Vypadávanie vlasov vás potrápi doživotne. Ako padanie spomaliť, zamaskovať plešinu a vlasy zahustiť?

Vypadávanie vlasov trápi mužov, pretože ich oberá o typické znaky alfasamca: Husté, pevné a odolné vlasy, ku ktorým si chvú všetky ženy privoňať a prehrabnúť sa v nich behom vášnivého sexu. Máme pravdu? 🙂

Bohužiaľ vlasy Slovákom padajú a to dosť. Kvôli plešine sa aj zdravý a príťažlivý muž stáva na prvý pohľad starším pánom, o ktorých ženy logicky stoja menej.

Či už chcete husté vlasy kvôli ženám, na ktoré sa práve chystáte, alebo ste sa iba nezmieril s tým, že o vlasy prichádzate (a to napríklad aj predčasne, poradíme vám). Vymenujeme všetko, čo je možné spraviť pre záchranu a podporu vašich ukazateľov krásy a vitality.

VIETE, ŽE:

  • 85 % mužov do veku 50 rokov bude mať stenčené vlasy náchylnejšie na vypadávanie?
  • veľká skupina začne vlasy strácať než dosiahnu 21 rokov?

Článok prečítate za 8 minút. Vysvetlí, prečo vlasy padajú, ako plešinu a kúty zamaskovať, ako padanie liečiť a ako opätovne podporiť rast vlasov.

vypadávanie vlasov

 

Príznaky padania vlasov

Áno, samozrejme. Je ich stále menej a menej. Nejde iba o padanie, ale tiež o spôsob, akým vlasy vypadávajú. Niektoré prázdne miesta sa dajú nenápadne skryť pred pohľadmi, iné sa maskujú ťažšie.

Spôsob padania ovplyvňuje príčina. Vlasy padajú náhle alebo postupne.

vypadávanie vlasov

Život mužských vlasov v skratke 🙂

 

Postupné rednutie od kútov vlasov

S postupným predlžovaním kútov nad čelom sa stretáva väčšina mužov. Vlasy postupne ustupujú smerom od čela a rozširujú sa cez temeno ďalej po lebke. Vzniká tak riedke alebo lysé miesto navrchu hlavy.

 

Kruhové a nepravidelné miesta

Na hlave vznikajú náhodne rozmiestnené fľaky riedkych alebo žiadnych vlasov. Tento typ plešatenia sa objavuje aj vo fúzoch alebo v obočí. Zároveň sa v týchto misteach môže pripojiť aj bolesť, svrbenie, pnutie a nepríjemné pocity, než z neho všetky vlasy vypadnú.

 

Náhle vypadnutie väčšieho množstva vlasov 

Úraz, fyzický alebo psychický šok môže náhle uvoľniť vlasy. Vlasy neopadnú naraz ako zhodená parochňa. Že vypadli spoznáte až keď po nich prejdete rukou, osprchujete sa alebo učešete.

Príčinou je obvykle celkové stenčenie vlasov, ktoré ale býva dočasné a vlasy dorastú.

 

Zápaly na pokožke hlavy

Ide o kožnú chorobu, s ktorou pomôže kožný lekár – dermatológ. Pokožka svrbí, je suchá, začervenaná a šúpe sa alebo mokve v závislosti na príčine zápalu.

 

Kedy mám zájsť za dermatológom?

Kedykoľvek máte pocit, že je strata vlasov nadmerná a podozrivo náhla. Tiež s kožnými problémami a zápalmi nielen na hlave. Čím skôr lekár zistí príčinu padania, o to rýchlejšie nastaví cielenú liečbu a šanca, že vlasy zavhránite, je vyššia.

 

Príčiny vypadávania vlasov u mužov

Za deň zdravému mužovi vypadne 50 až 100 vlasov. Obvykle to nie je na pohľad poznať, pretože vypadávajú počas celého dňa aj noci. Navyše súbežne rastú nové, takže vlasy majú na dotyk aj na pohľad rovnakú hustotu a objem.

Mnohé z nich vám z hlavy odfúkne fén alebo vietor, niečo z vás spláchne sprcha, niečo pohltí perina a oblečenie, a ďalšie spoločne s prachom tvoria neporiadok na podlahách.

