 75 % pacientov sa odporúča liečba interferónom a ribavirínom. Je však pomerne zdĺhavá. Liečba týmito liekmi trvá 24 až 48 týždňov.
  • Liečba žltačky typu D: Žltačka typu D sa lieči tak, ako žltačka typu B, teda podávaním špeciálnych liekov. Asi najznámejším liekom je tzv. pegylovaný interferon. Pri veľmi ťažkom poškodení pečene je potom na zvážení jej transplantácia.

 

Dôsledok neliečenej žltačky

Nech už ide o žltačku typu B, prípadne o žltačku typu C, akákoľvek neliečená vírusová infekcia pečene môže prejsť do chronického štádia. Áno, takýto stav väčšinou človeka dlhodobo nijakým spôsobom neobmedzuje, a pokojne s ním žije „spokojne“ aj niekoľko rokov.

Po rokoch takéhoto života vám však naraz začne pečeň vypovedať službu. Zrazu sa u vás objaví krvácanie, poruchy metabolizmu, hormonálne poruchy, zadržovanie vody a sodíku, opuch mozgu až úplný kolaps organizmu. Rýchlosť nástupu príznakov je pri akútnom zlyhaní pečene do 7 až 21 dní. Ak je zlyhanie neliečené, končí po 48 hodinách smrťou.

 

Prevencia žltačky

Proti žltačke sa môžete chrániť dvomi jedinými spôsobmi: očkovaním proti žltačke typu A a typu B a zásadami bezpečného života.

To znamená, že nebudete praktizovať nechránený pohlavný styk s neznámymi osobami, nebudete si požičiavať injekčné striekačky na aplikáciu drog, nebudete chodiť na tetovanie či na pichnutie piercingu do podozrivých salónov atď.

Skrátka si na seba dávajte pozor. Len tak sa dá žltačke vyhnúť. Žiadny iný spôsob neexistuje. Významnou prevenciou je aj používanie kondómu. Na neho rozhodne nikdy nezabúdajte.

POUČTE SA: Ako správne a bezpečne nasadiť kondóm?

kondóm

 

Život po doliečení žltačky

Prekonali ste žltačku? Liečili ste sa na ňu? Teraz ste však už nad ňou zvíťazili a máte úplne čisté výsledky, nie? Potom sa nemáte čoho báť.

Podľa odborníkov nemáva žltačka na človeka žiadny negatívny vplyv. Môžete mať deti, môžete mať normálny život, dokonca ani dĺžka života sa vám nijakým spôsobom neskráti.

 

SLOVO AUTORA:

Martin

Žltačka rozhodne nepatrí medzi ochorenia, nad ktorými by človek mohol mávnuť rukou. Aj keď vás napríklad nebolí, nijakým spôsobom neobmedzuje ani neobťažuje, môže sa rozvinúť na veľmi závažné ochorenie pečene, ktoré nezriedka končí smrťou.

Preto pamätajte na prevenciu pred týmto ochorením a v prípade akýchkoľvek pochybností okamžite navštívte svojho lekára. Lepšie prísť zbytočne než neskoro.

 

Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu

HIV
HPV VÍRUS
KVAPAVKA
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV
CHLAMÝDIE
FILCKY
GENITÁLNY HERPES
FIMÓZA
BALANITÍDA (BALANITIS)
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA?

 

5/5 - (1 vote)