Potraviny na prostatu – čo jesť a piť v rámci prevencie pred zväčšovaním a rakovinou?

Bežný jedálniček Slovákov je bohatý na škodlivé tuky a cukry. Tie preukázateľne zvyšujú riziko vzniku rakoviny a nie iba rakoviny prostaty.

Článok prečítate za 6 minút a poradí vám:

 • ktoré potraviny sú pre zdravie prostaty najlepšie,
 • ktoré pomôžu znížiť riziko zväčšenia a rakoviny prostaty,
 • a ktoré naopak zväčšenie či rakovinu prostaty zvyšujú a je dobré vyradiť ich z jedálnička.

potraviny na prostatu

 

POZOR: Zoznam potravín neslúži ako odporúčanie liečby alebo prevencie rakoviny prostaty. Pokiaľ máte podozrenie na akúkoľvek komplikáciu, celkom isto zájdite na preventívnu urologickú prehliadku.

Uvedené potraviny sa spájajú iba so znížením rizika rakoviny prostaty. Neexistuje dôkaz, že by rakovinu liečili alebo celkom bránili jej rozvoju. Zdravie prostaty ale odzrkadľuje celkovú životosprávu, takže zdravá strava má obrovský význam.

 

Ktoré choroby a problémy prostatu trápia najčastejšie?

Problémy s prostatou zhoršujú kvalitu života a sexuálnej kondície. Zväčšená prostata je boľavá a muž kvôli nej musí často močiť. Moćenie je bolestivé, nekompletné, neuspokojivé a moč často kvapká samovoľne aj v nevhodnej chvíli (inkontinencia).

Pichanie, pálenie a bolesť v podbrušku sú nepríjemné a môžu brániť vzrušiť sa alebo dosiahnuť erekciu. Problém s prostatou môže znekvalitniť intímny život.

Prostatitída

A teda zápal prostaty alebo infekcia. Spôsobuje pálenie a bolesť behom močenia, naliehavé močenie a bolestivú ejakuláciu.

Benígna hyperplázia prostaty (BHP)

Zväčšenie prostaty, ktorá tak tlačí na močovú trubicu. Močenie je opäť bolestivé, prerušované a časté.

Rakovina prostaty

A teda rozvoj nádorov. Tie môžu byť zhubné (šíria sa) alebo nezhubné (nerozširujú sa). Pri oboch sa zväčšuje objem prostaty a zväčšenie sa prejavuje problematickým močením a bolesťami.

PROSTATU MOŽNO PREVENTÍVNE CHRÁNIŤ AJ CIELENE:

K tomu potrebujete kvalitný doplnok s obsahom živín, ktoré vám v bežnej strave chýbajú alebo ich prijímate málo.

Proerecta PROSTATE obsahuje výťažky zo Saw Palmetta a ďalších, ktoré sú pre prostatu výbornou výživou s preventívnymi účinkami.

Proerecta PROSTATE

Kliknite a čítajte o podrobných účinkoch na prostatu a močovú sústavu. V prípade objednávky je u vás tovar do 2 dní.

 

Potraviny, ktoré prospievajú zdraviu prostaty a chránia ju pred zväčšovaním a vznikom karcinómu

potraviny na prostatu

Pokiaľ bude váš jedálniček pestrý a čerstvý, nedostatku prospešných živín sa báť nemusíte.

Ako iste čakáte, reč bude o o výživných, čerstvých, zdravých a čo najmenej spracovaných potravinách. Vhodná môže byť tzv. stredomorská strava. Tá je plná zeleniny, zdravých tukov, rýb a celých zŕn.

Snažte sa väčšinu z nich zaradiť do každodenného jedálnička a často ich striedajte a kombinujte.

 

Ryby

Ryby chránia telo aj prostatu pred zápalmi. Zápal je pritom prvotný stav, ktorý môže postupne prerásť až do rakoviny. Dôležitý je zdroj prospešných omega 3 mastných kyselín, ktoré si telo samo nevyrába a potrebuje ich v strave.

