Zápal prostaty: 11 častých príčin, prejavy a najrýchlejšia liečba

Zápal prostaty (prostatitída) je nepríjemným problémom spojeným s prostatou. Zápal je spôsobený bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. Vírusy alebo baktérie sa môžu dostať do prostaty buď cez krvné riečište, lymfatické uzliny alebo močovú trubicu.

Zápal má väčšinou formu bez príznakov a lekári ho zistia náhodou pri iných vyšetreniach. Lekár je schopný nájsť ho napríklad ultrazvukom alebo pomocou rektálnej vizuálnej prehliadky. Vzácnejšie sú prípady, kedy je zápal sprevádzaný určitými príznakmi.

zápal prostaty

 

11 príčin zápalu prostaty

lekári tvrdia, že nie vždy sú príčiny zápalu celkom jasné. Môže k nemu dochádzať hneď z niekoľkých príčin. V článku vymenujeme tie najčastejšie.

prejav zápalu prostaty, bolesť v podbrušku

Spoľahlivým prejavom zápalu prostaty je dlhodobá bolesť a pichanie v podbrušku

 

Nechránený sex

K zápalu prostaty môže dôjsť v prípade, že má muž s partnerkou nechránený sex. Pri súloži dochádza k prenosu niektorých vírusov alebo baktérií. Najčastejšie je to baktérie Escherichia coli (E. coli). Títo cudzopasníci nájdu cestu cez močovú trubicu do prostaty. Tam narušia prirodzené prostredie a spôsobia infekciu.

Telo náhle zmobilizuje obranné prostriedky a vzniká zápal prostaty. Lekári zhodne tvrdia, že riziko zápalu prostaty týmto spôsobom je pomerne nízke vzhľadom na ostatné príčiny. V tomto prípade je nutné venovať pozornosť predovšetkým ostatným pohlavne prenosným chorobám.

V prípade análneho sexu je riziko zápalu vyššie. Rovnako ako pri klasickom nechránenom sexe sa môžu baktérie alebo vírusy dostať až k prostate. Hrozí infekcia od celej plejády baktérií (najčastejšie E-coli).

NÁKUPNÝ TIP: České toboľky Proerecta PROSTATE preventívne chránia prostatu pred zápalmi a zväčšovaním, vďaka čomu nevznikne problém s častým a prerušovaným močením.

Navyše za najvýhodnejšiu cenu na trhu (od 16 euro za 2 mesiace cielenej starostlivosti).

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch. V prípade objednávky je balík do 2 dní u vás. 

 

Nepravidelná ejakulácia

Jedna z častejších príčin zápalu je nepravidelný sexuálny život.  Prostata je zodpovedná za syntézu sekrétu, ktorý je súčasťou ejakulátu. Pri pravidelnej ejakulácii sekrét pravidelne opúšťa prostatu a všetko funguje ako má. Pri nepravidelnom uvoľňovaní sekrétu dochádza ku stagnácii a množeniu baktérií. Tie potom spôsobia zápal.

MAJTE PREHĽAD: Súpiska najčastejších ochorení prostaty.

 

Znížená hladina testosterónu

Hladina testosterónu začína výrazne klesať okolo 40. – 50. roku života. Stále častejšie sú prípady poklesu už okolo tridsiatky. Úbytok hormónu spôsobí zároveň znížené libido. Tým pádom vzniká riziko zápalu prostaty. Za pokles testosterónu už v takto mladom veku môže hlavne nezdravý životný štýl, nadváha a nespavosť.

Stres a zlá nálada sú významnými faktormi znižujúcimi hladinu testosterónu. Sú teda ďalším rizikom pre vznik zápalu prostaty.

 

Nedostatočná fyzická aktivita

Lenivý a sedavý spôsob života a nedostatok pohybu sú nešvarom modernej doby. Málo pohybu spôsobuje stagnáciu krvi v panvovej oblasti a vytvára tak ideálne podmienky pre vznik zápalu.

