Genitálny herpes – vírusu sa už nezbavíte, prejavov áno

Ak by ste hľadali tú najprenosnejšiu pohlavnú chorobu na svete, bol by to práve genitálny herpes. Ľudstvo sa s ním trápi prakticky odjakživa. Už ste o ňom možno tiež počuli.

V slovenčine pre to máme výraz „genitálny opar“. Tipujem, že ten vám nemusím príliš opisovať. Opar sa nám vytvára väčšinou na perách, nepríjemne páli a štípe a nejaký čas sa kvôli nemu nechceme príliš ukazovať v spoločnosti. S genitálnym oparom je to veľmi podobné.

Samotné ochorenie herpesom má totiž dva podtypy. Prvý je HSV-1, ktorý sa prejavuje práve oparom v oblasti tváre. Druhý je HSV-2, ktorý spôsobuje opar v oblasti genitálií, a práve tomu sa teraz budeme venovať.

Genitálny oper síce nie je nič, na čo by ste zomreli, no rozhodne je veľmi nepríjemný. Svrbenie, pálenie a komplikácie pri močení totiž nie sú nič radostné. Poďme si teda spoločne predstaviť toto najprenášanejšie pohlavné ochorenie, ktoré môže stretnúť aj vás.

genitálny herpes

 

Ako sa genitálny opar prenáša?

Začneme prenosom genitálneho herpesu u mužov. Tento typ oparu sa prenáša predovšetkým pohlavným stykom. Prenášajú ho muži aj ženy. Rozhodne ho nemôžete dostať zo špinavej dosky, na verejných toaletách alebo napríklad na kúpalisku.

Herpes samotný totiž bez živého povrchu neprežije príliš dlho. Ak niekto tvrdí opak, chce jednoznačne ututlať svoju neveru. Často sa práve vďaka tejto vlastnosti herpes prezýva „postrach neverníkov“. Stačí iba jedna noc bez záväzkov a herpes je na svete. Genitálny herpes sa prenáša ako klasickým pohlavným stykom, tak aj análnym.

Zároveň by ste si mali dať pozor na orálny sex, pretože sa pri ňom môžete nakaziť oblasť úst a za pár dní mať „krásny“ doplnok na tvári. Prenos herpesu z úst na genitálie je naopak skôr raritou a nedochádza k nemu príliš často.

Genitálny herpes u mužov je zradný v tom, že ho často prenášajú ľudia, ktorí si myslia, že sú na 100 % zdraví. Tým pádom sa môže rýchlo rozšíriť medzi obrovské množstvo ľudí.

 

Inkubačná doba genitálneho oparu

Akonáhle opar chytíte, musí, samozrejme, ubehnúť istá inkubačná doba, počas ktorej sa ochorenie prejaví. Inkubačná doba pri genitálnom herpese býva dva až štrnásť dní. Aj preto je herpes tak rýchlo šíriteľný. Počas tejto doby totiž môžete stihnúť vystriedať veľa partnerov.

 

Príznaky a prejavy genitálneho herpesu

Genitálny herpes spoznáte pomerne dobre. Prejavuje sa svrbením v oblasti penisu, načervenalou kožou, malými pupenčekmi v inkriminovanej oblasti. Môže sa u vás objaviť aj nevoľnosť a slabosť.

Pľuzgieriky oparu sa môžu vytvoriť na predkožke, žaludi alebo kdekoľvek na penise. Môžu byť rozosiate aj v okolí konečníka a na vnútornej strane stehien. Rozhodne nejde o nič pohodlné. Nemusíte sa teda báť, že by ste nejaký ten vredík prehliadli a ďalej okolo seba šírili toto ochorenie.

 

VIDEO: Pozrite sa, ako nepríjemne opar vyzerá. 

 

Diagnóza genitálneho herpesu

Akonáhle na sebe spozorujete prvé vyššie uvedené príznaky genitálneho herpesu, začnú sa u vás objavovať vredy a ste si vedomý, že ste nedávno mali nechránený sex s novou partnerkou, okamžite navštívte svojho lekára. Ten vykoná potrebné vyšetrenia a určí jednoznačnú diagnózu vašich problémov. Vďaka týmto trom možnostiam získate 100 % výsledok.

  • Prvým možným vyšetrením je kultivačné vyšetrenie, kedy dochádza k steru z vredu a jeho následnému testovaniu. Zisťuje sa, či v ňom sú prítomné vírusy.
  • Druhým možným vyšetrením je serologické vyšetrenie. V tomto prípade vám lekár odoberie trocha krvi a otestuje ju na prítomnosť protilátok. Toto vyšetrenie sa vykonáva dvakrát, a to v odstupe desiatich až štrnástich dní.
  • Poslednou možnosťou je mikroskopické vyšetrenie. V tomto prípade lekár opäť vykoná ster vredu a preskúma ho pod špeciálnym mikroskopom.

