Pálenie pri močení – zoznam všetkých príčin a návod na rýchlu liečbu

Niektoré veci chce človek prežívať v pokoji a pohode. Nestojí o žiadne nepríjemnosti ani prekvapenia. Jednou z nich je i močenie. Chceme si to čo najrýchlejšie odbiť a ísť si zase veselo po svojom.

Lenže, čo čert nechcel, práve močenie je náchylné na rad ťažkostí. Pálenie, rezanie, bolesť. Čo za tým všetkým stojí? Ako sa lieči pálenie pri močení? A je možné nejako sa tomuto problému vyhnúť?

pálenie pri močení

 

Prvý krok čo vás pri močení páli?

Skôr, ako sa pustíte do samotnej liečby, je potrebné presne určiť, čo vás vlastne páli. Močová trubica? Ústie penisu? Vnútri okolo prostaty? Močový mechúr?

Nie je totiž bolesť ako bolesť. Niektoré pálenia môžu signalizovať zápal močového mechúra, iné môžu značiť problémy s prostatou. Preto je v prvom rade dôležité odhaliť, čo vás konkrétne páli.

ženské pohlavné orgány

 

Príčiny a liečba pálenia penisu pri močení u mužov

Rezavá bolesť pri močení je vždy prejavom nejakého problému. Nikdy to nie je „len tak“. Pálenie pri močení môže byť prejavom močovej infekcie alebo kameňov, prípadne nádoru močového mechúra.

Ako teda odhaliť, čo konkrétne vás trápi?

 

Zápal močových ciest

Býva sprevádzaný častým močením, pálením a bolesťou pri močení, prípadne bolesťami v podbrušku alebo teplotou.

[su_testimonial name=“Michaela Matoušková z pražského Urocentra“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“znamylekar.cz“ url=“https://www.znamylekar.cz/michaela-matouskova/urolog-onkolog/praha“]Subjektívne príznaky zápalu močových ciest sú pálenie a rezanie pri močení, predovšetkým na konci močenia, pocit nevyprázdneného mechúra a „trvalé“ nútenie na močenie, hoci sa pacient chvíľu pred tým vyprázdnil. V rôznej intenzite má pacient bolesti v podbrušku.[/su_testimonial]

 

Liečba zápalu močových ciest

Pri zápale močových ciest sa odporúča dostatočný pitný režim, pokoj na lôžku, prípadne v závažnejších prípadoch vám môžu byť predpísané antibiotiká. Pomôcť vám môžu aj najrôznejšie prípravky s extraktami z brusníc, ktoré pomáhajú prirodzene prečistiť močové ústrojenstvo.

PREVENTÍVNY TIP: Toboľky Proerecta PROSTATE vyživujú močové cesty a udržujú ich steny čisté a priechodné. 

Tým zamedzujú množeniu baktérií a poškodeniu stien, ktoré inak môžu spôsobiť zápaly.

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačítko a čítajte o účinkoch priamo na stránke Proerecta.com. V prípade objednávky je do 2 dní u vás.

 

Močové (obličkové) kamene

Prejavujú sa silnou bolesťou najmä v bedrách, ktorá vystreľuje smerom dole a dopredu do triesla, do mieška a semenníkov u mužov. Postihnutí sú nepokojní, trápi ich časté zvracanie, pálenie pri močení.

Niekedy je u pacientov viditeľná krv v moči. Pri zápale sa objavuje teplota a zakalený páchnuci moč.

Liečba močových kameňov

Ako akútna pomocou pri močových kameňoch sa odporúčajú lieky, ktoré pomáhajú uvoľniť napätie svalstva močových ciest, a tak zmierniť bolesť.

Samotných kameňov sa môžete zbaviť sám, samovoľne. Stačí dodržiavať zvýšený príjem tekutín, diétne opatrenia a užívať špeciálne lieky.

Pokiaľ kamene neodídu prirodzenou cestou, prechádza lekár k ich mechanickému odstráneniu. Možnosťou je operácia, endoskopia či rázová vlna.

 

Nádor močového mechúra

Za bolestivým močením môže byť aj nádor močového mechúra. Ten sa ale môže prejaviť prímesou krvi v moči, bolestivým močením alebo častým nutkaním na malú.

[su_testimonial name=“Prednosta Urologickej kliniky 2. LF UK a FN Motol v Prahe Marek Babjuk“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“fnmotol.cz“ url=“http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-dospele/urologicka-klinika-uk-2lf-a-fn-motol/“]Výnimočne sa ochorenie môže prejaviť bolesťami v bedrovej oblasti, ktoré sú vyvolané hromadením moču vo vývodnom systéme.

