Farba moču: Aká je zdravá a čo ak je žltá, zelená, oranžová, hnedá atď.?

Farba moču je skvelým indikátorom celkového zdravotného stavu aj aktuálnych zdravotných komplikácií. Moč má svoju zdravú fabru. Zdravý a normálny moč má číru alebo jemne žltú farbu. Akékoľvek iné farby na niečo poukazujú a v článku vysvetlím, ktoré zafarbenie je a ktoré nie je bezpečné.

Ako prvé možno z farby moču vyčítať, či ste dostatočne hydratovaní alebo nie. Farbu alebo odtieň môže ovplyvniť aj skladba jedálničku a pitného režimu. Ďalej moč zafarbujú rôzne lieky na predpis alebo doplnky stravy, takže sk sa vám farba moču zmenila z ničoho nič, zamyslite sa, čo ste zjedli alebo užili.

Odporúčam vám neľakať sa predčasne, a pokiaľ sa zvláštna farba moču do 2 dní sama nestratí, zájdite na urologické vyšetrenie. Naopak okamžite by ste mali ísť do úrazovej ambulancie, pokiaľ v moči zaznamenáte stopy krvi alebo bude moč červený, ružovkastý alebo bordový až čierny. To je dôkazom krvácania do moču (lekársky hematúria), ktorá už máva závažnejšiu príčinu.

Podľa farby moču zistíte približnú príčinu. Základné vyšetrenie vám poskytne urológ, ktorý vás môže následne odporučiť k ďalšiemu vhodnému špecialistovi.

farba moču

 

Akú farbu má zdravý moč?

Zdravý moč je pri dostatočnej hydratácii ľahko žltkastý, prípadne úplne číry ako čistá voda. Žlté zafarbenie dodává moču chemická zlúčenina urochróm (tiež urobilín).

Čím viac pijete, tým priezračnejší moč bude. Pokiaľ by ste neboli správne hydratovaní, moč bude tmavnúť a hustnúť.

Extrémne dehydratovaný človek môže močiť až tmavohnedý moč. To ale neznamená, že sa u vás rozvíja nejaká infekcia či zápal. Je to iba dôkazom, že by ste sa mali napiť.

farba moču, príčiny

Tabuľka rôznych farieb moču kvôli rôznym zdravotným stavom

 

Príčiny podozrivého zafarbenia moču

Možno tvrdiť, že väčšina farebných zmien moču nie je životu nebezpečná, vždy je ale veľmi rozumné nechať si to potvrdiť na urológii. Aj zo zdravo vyzerajúceho moču totiž môže vyčítať problém, ktorý je voľným okom neviditeľný a lekárska pomoc by sa kvôli tomu zbytočne odkladala.

Tu je niekoľko najčastejších príčin farebných zmien moču. Upozorňujem, že u každého človeka sa môžu prejavovať odlišne a odlišne tiež meniť farebný tón moču.

 

Oranžový moč

oranžový moč

 • Vitamíny a vitamínové doplnky stravy: Ak užívate doplnky stravy s vitamínom A alebo B12, moč sa vám môže zafarbiť do oranžova. Ojedinele to môže spôsobiť aj zelenina a ovocie plné vitamínov, takže ak ste vegetarián alebo vegán, oranžový či žltooranžový moč môže odrážať váš zdravý jedálniček.
 • Niektoré lieky: Lieky proti zápche, lieky proti opuchom a podráždeniu alebo niektoré onkologické lieky. Žiadne predpísané lieky nikdy nevyraďujte iba kvôli tomu, že vám zafarbili moč! Liečba je vždy nadradená prípadným negatívnym účinkom, pokiaľ neprevažujú tie pozitívne.
 • Zdravotné komplikácie: Oranžový moč poukazuje na problémy so žlčovodom alebo pečeňou. Pridať sa môže aj svetlo zafarbená stolica. Oranžová je tiež typickým dôsledkom dehydratácie, takže sa poriadne napite.

