Sam palmetto (Serenoa plazivá) a prostata – potvrdené účinky a upozornenie na klamavú reklamu

Saw palmetto (Serenoa repens, Sabal serrulata, Serenoa plazivá)  je bežná a jedna z najčastejšie používaných zložiek doplnkov stravy pre úľavu od zväčšenej prostaty a zmiernenie frekvencie častého močenia.

Niektoré pozitívne účinky sú už dobre známe a podložené vedeckými štúdiami, ďalšie sa aktuálne testujú na zvieratách a niektoré potvrdené neboli vôbec.

Dohľadali sme všetky dôkazy o prospešnosti užívania doplnkov so Saw palmetto na vašu prostatu.

Saw palmetto a prostata

 

Čo presne je Saw palmetoo a ktorá časť sa využíva pre účely prostaty?

listy Serenoy plazivej

Listy Serenoy plazivej

Serenoa plazivá je malá palma pôvodom z Južnej Ameriky. Tam sa jej darí najlepšie. Na Slovensku sa nepestuje, pretože tu nie je vhodné klíma. Vidieť ju môžete v botanických záhradách.

Už americkí domorodci plody a listy používali pre zlepšenie stavu močovej sústavy a plodnosti a to aj bez vedeckých štúdií. Vedci sa chytili plodov práve vďaka jej obľube u pôvodného amerického obvateľstva. Niektoré účinky sa potvrdili, iné nie. 

čerstvé plody Saw palmetto

Čerstvé plody, ktoré se sušia a melú na jemný prášok

 

Pre mužov sú zaujímavé jej plody (ovocie Fructus Serenoae Repentis). Čerstvé ovocie je na Slovensku takmer nedostupné. V obchodoch so zdravou výživou môžete zohnať sušené bobule.

Melú sa a sušia až na prášok. Ten nájdete vo väčšine doplnkov pre podporu kondície prostaty. Tensto spôsob konzumácie je najjednoduchší a s istotou tak prijmete vhodné denné mnoštvo plodu. Hľadajte tabletky alebo toboľky. 

Ojedinele sa môžete stretnúť aj s tekutým extraktom, tinktúrou alebo si z plodov vylúhujte čaj.

 

Primárne dôvody pre užívanie Saw palmetta

benígna hyperplázia prostaty

Hlavným cieľom užívania Saw palmetta je úľava od príznakov zväčšenej alebo zapálenej prostaty.

Používa sa hlavne na urinálne príznaky benígnej hyperplázie prostaty (zväčšená, zdurená prostata). Tieto príznaky postihnutý pociťuje ako ostrú alebo tupú, chronickú bolesť v prostate a jej okolí, časté a bolestivé močenie, ťažké a prerušované močenie alebo inkontinenciu (samovoľný únik moči).

Zväčšená prostata totiž tlačí na močovú trubicu (uretra) a nedovoľuje moči prúdiť plynulo a bez komplikácií. 

Ďalej sa prášok zo serenoy používa aj na chronické bolesti panvy, poruchy funkcií močového mechúra, znížené libido, vypadávanie vlasov alebo nastolenie hormonálnej rovnováhy.

PREVENTÍVNY TIP: Český doplnok Proerecta PROSTATE chráni prostatu a močovú sústavu muža pred komplikáciami. 

Vďaka jemu je možné zmierniť aj boľavé močenie a bolesti prostaty. Predídete tak sústavnému nutkaniu na malú. 

Proerecta PROSTATE, balenie

Po kliknutí se dostanete priamo do e-shopu Proerecta.com k účinkom a objednávke. Tovar vám diskrétne doručia do 48 hodín.

 

Čo si o účinkoch Saw palmetta myslí veda?

Niekoľko menších štúdií pripúšťa, že sa serenoa môže užívať aj ako súčasť liečby zväčšenej prostaty. Každopádne iba serenoa BHP nevylieči.

Väčšie a zložitejšie štúdie bohužiaľ nedokázali, že Saw palmetto pozitívne ovplyvňuje už zväčšenú prostatu.

225 mužov so stredne ťažkou až ťažkou BHP bolo sledovaných po dobu 1 roka. Denne užívali 320 mg serenoy. Nebolo u nich bohužiaľ zistené žiadne zlepšenie stavu oproti placebu.

Zaujímavá je ale štúdia (zatiaľ iba v skúmavkách), podľa ktorej bobule bránia rastu a šíreniu rakovinových buniek v prostate. Ďalšia štúdia na zvieratách naznačuje, že plody môžu znižovať a tlmiť zápaly prostaty.

