Časté močenie – dôvody nutkania na malú

Je to problém, ktorý nie je vidieť. Ani ničomu neprekáža. Teda, relatívne. Časté močenie. Počas života sa s ním stretne prakticky každý muž. Niekedy ide o banalitu, ktorú vyriešite do dvoch týždňov, inokedy sa vás ale symptómy držia ako kliešť.

Kedy sa teda z triviálneho problému stáva závažná zdravotná komplikácia? Ako správne rozpoznať príznaky? Prečo by mala byť prevencia problémov s močením súčasťou vášho bežného životného štýlu?

časté močenie

 

Časté močenie – ako často sa považuje za „nadlimit“?

Keď sa povie „časté močenie“, predstaví si asi väčšina z nás neustále chodenie na malú potrebu, opakované nočné vstávanie a sústavný pocit nutkania. Táto predstava je však značne nepresná. Koľkokrát denne by človek musel ísť na záchod, aby sa to už skutočne dalo z lekárskeho hľadiska považovať za časté?

Podľa odborníkov znamená časté močenie stav, kedy musí muž navštíviť toaletu viac než 8-krát denne. Samozrejme závisí od množstva vypitých tekutín, aktuálneho zdravotného stavu a ďalších faktorov. Pokiaľ však z ničoho nič začnete chodiť na malú potrebu častejšie a bez zjavnej príčiny, môže to značiť problém.

PREVENTÍVNY TIP: Toboľky Proerecta PROSTATE vyživujú močové cesty a udržujú ich steny čisté a priechodné. 

Tým zamedzujú množeniu baktérií a poškodeniu stien, ktoré inak môžu spôsobiť zápaly a časté, bolestivé nočné močenie.

Proerecta PROSTATE

Kliknite na tlačítko a čítajte o účinkoch priamo na stránke Proerecta.com. V prípade objednávky je do 2 dní u vás.

 

Príčiny častého močenia

Medzi najbežnejšie príčiny patrí:

Zápal močových ciest

Vyvoláva ho baktéria Escherichia coli. Tieto baktérie sa bežne nachádzajú v našom zažívacom ústrojenstve. Pomáhajú so zažívaním a potrebujeme ich k zdravému životnému štýlu. Bohužiaľ sa ale niekedy môžu dostať do močového ústrojenstva, kde páchajú peknú neplechu.

Proti zápalu sa môžete chrániť pravidelnou hygienou a dostatočným prísunom tekutín. Ak nemáte takéto šťastie, prejaví sa u vás zápal, bolesti a pálenie pri močení, neustále nutkanie a prípadné bolesti v podbrušku.

Zápal močových ciest sa lieči antibiotikami. Tie sa užívajú po dobu približne 5 dní. Aby sa infekcia močových ciest nevrátila, je ju potrebné poriadne vylečiť.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Zápal močového mechúra a najrýchlejšie možnosti liečby.

 

Oslabené svaly panvového dna

Na kvalitu močenia majú vplyv aj svaly panvového dna. Ak sú príliš oslabené a uvolnené, môžu spôsobiť rad nepríjemností. Moč sa totiž nedokáže udržať v močovom mechúre a postupne „odkvapkáva“. Jasným príkladom je potom mokrá spodná bielizeň, ktorá nepríjemne páchne (typický nepríjemný kyslý odor starších ľudí).

Na oslabené svaly panvového dna nepotrebujete žiadne lieky. Pomôcť si dokážete aj svojpomocne kegelovými cvikmi. Stačí ich robiť 10 minút denne a problémy s močením postupne odoznejú.

Kegeolové cviky sú veľmi jednoduché. Ideálnym miestom na ich cvičenie je sprcha. Pripravte sa tak, ako keby ste chceli začať močiť. Pomaly začnite močiť, no prerušovane počas toho moč zastavujte a zase spúšťajte. Tým spevníte svaly tejto oblasti a zabránite ďalšiemu úniku moču.

 

VIDEO: Manuál na cvičenie svalov panvového dna. 

 

Zväčšená prostata – benígna hyperplázia prostaty

Prostata, alebo žľaza predstojná, má tiež obrovský vplyv na močenie. Nachádza sa pod močovým mechúrom, kde obklopuje močovú trubicu. Pokiaľ dôjde k jej neprirodzenému zväčšeniu, čím trpí až 80 % Slovákov nad 50 rokov, môžu sa logicky objaviť aj problémy s močením.

