Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

Zväčšená prostata má iba negatívne príznaky. Močíte v poslednej dobe viac, ako je u vás bežné? Pociťujete počas močenia čudné pocity? Páli vás to? Objavila sa u vás krv v moči? Okamžite ste si spomenuli na zväčšenú prostatu? Máte ju zväčšenú alebo je problém niekde inde?

O zväčšenej prostate sa dnes často hovorí. A nie je sa čomu čudovať. Tieto problémy totiž trápia väčšinu mužov nad 50 rokov. Výnimkou bohužiaľ nie sú ani muži podstatne mladší. Z reklám už vieme, že si na ňu máme kúpiť nejaké tabletky, ktoré pomôžu.

Ale ako sa vlastne zväčšená prostata u mužov prejavuje? Ako ju správne odhalíte? Ako sa prostata vyšetruje u lekára? A prečo sa vlastne prostata zväčšuje?

zväčšená prostata

 

Príčiny zväčšenej prostaty

Prostata je malý nenápadný orgán nachádzajúci sa pod močovým mechúrom. Tu obopína močovú trubicu. V zdravom stave nie je väčšia ako vlašský orech. S vekom sa však, bohužiaľ, zväčšuje. Ide tak o jeden z mála orgánov v ľudskom tele, ktorý s postupujúcim vekom „nezakrpatie“, ale narastie.

Prečo? Je tomu tak jednoducho povedané preto, že sa v prostate s pribúdajúcim vekom množia bunky stimulujúce jej rast. Lekár by vám tento proces popísal zložitejšie, ale jednoducho si to môžete predstaviť takto.

Prostata týmto spôsobom pomaly rastie už od mladosti, konkrétne od 25. roku veku. Z malej nenápadnej žľazy môže vyrásť žľaza až do dvojnásobných rozmerov. A čím starší človek je, tým väčšia prostata môže byť. Logicky potom taký gigant tlačí na okolité tkanivo a tou najbližšou je močová trubica, ktorú môže týmto spôsobom zužovať.

ZODPOVEDNÝ TIP:

V rámci prevencie odporúčame českú Proerectu PROSTATE. Prekrvuje prostatu, vyživuje ju a zmierňuje opuch a zväčšenie, ktoré inak môžu prerásť až do nádoru.

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite a čítajte o podrobných účinkoch na prostatu a močovú sústavu. V prípade objednávky je u vás tovar do 2 dní.

 

Rizikové faktory podporujúce rast prostaty

Najväčším rizikovým faktorom, ktorý prispieva k možnému zvýšeniu prostaty, je vek. Je vedecky dokázané, že starší muži majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že bude ich prostata zväčšená. U mužov nad 50 rokov sa dokonca bavíme o 80 % pravdepodobnosti.

Ďalej sa môžu na zväčšenie prostaty podpísať dedičné faktory, obezita, vysoký krvní tlak, cukrovka, zlé stravovacie návyky a nezdravý životný štýl.

 

Prejavy zväčšenej prostaty

Pokiaľ vám prostata narastie, spoznáte to práve počas močenia. Závažnosť ochorenia sa hodnotí práve len podľa toho, či a aké prináša problémy s močením.

Časté nutkanie, nočné vstávanie, problematické močenie, pálenie počas močenia, pozvoľné domočovanie až dokvapkávanie, zástava močenia, bolesť v podbrušku, prítomnosť krvi v moči, rezanie počas močenia, prerušovaný prúd moču a neustála potreba.

To sú tie najznámejšie príznaky zväčšenej prostaty. Sexuálne funkcie zväčšená prostata väčšinou neovplyvňuje.

Avšak, aby to nebolo také jednoduché, je potrebné povedať, že niekedy sa tieto typické prejavy neobjavia. Niekedy nemáte vôbec žiadne komplikácie. Niekedy máte napríklad len bolestivejšie močenie.

Čo to znamená? V takom prípade prichádza na scénu aj iné možné ochorenie, ako napríklad zápal močových ciest, oslabené svaly panvového dna, rakovina prostaty. Je teda správne odhaliť zväčšenú prostatu a nepliesť si ju s iným ochorením?

NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?

 

Zväčšená prostata a vyšetrenie u lekára

Zväčšenú prostatu dokáže odhaliť len lekár. Sami na sebe síce môžete pozorovať príznaky zväčšenej prostaty, ale nikdy ju 100 % svojpomocne neodhalíte. Pokiaľ si teda chcete byť istý a chcete sa svojich problémov raz navždy zbaviť, urobíte najlepšie, keď navštívite urológa.

Ten vás vyšetrí a určí presnú diagnózu vašich problémov. Prvú návštevu urológa by mal muž absolvovať po 30. roku a to aspoň raz ročne.

VIETE, ako prebieha vyšetrenie u urológa? 

 

Ako prebieha vyšetrenie prostaty?

Nebudem vás vodiť za nos. Toto vyšetrenie rozhodne nepatrí medzi to najpríjemnejšie, ale je pre zistenie pravej príčiny vašich problémov dôležité.

Všetko začína v čakárni vyplnením dotazníka. Ten je zostavený tak, aby bolo možné už z neho posúdiť závažnosť vášho ochorenia.

Následne lekár prechádza k fyzickému vyšetreniu prostaty. K základnému vyšetreniu prostaty patrí vyšetrenie prstom zavedeným do konečníka. Nejde síce o nič príjemné, ale netrvá to dlho a dá sa to vydržať.

