Cesnak siaty pre zdravie prostaty a močových ciest. Ako pomáha?

Cesnak siaty (Allium sativum) dobre poznáte, pretože je to tradičná a obľúbená slovenská potravina. Čo ale možno nepoznáte, je jeho znamenitý vplyv na zníženie krvného tlaku, zlého cholesterolu a prevencia pred rôznymi druhmi rakovín vrátane rakoviny prostaty. Aj vďaka tomu extrakty z Cesnaku siateho nájdete v mnohých doplnkoch pre podporu kondície prostaty a močových ciest.

Vymenovali sme všetky štúdiami potvrdené zdravotné a výživové účinky čerstvého cesnaku aj extraktov z neho, ktoré sme boli schopní dohľadať.

Takže, hrianky opražiť, cesnakom natrieť a hurá čítať podrobný profil Cesnaku siateho 🙂

Cesnak siaty a účinky na mužské zdravie

 

Čo o Cesnaku siatom tvrdí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)?

SZPI je štátny orgán, ktorý skúma účinky rôznych rastlín a konkrétnych látok. Overuje ich a potvrdzuje, takže máte istotu, že účinky v tabuľke vydal priamo štátny orgán.

Pokiaľ vás bude zaujímať akákoľvek rastlina alebo konkrétne látky, dohľadajte si ich vo Vodítkách k problematice výživových a zdravotních tvrzení.

O cesnaku sme našli tieto povolené tvrdenia. Všimnite si, že existuje aj rad ďalších rastlín s podobnými účinkami. V doplnkoch stravy pre šepcifické mužské potreby ich obvykle nájdete tiež (ginkgo, praslička, serenoa, kurkuma, pŕhľava a tak ďalej).

SZPI, logo

účinky Cesnaku siateho podľa SZPI

Ako vidíte, cesnak bohužiaľ nemá priame účinky na zdravie, kondíciu a činnosť prostaty ani močovej sústavy, ktoré by SZPI potvrdzovala. Má ale iné účinky, ktoré ich pomáhajú chrániť.

 • Antibakteriálne vlastnosti cesnaku pomáhajú zmierniť bakteriálne infekcie, ktoré napádajú močovú sústavu veľmi často. Tie ďalej vedú k zápalom. Aj tieto účinky sú krokom k lepšej vitalite a kondícii prostaty a močových ciest.
 • Protizápalové účinky spomaľujú šírenie zápalov a tlmia tie už existujúce. Zápaly napádajú prostatu, mechúr, ľadviny a zvyšok močových ciest najčastejšie, takže cesnak má v jedálničku svoje miesto.
 • Antioxidačné účinky pomáhajú chrániť bunky pred poškodzovaním vplyvom oxidačného stresu. Vplyv majú samozrejme aj na bunky prostaty a močovej sústavy.
 • Účinky na zníženie krvného tlaku a zlepšenie hladiny cholesterolu prospievajú srdcu a cievam, čo je nevyhnutné pre správne prekrvenie organizmu, močovej sústavy a pevnú erekciu.

ODPORÚČANÝ DOPLNOK PRE ZDRAVÚ PROSTATU S OBSAHOM CESNAKU SIATEHO:

Toboľky Proerecta PROSTATE spoločne s pŕhľavou, vitexom a kurkumou chránia prostatu pred zväčšovaním a močové cesty pred častým a prerušovaným močením.

Navyše za najvýhodnejšiu cenu na trhu (od 16 EUR za 2 mesiace starostlivosti).

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch. V prípade objednávky je balík do 2 dní u vás.

 

Prospešné účinky Cesnaku siateho, extraktov a výrobkov z neho

Cesnak patrí do rastlinnej čeľade Allium, kde okrem neho nájdete aj cibuľu, šalotku alebo pórik. Aj tieto rastliny sa môžu pochváliť podobnými účinkami, ale výrazný a intenzívny cesnak ponúka najviac tých prospešných. Zaujímať nás bude hlavne cesnaková cibuľa (hlava), ktorá sa skladá z 8 až 15 strúčikov podľa druhu cesnaku.