To sú veľmi zaujímavé zistenia a o prospešnosti Saw palmetta budeme skoro isto počuť. Sú potrebné ďalšie výskumy a nepriestrelné dôkazy.

Ako tomu rozumieť a čo robiť?

Doplnok s obsahom serenoy vám neuškodí a môže prispieť ku správnej kondícii a fungovaniu prostaty a močových ciest. 

Dá sa užívať aj pokiaľ vám zväčšenú prostatu už diagnostikovali. Nečakajte ale nemožné a nesnažte sa doplnkom liečiť už existujúcu chorobu.

 

Odporúčané dávkovanie

Odporúčané množstvo je 320 mg sušených plodov rozdelených na 2 denné dávky. Doplnky s obsahom serenoy užívajte vždy podľa priloženej informácie.

V prípade čerstvých alebo sušených plodov je to cca. 1 až 2 hrste bobulí, čo je niekoľko kusov.

U odporúčanej Proerecty PROSTATE sa dávkuje 1 malá toboľka denne. Jedno balenie obsahuje 60 toboliek, a tak vydrží až 2 mesiace za výhodnú cenu.

 

Aké účinky Serenoy plazivej pripúšťa Státní zemědělská a potravinářská inspekce? (potvrdené účinky)

Zloženie doplnkov v Česku (tam sa vyrába Proerecta PROSTATE) kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Tá overuje, či výrobcovia a predajcovia doplnkov stravy (aj tých s obsahom serenoy) neuvádzajú nepravdivé alebo celkom klamavé informácie.

Jediné účinky, ktoré česká inšpekcia dovoľuje použiť, pretože sú už dobre overené, sú tieto:

 • normálna funkcia prostaty
 • normálna funkcia močovej sústavy
 • normálna funkcia reprodukčného systému

Spomína sa aj benígna hyperplázia prostaty, ale bez ďalších informácií.

Aj tu je jasne vidieť, ze serenoa nemá liečivé účinky, nenahrádza lieky a neslúži ani ako prevencia pred vznikom chorôb. 

Pomáha „iba“ udržiavať optimálny stav a kondíciu prostaty. Udržiava správnu funkciu prostaty, močového mechúra a reprodukčného systému.

Pokiaľ prostate škodíte fajčením, zlou stravou, nepsrávnou životosprávou, serenoa môže uľaviť od bolestí a komplikácií s močením, ale primárnu príčinu problémov neodstráni.

Doplnky na prostatu sú obvykle zložené z viacerých zložiek a nie iba jednej, takže účinky môžu byť rôzne vzhľadom na konrétne zloženie.

Zložky môžu navzájom reagovať tzv. synergicky – účinok je silnejší, pokiaľ sa užívajú spoločne. Viaczložkový doplnok môže mať prospešnejší účinok, než Saw palmetto samotné.

SZPI

Serenoa plazivá (Saw palmetto), potvrdené účinky

Obrázok pochádza z vodítok k povoleným zdravotným a výživovým tvrdeniam zo zoznamov SZPI

 

Vedľajšie a negatívne účinky Saw palmetta

Extrémne závažné ťažkosti po užití čerstvých ani sušených plodov serenoy neboli pozorované. Dobre ju znáša väčšina užívateľov.

Ako každá rastlinná zložka ale môže vyvolať alergickú reakciu (ojedinelé prípady). Vo väčšom množstve môže spôsobiť žalúdočné nevoľnosti ako každé iné ovocie. Doložené boli aj bolesti hlavy, závrate a zápcha.

Serenoa môže meniť hladiny hormónov. Nemusí byť vhodná pre pacientov podstupujúcich substitučnú hormonálnu terapiu, pre ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu ani pre tehotné a kojace ženy.

Môže zvyšovať riziko krvácania, preto nie je vhodná pre mužov užívajúcich lieky na riedenie krvi (Warfarin).

Hlásené boli aj ojedinelé prípady zníženého libida, čo je ale presný opak toho, čo sa od serenoy očakávalo. Preto si dávajte pozor na vysoké dávky. Pokiaľ by ste po doplnkoch na prostatu mal pocit oslabenej sexuálnej túžby, prestaňte ich užívať.