Ďalšie zdravé tuky obsahujú semená, orechy a olivový olej.

 

Bobule a lesné ovocie (berries)

Majú v rámci ovocia najvyšší obsah antioxidantov. Tie telo chránia pred voľnými radikálmi (vedľajšie produkty metabolizmu). Antioxidanty tieto voľné radikály neutralizujú a pomáhajú odstrániť z tela.

Konzumujte čerstvé alebo mrazené jahody, maliny, černice, čučoriedky, ríbezle, egreše, a pokiaľ sú na vás príliš kyslé, rozmixujte ich ako smoothie.

 

Varené paradajky

Obsahujú antioxidant lykopén, ktorý sa do tela lepšie dostane práve po uvarení. Môže znížiť poškodenie buniek a spomaliť produkciu tých poškodených.

Paradajky nemusíte jesť samotné. Omáčky, šaláty, cestoviny, placky, sušené a tak ďalej. Samozrejme ich jedzte aj surové.

 

Brokolica a hlúbová zelenina

Hlúbová zelenina je pre kondíciu prostaty najvhodnejšia a na Slovensku veľmi obľúbená. Brokolica, karfiol, kaleráb, kapusta, ale aj listové šaláty, bylinky a vňate.

Obsahujú rôzne prospešné zlúčeniny, ktoré môžu chrániť prostatu.

 

Zelený čaj

Nejvhodnejší nápoj pre ochranu prostaty. Vyberajte čisté čaje bez farieb, aróm či sladidiel. Naučte sa piť iba čistý. krátko vylúhovaný čaj.

Ide o nápoj najvyšším podielom prospešných antioxidantov (katechín, xanthín, epicatechín). Tieto látky by mali brániť zdravým bunkám mutovať do svojej karcinogénnej podoby.

Preto sa naučte čaj piť pravidelne, pokojne ním nahraďte kávu alebo menej vhodné čaje (čierny, ovocný).

 

Strukoviny a sója

Fazuľa, čošovica, hrach, klíčky alebo arašídy. Prospešný je obsah fytoestrogénov, ktorých pravidelná konzumácia znižuje riziko rakoviny prostaty o 20 %.

Strukoviny sa odporúča kombinovať s ďalšími potravinami z nášho zoznamu. Urobte si z nich napríklad chutnú prílohu, pomazánku alenbo polievku.

 

Orechy

Aj orechy rôznych druhov obsahujú zdravé tuky a pomáhau znížiť škodlivý cholesterol. Obsahujú vitamín E, selén a vápnik. Selén podľa štúdie pomáha v boji proti rakovine.

Pozor dávajte na para orechy (brazílske orechy), pretože obsahujú nadbytok selénu, ktorý nie je bezpečný. S orechami šetrite aj kvôli vysokému obsahu tuku.

Výborné sú tiež slnečnicové semienka.

 

Granátové jablko

Ďalší významný zdroj antioxidantov, ktoré predchádzajú chronickým ochoreniam spôsobeným oxidačným (oxidatívnym) stresom.

Šťava z granátového jablka veľmi dobre uspela v štúdiách na zvieratách a podobné účinky sa očakávajú aj u ľudí.

 

Červený melón

Obsahuje množstvo antioxidantov. Vitamín A, C aj lykopén. Určitú dávku lykopénu obsahujú aj paradajky, marhule, grapefruit alebo papája.

 

Potraviny, ktoré prostate škodí

Tieto skupiny potravín prostate škodí:

 • červené, vysoko spracované a nešetrne upravené mäso
 • alkohol
 • nasýtené a nezdravé tuky

 

Základné stravovacie opatrenia proti zväčšovaniu prostaty:

 • vyradiť potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov
 • vyradiť potraviny s vysokým obsahom jednoduhých cukrov
 • zaradiť potraviny s vysokým obsahom vlákniny
 • zaradiť maximum zeleniny a ovocia

 

Nadbytok červeného mäsa a nevhodne upraveného mäsa

červené mäso škodí prostate

Mäso samo o sebe nie je problém. Tým je práve jeho nešetrná a nesprávna úprava.