Aj o to rýchlejšie si preto muž všimne nadmerné vypadávanie, kedy sa vlasy váľajú všade okolo, je nimi posiate oblečenie a po srchovaní kvôli nim nemôže odtekať voda zo sifónu. To je už výrazná strata vlasov a za deň je to viac ako 200 vlasov.

Na hlave si nájdete pár riedkych fľakov alebo si všimnete, ako sa vám predlžujú kúty nad čelom. Vtedy je čas spozornieť a začať hľadať príčinu.

K viditeľnému vypadávaniu totiž dochádza, keď staré vypadnuté vlasy nenahrádzajú nové. Padanie spôsobuje jeden alebo viacero rôznych faktorov, koré sa môžu vzájomne posilňovať. O to rýchlejšie vlasy padajú a zastavuje sa rast nových.

 

Dedičné predispozície – rodinná anamnéza

Za toto „dedičstvo“ muž pochopiteľne nemôže. Ide o androgénnu alopeciu. Častejšie sa objavuje s pribúdajúcim vekom, a teda nie v mladosti a dospievaní, ale niekedy po 50. roku. Nedá sa predpokladať, ako rýchlo a v akých „vzorcoch“ budú vlasy padať. Pozrite sa na svojho otca alebo dedka a to vám v mnohom napovie.

 

Hormonálne zmeny, nerovnováha a neprieznivý zdravotný stav

Hladinu hormónov mení hlavne andropauza, ktorá nastáva spravidla tiež po 40. až 55. roku života (niekedy o pár rokov neskôr). Hladiny hormónov poškodzuje tiež nezdravý životný štýl a niektoré choroby. To všetko môže nástup andropauzy priblížiť a vypadávanie vlasov tak urýchliť.

Vlasy môžu opadnúť aj v rýchlom čase dôsledkom oslabenej imunity, infekcie pokožky hlavy alebo úrazu. Existuje aj psychická porucha Trichotilománia, kedy si postihnutý vytrháva vlasy a chlpy sám.

 

Silno stresujúca udalosť

Silný šok spôsobuje stenčenie vlasu, ktorý tak ľahko vypadne. Vlasy ale obvykle po niekoľkých dňoch až týždňoch dorastú.

 

Účinky niektorých typov liečby a liekov

Najčastejšie vlasy oslabuje liečba rakoviny (ožarovanie, rádioterapia, chemoterapia), artritída, depresie, choroby srdca, dny a vysokého krvného tlaku (hypertenzia). Rozprávajte sa so svojim lekárom, ktorý vám poradí, ako na hlave udržať čo najviac vlasov aj behom liečby.

 

Strata vlasov a ochlpenia na celom tele

Vlasy spolu s chlpmi najčastejšie vypadnú následkom chemoterapie a agresívnych liečebných metód. Aj vtedy ale vlasy po ukončení liečby dorastú.

 

Nešetrná manipulácia s vlasmi

Vysúšanie horúcim vzduchom, každodenné umývanie vlasov, nešetrné a agresívne šampóny či farby na vlasy ich dlhodobo poškodzujú a oslabujú. Dráždia tiež pokožku hlavy.

Neprospievajú ani účesy, v ktorých sú vlasy silne utiahnuté ani potenie, ani prehrievanie hlavy pod čiapkami, prilbami a maskami. Tieto vplyvy môžu spôsobiť trvalú stratu vlasov, až pokiaľ sa ich psotihnutý nezbaví.

 

Nedostatočná výživa

Aj vlasy potrebujú výživu rovnako ako celé telo, aby rástli a látky, vďaka ktorým budú silné, pevné a kvalitné. Jedzte čo najviac čerstvej a pestrej stravy, ktorá prospešné látky obsahuje prirodzene. Nešetrná úprava jedla (praženie, pečenie na uhlík, fritovanie) tieto látky ničí. Nedostatok zeleniny a ovocia ich nedopĺňa vôbec.

