Zápal močových ciest spôsobuje najčastejšie baktéria E. coli. Ako zápal spoznať a rýchlo vyliečiť?

Zápal močových ciest je „pokračovaním“ neliečenej a pokročilej infekcie močových ciest. Tú spôsobuje najčastejšie baktéria Escherischia coli (E. coli), ktorá sa v tele bežne vyskytuje v tráviacej sústave. Pokiaľ dôjde k jej prenosu do močových ciest, vzniká infekcia.

Pokiaľ má postihnutý normálny imunitný systém (obranyschopnosť), organizmus sa baktérií či iných pôvodcov infekcie snaží prirodzene zbaviť práve vznikom zápalu.

Zápal je teda celkom prirodzená a žiaduca reakcia našej imunity na prítomnosť patogénov v močovom ústrojenstve (baktérie, vírusy, plesne, cudzorodé útvary).

zápal močových ciest

 

Prvé príznaky zápalu močových ciest

Pokiaľ si ich všimnete, objednajte sa na urológiu

Prvotné príznaky zahŕňajú problémy s močením. Močenie je bolestivé, spôsobuje pálenie a rezanie nielen v močovej trubici, ale aj vo vnútri tela v podbrušku, v oblasti hrádze alebo ľadvín. Močenie je časté, nutkavé, ale postihnutý sa obvykle nevymočí úplne a má pocit, že mu stále „niečo málo“ v mechúri alebo trubici ostalo. Príznaky sú u mužov a žien takmer rovnaké.

Kvôli tomu je nutné moč vytlačovať a vstávať kvôli močeniu aj niekoľkokrát za noc. Menia sa aj vlastnosti moču a to od farby a konzistencie cez silnejšiu a nezvyčajnú arómu až po viditeľné stopy krvi v moči a zakalenosť. Komplikácie s močením môže sprevádzať tupá aj ostrá bolesť v podbrušku alebo dolnej časti chrbta, pokiaľ zápal zasiahol aj obličky.

Nakoľko zápalové reakcie tela spôsobujú podobné účinky, ako napríklad prechladnutie, v pokročilejších štádiách zápalu sa môže objaviť zvýšená teplota až horúčka, zimnica, únava a malátnosť, nechutenstvo, bolesti inde v tele a výtoky z močovej trubice.

U pokročilých štádií odporúčame neodkladne kontaktovať urologickú ambulanciu. Aby sa ale stav nestihol rozšíriť, za urológom choďte aj pokiaľ sa vám problémy nezdajú natoľko závažné.

Dlhodobo neliečený zápal môže dokonca spôsobiť neplodnosť a to celoživotne, a hlavne u mužov. Zápaly sa preto snažte čo najrýchlejšie vyliečiť aj u detí, ktoré sú na ich vznik náchylné.

NÁKUPNÝ TIP: 

České rastlinné toboľky Proerecta PROSTATE chránia prostatu a močové cesty pred škodlivými baktériami. 

Obsiahnuté zložky majú antibakteriálne a protizápalové účinky (pŕhľava, cesnak, pygeum, kurkuma a bioperín z čierneho korenia).

PROSTATE nakúpite najvýhodnejšie cez Proerecta.com. Doručenie do 48 hodín, bez potreby lekárskeho predpisu.

Proerecta PROSTATE balení

 

Vyšetrenie a diagnóza

Navštívte lekára a nechajte vám pomôcť odborníka

Čím „hlbšie“ zápal zasiahne močové cesty, tým dlhšie trvá liečba a o to viac liekov si vyžiada. Existujú aj domáce testy na prítomnosť zápalu močových ciest, každopádne výsledky sú iba orientačné a môžu skresľovať. Stále teda odporúčame zájsť na urológiu. Urológ presne zistí závažnosť a nariadi presne cielenú liečbu.

