Filcky – hladné, prenosné a svrbivé „násosky“

Filcky sú tiež známe pod pojmom vši lonové. Sú to malé parazity pripomínajúce kraby. Žijú v ľudskom a pubickom ochlpení, kde niekedy páchajú peknú zlobu.

filcky

 

Ako chytíte filcky?

Najčastejšie sa filcky šíria sexuálnym kontaktom. Najrozšírenejšie sú u dospelých ľudí. Ojedinele sa filcky šíria blízkym osobným kontaktom alebo kontaktom s predmetmi, ako oblečenie, obliečky a osušky. Teda predmety, ktoré boli použité nakazenou osobou.

Typickým nedorozumením je, že filcky sa šíria ľahko sedením na záchodovej doske. To by bol extrémne vzácny prípad, pretože filcka nemôže žiť dlho mimo ľudského tela a nemá nohy uspôsobené na chôdzu na hladkom povrchu.

Nakazená osoba by sa ale vo svojom záujme mala nechať otestovať aj na ďalšie pohlavne prenosné choroby.

 

Príznaky filciek

Dospelá voš lonová meria zhruba 2 mm a má žlto-sivé alebo tmavé zafarbenie. Svoje vajíčka kladie pri koreňoch chlpov podobne, ako voš. Od nakazenia sa symptómy objavia za 5 dní až niekoľko týždňov.

Príznaky filciek zahŕňajú:

  • svrbenie
  • zápal a podráždenie. ktoré sa zhoršuje škriabaním
  • čierne škvrny a jemné krvavé body na spodnej bielizni a koži
  • modré oblasti okolo dohryzených miest

 

VIDEO: Takto tie malé potvorky vyzerajú.

 

Diagnóza filciek

Je potvrdená nájdením vši lonovej alebo vajíčka v oblasti pubického ochlpenia alebo inde na tele (obočie, riasy, fúzy, brada, podpažie, oblasť hrádze).

Parazitov môže byť ťažké nájsť. Niekedy ich je len niekoľko. Typicky sa často prichytia aj na vlasoch. Všeobecne nelezú ta rýchlo ako vši žijúce vo vlasoch, prípadne na koži.

Pokiaľ nie sú plaziace sa mrchy vidieť, potom nález vajíčok v pubickom ochlpení preukáže jasne ich prítomnosť. Pokiaľ si človek nie je istý nákazou alebo liečba nefunguje, mal by navštíviť lekára. Ten je schopný vykonať testy aj na ostatné pohlavne prenosné choroby.

Vzhľadom na to, že filcky a ich vajíčka sú malé, odporúča sa použiť na vyšetrenie zväčšovaciu optiku.

 

Liečba ako sa filciek zbaviť?

Domáca liečba filciek

Najčastejšími používanými na liečbu filciek:

  • malathion 0,5 % pleťová voda
  • permethrin 5 % kožný krém

Odporúča sa aplikovať liečbu na celé telo. Nevynechať fúzy, pubické ochlpenie a ochlpenie v okolí análu. Tieto prípravky nepatria len na tvár, vlasy, obočie a riasy. Je potrebné vyhnúť sa kontaktu s očami. Pri kontakte je nutné vypláchutie vodou. Pred aplikáciou by mala byť koža čistá a suchá.

Kľúčové je sledovať príbalové informácie, kde sa píše, ako dlho sa má nechať prípravok pôsobiť. Až potom je možné umyť ho. Pokiaľ je potrebné nejakú časť tela umyť, treba naniesť liečebný prípravok znovu. Liečba sa opakuje každých 3 až 7 dní podľa inštrukcií.

 

Ako sa filciek/vší lonových zbaviť? 

  1. Umyte postihnutú oblasť a vytrite dosucha.
  2. Starostlivo sledujte inštrukcie na obale liečiva. Aplikujte na všetky oblasti. Dodržte dobu aplikácie podľa odporúčania.
  3. Aj napriek liečbe sa budú vajíčka zdržiavať na koreňoch vlasov. Je ich možné odstrániť nechtami alebo pomocou jemného hrebeňa.
  4. Po aplikácii noste čistú a vypratú bielizeň.
  5. Na zabitie všetkých vajíčok a filciek perte osušky, obliečky a šaty v práčke minimálne na 60 stupňov a pokiaľ je to možné, usušte v sušičke na vysoký výkon.
  6. Veci, ktoré nie je možné prať, môžete ošetriť suchým čistením alebo uložením do plastových vreciek po dobu 2 týždňov.
  7. Všetci sexuálni partneri z predošlého mesiaca by mali byť informovaní o možnosti nákazy a liečení.
  8. Všetky osoby podozrivé z nákazy by sa mali vyhnúť sexuálnemu kontaktu až do doby úplného vyliečenia.
  9. Liečba sa musí opakovať za 9 až 10 dní, pokiaľ sa nájdu stále žijúce filcky.
  10. Osoby s filckami by mali byť vždy vyšetrené na ďalšie pohlavne prenosné choroby.

