Lieky na prostatu – sú iba na predpis?

To, že je zväčšená prostata (benigná hyperplázia prostaty) nepríjemná, vám určite pripomínať nemusím. To ste už, žiaľ, zistili sám. Nebudem tu popisovať prejavy tohto ochorenia, ani to, čo vlastne prostata predstavuje.

V tomto článku poradím, aké lieky či doplnky stravy sú na prostatu najúčinnejšie, ktoré si môžete kúpiť sám bez predpisu a kvôli ktorým vás návšteva lekára neminie. Pokúsim sa tu čo najpresnejšie popísať, ako problémy s prostatou vyriešiť.

lieky na prostatu

 

Lieky na prostatu – aké možnosti existujú?

Aktuálne sa na trhu nachádza niekoľko variantov liečiv na problémy s prostatou. Vybrať si môžete z doplnkov stravy, ktoré sú voľnopredajné, z liekov na prostatu bez predpisu alebo z liekov na prostatu na predpis. Každý z týchto produktov má svoje špecifiká a charaketeristiky.

TIP: Krásny článok o liekoch na prostatu si prečítajte na blogu vimax.cz.

Než sa rozhodnete pre konkrétne pilulky, je dobré vedieť, čo vám dané tabletky môžu priniesť. Začnem s tabletkami, ktoré si sám môžete voľne zakúpiť na internete alebo v lekárni – doplnky stravy.

Kvôli nim nemusíte navštevovať lekára. Následne vám popíšeme účinky liekov na prostatu bez predpisu a naše rozprávanie ukončíme pri liekoch na predpis, ku ktorým sa dostanete len po návšteve lekára.

NÁKUPNÝ TIP: Pokiaľ vám nezistia žiadnu chorobu prostaty, ale chcete ju chrániť preventívne pred zápalmi a zväčšovaním, odporúčame české rastlinné toboľky Proerecta PROSTATE

Proerecta PROSTATE

Kliknite a čítajte o podrobných účinkoch na prostatu a močovú sústavu. V prípade objednávky je u vás tovar do 2 dní.

 

Doplnky stravy na problémy s prostatou

Doplnky stravy na zväčšenú prostatu patria do zvláštnej kategórie potravín a nemôžete ich teda v žiadnom prípade považovať za liečivá. Liekmi nie sú ani tie, ktoré sú určené na problémy s prostatou. Doplnky stravy na prostatu majú iba stimulačný a preventívny účinok.

Na trhu nájdete desiatky doplnkov stravy, ktoré by vám mali s problémami so zväčšenou prostatou pomôcť. Ide napríklad o:

 • Proerecta PROSTATE,
 • Prostanax,
 • Prostalex,
 • Prostata Formula,
 • Prostadyne,
 • HERBEX Vrbovka,
 • Indonal Man,
 • PROfertil,
 • Areko Ovosan,
 • ArginMax Forte,
 • CEMIO RED3,
 • či GS Triomen Forte

To je však len základný výpis doplnkov stravy, ktoré by vám mali pri problémoch so zväčšenou prostatou pomôcť. Všetky spomínané doplnky stravy obsahujú kombináciu prírodných látok, akými sú rôzne bylinky, extrakty z rastlín, vitamíny a minerály.

Najčastejšie sa v doplnkoch stravy stretávame so Saw palmetta, žihľavou dvojdomou, Macy peruánskou a aj so zinkom. Tieto látky by mali podporiť obranyschopnosť organizmu, napomôcť zlepšiť prekrvenie penisu, zlepšiť náladu, priaznivo vplývať na zdravie muža a podporiť zlepšenie problémov s prostatov.

Doplnky stravy je potrebné užívať dlhodobo, aby ste na sebe spozorovali pozitívne zmeny. Štandardne je potrebné neustále dodržiavať pravidlá zdravého a pestrého stravovania.

Doplnkami stravy však zväčšenú prostatu určite nevyliečite. Doplnky stravy len upokojujú pri problémoch so zväčšenou prostatou a pôsobia ako prevencia pred zhoršením stavu.

TIP: Bežné potraviny, ktoré prostatu ochránia pred zväčšením a rakovinou

trápenie kvôli prostate

Trápenie, či vaša boľavá prostata nie je postihnutá karcinómom, je trýznivé. Choďte za lekárom.

 

Lieky na prostatu bez predpisu

Ak už sú vaše problémy s prostatou vážne, máte skutočne veľké problémy alebo často chodíte na záchod, prírodné prípravky na prostatu vám vôbec nepomôžu. V takomto prípade radšej siahnite po liekoch, ktoré zdravie iba nestimulujú ale aj skutočne liečia.

Aj medzi liekmi na prostatu nájdete také, ktoré si môžete voľne zakúpiť v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. Aktuálne možno medzi tieto lieky bez receptu zaradiť:

 • Prostamol UNO,
 • Prostenal FORTE,
 • Prostaktan FORTE,
 • Fertilan+,
 • No-Prostal,
 • Polenal Forte,
 • PM Elixír na prostatu,
 • ADVANCE Prostalex
 • a Postatktan

Aj v týchto liekoch nájdete extrakty z bylín, ktoré pomáhajú riešiť problémy s prostatou. Ich účinok sa niekedy dokonca porovnáva s liekmi na lekársky predpis, s tzv. alfablokátormi.