 

Prevencia rakoviny prostaty

Podľa výsledkov viacerých štúdií má zelenina z čeľade Allium vplyv na zníženie rizika rôznych druhov rakoviny vrátane rakoviny prostaty. Účinky má tiež na prevenciu pred rakovinou mozgu a pľúc.

Bohužiaľ treba upozrniť, že kvalitných štúdií zatiaľ nie je dostatok a stále vznikajú nové. Dostupné informácie ale svedčia v prospech cesnaku ako zeleniny s preventívnymi účinkami na rakovinu.

 

Podpora imunity a prevencia nachladnutia

Cesnak preto nájdete okrem doplnkov pre kondíciu prostaty a močovej sústavy tiež v doplnkoch pre podporu imunity. Samozrejme odporúčame cesnak jesť aj surový a tepelne upravený v bežnom jedálničku.

Podľa štúdie každodenná konzumácia cesnaku behom 12 týždňov znížila prechladntie až o 63 % oproti ľuďom, ktorí užívali placebo (neúčinnú kontrolnú látku). Priemerné trvanie príznakov prechladnutia sa znížilo až o 70 % a to z 5 na 1,5 dňa.

Druhá štúdia potvrdila, že vysoké dávky cesnakového extraktu (2,56 gramu za deň) znížili počet dní od prechladnutia po doliečenie o 61 %.

Štúdií je ale stále málo a sú potrebné ďalšie. Bez ohľadu na ich výsledky má celkom jasný výnam konzumovať cesnak v bežnom jedálničku alebo formou doplnkov strav s jeho extraktmi.

 

Antioxidačné účinky

Antioxidanty bohujú proti voľným radikálom, ktoré sa v tele bežne produkujú a prispievajú k rýchlejšiemu starnutiu celého organizmu. Voľné radikály a oxidačný stres škodia bunkám vrátane tých v prostate a močovej sústave.

Podľa štúdie vysoké dávky cesnaku alebo doplnkov z neho zvyšujú produkciu antioxidačných enzýmov a významne znizujú oxidačný stres u ľudí s vysokým krvným tlakom.

Kombinácia účinkov na krvný tlak a hladiny cholesterolu môžu zároveň znížiť riziko bežných chorôb mozgu ako Alzheimerova choroba alebo demencia.

 

Antibiotické účinky

Sírnaté zlúčeniny v cesnaku sú údajne až 100x účinnejšie, než bežne predpisované antibiotiká, a veľmi dobre reagovali na baktériu Campylobacter, ktorá má najčastejšie na svedomí črevné infekcie. Cesnakové zlúčeniny teda majú potenciál znižovať škodlivý vplyv baktérií.

 

Detoxikácia od ťažkých kovov v tele

Zlúčeniny síry vo vysokých dávkach chránia orgány pred poškodením ťažkými kovmi. Štúdia na robotníkoch továrne na autobatérie zistila, že cesnak znížil hladinu olova v krvi o 19 % a pomohol zmierniť nepríjemné príznaky intoxikácie ťažkými kovmi ako bolesť hlavy a vysoký krvný tlak.

 

Aktívne zlúčeniny pomáhajú znížiť krvný tlak

Choroby srdca a ciev a nimi zapríčinené mŕtvice a infarkty sú najčastejšími príznakmi predčasných úmrtí. Spoločným menovateľom je vysoký krvný tlak (hypertenzia) a zužovanie a upchávanie ciev (ateroskleróza). Tie okrem iného stoja tiež za erektílnou dysfunkciou, kedy do penisu neprúdi dostatok krvi.

Podľa štúdií je cesnak prospešný pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Aby boli tieto účinky čo najviac prospešné, je potreba vyokej dennej dávky cesnaku. Obecne sa odporúčajú 4 strúčiky denne alebo adekvátne množstvo v doplnkoch.