 

Ružovkastý, ružový, červenkastý alebo červený moč

červený moč

Chcem vás upokojiť, že růžový alebo červený moč nie je vždy signálom, že do moču krvácate.

 • Sýto farebné potraviny: Čím výraznejšiu červenú alebo oranžovú farbu potravina má, o to viac prírodných farbív sa môže dostať do moču. Červenú repu, lesné ovocie, mrkvu a mnohé ďalšie z jedálnička určite nevyradzujte. Tieto prirodzené farbivá sú zdravé a má zmysel udržať si ich v každodennej strave. Niektoré z týchto potravín dokonca zlepšujú prekrvenie organizmu, čo sa prejaví na tvrdšej a pevnejšej erekcii.
 • Niektoré lieky: Lieky proti bolesti, lieky poti dýchacím problémom, lieky proti zápche a mnohé ďalšie môžu zafarbiť moč do červena alebo ružova. Prečítajte si príbalový leták liekov alebo doplnkov, kde by mal byť tento vedľajší účinok uvedený.
 • Krv: Tu už vzniká vysoké riziko. V moči sa krv objavuje najčastejšie kvôli úrazom alebo chorobám prostaty (zväčšená prostata, zápal prostaty, rakovina prostaty), rôzne cysty v močovej sústavy alebo obličkové kamene. S krvou v moči sa často stretávajú maratónci a bežci na dlhé trate alebo siloví športovci. Krv v moči by vás mala okamžite nasmerovať na urológiu.

 

Tmavohnedý až čierny moč

 • Potraviny: Väčšie množstvo strukovín, repy, lesného ovocia, špargle, rebarbory, aloe vera, morských rias alebo čučoriedkovej šťavy môžu moč zafarbiť až do farby Coca coly.
 • Lieky: Proti prechladnutiu, malárii (antimalariká), lieky proti zápche, lieky na uvoľnenie svalov, lieky proti záchvatom a lieky pre zníženie hladiny cholesterolu (statíny).
 • Zdravotné komplikácie: Poruchy pečene, obličiek alebo močových ciest, choroba porfýria môžu zafarbiť moč od tmavohnedej až po čiernu. Rizikové je tiež vnútorné krvácanie. Obecne platí, že čím tmavší je moč, tým staršia je prípadná vnútorná rana.
 • Nadmerné cvičenie a telesná záťaž: Nadmerná fyzická záťaž môže vnútorne zraňovať svaly alebo dokonca poškodiť obličky. Tieto komplikácie sa prejavujú vo farbe moču blízkej čiernemu čaju alebo Kofole.

 

Modrý alebo zelený moč

 • Potravinárske farbivá: Obvlášť rôzne sladkosti sú bohato nafarbené syntetickými farbivami, ktoré sa môžu dostať do moču. Zelený či modrý moč si môžete všimnúť aj u svojich detí, takže ich týmito chemickými koktejlami určite nekŕmte. Sú nezdravé. Zelená a modrá farba sa u vás môže objaviť aj pokiaľ ste absolvovali nejaké vyšetrenie močového mechúra alebo obličiek, kedy vám lekár podal kontrastný roztok. Ten nie je zdraviu nebezpečný.
 • Lieky: Antidepresíva, lieky na žaludočné vredy a proti kyslému refluxu, lieky na odvodnenie organizmu, lieky proti nespavosti alebo proti artritíde.
 • Zdravotné komplikácie: Infekcie močových ciest kvôli niektorej konkrétnej baktérii, nadmerná hladina vápniku v krvi (hyperkalcémia).

 

Zakalená a kalná moč

Nejčastěji jde o příznak infekcí močových cest a ledvinových kamenů. V moči se rovněž může objevit zvýšená koncentrace bílkovin (proteinurie), přičemž prokazuje problémy s ledvinami.