Lekár počas tohto vyšetrenia prehmatá prostatu a okolie tkaniva, aby mohol určiť, či je alebo nie je zväčšená. Toto vyšetrenie vykonáva urológ, môže ho však vykonať aj praktický lekár.

V niektorých výnimočných prípadoch môže lekár skontrolovať prostatu aj pomocou diagnostického röntgenu (RTG). To je ale skutočne len vo výnimočných prípadoch.

 

Je poznať zväčšenú prostatu z krvi?

Môže zväčšenú prostatu prezradiť aj krv? Áno, aj z výsledkov krvných testov sa dá odhaliť zväčšená prostata u mužov. Je k tomu určené špeciálne laboratórne vyšetrenie prostatického antigénu.

Pri tomto vyšetrení je stanovovaná hladina látky, ktorá vzniká v prostate. Zvýšená hodnota tejto látky logicky môže znamenať zväčšenú prostatu. Naopak, hodnoty v norme sú ukazovateľom zdravej prostaty.

 

Aké tabletky vám lekár predpíše?

Máte zväčšenú prostatu? Všetky vyšetrenia tento výsledok len potvrdili? Lekár si je na 100 % istý?

Potom lekár prejde k liečbe prostaty. Na výber má dve možnosti – liečbu liekmi a operatívnu liečbu.

Pokiaľ sa rozhodne pre prvý variant, teda liečbu liekmi, môže vám odporučiť buď lieky na prostatu bez predpisu, alebo lieky na lekársky predpis, tzv. alfablokátory.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ a ktoré nie?

 

Alfablokátory pre liečbu zväčšenej prostaty

Ak vám tieto voľne dostupné prípravky nepomôžu, môže lekár zvoliť silnejší kaliber, a to lieky na prostatu na predpis, teda tzv. alfablokátory. Tie sa viažu na receptory buniek hladkého svalstva v močovom mechúre a bránia tak napätiu svalu. Vďaka tomu môžete jednoducho povedané ľahšie močiť. Avšak užívanie alfablokátorov je nutné veľmi dobre premyslieť.

Nielenže uvoľňujú hladké svalstvo v močovom mechúre, ale aj v cievach, čím môžu prispieť k závažným zdravotným komplikáciám. Preto ich užívanie dobre prediskutujte so svojím lekárom.

 

Operatívna liečba prostaty

Hoci je liečba tabletkami jednoduchá a bez závažnejších komplikácií, operačná liečba stále patrí k tej najúčinnejšej variante. Operácia sa odporúča vždy pri dlhodobých ťažkostiach. Tento zákrok sa vykonáva už 90 rokov. Má však, bohužiaľ, viac rizík a veľa ľudí sa jej obáva.

Počas chirurgického zákroku sa volí niekoľko výkonov, ktoré dokážu odstrániť nadbytočné tkanivo prostaty. Ich výber závisí od lekára. Vždy sa samozrejme zvolí taká metóda, ktorá vám prinesie najmenšie riziko a najväčší prospech.

Počas takej operácie je cez močovú trubicu do prostaty zavedený nástroj, ktorým sa časti prostaty pomaly odstraňujú. Ale nemusíte sa báť, pri týchto výkonoch sa vám podáva epidurálna, prípadne celková anestézia, takže nič necítite.

 

Život po liečbe zväčšenej prostaty

Liečba zväčšenej prostaty prakticky nikdy nekončí. Lieky či operácie síce môžu chorobu spomaliť a zastaviť, avšak bunky stimulujúce rast prostaty sa môžu kedykoľvek znovu nahromadiť. Prostata vám tak môže opäť za niekoľko rokov začať rásť.

Po samotnej liečbe sa ale samozrejme môžete tešiť na zmiernenie problémov s močením či ich úplné zmiznutie.

 

VIDEO: Pevnosť erekcie po operácii prostaty. 

 

Ako sa vyhnúť znovu zväčšeniu prostaty?

Ideálne je zmeniť životný štýl, začať sa zdravo stravovať, dostatočne sa hýbať a dbať na zdravú životosprávu. Nikdy sa však, bohužiaľ, nevyhnete riziku, že by vám prostata znovu nezačala rásť.

Pomôcť môže aj pomalšie močenie, rozvrhnutie príjmov tekutín do celého dňa, nejesť močopudné potraviny, vyhnúť sa liekom, ktoré zhoršujú príznaky, alebo skúsiť masáž prostaty. To všetko vám môže pomôcť sa akýmkoľvek ďalším problém do budúcna celkom vyhnúť.

TIP: Bežné potraviny, ktoré prostatu ochránia pred zväčšením a rakovinou

 

Aký bude váš sexuálny život po liečbe prostaty?

Pokiaľ ste liečili zväčšenú prostatu len pomocou liekov, nebude to mať na váš sexuálny život žiadny vplyv. Bohužiaľ, pri rozsiahlej operácii prostaty u vás môže dôjsť k poruche erekcie.

Nechcem vás ale príliš strašiť, po chirurgickom zákroku je táto komplikácia skôr vzácna. Takže s najväčšou pravdepodobnosťou sa na vašom sexuálnom živote rovnako ani po operácii nič nezmení.

NEČAKAJTE, KÝM SA PROSTATA ZAČNE ZVÄČŠOVAŤ:

V rámci prevencie odporúčame českú Proerectu PROSTATE. Prekrvuje prostatu, vyživuje ju a zmierňuje opuch a zväčšenie, ktoré inak môžu prerásť až do nádoru.

proerecta prostate

Kliknite a čítajte o podrobných účinkoch na prostatu a močovú sústavu. V prípade objednávky je u vás tovar do 2 dní.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

 

5/5 - (1 vote)