Fimóza – bolestivá a zúžená predkožka

Proerecta SHOT, 2 ks zadarmo, akcia

Fimóza sa latinsky aj anglicky nazýva phimosis a predstavuje zúženie otvoru predkožky, pre ktorý ju nemožno pretiahnuť cez žaluď. Môže byť vrodená (to je najčastejší prípad) aj získaná.

Vrodená alebo kongenitálna, fimóza je omnoho častejšia a vyskytuje sa takmer u všetkých novorodených chlapcov. Postup času sa väčšinou sama stratí.

Získaná (sekundárna) fiimóza môže vzniknúť ako následok zápalov žaluďa, ktorý je veľmi typický pri diabete mellitus, resp. cukrovke, prípadne po poranení predkožky, čo sa obyčajne objavuje pri nešetrnom pretiahnutí detskej predkožky. Môže sa objaviť aj následkom úrazu.

Problém je vhodné vyriešiť ešte pred pubertou. Na uvoľnenie predkožky má vplyv aj zvýšenie hormonálnej hladiny testosterónu v puberte. Tento faktor má vplyv aj na rast celého penisu. Úzka predkožka môže negatívne ovplyvniť aj váš štart do sexuálneho života.

 

VIDEO: Klikajte len vtedy, ak vám nevadí krv a operácia. Ako sa fimóza odstraňuje chirurgicky? 

 

Ako sa predkožka správa?

Predkožka je kožná vrstva, ktorá prekrýva žaluď na penise. Má vnútornú a vonkajšiu stranu. Pri normálnej funkcii možno predkožku jednoducho pretiahnuť cez žaluď bez toho, aby to človeku akokoľvek spôsobilo bolesť alebo nepríjemné pocity.

K rovnakému pohybu predkožky dochádza aj pri erekcii penisu. Fimóza, resp. zúžená predkožka, je väčšinou vrodené ochorenie, pri ktorom je predkožka natoľko úzka, že sa nedá pretiahnuť cez žaluď a následne tak spôsobuje bolestivosť pri erekcii alebo pohlavnom styku či močení.

OBRÁZOK: Zúžená predkožka – nemožno ju pretiahnuť cez žaluď, praská a je veľmi bolestivá. 

fimóza

 

Zúžená predkožka a jej liečba

Fimóza nemusí byť len vrodená, no môže sa objaviť aj v neskoršom živote, napríklad po prekonanom zápale žaluďa, prípadne ako následok poranenia. Predkožka má v týchto prípadoch veľkú tendenciu zužovať a jazviť sa.

Liečba môže byť v tomto prípade nechirurgická, kedy prebieha pomocou aplikácie kortikoidov, ktoré však nemajú veľmi  priaznivý vplyv na pokožku. Dnes sa často používa aj liečba pomocou steroidných mastí, ktoré problém úspešne vyriešia asi v 40 % prípadoch. Ďalej možno pristúpiť k použitiu liečiv zjemňujúcich jazvy.

Posledným riešením je chirurgická liečba nazývaná cirkumcíza, čiže obriezka. Fimotický prstenec môže totiž spôsobovať bolestivé sťahovanie predkožky, prípadne až úplnú nemožnosť. Často je teda v tomto prípade jediným spôsobom odstránenia problému práve obriezka.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Podrobnosti o obriezke. Má aj nevýhody a riziká?

 

Hlavné príznaky a prejavy fimózy

  • nemožnosť pretiahnuť predkožku cez žaluď
  • nemožnosť pohlavného styku alebo jeho veľká bolestivosť
  • nafukovanie predkožkového vaku pri močení
  • časté zápaly v podobe takzvanej balantidy
  • hromadenie smegmy v podobe bielej zapáchajúcej hmoty pod predkožkou
  • v dôsledku zlej hygieny tak môže vzniknúť aj zápal
  • neskôr sa v extrémnych prípadoch prejaví aj rakovina penisu z dôvodu chronického dráždenia tkaniva
  • zápal predkožky vzniká pri infekcii v podobe opuchu predkožky a výraznej bolesti, možnosti výtoku hnisu a dysurických problémoch v podobe bolestivého močenia
  • parafimóza je komplikácia fimózy, kedy sa úzka predkožka síce dokáže pretiahnuť cez žaluď, nedá sa však vrátiť späť, čím dôjde k priškrteniu tkaniva žaluďu
  • relatívna fimóza je jav, ku ktorému dochádza iba pri stoporení penisu s rizikom vzniku parafimózy

MAJTE PREHĽAD: Najčastejšie sexuálne úrazy.

