Pŕhľava dvojdomá pre kondíciu prostaty a zníženie zápalov. Aké sú ďalšie účinky a ako ju užívať?

Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica, žihľava) je tradičná česká rastlina. Určite niekedy popŕhlila aj vás, preto pred ňou mnohí máme rešpekt a radšej sa jej ani nedotkneme. To je ale veľká škoda, pretože aj tá najobyčajnejšia pŕhľava, ktorá rastie „niekde za domom“, má pre mužský organizmus mnohé pozitívne zdravotné účinky.

V článku nás budú zaujímať hlavne štúdiami podložené účinky pŕhľavy na zdravie prostaty, a samozrejme aj všetky ďalšie. Bola by škoda tak prospešnú rastlinu ignorovať.

Naučíme sa, ako pŕhľavu užívať, ktoré jej časti sú pre účely prostaty najvhodnejšie a čo všetko od nej čakať. Pokiaľ vám okolo domu rastie, pokojne si v rukaviciach natrhajte pár listov a zalejte ich horúcou vodou. Tento blahodárny domáci čaj popíjajte behom čítania článku 🙂

Pŕhľava dvojdomá, účinky na prostatu

 

Pŕhľava dvojdomá a hlavné účinky pre špecifické mužské potreby

Pŕhľava dvojdomá a prostata

Pre mužské potreby sa používa celá rastlina – listy, stonka aj koreň

Nemá zmysel žihľavu zložito popisovať. Pozná ju každý už odmala, keď do nej nechtiac vletel a potom plakal, pretože ho svrbeli ruky a nohy. Možno ale pamätáte, ako nám babičky vravievali: „Neplač, žihľava je dobrá proti reume…“. No a mali pravdu. Aj tieto účinky pŕhľava má.

OVERENÝ DOPLNOK PRE KONDÍCIU PROSTATY A MOČOVÝCH CIEST:

České rastlinné toboľky Proerecta PROSTATE. Dodanie do 48 hodín, cena od 16 euro za balenie na 2 mesiace.

Proerecta PROSTATE

Kliknite na tlačídlo a dostanete sa do e-shopu k podrobným účinkom.

 

Čo o Pŕhľave dvjdomej tvrdí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)?

SZPI je štátny orgán, ktorý skúma účinky rôznych rastlín a konkrétnych látok. Overuje ich a potvrdzuje, takže máte istotu, že účinky v tabuľke vydal priamo štátny orgán. 

Pokiaľ vás bude zaujímať akákoľvek rastlina alebo konkrétne látky, dohľadajte si ich vo Vodítkách k problematice výživových a zdravotních tvrzení.

O pŕhľave sme našli tieto povolené tvrdenia. Všimnite si, že existujú aj ďalšie rastliny s podobnými účinkami. V doplnkoch stravy pre špecifické mužské potreby ich obvykle nájdete tiež (ginkgo, praslička, serenoa a tak ďalej).

POMZNÁMKA: Stránka Lepšia-erekcia.cz preberá originály článkov z českej verzie Erekce.cz. Preto je spomenutá česká inšpekcia a české zdravotné a výživové tvrdenia.

SZPI, logo

Pŕhľava dvojdomá a prostata

Pŕhľava dvojdomá a účinky na prostatu

 

Zmierňuje nepríjemné príznaky zväčšenej prostaty

Zväčšenou prostatou (benígna hyperplázia prostaty, BHP) štatisticky trpí až 50% mužov nad 50 rokov. Táto nezhubná choroba vedie k výraznému dyskomfortu behom močenia. Muž močí často, nedokáže sa vymočiť úplne, močenie je bolestivé, prerušované a budí ho niekoľkokrát za noc.

Štúdie dokazujú, že pŕhľava pomáha tieto príznaky zmierňovať. Výskum na potkanoch dokázal, že žihľava bráni premene testosterónu na jeho silnejšiu formu dihydrotestosterónu, vďaka čomu pomáha znižovať veľkosť prostaty. U mužov s BHP extrakty z pŕhľavy pomáhajú zmierňovať krátkodobé aj dlhodobé problémy s močením, navyše bez negatívnych vedľajších účinkov.

Bohužiaľ zatiaľ nie je jasne stanovené, ako presne je užívanie pŕhľavy účinné v porovnaní s konvenčnou liečbou. Je ale isté, že priaznivé účinky na prostatu a problematické močenie má, takže sa nemusíte obávať konzumácie čerstvej žihľavy ani doplnkov s pŕhľavovými extraktmi.