MĚJTE PŘEHLED: Kalná moč: Příčiny a konkrétní důvody u mužů a u žen.

kalná moč

 

Rizikové faktory farebných zmien moču

Väčšina farebných zmien je dôsledkom konzumácie niektorej sýtofarebnej potraviny alebo nápoja, prípadne liekov na predpis alebo doplnkov stravy. Vtedy je farebná zmena normálna a neohrozí vás na zdraví.

Okrem jedálnička a liekov môže mať na farbu moču vplyv tiež:

 • Vyšší vek: S vekom rastie riziko rôznych onkologických ochorení, typicky nádory močového mechúra, obličiek alebo prostaty. Muži nad 50 rokov na Slovensku často trpia nezhubne zväčšenou prostatou (benígna hyperplázia prostaty). Tieto choroby môžu tiež za prítomnosť krvi v moči.
 • Rodinná zdravotná anamnéza: Choroby obličiek, obličkové kamene a ďalšie ochorenia môžete zdediť po niekom z rodiny. Pokiaľ máte podozrenie, pýtajte sa členov rodiny, či si niekdy nevšimli zvláštne zmeny zafarbenia moču.
 • Náročné cvičenie: Vrcholoví športovci aj nadmerne aktívni amatéri sa môžu stretnút s krvou v moči, resp. s ružovou, červenou, tmavohnedou alebo černou farbou. S nálezom choďte vždy na urológiu.

 

Ako podľa farby moču spoznám, či som dostatočne hydratovaný?

 • Dostatočná hydratácia: Svetlý a číry moč väčšieho objemu bez zápachu.
 • Mierna dehydratácia: Jemne tmavšie žltý alebo tmavožltý moč.
 • Dehydratácia: Tmavožltý, sýtožltý až svetlohnedý moč.
 • Extrémna dehydratácia: Tmavooranžový až hnedý, hustý a výrazne zapáchajúci moč. Zvlášť našich mužských čitateľov upozorňujem, že dehydratácia môže spôsobiť problémy s erekciou.

 

Farba moču v tehotenstve

Normálne tehotenstvo farbu moču nijak zásadne nemení. Pokiaľ ale ste tehotná, pravdepodobne budete močiť omnoho častejšie. Dieťa v maternici rastie a tá potom tlačí na močový mechúr. Kvôli tomu môžete močiť veľmi často, ale iba malé množstvá moču.

Budúce mamičky upozorňujem, že tlak maternice môže spôsobiť aj močovú inkontinenciu, a teda samovoľný únik malého množstva moču. Kvôli nevoľnosti a častému dáveniu môžete byť dehydrovaná, takže pite čo najviac vody.

 

Kedy mám s podozrivo zafarbeným močom zájsť za urológom?

Odborníkom na moč a močovú sústavu je urológ. Na urológiu vás odporučí váš praktický lekár.

Ak v moči nebude priamo krv, počkajte 2 dni, či sa farba nevráti do normálu. Ak sa nič nezmení, je ideálny čas zájsť na vyšetrenie.

 • Krv v moči je bežná pri infekciách močových ciest alebo pri kameňoch v obličkách alebo močovom mechúri. Krv môže preukazovať tiež nejaký úraz v močovej alebo reprodukčnej sústave. Prítomná môže byť aj bolesť. Pokiaľ krvácate do moču celkom bez bolestí, spozornite. Na vine môže byť až rakovina.
 • Veľmi tmavý až oranžový moč môže poukazovať na problémy s pečeňou. Pokiaľ sa pridá žltkastá pokožka, oči a bledá stolica, je vhodné zájsť za hepatológom, čo je odborník na zdravie pečene.

 

Farba moču a často kladené otázky FAQ

Aká je zdravá a normálna farba moču?
Farba zdravého moču je číra alebo svetložltá.

Zdravý moč môže mať aj iné farby, napríklad ružovú, červenú, zelenú alebo modrú v dôsledku konzumácie určitých potravín, liekov či doplnkov stravy.