Príznaky zväčšenej prostaty poznáme z reklám – časté nutkanie, nočné vstávanie, problematické močenie, prerušovaný prúd moču a neustála potreba.

Proti zväčšenej prostate je potrebné bojovať už od mladosti. Prostata sa totiž začína postupne zväčšovať už od 25 rokov. Dôležitý je zdravý životný štýl, pestrá strava bohatá na zeleninu a ovocie a vyskúšať môžete aj rôzne bylinkové prípravky či čaje, ktoré taktiež pomôžu v prevencii proti zväčšeniu prostaty.

VOPRED SA PRIPRAVTE NA KOMPLIKÁCIE: 

 

Hyperaktívny močový mechúr

Aj keď to nie je celkom bežné, môže postretnúť aj vás. Hyperaktívny močový mechúr je psychickým problémom, ktorý sa prejavuje aj častým nutkaním ísť na malú potrebu. Väčšinou s ním zápasia vystresovaní, prepracovaní a neustále napätí ľudia.

Jednoduchý návod, ako sa zbaviť hyperaktívneho močového mechúra, neexistuje. Je potrebné celkovo spomaliť a trocha si odpočinúť. Znížte množstvo stresu v živote, vezmite si dlhšiu dovolenku a snažte sa skutočne si odpočinúť. Výbornou pomocou sú sedenia so psychológom, s ktorým rozoberiete svoje problémy.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ a ktoré nie?

 

Rakovina prostaty

Ide o najčastejší typ rakoviny u mužov. Týmto závažným karcinómom na Slovensku každoročne ochorie viac než 5 000 mužov. Tieto čísla neustále rastú. Najošemetnejšie na tomto ochorení je fakt, že sa prejavuje rovnako ako napríklad zväčšená prostata či zápal močových ciest.

Mnohí páni si preto nič nevšimnú až do poslednej chvíle, kedy je však už neskoro. Rakovina prostaty sa lieči niekoľkými spôsobmi. Základom je operatívne odstránenie nádoru. Ako ďalšie sa využíva ožarovanie, hormonálna terapia alebo operácia semenníkov.

 

VIDEO: Prognóza karcinómu prostaty.

 

Cukrovka – diabetes

Časté močenie u mužov môže byť aj príznakom cukrovky. Ak sa k častému močeniu pridá ešte aj neznesiteľný smäd, hmotnostný úbytok či páchnúci dych, môže sa u vás prejavovať diabetes mellitus. Presnú diagnózu avšak musí určiť lekár.

Súčasťou liečby diabetu mellitus je pravidelná dodávka inzulínu do tela. Ten sa do organizmu pridáva pomocou špeciálnych injekcií približne 3-krát týždenne. Ďalej je potrebné upraviť si jedálniček a neustále si strážiť množstvo cukrov v strave.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Aké vyhliadky na sex a erekciu majú diabetici?

 

Neurologické ochorenia

Na vine ale môže byť aj mozgová mŕtvica či iné neurologické ochorenia. Práve poškodenie nervov počas týchto ochorení vedie k poškodeniu funkcie močového mechúra a nezriedka aj k častému močeniu.

Liečba neurologických ochorení je pomerne komplikovaná. Každý pacient musí byť hospitalizovaný a u každého sa postupuje trocha odlišne. Najčastejšie sa pristupuje k rozpusteniu krvnej zrazeniny v mozgu, k zastaveniu krvácania a následnej rehabilitácii.

 

Niektoré lieky

Za častým močením však nestoja len choroby, no v niektorých prípadoch aj lieky. Ak ste teda nedávno začali užívať nové preparáty a spoločne s tým ste si všimli častejšieho nutkania na močenie, možno je pes zakopaný práve tam.

Pravú príčinu vašich problémov ale odhalí len lekár – urológ. Toto je len ilustračný výpis možných príčin častejšieho močenia. Rozhodne to nepovažujte za jednoznačnú diagnózu. Konečný verdikt môže vyniesť iba váš ošetrujúci lekár.

 

Prevencia častého močenia namiesto lekára

Ideálnym stavom je úplne sa vyhnúť všetkým vyššie uvedeným problémom. Základom prevencie je zdravý životný štýl. Pravidelný pohyb či cvičenie v posilňovni, pestrá strava bohatá na ryby, ovocie, zeleninu, strukoviny, orechy a zdravé prírodné oleje, udržovaná hladina stresu a časté výlety do prírody. To všetko patrí k zdravému a bohatému životu.