TIP: Kegelove cviky výborne posilnia svaly panvového dna, pomôžu zlepšiť erekciu chránia prostatu.

 

Cievkovanie

Cievkovanie spočíva v zavedení trubičky do močovej trubice, aby mohol moč samovoľne odtekať z močového mechúra. Rizikom je zanesenie infekcie do močových ciest, prípadne do prostaty. Lekári sú povinní zaistiť maximálne hygienické podmienky, aby nespôsobili zápal.

 

Biopsia prostaty

Pri biopsii, ktorá sa najčastejšie vykonáva cez konečník, hrozí zvýšené riziko zanesenia infekcie. Preto sa s v súvislosti s biopsiou môže vyskytnúť infekcia a zápal prostaty. Behom tejto procedúry na niekoľko dní predpisuje lekár antibiotiká, aby zamedzil tomuto nežiaducemu javu.

 

Infekcia močového mechúra a močových ciest

Baktérie majú jedinečnú schopnosť, ktorú im nemožno odoprieť. Vedia sa množiť. A to dosť rýchlo. Preto pokiaľ muž trpí infekciou močových ciest, vystavuje sa tiež riziku prenosu baktérií či vírusov do prostaty. Čítajte aj podrobný článok o príznakoch infekcie močového mechúra.

VIETE, že baktéria E. coli spôsobuje aj zápal močových ciest? Čítajte o jeho prejavoch a o metódach liečby.

zápal močových ciest

 

Znížená imunita

Znížená imunita je jedným z dôvodov, prečo v tele vznikajú zápaly. Pokiaľ je obranyschopnosť tela potlačená, imunitný systém nie je schopný fungovať naplno. Tým pádom nezničí všetky nežiaduce baktérie a vírusy v krvnom riečišti. Následkom toho vznikajú zápaly.

VIDEO: Alternatívna metóda magnetoterapie zatiaľ nie je dostatočne preverená. 

 

Zväčšená prostata a abnormálny tvar močových ciest

Zväčšená prostata je vzhľadom na štatistiky ďalším rizikovým faktorom vzniku zápalu. Špecifický tvar močových ciest môže viesť ku koncentrácii baktérií v určitých častiach močovej sústavy. Tak vznikajú podmienky pre vznik zápalu v močových cestách aj v prostate.

 

Zlá životospráva a zlozvyky

Konzumácia zvýšeného množstva alkoholu a nikotínu je ďalším rizikom, ktoré znižuje imunitu. Muži, ktorí sa vyhýbajú zvýšenej konzumácii alkoholu a cigariet sú preukázateľne menej náchylní k zápalu prostaty.

 

Prerušovaný a umelo predlžovaný pohlavný styk

Pri prerušovanom alebo predlžovanom pohlavnom styku nedochádza k uvoľneniu sekrétu z prostaty. Tým vznikajú podmienky pre vznik zápalu. Uvádza sa, že muži praktikujúci tantrické zadržiavanie ejakulácie sú náchylnejší k zápalom prostaty.

Tvrdenie je ale rozporuplné, pretože odborníci na druhej strane odporúčajú prerušovanú súlož ako skvelý spôsob oddialenia ejakulácie a predĺženie styku.

 

Príznaky zápalu prostaty

Ako vlastne poznať, že prostata trpí zápalom? V ďalšej časti článku se dočítate, aké sú príznaky zápalu prostaty a ako sa líšia v závislosti na druhu zápalu.

príznaky zápalu prostaty

Keďže sa v tele zdržiavajú baktérie, zápal sa môže prejavovať príznakmi podobnými chrípke.

 

Akútny bakteriálny zápal

Príznaky akútneho bakteriálneho zápalu bývajú pomerne vážne a prichádzajú nečakane. Vyhľadajte okamžite lekársku pomoc, pokiaľ zaznamenáte nasledujúce príznaky:

Neváhajte sa obrátiť na svojho doktora, pokiaľ niektorý z uvedených príznakov trvá dlhšie než 2 – 3 dni:

Príznakom môže byť i nepríjemný zápch moči. Bolesti v podbrušku alebo behom močenia. Krv v moči či ejakuláte. To všetko môžu byť známky akútneho zápalu prostaty.