 

Pomáha znižovat zápaly

Zápal je telesný proces, ktorý bojuje proti infekciám (baktérie, vírusy) a urýchľuje hojenie rán. Pomáha telu liečiť sa a je preto žiaduci. Zápal sa snaží z tela vypudiť nežiaduce škodliviny.

Niekedy ale dochádza ku chronickým zápalom, ktoré trvajú aj po tom, čo sa telo samo vyčistí. Chronický zápal je nežiaduci a organizmu škodí. Tak vzniká aj zápal prostaty (prostatitída), ktorý je často chronický, a tiež artritída (zápal kĺbov).

Zlúčeniny v pŕhľave pomáhajú zápaly zmierňovať. V štúdiách pŕhľava narušila produkciu hormónov, ktoré sú zodpovedné za vznik zápalov v tele.

V ďalšej štúdii doplnok s pŕhľavovým extraktom výrazne znížil artritické bolesti. Účastníci štúdie tvrdili, že vďaka pŕhľave môžu znížiť dávky protizápalových liekov proti bolesti.

Extrakty z pŕhľavy nájdete aj v zubných pastách a vodách pre zmiernenie zápalov ďasien.

Bohužiaľ aktuálne pŕhľavu nie je možné odporúčať ako liečbu zápalov a bolestí. Sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch. Má ale význam ako rastlinný doplnok pre zmiernenie týchto negatív. 

PŔHĽAVA V DOPLNKOCH STRAVY:

Pŕhľavu bežne nájdete v doplnkoch stravy pre mužské potreby, intímnu kondíciu a zdravie.  

Kliknite na obrázok a pozrite sa na 10 druhov doplnkov pre pánov.

 

Ďalšie prospešné účinky

Pŕhľava samozrejme nie je rastlina iba pre mužov. Z jej prospešných účinkov môžu čerpať tiež ženy, deti a seniori.

Iba upozorníme, že akékoľvek doplnky stravy nie sú nikdy vhodné pre tehotné a kojace ženy (pŕhľava u nich môže vyvolať kontrakcie maternice a zvýšiť riziko potratu), ani pre deti do 3 rokov (s klauzulou sa stretnete pri všetkých doplnkoch stravy aj u tých, ktoré pŕhľavu neobsahujú).

 

Je to veľmi výživná rastlina

Pŕhľavové listy a korene sú plné prospešných látok a v zdravom jedálničku by aspoň sezónne (a teda na jar a začiatkom leta) mala mať svoje miesto. Výrobky z pŕhľavy si môžete kúpiť kedykoľvek behom roku.

Väčšina z týchto látok má antioxidačné účinky. Antioxidanty telo chránia okrem iného pred zápalmi, ktoré pomáhajú tiež zmierňovať. Ďalší pozitívny účinok na kondíciu prostaty a močových ciest. 

Antioxidanty chránia bunky pred voľnými radikálmi a oxidatívnym stresom, ktoré sa v tele bežne vyskytujú, ale čím viac ich je, tým vyššie je riziko rôznych chorôb vrátane rakoviny. Navyše urýchľujú starnutie.

Pŕhľava obsahuje:

Vitamín A, C, K a niekoľko z řady vitamínov B Všetky esenciálne aminokyseliny
Minerály vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík Polyfenoly: Kaempferol, kvercetín, kyselina kávová, kumariny, flavonoidy
Kyselina linolová, palmitová, stearová a olejová Pigmenty: Beta-karotén, lutein, luteoxanthín a ďalšie karotenoidy

 

Pomáha zmierniť sennú nádchu

Senná nádcha je alergia, pri ktorej vzniká zápal nosnej sliznice. Pŕhľava pomôže aj tu vďaka protizápalovým účinkom. Pŕhľavové extrakty podľa výskumu potláčajú zápaly spôsobené sezónnou alergiou.

Blokujú histamínové receptory a imunitné bunky v uvoľňovaní chemikálií, ktoré vyvolávajú príznaky alergie.

Opäť je ale potreba zdôrazniť, že pŕhľava nie je uznaná ako liek na sennú nádchu a alergie. Dokáže iba zmierniť tieto príznaky a rýchlejšie uľaviť od kýchania a zahlienenia.

 

Pomáha znížiť krvný tlak (hypertenziu)

Vysoký krvný tlak je tichým zabijakom. Zvyšuje riziko vzniku ochorení srdca, infarktov a mozgových príhod. Oboje patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí po celom svete. Muži s vysokým krvným tlakom sú veľmi náchylní na vznik erektílnej dysfunkcie.