 

Prevencia pred vypadávaním vlasov

Tieto tipy sa snažte zapojiť pokiaľ máte bujnú hrivu, ale nechcete o ňu prísť, ale aj pokiaľ ste už nejakú stratu zaznamenal a nechcete, aby sa prázdne miesta rozširovali.

 

Buďte na vlasy jemný a citlivý

A to aj pokiaľ sa vám zdajú tvrdé ako drôty. Vlasy zbytočne neťahajte. Češte ich trpezlivo a hrebeňom zúrivo nekmášte. Pokiaľ máte vlasy dlhšie, určite nepoužívajte žiadne horúce kulmy ani prístroje, ktoré vlasy síce vytvarujú, ale vysušujú ich a postupne ničia. Rovnako tak vlasy neuťahujte do copov, vrkočov a drdolov. Vlasy celý deň napínajú a o to rýchlejšie sa trhajú a vypadávajú.

Pokiaľ sa vám vysušuje pokožka hlavy, skúšajte stále inú kozmetiku, kým nájdete tú jemnú, ktorá vás nedráždi. Vlasy nemusíte umývať 2x denne. Stačí 1x a nie vždy je nutné použiť šampón.

 

Majte prehľad, čo užívate

Pokiaľ užívate akékoľvek lieky na predpis alebo doplnky stravy bez predpisu (multivitamíny, športové proteínové nápoje, doplnky pre podporu erekcie alebo na prostatu) a riešite padanie vlasov, všetky ich lekárovi nahláste. Niektoré lieky alebo neoverené doplnky môžu mať na vlasy alebo pokožku hlavy negatívne úćinky.

 

Vlasy a pokožku hlavy chráňte

Ani vlasy nemajú radi mráz, prílišné slnko a náhle zmeny teplôt či počasia. Slnko a mráz vlas vysušujú, preto je náchylnejší na lámanie a krehnutie. Poškodený vlas rýchlo vypadne.

 

Nefajčite ani nepite

Áno, vlasatý štramák s cigaretou v kútiku úst a pohárikom whiskey v ruke pôsobí sexi a tvrdo. Bohužiaľ štúdie medzi padaním vlasov, alkoholom a tabakom existujú a títo muži majú omnoho vyššie riziko strát.

padanie vlasov a fajčenie

Pokud chcete vlasy jako švihák z Hollywoodu, cigarety a alkohol musejí pryč

 

Ako zakryť nereprezentatívnu plešinu?

Vlasy padajú, pretože vlasové folikuly postupne slabnú a vlasy v nich prestávajú rásť. Vačky sú stále na hlave, ale sú prázdne a ďalšie vlasy v nich nemôžu rásť.

Plešina sa objavuje, pokiaľ je týchto poškodených vlasových vačkov viac na jednom mieste. Plocha má tendenciu rozrastať sa. Riedke oblasti môžete maskovať nasledovne:

 

Parochňa alebo tupé

Parochňa kompletne prekryje plešaté miesta a tie kvalitnejšie na pohľad ani nerozoznáte. Pokiaľ vám spopod parochne vykúkajú vlastné vlasy, majte parochňu vždy farebne zladenú, inak nebude pôsobiť prirodzene. 

Tupé je menšia parochňa votkaná medzi existujúce vlasy. Obzvlášť tupé by malo farbou a hrúbkou vlasu kopírovať vlastné vlasy.

 

Farebné spreje na pokožku hlavy

Miernu stratu vlasov je možné maskovať farebným sprejom. Prekryje riedke miesta a vytvorí „podkladovú vrstvu“, vďaka ktorej nebude prázdna pokožka „svietiť“. Od priateľky si môžete ako rýchlu pomoc požičať ceruzku na obočie alebo riasenku.

 

Podrobne inštruujte kaderníka

Pokiaľ 40 rokov nosíte rovnaký účes a sú kvôli nemu vidieť vypadané miesta, popremýšľajte nad jeho zmenou. Skúsený kaderník spraví maximum pre to, aby vlasy pôsobili čo najhustejšie a prirodzene.

 

Naučte sa pracovať s fénom

Objem a plný vzhľad je možné vlasom dodať pomocou fénu. Pozor dávajte na dlhé fénovanie a nemajte nastavenú najvyššiu teplotu. Vlasom by ste totiž škodil. Studený vzduch a krátke intervaly sú pre vlas vhodnejšie.

Začnite tiež používať vlasové gély a vodičky. Pozor na ich zloženie. Poinformujte sa o tých na prírodnej báze bez agresívnych zložiek.

vypadávanie vlasov kvôli kozmetike

Pozor na agresívnu chémiu v kozmetike. Vlasom škodí, a pokiaľ to preženiete, poškodí pokožku a vlas celkom spáli.

 

Ostrihajte sa

Pokiaľ si pestujete dlhé vlasy, vedzte, že dlhý vlas potrebuje viac živín a viac zaťažuje vlasové folikuly, ktoré nestíhajú. Skúste sa po rokoch ostrihať a vlasy môžu byť kvalitnejšie a zdravšie.

dlhé vlasy zaťažujú folikuly

Dlhé vlasy zaťažujú folikuly. Chráňte ich a vlasy skrátťe. 

 

Liečba vypadávania vlasov a alopecie 

Upozorňujeme, že liečba nie je všemocná a nie vždy je trvale účinná. Bohužiaľ padanie vlasov k životu muža „tak nejak“ patrí a dá sa iba zmierniť a o niečo málo oddialiť. Aktuálne sú možnosti liečby tieto:

 

Lokálna liečba postihnutých miest liekmi

Problémy s rastom vlasov rieši kožný lekár a za ním by mali viesť vaše kroky, pokiaľ hľadáte cielenú pomoc. Bohužiaľ aj tu sú možnosti pomerne obmedzené a výsledky nie vždy uspokojivé a trvalé. Základnou látkou pre rast vlasov je aminokyselina methionín.

U mužov aj žien sa používa najčastejšie Minoxidil (cca. 60 EUR za liečbu mesačne). Na hlavu sa natiera v podobe roztoku alebo peny. Cieľom tejto liečby je podpora prekrvenia pokožky na hlave. Lepšie prekrvená pokožka znamená lepšie prekrvené vlasové vačky a lepší prísun živín.

Táto liečba môže obnoviť rast vlasov, vždy ale záleží na príčine vypadávania, veku postihnutého, zdravotnej kondícii a podobne. Účinnosť je okolo 30 %.

Padanie vlasov je možné spomaliť tzv. „zasnežením tekutým dusíkom“ s cieľom podporiť prekrvenie. Ide ale o terapiu s účinnosťou približne štvrť roka. Potom vlasy padajú ďalej.

Pokiaľ je dôvodom padania zápal pokožky hlavy alebo folikúl, podávajú sa kortikosteroidy.

 

Liečba liekmi ovplyvňujúcimi metabolizmus testosterónu

Liečba je iba pre mužov (a teda nie plešatejúce ženy). Liečivom je finasterid (cca. 75 EUR mesačne za liečbu). Bohužiaľ má negatívne vedľajšie účinky. Tlmí sexuálne libido a môže oslabiť aj erekciu, pretože ovplyvňuje hladinu testosterónu.

Účinok vydrží iba behom užívania, potom slabne a vlasy padajú ďalej.

 

Transplantácia vlasových folikúl

Dermatológovia tento zákrok odporúčajú až ako poslednú možnosť. Do plešatých miest sa vštepujú vlasové štepy s 1 až 3 folikulami. Tieto štepy sa získavajú z iných častí hlavy postihnutého, obvykle zo zátylku, pretože tam sa najčastejšie udržia použiteľné folikuly najdlhšie aj pokiaľ muž plešatie na iných miestach hlavy.

Transplantácia vlasov ale nie je trvalý zákrok a o nové vlasy je potrebné sa dôkladne starať. Potrebujú výživu a šetrné zaobchádzanie. Zákrok sa opakuje a to pokojne aj každého pol roka.

Nekvalitne vyhotovená transplantácia môže spôsobiť nepekné jazvy a neprirodzené vzory rastu vlasov.

Existuje aj laserová fotónová terapia, ktorú ale konzultujte s lekárom.

ZAMYSLITE SA:

Má vôbec význam obetovať toľko času, peňazí a energie (kľudne aj 6 000 EUR v závislosti na klinike) na terapiu, ktorá nemá zaručené a trvalé výsledky?

Nebude jednoduchšie zmieriť sa s plešinou alebo nosiť úplne holú hlavu? Na sexepíle to ešte nikomu neubralo.

Nemá zmysel klamať sám sebe a pre dobro vlastnej psychickej pohody je vhodné zmieriť sa so svojim vzhľadom, obzvlášť pokiaľ ste už mal 50 a plešina je úplne bežným znakom starnutia.

plešina je znakom starnutia

Proč se vlastně holé hlavy tolik bát? Podle nás je tento strach a skrývání plešiny zbytečný. Víc věřte sobě a svým schopnostem. Vlasy jsou druhořadé.

 

Ako podporiť rast vlasov?

V prvom rade pozor na klamavú reklamu a zázračné tabletky, šampóny a vodičky.

Neexistuje žiadny kozmetický ani lekársky výrobok, ktorý by vám za noc alebo behom pár dní vyčaroval bohaté kadere a husté vlasy. Ide iba o snahu zarobiť na vašom trápení. 

Tieto výrobky sú často neoverené a nekontrolované štátnymi orgánmi. Zjednodušene – na internet sa dnes dá umiestniť čokoľvek a pre kontrolné orgány je veľmi ťažké týchto neserióznych odborníkov s ľudským nešťastím odhaľovať a potierať.

Jeden sa zakáže, 20 ďalších príde na trh a tak sú muži sústavne klamaní, okrádaní o peniaze, ale stále plešatí. Nebuďte jedným z nich a o porast hlavy sa starajte dostupnými metódami s reálnymi a preukázateľnými účinkami.

výrobky pre rast vlasov neexistujú

Môžete sa napchávať doplnkami, vodičkami či šampónmi, ale zázračný rast nečakajte. Taký výrobok ešte nikto nevyrobil a súčasná veda účinnú látku nepozná. 

 

Masírujte pokožku hlavy

Pokožku na hlave (prázdne aj vlasaté miesta) jemne masírujte končekmi prstov. Prekrvíte slabé folikuly a môžete prirodzene obnoviť rast vlasov.

 

K masáži pridajte oleje

Oleje sú veľmi výživné a pre pokožku hlavy prospešné. Niektoré majú navyše prekrvujúce účinky. Vyskúšajte ricínový, levanduľový alebo rozmarínový olej.

Pozor na prípadnú alergiu, ktorá môže pokožku podráždiť. Overte si to nanesením jednej kvapky oleja na postihnuté miesto. Počkajte 24 hodín, a pokiaľ nedôjde k alergickej reakcii, olej je pre vás bezpečný. Alergia sa prejavuje začervenaním, podráždením a svrbením.

 

Správne jedzte

Dodržujte pestrý jedálniček, aby ste telo zásobil živinami. Tie potrebujú samozrejme aj vlasy. Nehladujte a jedzte pestro, čerstvo a výdatne.

JEDZTE SPRÁVNE: Vitamíny a minerály na vlasy – kompletný zoznam.

 

Vypadávanie vlasov a podpora rastu – často kladené otázky

Je u mužov normálne vypadávanie vlasov?
Áno, je bežné. Viac než polovica mužov po 50 javí známky vypadávania vlasov. U mužov nad 70 rokov sú to už 4 muži z 5.
Čo spôsobuje vypadávanie vlasov?
Najčastejšie dedičné predispozície, hormonálne zmeny, andropauza a prirodzené starnutie. Vlasy strácajú častejšie muži než ženy. Plešatosť je dôsledkom nadmerného vypadávania.
Ako môžem padanie vlasov zastaviť?
Používajte šampóny so zinkom a bylinami (Senovka grécka, žihľava), správne jedzte (vitamíny A, E a B, minerály, bielkoviny), masírujte si hlavu éterickými olejmi, cesnakovou, cibuľovou alebo zázvorovou šťavou, zeleným čajom pre prekrvenie, nečešte si vlasy za mokra, majte dostatočný pitný režim, vlasy príliš nevysúšajte a nechajte prirodzene uschnúť, nepite alkohol a nefajčite, majte dostatok pohybu a menej sa stresujte, nenoste dlho teplé čiapky, ktoré pokožku prehrievajú, ostrihajte si dlhé vlasy, nech nadmerne nevyčerpávajú folikuly, udržujte sa zdravý a dodržujte pravidelné prehliadky, vlasy nefarbite a nezosvetľujte.
Ako môžem rednúce vlasy zahustiť?
Hustotu vlasov je možné zvýšiť iba pokiaľ zostali folikuly nepoškodené. Pokiaľ je folikul poškodený, upchatý alebo chýba, vlas na objeme nezíska.
Nedostatok ktorých vitamínov a minerálov podnecuje vypadávanie vlasov?
Vitamín D podporuje rast a zdravie vlasových folikúl. Jeho nedostatok oslabuje vlasy a prispieva k ich padaniu. Prospešné sú vitamíny skupiny B (biotín, niacín), vitamín C, zinok a železo.
Môže byť strata vlasov prejavom závažnejšej komplikácie?
Ako závažná príčina plešatenia je najčastejšie hormonálna nerovnováha a hormonálna porucha.
Ako spoznám, že strácam až priveľa vlasov?
Spravte si domáci test. Malú plochu čistých a suchých vlasov jemne potiahnite prstami od pokožky až po končeky.

Pokiaľ vám po pár potiahnutiach medzi prstami ostanú 2 – 3 vlasy a ďalšie sa neuvoľňujú, straty nie sú veľké. Pokiaľ sa vlasy budú uvoľňovať stále a bude ich viac aj po opakovanom potiahnutí, trpíte vypadávaním.

Strata koľkých vlasov za deň je normálna?
Za deň je normálne stratiť 50 až 100 vlasov. Aj stratu 200 vlasov je ešte možné vnímať ako normálu.
Aký jedálniček pomôže vlasom nepadať?
Ide o obecné zásady zdravého stravovania – čerstvosť, pestrosť, neprejedať sa ani nehladovať. Vlasy sa tvoria vďaka strave, ktorú jete, preto vždy myslite na jej kvalitu a dostatočnosť.

Jedzte čerstvú alebo šetrne upravenú zeleninu, modré a červené druhy ovocia, strukoviny, celozrnné výrobky, obilniny a semená, morské plody, vajcia, mliečne výrobky a diétne mäso.

Prečo strácam vlasy náhle?
Pokiaľ došlo k rýchlej strate vlasov, nemala by mať dedičný pôvod ani pôvod v chorobe, ale skôr v náhlej hormonálnej nerovnováhe – nedostatočná strava, silný stres či psychické nepohodlie, prípadne silné kolísanie hormónov (napríklad pokiaľ podstupujete hormonálnu liečbu).
Koľko vlasov bežne vyrastie za deň?
Rýchlosť rastu ovplyvňuje vek, genetika a hormonálna kondícia. U zdravého muža vyrastie o cca. pol milimetra za deň. Za rok je to teda maximálne 15 cm.
Dá sa plešatosť liečiť?
Účinná liečba zatiaľ bohužiaľ neexistuje.
Môže byť strata vlasov príznakom problémov so srdcom?
Áno, spojitosť existuje, ale iba pokiaľ sa padanie vlasov týka vlasov na hlave a nie telesného ochlpenia.

Súhrnná štúdia na 40 000 mužoch zistila, že muži so stratou vlasov z temennej časti hlavy mali až o 70 % vyššie riziko srdečných ochorení, než tí, ktorí na temene vlasyn estrácali.

Môže stres podnietiť vypadávanie vlasov?
Áno.
Môže depresia podnietiť vypadávanie vlasov?
Áno, môže.
Spôsobuje masturbácia padanie vlasov?
Nech už ste čítal čokoľvek, nie je to pravda a masturbácia žiadny účinok na padanie vlasov nemá. Masturbácia je zdraviu prospešná a neexistuje dôvod vzdať sa jej.
Rate this post

Zanechte odpověď