Prečo je normálny moč číry?
Priezračný a bezfarebný moč signalizuje, že pijete dostatok vody a v moči nie je rizikovo zvýšená prítomnosť baktérií.
Prečo je vlastne moč žltý?
Žltú farbu moču dodává zlúčenina urochróm. Látku z krvi odfiltrujú obličky a ako odpadný produkt ju uvoľnia do moču, aby sa dostala preč z tela.

Čím viac tekutín vypijete, tým svetlejší moč bude. Čím tmavší je moč, tým pravdepodobnejšia je dehydratácia. Napite sa.

Aká je nezdravá a abnormálna farba moču?
Pokiaľ pijete dostatok vody, ale moč je aj napriek tomu kalný, tmavožltý, hnedý, červený alebo čierny, môže sa už jednať o zdravotnú komplikáciu. Je vhodné zájsť na urologické vyšetrenie.
Je normálny žltý moč po vitamíne B?
Áno, po vitamíne B v potravinách alebo doplnkoch stravy môže byť moč žiarivo, neónovo alebo citrónovo žltý.
Akú farbu má moč kvôli nadmernej konzumácii alkoholu?
Presýtenie alkoholom naznačuje tmavohnedý moč alebo až cocacolovo tmavý čierny moč. Taký moč nepríjemne zapácha a môže mierne peniť.
Kedy sa mám kvôli inej farbe moču znepokojovať?
Spozornite pri akejkoľvek zmene farby moču, ktorá sa do 2 dní sama nestratí. Ak sa nevráti do normálu alebo sa pridá bolesť, pálenie pri močení alebo problémy vymočiť sa, je vhodné ísť za urológom.
Akú farbu má moč pri zlyhaní obličiek?
Kvôli poruche obličiek môže byť moč červený, fialový alebo hnedý. Farebné zmeny sú dôsledkom abnormálneho obsahu cukru, bielkovín, červených alebo bielych krviniek v moči.
Aká je farba moču pri infekcii močových ciest?
Infekcia močových ciest môže zafarbiť moč do zelena, červena nebo hneda. Moč môže byť zároveň zakalený a výrazne páchnuci.
Ako sa prejavuje bielkovina v moči?
Moč s vysokým obsahom bielkovín je kalný, belavý a môže peniť a bublinkovať.
Prečo je môj moč čierny?
Čierny moč môže byť dôkazom zvýšeného množstvá odpadných látok. Stáva sa tak kvôli ochoreniam pečene a v moči tak může byť prítomná žlč. Na mieste je urologické vyšetrenie, pretože čierny moč nie je vôbec normálny.
Akú farbu moču majú diabetici?
Diabetes (cukrovka) môže moč zakaliť. Nemusí meniť farbu, ale bude viacej zakalený a pripojiť sa môže aj sladký alebo ovocný zápach.

Máte vlastnú skúsenosť s abnormálnou farbou moču? Čo u vás bolo príčinou, ako ste sa liečili a ako sa cítite dnes?

Na vaše postrehy sme zvedaví v redakcii Lepšia-Erekcia.sk aj s ostatnými čitateľmi. Napíšte nám do komentárov pod článkom, prosím. Ďakujeme 🙂

 

Ďalšie články o problematickom, bolestivom močení a rýchlej liečbe

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR
INKONTINENCIA
ČASTÉ MOČENIE – bežné dôvody nutkania na malú
PÁLENIE PRI MOČENÍ – zoznam všetkých príčin a návod na rýchlu liečbu
NYKTÚRIA (časté nočné močenie) – čo nerobiť pred spaním a ako zaspať, keď už vás močenie prebudí?
Ako prebieha VYŠETRENIE U UROLÓGA? Nie je sa čoho báť
UROFLOWMETRIA - priebeh vyšetrenia, príprava a cenník

 

Rate this post

Zanechte odpověď