Pŕhľava pomáha vysoký tlak znižovať. Stimuluje produkciu oxidu dusnatého, ktorý pomáha rozťahovať cievy (vazodilatačný účinok). Cez rozšírené cievy prúdi krv pod menším tlakom, vďaka čomu ich menej namáha a poškodzuje.

Zlúčeniny v pŕhľave tiež „upokojujú“ srdečný sval, spomaľujú jeho činnosť a znižujú silu srdečných kontrakcií, vďaka čomu ho chránia pred namáhaním a vyčerpaním. Fungujú ako rastlinné blokátory kalciových kanálov.

Opäť je potrebné doplniť, že pŕhľava nie je liekom na vysoký krvný tlak. Má ale zmysel konzumovať ju pre zmiernenie nepríjemných stavov, ktoré vysoký tlak sprevádzajú. 

 

Pomáha s kontrolou krvného cukru

Štúdie potvrdzujú, že pŕhľava pomáha so znížením hladiny krvného cukru. Zlúčeniny údajne napodobujú účinky inzulínu, takže je vhodná aj pre diabetikov.

V štúdii užívalo 46 ľudí 500 mg extraktu zo žihľavy 3x denne. Významne znížil hladinu krvného cukru. Opäť je ale potrebný ďalší výskum a pŕhľavu nemožno vnímať ako liek proti cukrovke. Vždy dodržujte odporúčanie dietológa.

 

To stále nie je všetko, s čím pŕhľava pomáha:

 

Nežiaduce a vedľajšie účinky

popálenie pŕhľavou

Pokožka na nohe popálená pŕhľavou

Sušená alebo čerstvá a krátko povarená pŕhľava je bezpečná. V prípade doplnkov s extraktmi z pŕhľavy vždy dodržujte odporúčané dávkovanie.

Opatrní buďte pri zbere čerstvej pŕhľavy. Jej jemné ostne vás môžu popáliť. Nejde o nič hrozného, obzvlášť pokiaľ si podráždené miesta nebudete škriabať. Žihľavu zbierajte v rukaviciach.

Zlúčeniny, ktoré pŕhľava vstrekuje do tela, spôsobujú začervenanie pokožky a drobné pľuzgiere, ktoré svrbia a môžu mierne mokvať. Alergia na popálenie pŕhľavou, ktorá by mohla ohrozovať život, je veľmi vzácna. Tieto zlúčeniny je možné jednoducho odstrániť varením alebo sušením. 

 

Pozornosť zbystrite iba ak užívate tieto lieky:

  • lieky na riedenie krvi (protizrážanlivé lieky)
  • lieky na krvný tlak (antihypertenzíva)
  • diuretiká (lieky na odvodnenie organizmu)
  • lieky na cukrovku (antidiabetiká)

 

Ako sa pŕhľava užíva a konzumuje?

Absolútne jednoducho. Čerstvé listy natrhajte kdekoľvek mimo cesty, zľahka povarte, aby ste eliminoval podráždenie kvôli ostňom a jedzte ako akýkoľvek iný šalát. 

V obchodoch zdravej výživy, lekárňach a drogériách kúpite sušené listy, stonky alebo koreň na prípravu čaju a výluhov. Rastlinu pridávajte do polievok, smoothies, dusených pokrmov, šalátov a zeleninových zmesí, ako podklad pod mäso a tak ďalej. Chuť nie je výrazná, takže použitie v kuchyni je univerzálne.

Najjednoduchšie je užitie vo forme doplnkov, a teda v toboľkách, tabletkách, tinktúrach, ale aj v krémoch a mastičkách. Nezabudnite na šampóny a vlasovú kozmetiku s pŕhľavou.

U všetkých doplnkov vždy dodržujte na etikete uvedené dávkovanie a dajte pozor, pokiaľ užívate niektoré lieky, s ktorými by mohli reagovať negatívne.

Presná odporúčaná dávka zatiaľ neexistuje, takže čerstvú jedzte s rozumom a doplnky z nej užívajte podľa odporúčaní výrobcu.

Pr'hľava dvojdomá, použitie

 

Recept na čaj z listov pŕhľavy

Kúpte si sušenú pŕhľavu (lekáreň, drogéria, čajový obchod) alebo si natrhajte mladú a čerstvú pŕhľavu sám. Na 2 šálky listov použite 1 šálku vody. 