V krajných prípadoch môže dôjsť k hromadeniu odpadových látok v obličkách – urémii.[/su_testimonial]

Liečba nádora močového mechúra

Liečba závisí od štádia nádoru. V súčasnosti sa nádor močového mechúra najčastejšie lieči operatívnym odstránením, chemoterapiou, imunoterapiou či rádioterapiou.

[su_testimonial name=“Prednosta Urologickej kliniky 2. LF UK a FN Motol v Prahe Marek Babjuk“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“fnmotol.cz“ url=“http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-dospele/urologicka-klinika-uk-2lf-a-fn-motol/“]Radikálna cystoktómia je najúčinnejšou liečbou infiltrujúcich nádorov močového mechúra.

Nie všetci pacienti sú však kvôli prípadným ďalším chorobám schopní podstúpiť tak náročnú operáciu, ako je odstránenie mechúra a zaistenie odtoku moču, predovšetkým kvôli náročnosti operácie, ktorej dĺžka sa pohybuje medzi 4 a 7 hodinami.

Tieto prípady liečime ožarovaníma súčasným podaním chemoterapie.[/su_testimonial]

Liečba závisí od štádia nádoru. V súčasnosti sa nádor močového mechúra najčastejšie lieči operatívnym odstránením, chemoterapiou, imunoterapiou či rádioterapiou.

najčastejšie nádorové ochorenia

 

Chlamýdie

Patria medzi najrozšírenejšie pohlavné choroby. Trpí nimi až 15 % sexuálne aktívnej populácie. U mužov sa prejavuje bolesťou a pálením pri močení, častým močením, zápalom nadsemenníka, škriabaním v krku, dráždivým kašľom, častou únavou, bolesťami hlavy, zimnicou a potením.

Liečba chlamýdií

Jedinou overenou liečbou je okamžité nasadenie antibiotík. Antibiotiká sa spravidla berú tri týždne. Podrobne o chlamýdiách tu.

 

Kvapavka

Je ďalšie vysoko nákazlivé bakteriálne ochorenie, ktoré môže spôsobiť problémy pri močení. Kvapavka má nezameniteľné príznaky – hnisavý výtok z močových ciest, ťažkosti pri močení, pálenie a rezanie v oblasti močovej trubice. O zápale a liečbe močovej trubice (uretritíde) sme podrobne písali tu.

Liečba kvapavky

Aj v prípade kvapavky sa na liečbu využívajú antibiotiká. Počas liečby je dôležité vyhýbať sa sexuálnemu styku. Podrobne o kvapavke tu.

 

Zápal prostaty

Pálenie a ďalšie ťažkosti s močením sprevádza aj horúčka.

Liečba zápalu prostaty

Základ liečby opäť aj v tomto prípade tvoria antibiotiká. Ak je infekcia chronická, podávajú sa dlhodobo v malých dávkach. Ďalej vám lekár môže odporučiť lieky na zlepšenie vyprázdňovania močového mechúra, lieky proti zápalu a analgetiká. Podrobne o zápale prostaty tu.

 

Poškodenie močovej trubice zvnútra

Táto možnosť býva zo všetkých asi najkurióznejšia. Na vine môže byť nešetrné použitie sexuálnych pomôcok, dilatátoru do penisu či netradičné sexuálne praktiky.

Okrem bolesti a pálenia penisu pri močení sa môžete v tomto prípade stretnúť aj s bolesťou penisu.

Liečba poškodenia močovej trubice zvnútra

V tomto prípade vám váš lekár nepredpíše žiadne lieky, iba pokoj na lôžku a niekoľkodennú sexuálnu abstinenciu. Vaše ťažkosti zmiznú samy.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ a ktoré nie?

 

Problémy s prostatou

V neposlednom rade môže stáť za vašimi problémami rakovina prostaty či zväčšená prostata. Obe príčiny odhalíte vďaka častej potrebe na malú, neplynulému toku moču, páleniu a bolesti, v moči môže byť prítomná aj krv.

K ďalším príznakom patrí strata chuti do jedla a telesnej hmotnosti.

Liečba problémov s prostatou

V prípade prostaty záleží na tom, či máte prostatu iba zväčšenú, alebo vám bola diagnostikovaná rakovina prostaty. Pri zväčšenej prostate najčastejšie lekári volia liečbu tzv. alfablokátormi.

Tieto lieky sa užívajú dlhodobo, väčšinou už celoživotne. Naopak v prípade rakoviny prostaty vám môže lekár odporučiť operatívne odstránenie prostaty – prostatektómiu, chemoterapiu, rádioterapiu alebo tzv. brachyterapiu.

