Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?

Aj vás trápi prostata? Vieme, ako sa cítite. Ženy sa sťažujú na pôrodné bolesti, no priznajme si, ak nás začne neposlúchať prostata, je to zvyčajne dlhoročný bolestivý boj s problematickým močením.

Prostata je navyše veľmi náchylná podľahnúť rakovine a dokonale odráža všetky neduhy, ktorými na seba pôsobíme. Je jedným prvých orgánov, ktoré „hlasno“ informujú o tom, že je s telom niečo v neporiadku.

Našťastie dokážeme problematickú prostatu liečiť, i keď sa treba pripraviť na dlhý boj s pomalým zlepšovaním.

zvacsenie prostaty

Takto vyzerá zväčšená prostata, ktorá tlačí na močovú trubicu

 

Čo je prostata a kde sa nachádza?

Prostata je malá žľaza. U dospelého muža váži 10 – 20 gramov. Je veľká asi ako zrelý gaštan a pripomína ho farbou aj tvarom.

Nachádza sa priamo pod močovým mechúrom, pričom obklopuje močovú trubicu. Práve tu dochádza k problému.

VEDELI STE, ŽE , 1 z 2 mužov má bolestivú prostatu, 1 z 3 mužov trpí na nezhubné zväčšenie prostaty a 1 zo 6 mužov trpí priamo rakovinou prostaty?

Pokiaľ je prostata podráždená, napuchnutá a zväčšená, tlačí na močovú trubicu a zužuje ju. Najmä starší páni iste poznajú nepríjemný pálčivý pocit pri močení. Bolesť je dôsledkom pretláčania sa moču cez zúženú trubicu.

  • Karcinóm prostaty je tretím najčastejším malígnym ochorením u mužov
  • Až 80 % postihnutých je vo veku nad 65 rokov
  • Na Slovensku sa každoročne diagnostikuje približne 1 500 nových prípadov
  • 500 Slovákov ročne na rakovinu prostaty umiera

 

VIDEOSIMULÁCIA: Ako funguje prostata a ako prebieha chirurgický zákrok?

 

Význam prostaty pri súloži

Predejakulačná tekutina, sekrét alebo ľudovo „kvapky lásky“ – tak sa vraví tekutine, ktorú prostata produkuje.  Je to presne tá troška mazľavej, zvyčajne bezfarebnej, priehľadnej tekutiny, ktorú penis vylučuje tesne pred vyvrcholením – ejakuláciou.

Častá otázka najmä mladých mužov znie: „Môže priateľka otehotnieť, ak som nestihol vytiahnuť a do vagíny sa dostal predejakulačný sekrét?“

predejakulacna tekutina

Väčšina z vás si môže vydýchnuť, pretože sekrét spermie neobsahuje. Tie sa tvoria v semenníkoch, preto je na výron semena potrebná až ejakulácia.

Spermie sa však dokážu do sekrétu dostať v prípade prerušovanej súlože. Ak si dávate „druhé kolo“ krátko po prvom, v močovej trubici môžu byť zvyšky ešte živých spermií, ktoré sa tak môžu do vagíny dostať pri ďalšom vyvrcholení.

NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?

 

Aká je úloha predejakulačnej tekutiny?

Nezáleží, koľko predejakulačnej tekutiny vyprodukujete. Podstatné je, aby sa tvorila. Jej úlohou je zvlhčiť a spriechodniť močovú trubicu, aby sa ňou spermie ľahšie kĺzali, nabrali väčšiu rýchlosť a prirodzene sa tak zvýšila šanca na oplodnenie ženy.

To síce nepoteší tých, ktorí si chcú iba vychutnávať sex, ale existujú viaceré metódy, ako tehotenstvu brániť.

TIP PRE PÁNOV: O metódach mužskej antikoncepcie píše MUDr. Zbyněk Mlčoch

 

Najčastejšie ochorenia prostaty

Zápal prostaty

1 z 2 mužov trpí bolestivým zápalom prostaty. Je pomerne ľahké dostať ho. Spomeňte si, ako vám v detstve každý vravel, aby ste nesedeli na tom studenom múriku a nebehali s holým chrbtom. Zápal prostaty spôsobujú najmä baktérie.

Baktérie sa do prostaty dostanú cez močovú trubicu. Ide o najčastejšie ochorenie prostaty mužov do 50 a tretím najčastejším urologickým problémom u mužov nad 50 rokov.

Zápal sa lieči pobytom na lôžku a antibiotikami. Odporúčame vám aj častú súlož, pretože pri vyplavovaní ejakulátu sa dokážu vylučovať aj baktérie.

Ako prírodnú pomoc a prevenciu pred problémami s prostatou odporúčame výrobky s obsahom rastliny Saw Palmetto (Serenoa plazivá), napríklad české toboľky Proerecta PROSTATE.