  • listy zalejte vodou
  • priveďte k varu, vypnite horák a nechajte 5 minút lúhovať
  • zmes prelejte cez sitko
  • čaj pite čistý alebo pridajte med, citrón zázvor a škoricu

Aby ste sa uistil, že na pŕhľavu nie ste alergický, svoju prvú šálku vypite pomaly a sledujte, či vás nedráždi v krku.

 

Otázky, které vás zajímají nejčastěji

Na čo je dobrý koreň pŕhľavy?
Pŕhľava sa tradične používa pre zmiernenie bolestí a svalov a kĺbov, ekzémov a artritídy (zápaly kĺbov), dny (metabolické zápaly kĺbov, pakostnica) a anémie (chudokrvnosť).

Výrazné sú účinky na močové problémy v raných fázach zväčšenej prostaty (benígna hyperplázia prostaty, BHP).

Má pŕhľava negatívne vedľajšie účinky?
Konzumácia sušenej alebo varenej pŕhľavy je bezpečná. Existuje veľmi málo negatívnych účinkov, pokiaľ vôbec nejaké.

Za nepríjemné možno považovať iba podráždenie, keď vás pŕhľava popáli na holej koži. Má malé duté ostne tenké ako vlas, ktoré do kože vstreknú chemikálie (acetylcholín, histamín, serotonín, leukotrieny, kyselina mravčia). Vznikajú malé svrbivé vredy. Pokiaľ si ich ale nebudete škriabať, o pár minút sa stratia.

Je pre mňa pŕhľava vhodná?
Celkom určite áno. Dá sa vnímať ako listová zelenina. Obsahuje vitamín A, C, minerály, vápnik a železo. Celkom jasne ide o zdraví potravinu a na jar ju odporúčame konzumovať ako šalát, čaj a výluh alebo pridať do smoothie.
Pomáha koreň pŕhľavy s rasom vlasov?
Podľa štúdií áno a to u mužov aj u žien. Pomáha nielen proti vypadávaniu vlasov, ale tiež s opätovným rastom.

Vďaka obsahu oxidu kremičitého sú vlasy lesklejšie a zdravšie. Pŕhľava vlasom vracia prirodzenú farbu. Presne preto toľko šampónov obsahuje výťažky z pŕhľavy, pritom klasické slovenské pŕhľavové šampóny nie sú vôbec drahé.

Je čaj z pŕhľavy dobrý na obličky?
Čaj z listov žihľavy má diuretické (močopudné) účinky, takže pomáha z tela vylučovať moč rýchlejšie, a tak čistiť močové cesty vrátane ľadvín. Odborné zdroje spomínajú zmiernenie problémov s prostatou a ľadvinovými kameňmi.
Môžem piť pŕhľavový čaj každý deň?
Všetkého veľa škodí, takže aj čaj z pŕhľavy pite maximálne 4x denne po krátku dobu. Pokiaľ chcete piť dlhodobo, pite 1 šálku čaju z listov denne. Čaj z koreňa môže mať negatívne účinky.
Spoiler title
S touto kombináciou sa stretnete v mnohých doplnkoch pre kondíciu prostaty.

Spoločne pôsobia veľmi priaznivo na dolné močové cesty, ktoré sú podráždené vplyvom benígnej hyperplázie prostaty (opuch, nenádorové zväčěnie).

 

Čo sme o Pŕhľave dvojdomej zistili?

  • je to zdravá potravina a dá sa bezpečne konzumovať v čerstvej (ľahko povarenej) aj spracovanej forme
  • zmierňuje zápaly, uľavuje od príznakov zväčšenej prostaty a zápalov močových ciest, pomáha rastu vlasov, zmižuje krvný tlak aj cukor, zmierňuje príznaky alergií, spomaľuje starnutie
  • neexistuje dôvod pŕhľavu nekonzumovať

OCHRÁŇTE PROSTATU PRED ZVÄČŠOVANÍM A MOČOVÉ CESTY PRED ZÁPALMI.

Proerecta PROSTATE

Kliknite na tlačídlo a dostanete sa do e-shopu k podrobným účinkom.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

 

Rate this post

Zanechte odpověď

Pŕhľavu obsahujú české rastlinné toboľky Proerecta PROSTATE. Vitálne močové cesty a prostata v kondícii.
Od 16 eur na 2 mesiace
CHCEM CHRÁNIŤ PROTATU >>