TIP: Pokiaľ niektorý z príznakov zažívate, mal by ste zájsť k urológovi. Ako prebieha vyšetrenie u urológa?

 

Chronický bakteriálny zápal

Príznaky chronického zápalu môžu rýchlo prísť a opäť odoznieť. Nie sú tak dramatické ako u akútneho zápalu. Príznaky sa v tomto prípade vyvíjajú pozvoľne alebo ostávajú mierne. Môžu trvať viac než tri mesiace a zahŕňajú:

 • pálenie behom močenia
 • časté a urgentné močenie
 • bolesť v rozkroku, podbrušku alebo v dolnej časti chrbta
 • bolesti močového mechúra
 • bolesti v oblasti semenníkov alebo penisu
 • problémy v počiatkoch močenia alebo slabý prúd moči
 • bolestivá ejakulácia
 • zápaly močových ciest

 

Chronický zápal prostaty

Príznaky chronického zápalu sú podobné tým spojenými s chronickým bakteriálnym zápalom. Navyše existuje možnosť pociťovať bolesť alebo nepohodlie po dobu dlhšiu než tri mesiace v nasledujúcich oblastiach:

 • medzi semenníkmi a ritným otvorom
 • v strednej časti podbruška
 • okolo penisu, miešku alebo v spodnej časti chrbta
 • behom alebo po ejakulácii

Navštívte urológa, pokiaľ máte bolesti v oblasti panvy, bolestivé močenie alebo bolestivú ejakuláciu.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ a ktoré nie?

 

Liečba zápalov prostaty

Bakteriálne zápaly

Behom liečby vám doktor odporučí zvýšený príjem tekutín. Tie pomôžu vyplaviť baktérie z tela. Je rovnako dobré sa v tomto období vyhnúť alkoholu, kofeínu, kyslým a koreneným jedlám, ktoré prostatu a močové cesty dráždia.

Na bakteriálny zápal sa podávajú antibiotiká po dobu od šiestich do ôsmich týždňov. Pri vážnych akútnych zápaloch môže lekár zvážiť hospitalizáciu. V tom prípade sa podávajú antibiotiká a tekutiny vnútrožilne.

Chronický bakteriálny zápal vyžaduje minimálne 6 týždňov antibiotík. Hlavne kvôli riziku návratu infekcie. Doktor tiež môže predpísať alfa – blokátory. Tie pomáhajú uvoľniť svaly močového mechúra a zmierniť príznaky. Ojedinele sa pristupuje k operácii močového mechúra či inej časti močového ústrojenstva. Operácia môže zlepšiť problémy s močením potom, čo sa odstráni blokujúce tkanivo.

VIDEO: Odstránenie zápalu prostaty /CZ titulky/

 

Chronický zápal

Liečba chronického zápalu závisí na príznakoch. Najpravdepodobnejšie doktor v počiatkoch nasadí antibiotiká, aby vylúčil bakteriálnu príčinu. Ďalej nasadí lieky pre zvýšenie pohodlia a zmiernenie bolesti. Medzi nich patrí napríklad ibuprofen, aspirin, neuromodulátory alebo lieky na relaxáciu a uvoľnenie svalov.

Nezabudnite prostatu chrániť a riadne živiť pomocou českých toboliek Proerecta PROSTATE. Chránia prostatu pred zápalmi a zväčšovaním, vďaka čomu nevznikne problém s častým a prerušovaným močením.

Navyše za najvýhodnejšiu cenu na trhu (od 16 euro za 2 mesiace cielenej starostlivosti).

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch. V prípade objednávky je balík do 2 dní u vás. 

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

 

3.5/5 - (2 votes)

2 komentáre

 1. Peter Skarupa 6.10.2023

Zanechte odpověď