 

Fimóza u detí a preťahovanie predkožky u dieťaťa

U detí je predĺžená predkožka úplne normálnym javom. V normálnom stave možno túto predkožku celkom jednoducho zhrnúť tak, že sa vďaka nej celkom obnaží žaluď. V takomto prípade vôbec nejde o fimózu.

Fimóza sa prejavuje veľmi úzkou a často dosť dlhou predkožkou, ktorú nie je možné nijakým spôsobom pretiahnuť cez žaluď. Takáto predkožka môže byť už v detskom veku príčinou nepríjemných problémov v podobe svrbenia či zápalov.

Medzi žaluďom a predkožkou sa vytvárajú usadeniny, ktoré práve dokážu spôsobovať zápal. Majú často bielu farbu a nepríjemný zápach, a preto sa im niekedy ľudovo hovorí aj „bryndza“. Pretože pri fimóze môže vzniknúť zápal, tieto problémy pravdepodobne viedli k tomu, že niektoré národy a náboženstvá robia u malých detí okamžite obriezky.

 

Fimózy sa možno zbaviť cvičením

V prípade, že dieťa alebo dospelý má problém s predĺženou predkožkou, jedným z jednoduchých riešení môže byť cvičenie. Pokiaľ sa predkožka dá ešte stále pretiahnuť za žaluď pomerne bezbolestne, musíte to robiť čo najčastejšie a ona sa časom prispôsobí.

Ak môžete, snažte sa skutočne čo najčastejšie preťahovať kožku cez žaluď, prípadne ju tak noste stále. Trvalo stiahnutá predkožka môže predstavovať dobrú prevenciu. Koža sa postupom času roztiahne a problém cvičením zanikne.

ČÍTAJTE TIEŽ: Výhody a nevýhody obrezaného penisu

 

Čo v prípade, že cvičenie nepomôže?

V prípade, že je predkožka príliš zúžená, môže sa vám stať, že vás po jej stiahnutí za žaluď bude naozaj škrtiť a obmedzí prúdenie krvi do žaluďu. V tomto prípade je už na mieste chirurgický zákrok – obriezka.

Napriek mnohým fámam je obriezka v podstate celkom bezbolestná a bezproblémová záležitosť. Rodičia by mali chlapcov už od malička upozorňovať, že na penise by si mali pravidelne sťahovať predkožku, aby sa im postupom času mierne roztiahla a neobjavili sa problémy. Preťahovanie predkožky u dieťaťa je skutočné potrebné. Pri zanedbaní sa u detí veľmi často objavuje zápal predkožky.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Aké poruchy erekcie najčastejšie postihujú chlapcov a mladých mužov? 

 

Preťahovanie predkožky

V prípade, že je pre vás stiahnutie predkožky za žaluď namáhavé, no ešte stále nespôsobuje priškrtenie žaluďu, pravdepodobne sa vám už teraz bude akýkoľvek dotyk na žaluď zdať ako vcelku bolestivý.

Po rokoch, kedy bol žaluď trvalo prekrytý predkožkou, vie byť veľmi citlivý. Vydržte a nepoľavujte. Žaluď sa počas niekoľkých dní prispôsobí novej intenzite týchto vnemov a skvele sa adaptuje.

Preťahovanie predkožky následne prestane byť bolestivé. Po pár týždňoch už nebudete vedieť, že vás tieto dotyky a preťahovanie predkožky kedysi bolelo.

 

Fimóza v dospelosti a infekcia

Fimóza sa v dospelosti prejavuje tak, že sa najmä nestiahne za žaluď, a to najmä v prípade erekcie. Ak sa vám semeno dokáže dostať von, nemusí to byť pri súloži veľkým problémom.

V niektorých prípadoch je ale predkožka taká veľká, že môže priamo brániť pri oplodnení. Omnoho častejšie fimóza spôsobuje problémy spojené s intímnou hygienou a často tak býva príčinou vzniku zápalov u partneriek.

Pokiaľ vám fimóza bráni v možnosti udržiavať hygienu medzi žaluďom a predkožkou, penis sa v tomto prípade stáva súčasne aj zdrojom značného zápachu a veľmi častých infekcií. Deje sa tak najmä v prípade, že v tomto priestore zostane aj váš ejakulát, ktorý sa veľmi skoro začne rozkladať. V tomto prípade je chirurgický zákrok veľmi rýchlym a bezbolestným riešením.