Lieky na prostatu bez predpisu uvoľňujú svalové napätie prostaty, hrdlo močového mechúra a tým zlepšujú prúdenie moču. Rovnako, ako doplnky stravy, je nevyhnutné aj tieto tabletky užívať dlhodobo. Ak teda vaše príznaky nie sú príliš vážne, môžete problémy s prostatou týmito liekmi úplne vyriešiť.

 

Lieky na prostatu na predpis

Ak vám to ale nepomôže, sú poslednou možnosťou lieky na prostatu na predpis, tzv. alfablokátory.

Majú vplyv na uvoľnenie hladkého svalstva prostaty a močového mechúra. Alfablokátory sa viažu na receptory buniek hladkého svalstva pri močovom mechúre a bránia tak svalu v napnutí. Inými slovami dochádza k uvoľňovaniu močového mechúra a močovej rúry. Vďaka tomu môže moč jednoducho pretekať a eliminujú sa tým všetky nepríjemné príznaky spojené so zväčšenou prostatou.

TIP: Bolestivú prostatu si môžete pomýliť aj so zapáleným močovým mechúrom. Aké sú všetky príznaky?

Vhodnosť týchto liekov dokáže vyhodnotiť iba lekár. Alfablokátory totiž uvoľňujú nie len hladké svalstvo močového mechúra, ale aj v celom tele. Predovšetkým v cievach. To môže viesť až k poklesu krvného tlaku a následným závažným zdravotným komplikáciám.

Alfablokátory preto práve z týchto dôvodov nezoženie voľne v lekárni, ale iba na lekársky predpis a po komplexnej lekárskej prehliadke.

 

Nežiaduce účinky liekov na prostatu

Podobne, ako iné liečivá, môžu mať aj tie určené na problémy s prostatou isté nežiaduce účinky. Môžete sa stretnúť iba s bolesťou svalov a s návalmi tepla. Pravdepodobnosť, že sa tieto negatívne účinky prejavia aj u vás, je veľmi nízka.

Čo sa týka alfablokátorov, máme na mysli cievne problémy spojené s uvoľňovaním hladkého svalstva v cievach. Môže dôjsť k poklesu krvného tlaku, k hypotenzii, a to môže viesť k únave, spavosti, slabosti, bolesti hlavy, studeným končatinám, mdlobám až k bezvedomiu. Z tohto dôvodu musí vhodnosť týchto liekov vyhodnotiť lekár.

nutkanie na močenie

Neustále nutkanie na močenie vám prakticky nedovolí myslieť na nič iného

 

Čo sa stane, ak sa problematická zväčšená prostata nelieči?

Problémy so zväčšenou prostatou nevidieť. Nikomu neprekážajú, nikoho neobmedzujú. Problém s nimi máte len vy. Muži sú často natoľko húževnatí, že sa s nimi naučia žiť a príznaky zväčšenej prostaty zaradia do svojho bežného života.

To je ale chyba! S problémami okolo zväčšenej prostaty sa nemusíte zmieriť. Nemusíte tomuto ochoreniu podriadiť celý svoj život.

Ak na akúkoľvek liečbu zanevriete, budú sa u vás príznaky zväčšenej prostaty iba zhoršovať. Bude to síce pozvoľné, no časom už nebudete chodiť na záchod 10 x denne, ale napríklad až dvadsaťkrát. Postupne sa v noci nebudete budiť 5 x, ale napríklad 10 x.

Postupom času to bude horšie a horšie. Príznaky zväčšenej prostaty sa s časom a vekom stupňujú. Len si predstavte, že by ste aktuálne problémy zažívali s desaťnásobnou intenzitou.

Nakoniec vám už ani prírodne lieky na prostatu nepomôžu a rovno budete musieť siahnuť po najsilnejšom kalibre – alfablokátoroch.

Pritom sa vôbec nie je čoho báť. Skvelé výsledky môžete dosiahnuť už aj s prírodnými doplnkami stravy či s liekmi bez predpisu. Užívatelia často uvádzajú, že ich účinok na problémy so zväčšenou prostatou a močením naozaj funguje. Nežiaduce účinky pri týchto produktoch sú ojedinelé, a preto sa ich netreba báť.

Svoje problémy preto začnite riešiť rýchlo, ideálne už zajtra. Zbavte sa konečne neustáleho močenia, bolesti v podbrušku, bolestí pri močení a nepríjemných pocitov medzi každou návštevou toalety. Nemusíte sa s tým naučiť žiť.

NEZABÚDAJTE: Pokiaľ vám nezistia žiadnu chorobu prostaty, ale chcete ju chrániť preventívne pred zápalmi a zväčšovaním, odporúčame české rastlinné toboľky Proerecta PROSTATE

Proerecta PROSTATE

Kliknite a čítajte o podrobných účinkoch na prostatu a močovú sústavu. V prípade objednávky je u vás tovar do 2 dní.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

 

5/5 - (1 vote)