Pacienti pod 18 rokov, dojčiace a tehotné ženy by mali vyhľadať lekársku radu skôr, ako použijú akúkoľvek voľne dostupnú liečbu.

Na hubenie týchto nechcených návštevníkov je možné použiť krém, ktorý obsahuje 1 % permethrinu. Vhodný je tiež prípravok obsahujúci pyrtethrin a piperonyl butoxid. Všetky prípravky sú dostupné bez receptu v lekárňach. Liečba je bezpečná a efektívna, pokiaľ sa dodržia pravidlá na príbalovom letáku.

 

Zabijácky šampón z lekárne

Šampón Lindan je liek na recept, ktorý veľmi efektívne hubí filcky a vajíčka. V každom prípade ho nie je možné odporučiť ako prvú líniu terapie. Je preukázaná jeho toxicita voči mozgu a ostatným častiam nervového systému. Mal by sa teda použiť len pre pacientov, ktorí neuspeli so štandardnou liečbou alebo nemôžu tolerovať ostatné prípravky.

Lindan by sa nemal používať pri liečbe malých detí, u osôb so sklonmi k záchvatom, u tehotných žien, osôb s citlivou kožou a starších osôb.

 

Pokiaľ príznaky filciek pretrvávajú

V prípade, že symptómy trvajú aj po druhom liečebnom kole, je namieste vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Filcky si totiž vedia vytvoriť rezistenciu na určitý druh liečby.

Nie všetci ľudia majú viditeľné príznaky. Postihnutý by teda mal dať vedieť aj ostatným ľuďom, ktorí s ním boli v blízkom kontakte. Tí by sa tiež mali nechať vyšetriť na prítomnosť týchto štipľavých živočíchov. Opätovnému šíreniu infekcie je možné zabrániť len dôkladnou liečbou všetkých dotknutých osôb v ten istý čas. Dokonca aj keď nemajú žiadne symptómy.

 

Prevencia filciek

Nasledujúce kroky môžu pomôcť v prevencii a kontrole šírenia nákazy:

  • Preveriť sexuálne kontakty nakazeného, liečiť ľudí s príznakmi aj bez nich.
  • V dobe liečby by mal byť akýkoľvek sexuálny kontakt nakazených pozastavený do doby, kým sú všetci úspešne vyliečení.
  • Vyprať oblečenie, posteľnú bielizeň a ďalšie textílie všetkých postihnutých v automatickej práčke a vysušiť v sušičke na vysoký výkon. Teplota prania musí byť aspoň 60 stupňov.

 

Najčastejšie kladené otázky ohľadom filciek

Čo sú to vši lonové?

Slangovo sa im hovorí filcky a ide o parazitický hmyz, ktorý sa primárne nachádza na pubickom ochlpení a v oblasti genitálií ľudí. Nákaza sa týka všetkých kontinentov a vyskytuje sa u všetkých rás, etnických skupín a spoločenských vrstiev.

Ako vyzerá filcka?

Celkovo existujú 3 formy: vajíčko, nymfa a dospelý jedinec

Vajíčko: Môže byť ťažké uvidieť ich. Sú prichytené ku koreňu chlpu. Sú guľaté a obyčajne biele až žlté. Na vyliahnutie vajíčka je potrebných 6 až 10 dní.

Nymfa: Ide o nedospelého jedinca, ktorý sa vyliahne z vajíčka. Nymfa vyzerá ako dospelý jedinec, ale je menší. Zaberie to 2 – 3 týždne po vyliahnutí, než dorastie do plnej dospelosti. Na prežitie potrebuje nymfa krv.

Dospelák: Pod mikroskopom pri zväčšení vyzerá ako malý krab. Má celkom 6 nôh. Dve predné nohy sú veľmi veľké a vyzerajú ako klepetá. Sfarbenie je od tmavej do šedobielej farby. Samičky kladú vajíčka a sú väčšie ako samci. Aby prežili, musia sa kŕmiť krvou. Pokiaľ násoska odpadne, umrie do dvoch dní.

Kde sa filcky obyčajne nachádzajú?

Obyčajne ich je možné nájsť v oblasti genitálu a na pubickom ochlpení. Ojedinele ich možno nájsť na ostatných častiach tela: chlpy na nohách a v podpaží, v brade, fúzoch, obočí a riasach.

Vši lonové v riasach a obočiach detí používajú súdni znalci na preukázanie sexuálneho obťažovania a znásilnenia.

Vši nájdete v hlave sú iný druh ako ten, ktorý žije na genitáliách! Zvieratá nechytajú ani nešíria filcky.

Ako spoznáte, že máte filcky?

Pozri vyššie uvedené symptómy. Teda svrbenie v genitálnej oblasti alebo viditeľné vajíčka a plaziaci sa nechcení návštevníci. To je signál, že je potrebné s nimi začať nekompromisne bojovať.

 

Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu

HIV
HPV VÍRUS
KVAPAVKA
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV
CHLAMÝDIE
FILCKY
GENITÁLNY HERPES
FIMÓZA
BALANITÍDA (BALANITIS)
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA?

 

Rate this post