Vždy je ale potrebné najprv navštíviť lekára, ktorý vás podrobne vyšetrí, určí presnú diagnózu vašich problémov a následne vám odporučí vhodnú liečbu. Sám si rozhodne žiadnu „liečbu“ neordinujte.

 

Problémy s močením vyriešite s lekárom

[su_testimonial photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/06/otaznik.png“]Dobrý deň, včera som sa dosť opil. V noci i ráno som mal nechránený pohlavný styk s kamarátkou.

Celý deň potom bolo všetko ešte v poriadku, okrem toho, že pri močení som cítil pálenie (občas, keď sa veľmi opijem, tak ma to deň po večierku tiež páli, preto som si myslel, že je to opäť z alkoholu).

Teraz večer sa k tomu ale pridalo aj máličko krvi a mám pocit, že potrebujem ísť stále na WC, aj keď som bol už niekoľkokrát. Môže byť príčinou včerajší alkohol či pohlavný styk? Žiadne iné problémy nemám.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“Pani doktorka MUDr. Daniela Obrová z Ordinácie praktického lekára IKEMEDICAL s.r.o., Vlašim“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“ulekare.cz“ url=“https://www.ulekare.cz/nasi-lekari/mudr-daniela-obrova-271″]Milý Jiří, pôjde o močovú infekciu.

Je potrebné dať sa vyšetriť praktickým lekárom, ktorý vykoná fyzikálne vyšetrenie, odber moču, z ktorého sa dá určiť pôvod ťažkostí a podľa toho sa nasadí vhodná liečba. Alkohol nie je príčinou nálezu krvi.

Pohlavný styk mohol zapríčiniť prenos baktérie do močových ciest alebo ide o zápal z dôvodu prechladnutia. Zatiaľ odporúčam dostatočný pitný režim, Urinal Acut a neprechladnúť.[/su_testimonial]

Rozhodne teda nejde nad pálením pri močení iba tak mávnuť rukou a čakať, že samo prejde. Sám totiž bohužiaľ neodhalíte, čo presne sa za vašimi problémami skrýva.

Môže to byť síce „len obyčajný“ zápal močového mechúra, ale pokojne aj rakovina. Preto sa v každom prípade radšej obráťte na svojho ošetrujúceho lekára, a to či už praktického, alebo urológa.

[table “46” not found /]

 

VIDEO: Rakovina močového mechúra príbeh pacienta

 

Rezavá bolesť pri močení u pána Jaroslava

[su_testimonial photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/06/otaznik.png“]Mám už cez 3 týždne problémy s močením. Chodím často na toaletu a vymočím strašne málo, pritom mám pocit, že sa už počúram.

Pri močení mám strašnú bolesť až rezanie, ktorá sa stupňuje, že je až na nevydržanie. Párkrát som vymočil aj krv a jeden raz aj zrazenú krv.

Z výsledku moču mi neobjavili žiadnu baktériu ani infekciu. Čo to môže byť?[/su_testimonial] [su_testimonial name=“MUDr. Petra Šmelcová z Ordinácie praktického lekára, Dymokury, Nymburk, Činěves“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“ulekare.cz“ url=“https://www.ulekare.cz/nasi-lekari/mudr-petra-smelcova-275″]Dobrý deň, Jaroslav, navštívte urologickú ambulanciu, kde vás cielene vyšetria.

Mohlo by ísť o zápal prostaty či močového mechúra. Urológ urobí potrebné vyšetrenia (fyzikálne, ultrazvuk, kultiváciu moču) a riadne vás prelieči. Pokiaľ ste si vedomý rizikového sexuálneho správania, je potrebné vylúčiť aj pohlavne prenosnú chorobu.[/su_testimonial]

 

Ignorujete svoje problémy? Nemusí to dopadnúť dobre!

Ignorujete pálenie pri močení? Neriešite svoje problémy? Privierate pred svojimi príznakmi oči? Neustále odkladáte návštevu lekára? Potom si zahrávate s ohňom.

Pokiaľ ide vo vašom prípade o zápal, môžu baktérie postupovať ďalej hlbšie do močových ciest, pokojne až k vašim obličkám. Tie môžu v tom najhoršom prípade celkom vypovedať.

Bez dôsledku nezostane ani vaša rozmnožovacia sústava. Baktérie môžu napadnúť vaše pohlavné ústrojenstvo a znemožniť vám ďalšiu reprodukciu.