 

Serenoa plazivá a často prehnané reklamné tvrdenia

Ako u všetkých doplnkov stravy a ich zložiek, ani serenou neobchádzajú prehnané reklamy, nepodložené tvrdenia ani podvody na zákazníkoch. Výrobcovia z nej robia často všeliek, ale tu je potrebné upozornenie.

Serenoa nie je liek a nič nelieči. Funguje iba ako pomocná „barlička“ pre navodenie optimálneho stavu prostaty a môže ČIASTOČNE fungovať ako prevencia pred jej zväčšovaním. Neliečená zväčšená prostata môže prerásť až do rakoviny prostaty (karcinóm prostaty).

Pokiaľ už ale prostatu chorú a zväčšenú máte, nečakajte, že Saw palmetto prostatu vylieči bez akejkoľvek pomoci lekára. 

 

V prvom rade…

.. choďte k urológovi. Pokiaľ vás prostata pobolieva, musíte sa často budiť kvôli močeniu, ktoré je navyše boľavé a prúd moči prerušovaný, nechajte sa vyšetriť.

Opakujeme, že nemá zmysel kupovať doplnky stravy, pokiaľ sa žiadny problém s prostatou neozýva. Sám si radšej nič nepredpisujte ani v rámci prvencie.

Zároveň pokiaľ vás už prostata a močenie už bolia, doplnok môže poskytnúť dočasnú úľavu a problém zamaskovať. Chorú prostatu ale nevylieči. Prostata sa lieči najčastejšie PREDPÍSANÝMI antibiotikami.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ a ktoré nie?

 

Doplnky nepodliehajú tak písnej regulácii ako lieky

A to je večná škoda. Zatiaľ čo liek musí jasne dokažovať, že lieči, a teda účinkuje, na doplnky sa také podmienky nekladú.

Výrobca či predajca musí iba dokázať, že nie sú škodlivé. Prospešný účinok preto nemusia mať žiaden.

 

Ako môžem ďalej chrániť prostatu pred zväčšovaním a seba pred častým močením?

Bez ohľadu na to, či nakúpite doplnok alebo podstúpite lekárom predpísanú liečbu, zaraďte aj tieto ďalšie kroky k ochrane prostaty pred zväčšovaním. 

 • Aspoň 2 hodiny pred spaním nepite žiadne nápoje, hlavne nie alkoholické či kofeínové (pôsobia močopudne). Jednak sa vám bude chcieť v noci na záchod, a pokiaľ vydržíte a na záchod nepôjdete, nadmerne zaťažíte prostatu a okolité zvierače, ktoré budú behom noci moč zadržiavať. To pôsobí na prostatu negatívne a prispieva k jej zväčšovaniu.
 • Pokiaľ užívate antihistaminiká, hovorte s lekárom o ich výmene alebo zmene dávkovania. Bránia totiž uvoľneniu a relaxácii svalov v okolí močového mechúra, kvôli čomu sú napäté a prostate škodia.
 • Podrobný účinok majú diuretiká , a teda močopudné lieky, ktoré vás behom noci vyženú na toaletu.

 

Čo si z článku odniesť? 

 • Saw palmetto a výrobky z neho môžete bezpečne konzumovať.
 • Riziko vedľajších účinkov je nízke.
 • Pomáha udržať správny stav prostaty, močovej ak reprodukčnej sústavy.
 • Nenahrádza liečbu zväčšenej prostaty ani ju nemožno označiť ako prevenciu pred vznikom chorôb.
 • Pokiaľ BHP netrpíte, serenou môžete užívať aj ako súčasť lekárom odporúčanej liečby.
 • S podozrním na chorú prostatu zájdite za urológom a neorientujte si liečbu sám podľa internetu.

Ako vhodný doplnok odporúčame českú Proerectu PROSTATE

Proerecta PROSTATE, balenie

Po kliknutí se dostanete priamo do e-shopu Proerecta.com k účinkom a objednávke. Tovar vám diskrétne doručia do 48 hodín.

 

Použité zdroje

Behom písania článku sme preštudovali a zrozumiteľne vysvetlili tieto odborné zahraničné zdroje.

Chýba vám v článku podstatná informácia alebo sa chcete na čokoľvek spýtať? Zanechajte nám komentár.

Ďakujeme, že nás čítate a podporujete.

 

Rate this post

Zanechte odpověď

Prostatu ochráni česká bylinná Proerecta PROSTATE.
Od 16 eur za 2 mesiace.
CHCEM CHRÁNIŤ PROSTATU >>