  • Pokiaľ žiadneho urológa nepoznáte, zájdite si k praktickému lekárovi, ktorý vás k odborníkovi odporučí.
  • Pokiaľ nechcete kvôli aktuálnym korona-opatreniam chodiť po ambulanciách, vyhľadajte si urológa cez internet. Obvykle tam nájdete aj skúsenosti, hodnotenia a diskusie reálnych pacientov.

NÁKUPNÝ TIP Z ON-LINE LEKÁRNE PILULKA.CZ:

Veroval, domáci test na zápal močových ciest s presnosťou až 95%. Zisťuje obsah nitrátov, bielych krviniek a Bielkovín v moči. Zvýšená hladina bielych krviniek dokazuje prítomnosť infekcie v tele, ktorú sa biele krvinky snažia zahubiť pomocou zápalu. 

Do 2 pracovných dní na vašej adrese, vždy výhodná cena.

Veroval, domáci test na zápal močových ciest

 

Čo sa bude diať na vyšetrení?

Urológ najskôr vykoná hmatové vyšetrenie. Prehmatá vám podbruško, prípadne oblasť ľadvín a bude sa pýtať, či cítite bolesti.

Ďalej sa bude zaujímať o rozbor moči. Moč donesiete buď rannú z domu, alebo o vzorku požiada priamo v ambulancii. Zaujímať sa bude o hladinu leukocytov, a teda bielych krviniek, ktoré zvýšené upozorňujú na zvýšenú činnosť imunitného systému. Ďalej potom červené krvinky (erytrocyty), ktoré dokazujú prítomnosť infekcie v močovej sústave.

Ako ďalšie môže nasledovať zobrazovacie vyšetrenie, ktoré lekárovi dovoľuje nahliadnuť dovnútra močového ústrojenstva, a teda ultrazvukové alebo rentgenové vyšetrenie.

Pokiaľ sa obávate klasického hmatového vyšetrenia cez konečník, upokojíme vás. Na vyšetrenie zápalu močových ciest nie je potrebné.

 

Bežné príčiny zápalu močových ciest

Mnohé z nich máme sami na svedomí

Drvivá väčšina zápalov je spôsobená baktériou Escherischia coli – E. coli. Po ďalšie baktériami z rodu Enterococcus a Staphylococcus saprophyticus, Pseudomonas, Klebsiella a Proteus a sexuálne prenosnými mikroorganizmami Chlamydie trachomatis, Mycoplasma a Ureaplasma.

E. coli sa bežne vyskytuje v tráviacom trakte, takže jej prenos do močového ústrojenstva je pre ňu nenáročný. Preto je častým „vinníkom“ zápalov.

Toto sú časté rizikové faktory pre vznik zápalov:

  • Podcenená hygiena. Pokiaľ sa intímne partie pravidelne a šetrne nečistia, dochádza k premnoženiu baktérií a telo sa nedokáže dostatočne brániť.
  • Zadržiavanie moču (kvôli práci, škole, stresu a pod.). Baktérie zostávajú v močovej sústave a telo sa ich nezbavuje. Opäť krok k ich premnoženiu.
  • Slabý pitný režim. V organizme nie je dostatok tekutín, ktoré by baktérie pravidelne a dostatočne odplavovali. Ďalší bod pre množenie baktérií.
  • Zväčšená prostata. Tlačí na močovú trubicu a zužuje ju. Vzniká tak problém s pravidelným a dostatočným vymočením. Tak se baktérie môžu množiť a škodiť.
  • Ženské pohlavie. Ako sme písali, ženy sú kvôli kratšej močovej trubici zápalmi ohrozené častejšie.
  • Diabetes. Diabetický moč je veľmi vhodným prostredím pre množenie baktérií. Obsahuje veľa cukru, ktorým sa tieto baktérie živia a prosperujú.
  • Dedičné a vývojové vady, ktoré môžu množeniu baktérií prispieť.
  • U žien tehotenstvo. Plod tlačí na močový mechúr a ten tak nepracuje správne. Dochádza k problémom s pravidelným a dostatočným močením.
  • Močové kamene, ktoré blokujú odtok moču.
  • Sex bez ochrany a časté striedanie partnerov. Bez ochrany si partneri môžu vymeniť aj iné baktérie a vírusy, než „len“ E. coli. Okrem infekcie močových ciest tak hrozí zvýšené riziko prenosu pohlavných chorôb.
  • Používanie nedostatočne čistých erotických pomôcok (dildá, vibrátory, masažéry, honítka, nafukovacie panny a podobne) a zavádzanie rôznych predmetov do penisu či vagíny (dilatátory).
  • Niektoré vyšetrovacie metódy a nástroje za predpokladu, že neboli riadne vydezinfikované (cievkovanie, katétre).
  • Duševné problémy ako stres, dlhodobo zlé vtieravé myšlienky na rôzne problémy a traumy.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ a ktoré nie?

 

Koho zápaly močových ciest postihujú najčastejšie?

Bohužiaľ ženy kvôli kratším močovým cestám

Sú to ženy. Ich močové cesty sú kratšie a vaginálny otvor väčší. K prenosu patogénov preto dochádza rýchlejšie a pravidelnejšie. So zápalom sa behom života stretne až 50% žien a väčšina z nich opakovane.

  • Najčastejší je zápal močového mechúra (cysticída). Mechúr je pre škodlivé patogény jednoduchšie dosiahnuť. Mechúr je súčasťou dolných močových ciest.
  • Menej častý je zápal ľadvín (nefritída), pretože sa nachádzajú vyššie v tele a patria do horných močových ciest.

Zápal močových ciest teda postihuje jednu alebo viac súčastí močových ciest. Zápalom môže byť postihnutá aj močová trubica (uretra), ktorá často trápi mužov.

Prostata nepatrí do močových ciest, ale aj tak ju môže infekcia a zápal napadnúť. Vtedy hovoríme o prostatitíde. Zápal môže „preskočiť“ aj na semenníky (orchitída) nebo pošvu (kolpitida, vaginálna dysmikróbia).

Močové cesty zahŕňajú močový mechúr, močovod, močovú trubicu a ľadviny. Je to sústava dutých orgánov, ktorých úlohou je odvádzať moč a v nej obsiahnuté škodliviny a odpadné látky von z tela.

 

Ako vzniká zápal močových ciest?

Najčastejšie vniknutím baktérií do močovej sústavy

Infekcia častejšie postupuje smerom z tela von. Baktéria E. coli sa do močovej trubice dostáva z hrubého čreva z konečníka cestou cez hrádzu (perineum). Pokračuje až do močovej trubice (uretra). Čím skôr sa podarí infekciu a zápal lokalizovať, tým rýchlejšie sa ich dá zbaviť. Obvykle do 3 – 4 dní za pomoci antibiotík, ktoré majú za úlohu vyhubiť baktérie a patogény.

U mužov sa baktérie začínajú kolonizovať v predkožkovom vaku, a tedy pod predkožkou. Obrezaní muži majú výhodu v lepšej hygiene, ktorá baktériám bráni udržať sa pod chýbajúcou predkožkou. Obriezka ale nefunguje ako prevencia pred zápalmi. U žien sa baktérie množia a negatívne pôsobia v oblasti vaginálneho vchodu.

Keď sa patogénom podarí vstúpiť do močovej sústavy, postupujú cez močovú trubicu do močového mechúra. Pokiaľ sa nepodarí zápal včas zachytiť a nasadiť liečbu, ojedinele prestupuje až do ľadvín a tak vzniká zápal horných močových ciest, do ktorých ľadviny patria.

Odvádzanie moču má teda za úlohu z tela odplavovať škodliviny a baktérie a chrániť tak močové cesty pred vznikom chorôb. Bohužiaľ nie vždy sa to podarí, kvôli čomu sa baktérie množia a môžu cesty infikovať a spôsobiť zápaly.