[su_testimonial name=“Lekári z UroKlinikum – urologická klinika Prahas“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“uroklinikum.cz“ url=“https://www.uroklinikum.cz/“]Pokiaľ zápal močových ciest podceníte, nenavštívite včas lekára alebo nedodržujete riadne liečbu, môžu nastať komplikácie.

Bez riadneho liečenia antibiotikami sa množenie baktérií nezastaví a tie sa začnú šíriť z močového mechúra nahor do obličiek. Zápal obličiek je potom nebezpečný u detí, starších ľudí a tehotných žien, pretože u nich existuje riziko zlyhania funkcie obličiek.[/su_testimonial]

 

Rovnaké následky môže mať aj ignorácia rakoviny či pohlavne prenosných chorôb, ako je kvapavka či chlamýdie.

[su_testimonial name=“Dermatologička a venerologička Daniela Vaňousová z pražské kliniky Canadian Medical Care“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“canadian.cz“ url=“https://www.canadian.cz/“]Pokiaľ sa kvapavka nelieči, u žien môže infekcia postupovať a prejsť do zápalovej panvovej choroby.

Vzácne sa môže u oboch pohlaví kvapavka šíriť krvou, potom dochádza k septickému stavu. Rovnako môže postihnúť ďalšie orgány – napríklad kĺby. Mužom hrozí ako najčastejšia komplikácia kvapavky zápal nadsemenníka.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“MUDr. Blanka Vavřinková“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“znamylekar.cz“ url=“https://www.znamylekar.cz/blanka-vavrinkova/gynekolog/praha“]Podobne to môže dopadnúť aj v prípade neliečenia chlamýdií. Pokiaľ je infekcia neliečená, môže dôjsť k vážnejším prejavom – infekciu krčka maternice, maternice či vaječníkov.

U mužov prostaty a urogenitálnych ciest. Komplikácie často vedú k neplodnosti, a to u obidvoch pohlaví.[/su_testimonial]

 

Domáca liečba pálenia pri močení alebo čo by vám odporučili naše babičky?

Je mi jasné, že sa vám za lekárom veľmi nechce. Verte mi, poznám to. Ani ja nemám príliš v láske návštevy doktorov a pokojne by som sa bez nich zaobišla. V prípade pálenia penisu pri močení to ale nepodceňujte. Áno, môže ísť „len o obyčajný“ zápal močového mechúra, ale čo keď za vašimi problémami stojí rakovina?! Preto to radšej nepodceňujte.

Pokiaľ ale najprv chcete vyskúšať na vlastnú zodpovednosť nejakú domácu liečbu, než sa nakoniec odhodláte navštíviť lekára, jasnou voľbou je dostatočný pitný režim, pokoj na lôžku a prípravky s extraktmi z brusníc. Čím vyšší obsah výťažkov z brusníc, tým lepšie.

Svoju liečebnú kúru môžete doplniť aj bylinkovými čajmi, ktoré podporujú činnosť močového mechúra a obličiek, ako sú Pŕhľava dvojdomá, Serenoa plazivá, zlatobyľ, stavikrv, rebríček, mäta, pamajorán, divozel, skorocel, ľubovník, praslička, fenikel alebo vrbica.

Ďalej znížte obsah cukru v strave, pridajte do jedálnička tekvicové semienka a borievky. Podľa starých ľudových receptov funguje pri liečbe pálenia a rezania močového mechúra aj obyčajný chren.

Kúpele ani obklady naproti tomu vôbec nefungujú. Je totiž potrebné močové ústrojenstvo prečistiť zvnútra, nie zvonka.

NEZABÚDAJTE: Toboľky Proerecta PROSTATE vyživujú močové cesty a prostatu a udržujú ich steny čisté a priechodné. 

Tým zamedzujú množeniu baktérií a poškodeniu stien, ktoré inak môžu spôsobiť zápaly.

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačítko a čítajte o účinkoch priamo na stránke Proerecta.com. V prípade objednávky je do 2 dní u vás.

 

VIDEO: Zápal močového mechúra ako ho vyliečiť prírodnou cestou?

 

[su_testimonial photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/06/otaznik.png“]Dnes ráno ma začala nepríjemne páliť špička penisu. Pri chôdzi to veľmi nepociťujem, ale pri behu to začne páliť.

Na záchod chodím aj 2x za hodinu. Pri močení to občas páli, ale niekedy nič.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“MUDr. Klára Martoníková z ordinácie praktického lekára, Praha 4″ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“ulekare.cz“ url=“https://www.ulekare.cz/nasi-lekari/mudr-klara-martonikova-273″]Dobrý deň, pán Peter, ide zrejme o močovú infekciu.