Doplnky pre ochranu močovej sústavy a prostaty obsahujú obvykle aj iné zložky, takže dávka cesnaku v nich môže byť nižšia. Spoločne s ostatnými zložkami napĺňajú očakávané výsledky.

 

Zvýšenie športového výkonu

Cesnak sa tradične používa pre zníženie únavy a zvýšenie pracovného výkonu robotníkov. V starovekom Grécku ho dokonca užívali olympijskí športovnci. Tieto účinky zatiaľ potvrdzujú výskumy na potkanoch.

Ľudia s chorobami srdca, ktorí užívali 6 týždňov cesnakový olej, mali o 12 % nižšiu srdečnú frekvenciu a vyššiu kapacitu výkonu. Cesnak navyše pomáha znížiť únavu spôsobenú cvičením.

 

Zníženie hladiny cholesterolu a rizika srdcových ochorení

Cesnak pomáha znížiť celkový cholesterol vrátane škodlivého LDL cholesterolu a to až o 15 % u ľudí, ktorí majú hodnoty vysoké. Vzťah medzi znížením hodnôt zlého LDL a dobrého HDL nie je celkom presne zmeraný. Zatiaľ sa zdá, že znižuje LDL a HDL si „až tak veľmi nevšíma“.

 

Cesnak je zdravá potravina plná prospešných látok a zlúčenín

Cesnak patrí medzi najčastejšie suroviny tradičných kuchyní a medicín po celom svete. Podľa vedcov majú najsilnejšie prospešné účinky zlúčeniny síry, ktoré cesnaku dodávajú výraznú a prenikavú vôňu a chuť.

Za najdôležitejšiu sa považuje láztka alicín. Táto látka je ale veľmi nestabilná a v surovom cesnaku sa vyskytuje iba krátko po tom, čo sa cesnak nakrája, naseká alebo rozdrví. Čerstvo nakrájaný cesnak preto zjedzte vždy čo najrýchlejšie a neskladujte ho príliš dlho. Ďalšie zdravotné prínosy nesú zlúčeniny dialyldisulfid a s-allyl cystein.

Tieto zlúčeniny síry prestupujú do organizmu z tráviaceho traktu a po celom tele uplatňujú svoje biologické účinky.

Čo sa týka nutričných (výživových) hodnôt, jeden stúčik (asi 3 g) obsahuje: 

 • 2 % dennej odporúčanej dávky mangánu
 • 2 % DDD vitamínu B6
 • 1 % DDD vitamínu C
 • 1 % DDD selénu
 • 0,06 g vlákniny
 • prospešné množstvo vápnika, medi, draslíka, fosforu, železa a vitamínu B1
 • 4,5 kalórií
 • 0,2 g bielkovín
 • 1 g sacharidov

Cesnak obsahuje aj malé množstvo takmer všetkých potrebných živín, ale už iba v zanedbateľných množstvách.

 

Predĺženie života (zatiaľ nedostatočne potvrdené)

Účinok na ľudskú dlhovekosť bohužiaľ zatiaľ nemožno na ľuďoch dokázať, každopádne vďaka pozitívnemu vplyvu na krvný tlak možno predpokladať, že cesnak pomáha ľuďom žiť dlhšie.

Ďalším faktorom je vplyv cesnaku proti infekčným chorobám a vplyvom baktérií alebo vírusov. Tie totiž skracujú život a znižujú jeho kvalitu. Dokážu zapríčiniť predčasnú smrť a to hlavne u ľudí s imunitnými problémami.

 

Negatívne vedľajšie účinky

Nakoľko ide o rastlinnú potravinu, vždy existuje riziko alergie. Pokiaľ po konzumácii cesnaku cítite podráždenie úst a krku, prípadne si všimnete prejavy na koži, prestaňte s konzumáciou a zájdite si na alergológiu.

Cesnak nie je vhodný pre ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Na konzumáciu cesnaku sa spýtajte predpisujúceho lekára.