 

Liečba genitálneho herpesu

Ako sa zbaviť genitálneho herpesu? Ak sú testy na genitálny herpes pozitívne, lekár u vás okamžite začne s liečbou. Je nutné nasadiť tzv. antivirotiká, čo predstavuje lieky bojujúce proti vírusom. Tieto lieky obmedzujú šírenie vírusov a zmierňujú príznaky herpesu.

Liečba sa nimi však zďaleka nekončí. Ďalej je potrebné poriadne posilniť imunitný systém. Odporúčané sú preto najrôznejšie doplnky stravy a bylinky, ktoré posilňujú imunitu a dopĺňajú potrebné vitamíny. Vhodnými bylinkami sú rakytník rešetliakový, medovka lekárska, šípky či echinacea.

 

Následky genitálneho oparu

Akonáhle bude to najhoršie za vami, vredy sa stratia a podľa lekára už nebudete musieť užívať antivirotiká, môžete sa pomaly vrátiť späť do normálneho života. Bohužiaľ však ani tak nebudete mať na 100 % vyhraté.

Príznaky genitálneho herpesu u vás síce zmizli, no môžu sa kedykoľvek znova objaviť. Vírus totiž prežíva v tele aj po vyliečení príznakov. Preto už do konca života budete musieť podporovať svoj imunitný systém, dávať si pozor na stravu a pozorovať, či sa príznaky nevracajú. Už nikdy nebudete mať 100 % istotu, že sa u vás genitálny herpes znova neobjaví.

 

Ako sa správa neliečený genitálny herpes?

Život s genitálnym herpesom nie je jednoduchý. Pokiaľ pominieme fakt, že žijete so svrbiacim, červeným a pálivým penisom, je nutné počítať s tým, že sa u vás bude ochorenie neustále opakovať. Vyrážky sa môžu objavovať so železnou pravidelnosťou, komplikácie môžu vygradovať až do problémov s močením, infekcia sa môže preniesť na ďalšie časti tela a v úplne najhoršom prípade môže dôjsť až k zápalu mozgových blán.

Odborníci navyše poukazujú na spojitosť s vírusom HIV. Človek s genitálnym oparom je totiž náchylnejší a má omnoho väčšiu šancu získať vírus HIV.

Navyše akékoľvek banálne nachladnutie pre vás bude hneď predstavovať obrovský problém. Vaša obranyschopnosť je totiž na minime. Pokiaľ sa teda nechcete vystavovať týmto komplikáciám, rozhodne liečbu genitálneho herpesu nijakým spôsobom neodkladajte.

 

Prevencia proti herpesu

Hovoríte si, že pri sexe vždy použijete kondóm a budete tak v pohode? Bohužiaľ vám v tomto prípade nepomôže ani kondóm. Áno, môže v niektorých prípadoch zabrániť prenosu, no vredy sa môžu objaviť aj na stehnách, kam si kondóm určite nasadzovať nebudete. V tomto prípade sa herpes prenesie aj tak.

Najúčinnejšou prevenciou je v tomto prípade iba vernosť a sexuálna zdržanlivosť. Len tak sa genitálnemu oparu skutočne vyhnete. Navyše sa tak vyvarujete možným partnerským problémom.

 

Najčastejšie mýty okolo genitálneho herpesu

V súvislosti s genitálnym herpesom koluje mnoho mýtov a povier. Najčastejšia je legenda, že genitálny herpes môžete chytiť aj zo špinavej misy, napríklad na letnom festivale. Je síce fakt, že sa tu pohybuje veľký počet ľudí a že intímne priestory zdieľate s ďalšími stovkami ľudí, prenos z toalety je však prakticky nemožný.

Genitálny herpes totiž príliš dlho na neživom povrchu nevydrží a navyše by ste dosku museli doslova „okrúžiť“ penisom, aby ste herpes chytili. Predpokladám však, že to na verejných záchodoch ani na záchodoch letných festivalov určite neurobíte.

A čo si o genitálnom herpese povedať na záver? Buďte svojej partnerke verný alebo aspoň dodržiavajte základy zdravého sexuálneho správania s primeraným počtom sexuálnych partneriek. Len tak môžete genitálnemu herpesu predísť. Pokiaľ sa však u vás predsa len objaví, nenechajte ho príliš dlho bujnieť a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Ako som už písal vyššie, akonáhle raz herpes dostanete, je to s ním boj na celý život.

 

Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu

HIV
HPV VÍRUS
KVAPAVKA
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV
CHLAMÝDIE
FILCKY
GENITÁLNY HERPES
FIMÓZA
BALANITÍDA (BALANITIS)
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA?

 

5/5 - (1 vote)