Proerecta PROSTATE, balenie

 

Benígna hyperplázia prostaty (BHP)

BPH je nezhubné zväčšenie prostaty, prejavujúce sa najmä po 50. roku života. Ako sme písali vyššie, spôsobuje bolestivé a problematické močenie, neraz dokonca močeniu bráni.

Zväčšenie zapríčiňuje hlavne hormonálna nerovnováha u starších mužov, ktorá má rast tkanív prostaty na svedomí.

Zväčšenie prerastá do komplikácií, ako infekcia močových ciest, infekcia obličiek alebo kamene v močovom mechúre.

 

VIDEO Z ORDINÁCIE: Odstránenie prostaty robotom.

 

V rámci prevencie je vhodné dlhodobo:

Liečba prebieha formou užívania liekov. V malom počte prípadov je nutná operácia, ak je zväčšenie priveľké a lieky nezaberajú.

ČÍTAJTE AJ podrobnú prácu Doc. MUDr. Jozefa Marenčáka, PhD. o diagnostike a liečbe BHP

 

Rakovina prostaty

Zákerná rakovina sa dá spoznať až v jej rozvinutej forme. Dovtedy nespôsobuje problémy, a zvyčajne ani nebolí. Dôvodom je jej zväčšovanie vo vonkajších častiach, a teda smerom od močovej trubice, na ktorú tak netlačí.

Príznakmi sú najčastejšie problémy s močením alebo so stolicou, prípadne sa v moči a ejakuláte objaví krv. Pridružujú sa bolesti v chrbte a v krížovej oblasti.

BOJÍTE SA UROLÓGA? Takto prebieha preventívna prehliadka

Pokiaľ sa rakovina stihne rozšíriť (nezanedbávajte preventívne prehliadky!), má pomerne devastačné následky.

  • Pri operácii sa odoberie prostata, semenné mechúriky aj lymfatické uzliny, do ktorých nádor metastázuje. Močová rúra sa napojí priamo na mechúr. Operácia bohužiaľ zapríčiňuje silné poruchy erekcie.
  • Kryoterapia je metóda, keď sa cez malý rez vpravuje tekutý dusík priamo do nádoru. Bunky sa teda hubia zmrazovaním. Druhou menej náročnou metódou je liečba ultrazvukom. Tieto dva spôsoby však patria k menej štandardným terapiám.
  • Bežným spôsobom liečby je ožarovanie rádiovými vlnami, ktoré si vyžiada približne 8 týždňov. Skoré štádiá ochorenia je možné vyliečiť aj zavedením niekoľkých rádioaktívnych zŕn priamo do nádoru. Ostatné orgány sú tak chránené.
  • Hormonálna liečba má zabrániť produkcii testosterónu, ktorý má pri rakovine zlý vplyv na prostatu. Liečba je často doživotná, a niekedy je nutné odstrániť semenníky, práve kvôli produkcii testosterónu. Liečba má nevýhodu v tom, že pacientom sa mení hormonálna rovnováha. Prejavuje sa zlými náladami, výrazným priberaním na bruchu, únavou, návalmi tepla a potením, problematickou erekciou a zväčšovaním pŕs.

 

VIDEO: Lekári rozprávajú o liečbe prostaty rádioterapiou

 

V pokročilej fáze rakoviny sa nádor rozširuje do okolia. Napáda uzliny, močový mechúr, panvu a chrbticu, stehenné kosti, rebrá a tak ďalej. Postihnutý trpí bolesťami postihnutých miest, únavou, stratou váhy a výrazne bledne.

Azda jedinou pozitívnou správou je to, že v súčasnosti je šanca na prežitie vysoká a s ochorením sa dá žiť aspoň nejaký život. Čísla v tabuľke sú platné pre Českú republiku, kde je oproti Slovensku cca. 2 x viac obyvateľov.

Rok Nové prípady rakoviny prostaty Počet žijúcich s rakovinou prostaty
2010 6924 36 135
2015 7632 59 293
2016 7784 63 424
2020 – predpoklad 8432 79 951

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ a ktoré nie?

 

Prostata je pri sexe dôležitá

Zdravie prostaty je veľmi háklivá záležitosť. Pri sexe plní funkciu „urýchľovača spermií“ vďaka predejakulačnej tekutine.

Všetci muži by sa mali snažiť udržať si zdravú prostatu čo najdlhšie, pretože akékoľvek problémy s ňou priamo súvisia so silou erekcie a s celkovou schopnosťou súložiť.

K jej dobrej kondícii dopomôžu aj toboľky Proerecta PROSTATE pre dlhodobé užívanie. Zložením pôsobí ako veľmi dobrá výživa pre prostatu, ale aj pre ostatné súčasti rozmnožovacieho ústrojenstva. Balenie si môžete objednať TU.

Proerecta PROSTATE, balenie

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

 

4.5/5 - (2 votes)
Proerecta PROSTATE ochráni kondíciu prostaty. Rastlinné zloženie, doručenie do 48 hodín.
Od 16 eur za 2 mesiace
CHCEM CHRÁNIŤ PROSTATU >>