Za nevýhodu možno považovať aj nepríjemný cesnakový zápach z úst. Ten ale prekryjete umytím zubov, ústnou vodou a žuvačkou. Zápach je menej dôležitý než zdarvotné prínosy cesnaku.

 

Často kladené otázky na účinky a užívanie Cesnaku siateho

Dokáže cesnak zmenšiť zväčšenú prostatu?
Cesnak v štúdii na potkanoch, ktorým sa 4 týždne dávkoval, znížil veľkosť prostaty a zápalové markery v krvi.
Je cesnak dobrý na prostatu?
Celkom určite. Čínska štúdia dokonca tvrdí, že konzumácia zeleniny zo skupiny Allium (cesnakovitá zelenina a jej časti) môže znižovať riziko rakoviny prostaty.
Dráždi cesnak močový mechúr?
Silno korenené jedlá môžu v niektorých prípadoch dráždiť výstielku močového mechúra.
Aké pozitívne účinky mi cesnak ešte prinesie?
Pri konzumácii 2 strúčikov denne posilníte imunitný systém, znížite zápaly a ochránite sa pred vznikom nových, znížite riziko niektorých druhov rakoviny, zlepšíte zdravie srdca a môžete dokonca zvýšiť športovú výkonnosť.
Je cesnak vhodný proti infekciám močových ciest?
Podľa štúdie môže byť extrakt z cesnaku účinným krokom proti patogénnym baktériám spojenými s infekciami močových viest, ktoré získali odolnosť kvôli niektorým liekom.
Je zdravé jesť cesnak denne?
Áno, v rozumnej miere. Konzumujte ho často, pokiaľ trpíte vysokým krvným tlakom. Cesnak rozširuje cievy a znižuje tlak v nich. Cesnak pomáha pri hypertenzii a pre preukázateľné účinky sa odporúčajú 4 strúčiky denne. Cesnak znižuje tiež hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi o 10 – 15%.
Koľko cesnaku môžem za deň zjesť?
Bezpečná dávka sú cca. 2 strúčiky. Neuškodíte si, pokiaľ ich zjete aj 4 alebo 5 ks., ale pripravte sa na plynnatosť a zápach.

Pokiaľ užívate sušený cesnak, bezpečná a odporúčaná dávka je 300 mg 2 až 3x za deň. Bližšie vždy poradí etiketa výrobku, ktorý kupujete.

Čo sa stane, ak zjem príliš mnoho cesnaku?
Pokiaľ cesnak zjete ako potravinu, v prvom rade si všimnete zápach z úst. Pridať sa môže pálenie v ústach, v krku alebo žalúdku, pálenie záhy, plynnatosť, nevoľnosť a zvracanie, telesný zápach alebo hnačka.

Cesnak riedi krv, takže môže byť problém so zastavením krvácania, pokiaľ máte otvorené rany. Nepríjemné účinky zmierni alebo odstráni tepelná úprava cesnaku (varenie, pečenie).

Poškodzuje cesnak pečeň?
Extrémne množstvo cesnaku môže pečeň poškodiť. Ide ale o desiatky strúčikov, ktoré by ste musel jesť každý deň.

Nezabudnite, že prostatu a močové cesty ochránia toboľky Proerecta PROSTATE

Navyše za najvýhodnejšiu cenu na trhu (od 16 EUR za 2 mesiace cielenej starostlivosti).

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch. V prípade objednávky je balík do 2 dní u vás.

 

ĎALEJ ČÍTAJTE: Pŕhľava dvojdomá pre kondíciu prostaty a zníženie zápalov. Aké sú ďalšie účinky a ako ju užívať?

Pŕhľava dvojdomá, účinky na prostatu

 

Rate this post

Zanechte odpověď

Pŕhľavu obsahujú rastlinné toboľky Proerecta PROSTATE. Vitálne močové cesty a prostata v kondícii.
Od 16 eur na 2 mesiace
CHCEM CHRÁNIŤ PROTATU >>