 

Liečba

Cieľom je zahubiť baktérie, ktoré spôsobujú infekcie vedúce k zápalu

Opäť zdôrazňujeme, že je omnoho rozumnejšie zájsť za urológom a dodržať jeho odporúčania. Predpíše vám antibiotiká, ktorých je nutné doužívať celé balenie, prípadne chemoterapeutiká. Predpísať ich môže aj pokiaľ sa mu nepodarí dostatočne zistiť pôvodcu zápalu. Tieto liečivá urológ predpisuje celkom bežne, pretože šanca, že zápal spôsobili baktérie, je veľmi vysoká.

Lekárom predpísaná liečba trvá obvykle 3 -4 dni a mala by zabrať vo väčšine prípadov. Pokiaľ by nedošlo k úľave a zlepšeniu, na rade sú ďalšie metódy.

 

Domáca liečba a možnosti úľavy

V rámci domácej liečby je vhodné dodržať kľudový režim, dostatočný príjem tekutín a podporné vitamíny (strava alebo doplnky stravy – dobrá redakčná skúsenosť je s českými toboľkami Proerecta PROSTATE – kliknite a čítajte podrobnú recenziu).

Zároveň je kvôli povahe antibiotík vhodné konzumovať dostatok probiotických potravín (kvasené mliečne výrobky, kvasená a nakladaná fermentovaná zelenina, jogurty, tvarohy, kefíry, potraviny s obsahom vlákniny).

Vhodné je zvýšiť dávky vitamínu C a to prirodzeným spôsobom cez stravu. Ovocie, zelenina a zvieracie vnútornosti. Céčko okysľuje prostredie močovej sústavy a tým sa stáva pre škodlivé baktérie menej vhodným miestom pre život.

Častou otázkou je vhodnosť pitia brusnicovej šťavy. Tá síce nemá liečivé účinky a neslúži ako liečba zápalu močových ciest, ale obsahuje vysoké množstvo prospešného vitamínu C a bráni zachyteniu baktérií na stenách močových ciest.

Ďalej pite dostatok čistej vody a slabé bylinkové čaje, ktoré močové cesty nedráždia. Zvýšený príjem tekutín pomáha rýchlejšie vyplaviť baktérie z močových ciest.

NÁKUPNÝ TIP: 

České rastlinné toboľky Proerecta PROSTATE chránia prostatu a močové cesty pred škodlivými baktériami. 

Obsiahnuté zložky majú antibakteriálne a protizápalové účinky (pŕhľava, cesnak, pygeum, kurkuma a bioperín z čierneho korenia).

PROSTATE nakúpite najvýhodnejšie cez Proerecta.com. Doručenie do 48 hodín, bez potreby lekárskeho predpisu.

Proerecta PROSTATE balení

 

Domáca prevencia pred zápalmi močových ciest

Cieľom je brániť baktériám vstúpiť do močovej sústavy a znemožniť život tým, ktoré sa v nej už nachádzajú.

  • veľa pite, často močte
  • noste bielizeň, ktorá nezaparuje intímnu oblasť, je priedušné, voľné a príjemné
  • močte po pohlavnom styku a genitálie vždy opláchnite
  • používajte ochranu
  • voľte šetrnú intímnu kozmetiku a drogériu, ktorá pokožku nevysúša a nedráždi
  • konečník po veľkej potrebe vytierajte smerom ku chrbtu a nie smerom ku genitálu

 

Ďalšie články o problematickom, bolestivom močení a rýchlej liečbe

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR
INKONTINENCIA
ČASTÉ MOČENIE – bežné dôvody nutkania na malú
PÁLENIE PRI MOČENÍ – zoznam všetkých príčin a návod na rýchlu liečbu
NYKTÚRIA (časté nočné močenie) – čo nerobiť pred spaním a ako zaspať, keď už vás močenie prebudí?
Ako prebieha VYŠETRENIE U UROLÓGA? Nie je sa čoho báť
UROFLOWMETRIA - priebeh vyšetrenia, príprava a cenník

 

Rate this post

Zanechte odpověď