Navštívte svojho praktického lekára, ktorý urobí rozbor moču a podľa nálezu nasadí antibiotiká. Do tej doby dostatočne pite a držte sa v teple.[/su_testimonial]

 

Prevencia proti páleniu pri močení

Chcete sa podobným problémom vyhnúť? Chcete byť v pohode a na pálenie penisu pri močení najradšej úplne zabudnúť?

Po prvé je dôležitá zdravá sexuálna uvedomelosť. To znamená použitie ochrany v podobe kondómov a nestriedanie príliš často sexuálnych partnerov. Tým začína akékoľvek vaše pohlavné zdravie.

Ďalej je dôležité pravidelne chodiť na lekárske prehliadky, neustále sa sám kontrolovať a strážiť, dodržovať pravidelný a dostatočný pitný režim, zdravo jesť, pravidelne sa hýbať a vyhýbať sa návykovým látkam, ako sú cigarety, alkohol a drogy.

 

Sexuálny život po vyliečení problémov pri močení

Prekonali ste nedávno zápal močových ciest, močové kamene či rakovinu močového mechúra a chcete sa teraz vrátiť do bežného sexuálneho života? Je potrebné si na niečo dať pozor?

V prípade doliečených problémov s močovými cestami sa netreba ničoho báť. Hneď, ako doberiete antibiotiká, poriadne vyliečite svoje problémy a váš lekár vás vyhodnotí ako úplne zdravého, môžete sa pokojne vrátiť do partnerského života.

Pokiaľ za sebou máte náročnejšiu liečbu, napríklad v prípade rakoviny prostaty, potom bude záležať iba na vás. Samotné vyliečenie daného ochorenia totiž ešte neznamená, že už ste úplne v poriadku.

Väčšinou je liečba nádorových ochorení pre organizmus veľmi náročná, a tak to chce ešte čas, kým budete úplne fit a budete sa môcť vrátiť k sexuálnym aktivitám.

A na záver tu máme pohlavne prenosné choroby. U nich návrat do sexuálneho života nepodceňujte. Je potrebné byť skutočne na 100 % vyliečený a mať danú chorobu poriadne vyliečenú.

V prípade podcenenia svojho stavu totiž môžete danou chorobou nakaziť svoju partnerku, ktorá pri ďalšom sexe môže naspäť nakaziť vás. V prípade chlamýdií je nevyhnutné dobrať antibiotiká, ktoré vám lekár predpísal a aspoň po dobu troch týždňov sa zdržať pohlavného styku.

 

Pár užitočných tipov na záver

Močové cesty sú veľmi náchylné na prechladnutie. Muž tento fakt často podceňujú. Pritom sa stačí trochu viac doobliecť a okamžite budete mať nie len lepšiu teplotnú pohodu, ale aj istotu, že následne nebudete mať problémy s močovými cestami.

  • Ďalej je dôležitá správna hygiena. Nenechávajte na penise zvyšky moču, vždy si ho poriadne oklepte alebo osušte toaletným papierom, noste priedušnú, ideálne bavlnenú spodnú bielizeň a vyhýbajte sa príliš tesným rifliam. Zároveň aj po pohlavnom akte dodržujte základnú hygienu.
  • Pite dostatok tekutín, pravidelne sa vyprázdňujte a nezadržujte príliš dlho a na silu moč.

To sú základné tipy, vďaka ktorým sa môžete problémom pri močení úplne vyhnúť alebo tie menej závažné svojpomocne vyriešiť. Ale pamätajte, keď sa vaše ťažkosti začnú stupňovať a pretrvávajú už po dobu troch dní, na nič nečakajte a ihneď navštívte svojho lekára.

 

Ďalšie články o problematickom, bolestivom močení a rýchlej liečbe

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR
INKONTINENCIA
ČASTÉ MOČENIE – bežné dôvody nutkania na malú
PÁLENIE PRI MOČENÍ – zoznam všetkých príčin a návod na rýchlu liečbu
NYKTÚRIA (časté nočné močenie) – čo nerobiť pred spaním a ako zaspať, keď už vás močenie prebudí?
Ako prebieha VYŠETRENIE U UROLÓGA? Nie je sa čoho báť
UROFLOWMETRIA - priebeh vyšetrenia, príprava a cenník

Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu

HIV
HPV VÍRUS
KVAPAVKA
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV
CHLAMÝDIE
FILCKY
GENITÁLNY HERPES
FIMÓZA
BALANITÍDA (BALANITIS)
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA?

 

5/5 - (1 vote)
Močové cesty a prostatu ochránia toboľky Proerecta PROSTATE.
Od 16 eur za 2 mesiace
CHCEM SA CHRÁNIŤ >>