Přepečené červené (ale aj iné) mäso obsahuje karcinogény, ktoré jednoznačne zvyšujú riziko rozvoja mnohých druhov rakoviny.

Nevhodná úprava mäsa je grilovanie, prepekanie a vyprážanie. Prostata je veľmi jemný a citlivý orgán. Preto je na prítomnosť karcinogénov háklivá.

Pre prostatu je menej vhodné hovädzie, bravčové, údeniny a spracované mäsové výrobky (mleté mäso, mäsové konzervy, polotovary a hotové jedlá a pod.).

Vhodná je hydina a ryby. Pokiaľ si strážite príjem bielkovín, čiastočne prijímajte aj tie rastlinné – strukoviny, orechy, semienka a zelenina, tofu, tempeh.

 

Nadbytok plnotučných mielćnych výrobkov

plnotučné mliečne výrobky škodia prostate

V jedálničku nechajte aj tie plnotučné, ale striedajte ich s nízkotučnými výrobkami.

 

Na zvýšené riziko vzniku rakoviny upozorňuje časopis Journal of Nutrition. Odporúča aspoň znížiť konzumáciu plnotučného mlieka, plnotučných syrov nad 45 % tuku, plnotučných jogurtov, masla, smotanových syrov, zmrzliny a ďalších mliečnych a smotanových dezertov.

Mliečne výrobky ale do zdravého a pestrého jedálnička samozrejme patria. Znížte ale príjem tých tučných a väčšiu časť vymeňte za nízkotučné či odtučnené verzie.

Vyskúšať môžete tiež rastlinné mlieka a výrobky z nich (ryžové, mandlové, sójové, kokosové, ovsené, kešu, konopné a podobne).

 

Alkohol

Alkoholici, ktorí pijú denne, majú 2x vyššie riziko rakoviny prostaty než muži, ktorí pijú mierne a iba občasne.

Odporúča sa aj pohárik červeného vína alebo dobrého ležiaku dennie, viac nie.

 

Nasýtené, stužené a čiastočne stužené tuky

Nie všetky štúdie sa zhodujú na negatívnom vplyve nasýtených tukov na prostatu. Preukázaný je ale vplyv na choroby srdca a ciev.

Nasýtené tuky obsahuje hlavne tučné mäso a mliečne výrobky, spracované a trvanlivé potraviny, dezerty a sladkosti, rôzne hotové omáčky, dresingy a podobne. Nenakupujte nečerstvé potraviny.

Zdrojom zdravých tukov sú ryby, orechy, panenské rastlinné oleje lisované za studena, semená a orechy.

 

Čo pre zdravie prostaty odporúčajú dietológovia?

 1. Denne zjedzte 5 porcií ovocia alebo zeleniny. Zjedzte ich všetky na obed v podobe šalátu alebo jednotlivo behom dňa ako prílohy alebo iba ako desiatu. Vyberajte zrelé a zdravé plody s výraznou farbou a vôňou.
 2. Namiesto bieleho pečiva jedzte celozrnné druhy.
 3. Hovädzie a bravčové vymeňte za ryby a hydinu. Varte, duste, negrilujte, nevyprážajte.
 4. Natierajte rastinnými tukmi a používajte ich aj v studenej kudhyni (šaláty, zálievky, marinády, dressingy).
 5. Nepite sladené nápoje plné umelých chutí a vôní plné konzervantov.
 6. Menej soľte a zvyknite si na prirodzenú chuť potravín. Nejedzte konzervy, mrazené jedlá ani hotové polotovary.
 7. Jedzte pomaly, neprejedajte sa ani nehladujte.

