Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť

Spozorovali ste na sebe v posledných dňoch podozrelé zmeny? Chodíte častejšie na záchod, máte problémy s močením, počas močenia vás to páli a ste v posledných dňoch unavenejší než obvykle? Cítite, že niečo nie je v poriadku a bojíte sa, že by to mohla byť rakovina prostaty?

Hlavne nepanikárte. Zachovajte si chladnú hlavu a začítajte sa do nasledujúcich riadkov. V článku vám popíšem nie len príznaky rakoviny prostaty, ale aj to, ako ju správne odlíšiť od iných ochorení, ako sa lieči, aké sú riziká liečby, koľko ľudí rakovinu prostaty úplne vylieči a aká je následná rekonvalescencia.

rakovina prostaty

 

Základné informácie o rakovine prostaty

Rakovina prostaty je najbežnejším typom rakoviny u mužov. Každý rok na ňu ochorie viac než 5 000 Slovákov. Tvoria asi 10 % nádorových ochorení. Lekári sa s touto diagnózou stretávajú stále častejšie.

Najviac chorých je vo veku od 70 do 80 rokov. Mladších pacientov síce každý rok pribúda, ale to už je dané skôr geneticky. Mladší muži pod 45 rokov tvoria na Slovensku len jeden prípad rakoviny na 100 000 mužov.

Vo veku nad 80 rokov je to však už 735 prípadov ochorenia rakoviny prostaty na 100 000 mužov. S vekom sa teda riziko ochorenia karcinómom prostaty výrazne zvyšuje.

ZODPOVEDNÝ TIP:

V rámci prevencie odporúčame českú Proerectu PROSTATE. Prekrvuje prostatu, vyživuje ju a zmierňuje opuch a zväčšenie, ktoré inak môžu prerásť až do nádoru.

Proerecta PROSTATE

Kliknite a čítajte o podrobných účinkoch na prostatu a močovú sústavu. V prípade objednávky je u vás tovar do 2 dní.

 

Príčiny rakoviny prostaty

Základným faktorom je vek muža. Ďalej ide o genetické faktory, nevhodný životný štýl, miesto bydliska, nesprávne stravovacie návyky alebo má vplyv aj konzumácia návykových látok. To všetko zohráva svoju rolu.

 

VIDEO: Ako presne sa diagnostikuje prostata? 

 

Prevencia proti rakovine prostaty

Základným predpokladom prevencie proti rakovine prostaty je teda zdravý životný štýl. Zaraďte do svojho života stravu bohatú na vitamíny, minerály, bielkoviny, ovocie a zeleninu, obmedzte fajčenie a pitie alkoholu a o drogách ani nehovoriac.

Zároveň je tiež potrebné dodržiavať pravidelnú pohybovú aktivitu a vyhýbať sa akémukoľvek rizikovému správaniu. Je tiež úplne nevyhnutné chodiť na pravidelné lekárske prehliadky.

Je však jasné, že pokiaľ budete mať k rakovine prostaty silné genetické predispozície, nevyhnete sa jej, bohužiaľ, ani ukážkovou životosprávou. Môžete však jej nástup aspoň trocha oddialiť.

VIETE, ako prebieha vyšetrenie u urológa?

 

Prejavy rakoviny prostaty – ako ju spoznať?

Rakovina prostaty je veľmi ošemetné ochorenie. Muži na ňu často prídu, až keď je neskoro. Prejavuje sa totiž úplne rovnako ako napríklad zväčšená prostata alebo zápal močových ciest. Zo začiatku je väčšinou odhalená iba náhodou, napríklad pri operácii močovej rúry.

Až pri pokročilých nádoroch sa objavujú najrôznejšie problémy s močením, vzácne aj krv v moči, bolesť chrbta, nechutenstvo, slabosť či únava.

 

Ochorenia, ktoré si často mýlime s rakovinou prostaty

Ak sa tieto symptómy objavili aj u vás, ešte to neznamená, že skutočne rakovinu prostaty máte. Takto sa prejavuje celý rad iných ochorení. Najčastejšie sa rakovina prostaty zamieňa za zápal močových ciest, za problémy s oslabenými svalmi panvového dna, za zväčšenú prostatu či za výsledok pôsobenia niektorých liečiv.

Kým spanikárite, radšej najprv navštívte svojho lekára, ktorý ako jediný môže určiť presnú diagnózu.

starší muž s rakovinou prostaty

Veľmi rizikovou skupinou rakoviny prostaty sú seniori

 

Odborná diagnóza rakoviny prostaty

Prostatu si môžete nechať vyšetriť u svojho urológa či u praktického lekára. Doktor vás najprv kompletne vyšetrí. Zistí, či ste v posledných dňoch výrazne neschudli, prehmatá vám brucho, zistí, či máte v poriadku krvné testy a či nemáte nejaké podozrivé problémy. Následne sa pozrie aj na samotnú prostatu.

K prostate sa doktor najlepšie dostane cez análny otvor. Nie je to síce jedno z najpríjemnejších vyšetrení, no pre váš pokoj na duši je nevyhnutné. Lekár vám prostatu prehmatá a zistí, či sa na nej nenachádzajú žiadne hrčky či výrastky.

 

Rakovina prostaty sa z hľadiska pokročilosti delí do troch kategórií

  1. Do prvej kategórie spadá lokalizovaný karcinóm, ktorý sa nachádza iba v prostate.
  2. Lokálne pokročilý nádor už presahuje puzdro prostaty.
  3. V najpokročilejšej fáze postihuje nádor panvové uzliny a vytvára metastázy vo vzdialených orgánoch – najčastejšie v kostiach.

 

Liečba rakoviny prostaty

Ak testy predsa odhalia prítomnosť rakoviny prostaty, neznamená to ešte koniec sveta. Rakovina prostaty sa dnes dá už pomerne úspešne liečiť. Konkrétny spôsob liečby závisí od mnohých faktorov – vek pacienta, povaha nádoru a celkový zdravotný stav postihnutého.

Najčastejšie sa pristupuje k týmto spôsobom liečby:

  • Operácia prostaty – pri nej dochádza k operatívnemu vybratiu nádoru. Vykonáva sa v úplnej anestéze. Môže byť vykonaná klasickým brušným rezom alebo laparoskopicky pomocou robota. Takéto operácie robotom sú šetrnejšie a presnejšie.
  • Ožarovanie alebo rádioterapia – v niektorých prípadoch sa namiesto operácie volí možnosť ožarovania. Pomocou špeciálnych nástrojov sa do blízkosti prostaty zavedie žiarič a následne dochádza k ožarovaniu nádorov. Tento druh liečby nemá toľko vedľajších účinkov ako klasické ožarovanie cez kožu. Navyše je jej liečebný účinok vyšší.
  • Hormonálna terapia – výnimočne sa pri liečbe rakoviny prostaty staví na hormonálnu terapiu pomocou estrogénov. Tie majú na karcinóm prostaty utlmujúci účinok, pretože znižujú uvoľňovanie určitého hormónu hypofýzy. Tento typ liečby má však veľa vedľajších účinkov, a preto sa od neho už prakticky ustúpilo.
  • Vybratie semenníkov – v poslednej dobe ide o pomerne preferovanú liečbu rakoviny prostaty. Operácia, počas ktorej sa vyberú semenníky, je veľmi jednoduchá a pomerne účinná. Dôsledkom je zastavenie tvorby testosterónu, ktorý ovplyvňuje rast nádorou.

Samozrejme ale záleží aj od samotného pacienta, aký druh liečby bude pre neho najprijateľnejší a aký mu odporučí lekár. V hre je celý rad faktorov, ktoré konkrétny typ liečby ovplyvňujú. Vyššie uvedený výpis preto považujte iba za informatívny.

 

VIDEO: Chirurgické riešenie nádorom poškodenej prostaty.

 

Úspešnosť liečby rakoviny prostaty

Aj keď je rakovina prostaty nepríjemnou diagnózou, nemusíte sa jej desiť. Deväť z desiatich prípadov rakoviny prostaty je dokonca zachytených ešte v počiatočnom štádiu. Vďaka tomu 100 % postihnutých mužov prežije nasledujúcich päť rokov. Veľa z nich navyše žije omnoho dlhšie a príčinou smrti nakoniec vôbec nebýva zhubný nádor.

Najviac záleží na tom, v akom štádiu je rakovina objavená. V posledných fázach je totiž šanca na uzdravenie omnoho menšia. Rozhodne ale rakovinu prostaty nevnímajte ako koniec života.

 

Riziká spojené s neliečením rakoviny prostaty

Tým na druhej strane ale nechcem tvrdiť, že by ste mali jej liečbu podceniť. Keď sa totiž rakovinu prostaty nepodarí zachytiť včas a vyliečiť ju, šíri sa ďalej. Ako sme už uviedli, lekári delia rakovinu prostaty do troch kategórií z hľadiska pokročilosti.

Čím dlhšie je navyše neliečená, tým viac sa môže rozširovať a tým horšie sa následne lieči. Preto rozhodne s liečbou alebo včasnou kontrolou u doktora neotáľajte. Základom prevencie sú pravidelné lekárske prehliadky.

 

Stav po liečbe rakoviny prostaty

Akonáhle nad rakovinou prostaty zvíťazíte, je potrebné počítať s poliečebnou rekonvalescenciou a tiež s celoživotnou kontrolou zdravotného stavu, pretože rakovina sa môže kedykoľvek znova objaviť.

Po operácii rakoviny prostaty sa môžete stretnúť s bolesťou v intímnych partiách, so zápalom močových ciest, s poranením konečníku, so vznikom zrazenín v žilách dolných končatín, so zúžením spojenia močovej trubice s mechúrom či s únikom moču.

Niektoré komplikácie sa časom vyliečia samé, iné je nutné ešte následne doriešiť operatívne. Po liečbe sa preto všetkým pacientom odporúča dlhodobo robiť cviky na posilňovanie svalov panvového dna – kegelove cviky, ktoré prispievajú k zlepšeniu pooperačného stavu a zmierneniu možných komplikácií.

Rozumnejšie je nečakať na rakovinu, ale sa pred ňou brániť vopred. Tablety Proerecta PROSTATE fungujú ako skvelá prevencia pred zápalmi a zväčšovaním. 

Proerecta PROSTATE

Kliknite a čítajte o podrobných účinkoch na prostatu a močovú sústavu. V prípade objednávky je u vás tovar do 2 dní.

 

Aký bude sexuálny život po skončení liečby rakoviny prostaty?

Medzi najčastejšie dlhodobé komplikácie, ktorých sa boja asi všetci muži po liečbe rakoviny prostaty, sú poruchy erekcie. Tie sú spôsobené narušením nervov a ciev, ktoré sa vinú pozdĺž prostaty a ktoré sa pri operácii môžu poškodiť.

Ide o pomerne bežný jav. Neznamená to však ešte, že sa sexu musíte úplne vzdať. Existuje veľké množstvo erotických pomôcok, ktoré dokonale uspokoja vašu partnerku aj bez nutnosti vašej pevnej erekcie. Je iba potrebné si o tom spoločne pohovoriť a nezametať problémy pod koberec.

Pokiaľ máte podozrenie na rakovinu prostaty, nie ste si istý svojimi pocitmi, alebo len máte obavy, určite navštívte lekára. Urobí vám prehliadku a určí presný pôvod vašich problémov. A ak sa u vás rakovina prostaty predsa objaví, rozhodne nezúfajte. Vo väčšine prípadov ju odborníci dokážu úspešne vyliečiť.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu

HIV
HPV VÍRUS
KVAPAVKA
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV
CHLAMÝDIE
FILCKY
GENITÁLNY HERPES
FIMÓZA
BALANITÍDA (BALANITIS)
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA?

 

5/5 - (3 votes)