Niektoré zdroje ďalej uvádzajú zaradiť do života aj preventívne kegelové cviky, ktorými spevníte svaly panvového dna.

Môžete vyskúšať aj najrôznejšie bylinky a bylinné zmesi. Ide napríklad o Serenou plazivú a pŕhľavu dvojdomú. Tieto bylinky by mali pomôcť pre správnu funkciu prostaty. Mali by fungovať protizápalovo a podporovať správnu funkciu močového ústrojenstva.

 

Čo sa stane, ak časté močenie riešiť nebudete? 

Častokrát ani tá najlepšia prevencia nepomôže a problémy sa aj tak objavia. V takúto chvíľu rozhodne na nič nečakajte. Nečakajte na chvíľu, keď to už bude neznesiteľné. Rovnako, ako akákoľvek iná choroba, môžu aj problémy s močením vyústiť do vážnych zdravotných komplikácií.

 

Nečakajte na zhoršenie stavu

Neliečený zápal močových ciest môže postúpiť do obličiek a nakoniec ohroziť život človeka. Neriešené oslabené svalstvo v oblasti panvy môže vyústiť do chronickej inkontinencie. Neliečená zväčšená prostata môže spôsobiť život ohrozujúcu sepsu. To znamená, že dôjde celkom určite k  uzatvoreniu močovej trubice a nemožnosť vylučovania moču.

Rakovina prostaty je kapitolou sama o sebe. Tu sa už nebavíme len o prehlbujúcich sa problémoch, no o živote a smrti. Nádory sa môžu metastázovať do celého tela a ohroziť tak život pacienta. Váš život môže vážne ohroziť aj cukrovka. Musíte ju začať liečiť čo najskôr.

 

Kde zlyháva prevencia, pomôžu tabletky

Tak, ako existuje veľa príčin častého močenia, je aj mnoho spôsobov ich liečby. Na každé ochorenie by sa mal zvoliť vhodný spôsob riešenia. Niekedy stačí užiť doplnky stravy, ktoré si možno voľne zakúpiť a majú iba stimulačné účinky. Inokedy je nutné siahnuť po liekoch na lekársky predpis.

Aký druh liečby si vyberiete vo vašom prípade? To môže zhodnotiť iba váš lekár. 

 

Aké lieky a doplnky proti častému močeniu by ste mali mať doma?

Preventívne môžete siahnuť po bylinných preparátoch, ktoré sú voľne dostupné. Ide napríklad o Prostamol UNO, Cemio RED3, Zerex Ultragold, Prostalex, TOPVET Vrbovka, urologické a bylinné čaje alebo o prípravky s výťažkom z brusníc.

Všetky tieto prostriedky by vám mali pomôcť k lepšiemu močeniu. Ide však len o doplnky stravy, ktoré majú iba stimulačné účinky. Rakovinu a ťažké poruchy s nimi rozhodne nevyliečite.

Trápi aj vás časté močenie? Vyhľadajte pomoc lekára a vyriešte tak svoje problémy. Len tak môžete začať žiť plnohodnotný život.

NEZABÚDAJTE: Toboľky Proerecta PROSTATE vyživujú močové cesty a prostatu a udržujú ich steny čisté a priechodné. 

Tým zamedzujú množeniu baktérií a poškodeniu stien, ktoré inak môžu spôsobiť zápaly a časté, bolestivé nočné močenie.

Proerecta PROSTATE

Kliknite na tlačítko a čítajte o účinkoch priamo na stránke Proerecta.com. V prípade objednávky je do 2 dní u vás.

 

Ďalšie články o problematickom, bolestivom močení a rýchlej liečbe

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR
INKONTINENCIA
ČASTÉ MOČENIE – bežné dôvody nutkania na malú
PÁLENIE PRI MOČENÍ – zoznam všetkých príčin a návod na rýchlu liečbu
NYKTÚRIA (časté nočné močenie) – čo nerobiť pred spaním a ako zaspať, keď už vás močenie prebudí?
Ako prebieha VYŠETRENIE U UROLÓGA? Nie je sa čoho báť
UROFLOWMETRIA - priebeh vyšetrenia, príprava a cenník

 

5/5 - (2 votes)