 

Potraviny na prostatu – často kladené otázky

Ktoré potraviny sú na prostatu najlepšie?
Primárne dbajte na čerstvú stravu, dostatok zeleniny, zdravých tukov a chudého mäsa. Pite vodu a čaje.

Ako najsilnejšie sa ale javia ryby, bobuľoviny a lesné ovocie, paradajky, brokolica a zelený čaj.

Ktoré potraviny škodia prostate?
Hlavne spracované červené mäso a vysoká spotreba mäsa. Prudko opečené a opražené múso zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Alkohol a tučná strava. Nezdravé tuky (stužené, prepálené).
Ktoré nápoje sú vhodné pre prostatu?
Pite čaje, ideálne zelený a neochutený. Zelený čaj dokáže prostatu chrániť pred zväčśovaním a rakovinou vďaka vysokému podielu antioxidantov.
Sú vajcia dobré na prostatu?
Bohužiaľ vysoká konzumácia vajec nie je dobrá pre zdravie prostaty. Muži, ktorí jedli 2,5 a viac vajec denne mali až o 81 % vyššie riziko rakoviny prostaty.

Obsahujú mnoho cholesterolu a cholínu, ktoré sa ukladajú práve v prostate. Výskyt oboch živín v krvi sa spája s rizikom pokročilého karcinómu prostaty.

Vajcia jesť môžete, ale držte sa limitu 1 vajca denne a potraviny často striedajte. Strava má byť pestrá.

Ktorá zelenina slúži ako prevencia rakoviny prostaty?
Ideálna je hlúbová zelenina, a teda brokolica, karfiól, kel a kapusta.

Podľa štúdií spomaľuje rast rakoviny prostaty a znižuje riziko pokročilej rakoviny.

Ktoré ovocie je dobré na prostatu?
Bobule a lesné ovocie. Čučoriedky, jahody, maliny, černice, ríbezle a egreše.
Je pitie veľkého množstva vody bezpečné pre prostatu?
Áno, pokiaľ je v norme. Dodržujte odporúčaných 2,5 litra vody denne. V prípade tepla alebo vysokej fyzickej záťaže objem zvýšte.
Je voda s citrónom bezpečná pre prostatu?
Citrusy obsahujú mnoho vitamínu C, ktorý môže pomáhať chrániť prostatu.
Škodí pivo prostate?
Áno, každodenné pitie piva je spojené so zvýšeným rizikom rakoviny prostaty.
Škodí prostate káva?
Kofeín dráždi prostatu a močový mechúr. Pacientom s benígnou hyperpláziou prostaty sa odporúča kofeínové nápoje nepiť. Pite hlavne zelený čaj a čistú vodu.
Je na prostatu dobrý zázvor?
Áno, blokuje enzým, ktorý podporuje rozvoj rakoviny. Pomáha znižovať riziko rakoviny a zmenšovať už existujúce nádory.
Je na prostatu dobré červené víno?
Áno, je, ale nič nepreháňajte. Nadmiera alkoholu prostate naopak škodí.

Dovoľujú sa 2 deci červeného vína denne a riziko rakoviny dokáže znížiť až o 50 %. Samozrejme za dodržania zásad zdravej výživy.

Škodí prostate tvrdý alkohol?
Áno.
Je na prostatu dobrá horká čokoláda?
Áno, ale iba občasne. Dbajte na minimálne 70 % obsah kakaa.

NEZABUDNITE PROSTATU PREVENTÍVNE CHRÁNIŤ:

Proerecta PROSTATE obsahuje výťažky zo Saw Palmetta a ďalších, ktoré sú pre prostatu výbornou výživou s preventívnymi účinkami.

Proerecta PROSTATE

Kliknite a čítajte o podrobných účinkoch na prostatu a močovú sústavu. V prípade objednávky je u vás tovar do 2 dní.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

 

1/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď