Andropauza – dá sa „oklamať“?

Andropauza – mužský „strašiak“ sa dá oklamať

Či chceme alebo nie, nevyhneme sa jej. Reč je o andropauze – období mužského „prechodu“. Čo andropauza je, ako sa prejavuje a ako ju posunúť na čo najneskôr sa dozviete v článku.

Známe osobnosti sa vyjadrujú k andropauze – mužskému prechodu 

 

Presný odhad nástupu andropauzy neexistuje

Stav mužského organizmu presne odzrkadľuje to, ako sa k nemu muž správal počas celého života. Ani vyjadrenia lekárov nie sú celkom jednoznačné. Jedni tvrdia, že andropauza neexistuje, druhí uvádzajú, že raz postihne každého z nás. Kde je teda pravda?

Na primárnom dôvode andropauzy sa však odborníci zhodnú vždy –  je ním postupné klesanie hladiny testosterónu v tele. Andropauza sa inak nazýva aj mužský prechod, climacterium virilelate onset hypogonadism (LOH).

 

prevencia andropauzy

Dostatok pohybu a zdravé stravovanie postačuje k prirodzenej torbe testosterónu až do vysokého veku

 

Vplyv testosterónu na muža

Mužský pohlavný hormón testosterón doslova robí „muža mužom“. Produkujú ho semenníky. Vďaka nemu telo nadobúda fyzické črty muža.

TIP DO POSTELE: Masáž semenníkov podporí tvorbu spermií a testosterónu

Hlboký hlas, výrazné ochlpenie, „hranaté“ črty tela, výraznejšie svalstvo. Testosterón ovplyvňuje aj duševnú rovinu – schopnosť impulzívneho rozhodovania, ochranársky reflex, priebojnosť a ak je hormónu priveľa, tak aj agresívne správanie a násilné domáhanie sa autority.

Účinky najlepšie rozpoznáte napríklad na kulturistoch, ktorí testosterón užívajú pravidelne. Neraz sa z nich stávajú agresívni ľudia.

Pokiaľ sa hormón podáva žene, jej vzhľad aj správanie sa začnú pretvárať na muža. Miznú ženské „obliny“, raší ochlpenie a podobne.

testosterón

Ženy neraz užívajú testosterón tiež. Táto slečna ho má možno viac, než priemerná partia pánov na pive

 

Ako sa prejavuje nedostatok testosterónu?

S nedostatkom testosterónu dnes zápasia aj mladšie ročníky po 30 roku, avšak o tom inokedy. Andropauza označuje stav, ktorý postihuje starších pánov približne po 50 roku a to dokonca každého druhého!

 • Strata sexuálneho libida – záujem o sex rapídne klesá
 • Oslabená erekcia až úplná erektílna dysfunkcia
 • Neschopnosť súložiť viackrát po sebe
 • Predčasná ejakulácia
 • Nedostatočný pôžitok z vyvrcholenia
 • Poruchy plodnosti
 • Častejšie nočné močenie
 • Srdcovocievne problémy s rizikom infarktu
 • Častá únava, malátnosť, nedostatok energie na inak bežné aktivity
 • Problémy s koncentráciou a výpadky pamäte
 • Viditeľný úbytok svaloviny a chudnutie, prepadnutá tvár, vyziabnutá postava, nezdravá farba pleti
 • Problémy so spánkom i napriek sústavnej únave
 • Priberanie na váhe aj bez zmeny stravovacích návykov
 • Rednutie a slabnutie kostí – hrozí vyššia lámavosť (osteoporóza)
 • Bolesti kĺbov a svalov aj bez reumatického ochorenia
 • Strácanie vlasov a rednutie ochlpenia
 • Psychické pocity nešťastia, nechuť do života, podráždenosť, depresie a neschopnosť rozveseliť sa

Kvôli zlým náladám muža a vyhýbaniu sa sexu, prípadne nedostatočnému a neuspokojivému sexu sa zhoršujú partnerské vzťahy.

Muži neraz nesprávne pripisujú tieto symptómy starnutiu, avšak andropauza môže byť aj dôsledkom oslabenej činnosti orgánov alebo priamo choroby. Namieste je preto návšteva sexuológa, urológa alebo andrológa, ktorí dokážu andropauzu o dobrých pár rokov oddialiť.

BOJÍTE SA UROLÓGA? V tomto článku zistíte, že sa nemáte čoho báť.

Andropauza je celistvý problém. Muž však často netuší, že sa týka aj jeho, kvôli čomu navštevuje nesprávnych odborníkov.

U všeobecného lekára sa sťažuje na sústavnú vyčerpanosť. Odtiaľ beží na úrazovku, pretože si zlomí ruku alebo nohu. Odpočinúť si príde k psychológovi, pretože stráca chuť do života a je v depresii.

To je však zbytočné, keďže každý lekár bude riešiť iba konkrétny problém. Pritom by bolo najefektívnejšie zájsť priamo za sexuológom, ktorý z dielčích symptómov vyvodí jasnú diagnózu.

 

Ako mi zistia andropauzu?

Lekár sa bude zaujímať o nasledovné:

 • celková stavba kostry
 • intímne aj ostatné ochlpenie
 • prostata a prsníky

Lekár vykoná aspoň 2 nezávislé vyšetrenia s cieľom zistiť hladinu testosterónu v krvi. Pokiaľ sa potvrdí, že je znížená, dôvodom je andropauza.

testosterón nevýhody

Testosterón často nie je jediné, čím si lenivejší muži snažia doplniť „mužnosť“. Neraz to dopadá aj takto

 

Liečba andropauzy

Keďže sa jedná o pokles produkcie hormónov, nariaďuje sa hormonálna liečba, avšak netešte sa predčasne. Podávanie hormónov je veľmi prísne prepojené s výsledkami vyšetrenia. Nie každému mužovi teda takúto liečbu predpíšu.

TIP: Ak lekár nepredpíše hormonálne lieky, je vhodný doplnok výživy. Doplnky majú síce nižšiu účinnosť, pretože sú prírodného zloženia, ale práve preto sa neviažu na predpis. Vďaka slabším účinkom sa môžu užívať dlhodobo ako súčasť stravovania pre prirodzenú podporu tvorby testosterónu.

Lieky nie sú žiadny zázrak. Po ich vysadení sa problém pomaly vráti, zároveň vás nespravia mladším ani silnejším. Dokážu však pomerne úspešne zlepšiť kvalitu života, vrátane toho sexuálneho. Podľa lekárov sa situácia zlepšuje a stále viac mužov navštevuje urologické ambulancie, aj keď tomu doteraz tak nebolo.

ROZOZNAJTE KVALITU! Lieky, doplnky stravy, potraviny? Ako rozdielne účinkujú a ako nekúpiť „mačku vo vreci“?

 

Prevencia andropauzy – zdravý životný štýl a dostatok sexu!

O zdravej životospráve sme sa už napísali desiatky článkov a ani prevencia andropauzy nie je výnimkou. Nedá sa vypočítať, o koľko andropauzu posunie hodina v posilňovni denne.

TIP NA ČÍTANIE: Ranná erekcia ako dôkaz dobrej kondície penisu.

S istotou sa ale dá tvrdiť, že šport, zdravá strava, dostatok záujmov a radosti v živote ju naozaj posunú na neskôr a budeme bez nej žiť dlhšie. Iná prevencia, bohužiaľ, neexistuje a kto si zdravé návyky osvojiť ešte dnes, môže premýšľať nad uspokojivým zdravotným stavom do vysokého veku.

 

Rýchlotest na andropauzu

Ste muž nad 50 rokov? Úprimne si odpovedzte na tieto otázky. Tri a viac kladných odpovedí by malo byť dôvodom pre vyšetrenie u sexuológa.

Dokáže vás ešte niečo v živote rozveseliť?

Vravia vám, že ste mrzutejší, než kedysi?

Ste fyzicky výkonný, než doposiaľ?

Máte prerušovaný spánok?

Znížil sa váš záujem o sex?

Oslabla vaša erekcia?

Často sa potíte a je vám teplo?

Máte citlivú a podráždenú pokožku?

Začali ste odrazu priberať?

 

Andropauza je síce tabuizovaná, no podceňovať ju nemôžeme

Opäť sa zdôrazňujeme, aké je dôležité navštíviť sexuológa. Ženy sú na gynekológa zvyknuté. Neraz ich sprevádza jeden počas celého života. Na preventívne prehliadky a vyšetrenia sú zvyknuté.

U mužov je to úplne opačne. Vyšetrenie vnímajú ako možnosť poslednej záchrany, keď už je často neskoro. V takom prípade sami netušia, čo sa deje. Príznaky prikladajú iným vplyvom a o andropauze nepremýšľajú.

Ak na vás sedia niektoré z uvedených príznakov, naozaj neváhajte a nechajte sa vyšetriť. Pomoc existuje, stačí o ňu požiadať.

TIP: Pribrali ste kvôli andropauze? Tieto polohy sú vodné pre pánov s bruchom.

 

5/5 - (2 votes)