 

Rakovina penisu a krčka maternice

Fimóza môže spôsobiť aj rakovinu penisu, ktorá je prenosná aj na ženy, kde môže spôsobiť aj rakovinu krčka maternice. Vzniká tak, že sa v predkožkovom vaku hromadia výlučky mazových žliaz predkožky, ktoré nazývame smegma v podobe svetlej mazivej látky.

Ak sa vás žaluď dá jednoducho odkryť, tieto látky sa tam nikdy nebudú hromadiť. Smegma ale obsahuje karcinogénne látky, ktoré sa po nahromadení v penise často dostávajú do partnerky. Pri slabších prejavoch sa zápaly liečia harmančekom. V ťažších prípadoch sa využíva protizápalová masť. Do štádia smegmy sa ale každopádne snažte nedostať.

 

Uzdička verzus fimóza

Úplnému stiahnutiu predkožky niekedy bráni uzdička – frenulum – ktorú si s fimózou možno spliesť. Tento stav vám nemusí prekážať, no pokiaľ máte príliš krátku uzdičku, môže sa vám natrhnúť.

Pri krátkej uzdičke známej ako frenulum breve je potom indikovaná ako frenulotómia v podobe drobného chirurgického zákroku. V niektorých prípadoch môže tento drobný zákrok stačiť na riešenie fimózy.

Pokiaľ je to uzdička, ktorá stiahnutiu predkožky bráni, určite zákrok zvážte. Nemusíte sa báť, že sa vám pri zákroku nejako zdeformuje penis. Nestane sa tak pri uzdičke ani obriezke.

 

Operácia predkožky penisu – obriezka

Ide o malý chirurgický zákrok, pri ktorom je odstránená predkožka – kožná riasa – ktorý prekrýva žaluď penisu. Po zákroku žaluď zostáva natrvalo odkrytý. Najčastejšia lekárska indikácia je práve fimóza a parafimóza.

Časté sú vrodené chyby, kedy vôbec nemožno zúženú predkožku pretiahnuť cez žaluď (fimóza), prípadne problémy, ktoré vedú k zaškrteniu žaluďu predkožkou, parafimóze.

Pred začatím zákroku prebehne vstupná konzultácia a dohoda medzi klientom a lekárom o rozsahu výkonu. Možno vykonať iba čiastočnú redukciu predkožky, prípadne ju úplne odstrániť skalpelom alebo špeciálnymi nožnicami. Rana sa zašíva niekoľkými stehmi. Úplná obriezka sa oproti čiastočnej vyznačuje omnoho rýchlejším hojením a menším počtom pooperačných komplikácií.

Zákrok je možný vykonať aj ambulantne alebo pri jednodňovej hospitalizácii. Operácia prebieha v krátkej celkovej alebo len v lokálnej anestézii a trvá asi 1 hodinu. Následne vás čakajú ešte asi 2 poopoeračné kontroly.

Poisťovňa obriezku prepláca len v prípade, že prekáža bežnému životu. Obriezku z estetických dôvodov nehradí poisťovňa. 

 

Výhody a nevýhody obriezky

Po podstúpení obriezky je vaša hygiena omnoho jednoduchšia, sex sa stáva výraznejším a na žaludi ani v jeho okolí nedochádza k zápalom. Vzhľad sa vám môže zdať neobvyklý, no ženy majú obrezané penisy radšej.

Obriezka znižuje riziko infekcií a nakazenia chorobami. Bolesť nebýva niekoľko hodín po operácii veľmi príjemná. Bolestivé môže byť aj trenie žaluďa o spodnú bielizeň.

Predkožka je najcitlivejšia časť penisu a je v nej asi 20 000 jedinečných nervových zakončení, ktoré sa obriezkou neodstránia. Sexuálny pôžitok muža pri orgazme sa však môže aj výrazne znížiť. Dôležitá je prevencia a cvičenia. Pokiaľ to nepomáha, poraďte sa s lekárom.

Nie je vždy nutné hneď odstraňovať celú predkožku. Niekedy stačí odstrániť len jej zúženú časť. Pokiaľ vám ale bráni pri sexuálnom styku a spôsobuje problémy, riešte to čo najskôr.

Proerecta SHOT, 2 ks zadarmo, akcia

ĎALEJ ČÍTAJTE: Všetky dostupné cvičenia na zvýšenie prekrvenia penisu.

Rate this post