Sex po 50 – je sa ešte na čo tešiť?

Veľkým nepriateľom erekcie je vek. Počas celého života sledujeme, ako penis pomaly stráca sily. Niekto je spokojný aj dnes, pretože sa o kondíciu svojho penisu príkladne staral.

Štatistiky sú ale neúprosné a tvrdia, že takmer polovica mužov po 50 má s erekciou problém. Pozrime sa, aké sú ešte možnosti, čo si o našej erekcii myslia ženy a aké výhody ešte taký sex po polstoročí môže mať.

 

Pamätáte, ako sa erekcia vyvíjala?

 • 20 rokov: Presexovali sme celú noc, celý ďalší deň a nebolo výnimočné, ak sme kvôli novej priateľke blicovali v škole.
 • 30 rokov: Veci sme dostali pod kontrolu. Sex sme si začali vychutnávať, spoznávať najskrytejšie pôžitky a boli sme na vrchole síl.
 • 40 rokov: Trochu sme spohodlneli a sexu bolo menej. Neraz sme ostali dlhšie v práci, neraz nás tak vyšťavili deti, že na sex neostalo ani pomyslenie.
ako si najst dievca

Pamätáte? Bolo jedno kde, kedy a ako dlho. Bola to čistá vášeň…

 

A zrazu sme tu. Máme 50 rokov. Kamaráti sa tiež sťažujú, že erekcia slabne a ani žena si veľmi neužíva. Príde ešte zlepšenie? Čo bude ďalej? Ako vrátiť pevnú erekciu a záujem o sex naspäť?

VIETE, ŽE dvadsiatnik má až o 30 % viac testosterónu, než päťdesiatnik? Vekom mužské telo jeho produkciu znižuje. Tieto bylinky dokážu produktivitu testosterónu zvýšiť.

 

Sex po päťdesiatke v štatistikách

Aká je spokojnosť seniorov?

 • 55 % seniorov (M/Ž) označujú sex za dôležitý vo vzťahu
 • 71 % je však zmierených s tým, že k sexu dôjde už len ojedinele
 • seniori by radi súložili aspoň 2 x mesačne
 • 83 % seniorov sú so svojim výkonom spokojní, pokiaľ majú sex aspoň 1 x týždenne
 • zdravotné problémy v sexe bránia viac mužom, než ženám

Sexuológ Jaroslav Zvěřina hovorí: „Časť mužov po päťdesiatke má pocit, že im uteká vlak a snažia sa nájsť si mladú milenku. Druhá, väčšia časť si myslí, že už je čas so sexom „seknúť“. Táto skupina je však vo väčšom zdravotnom riziku.“

ako najst mladu milenku

Väčšina mužov si budúcnosť rado predstavuje takto

 

Čo sex a zdravotné komplikácie?

 • 67 % mužov a 59 % žien uviedlo, že ich sexuálne schopnosti ovplyvnili zdravotné ťažkosti
 • 47 % seniorov by privítalo častejší sex
 • až 37 % sa mu vyhýba kvôli fyzickej neschopnosti, nepohodliu alebo bolesti
 • bolesť ako dôvod odmietania uvádzajú viac ženy, muži kvôli neschopnosti (obezita, erektílna dysfunkcia)

„V tele sú určité žľazy, ktoré produkujú určité látky. Sex slúži ako ventil, kedy sa dostávajú z tela. Aj takýto zdravotný benefit sex má,“ dodáva sexuológ Zvěřina.

 

Muži po 50 sex nezvládajú, pretože…

 

Predseda Českej kardiologickej spoločnosti Jaromír Hradec dodáva: „Ak má muž po infarkte, mal by si u lekára nechať overiť, akú fyzickú záťaž ešte znesie. Sex je ale vynikajúca fyzická aktivita, takže by mal byť aj súčasťou neskoršej rekonvalescencie po príhode.“

 

VIDEOROZHOVOR: Sex-kouč Gaia rozpráva o sexualite seniorov

 

Sex po päťdesiatke – poradňa

Spýtali sme sa náhodných žien, ako hodnotia sex so svojimi partnermi po päťdesiatke.

Katarína (34), partner (52)

„Ešte pár rokov dozadu sme sa milovali minimálne 5 x týždenne. Dnes je to maximálne raz za týždeň. Druhýkrát už by som do vzťahu so starším asi nešla.“

V tomto prípade je to naozaj problém, ktorý si zasluhuje aspoň návštevu lekára. Pokiaľ by nepredpísal priamo lieky, odporučí poobhliadnuť sa po doplnku stravy.

V rámci prevencie je vhodné už odmlada súložiť alebo masturbovať denne. Je to najlepší spôsob, ako si udržať pevnú erekciu aj po päťdesiatke. 13 dôvodov nájdete tu.

 

Silvia (35), partner (51)

„Som vo veku, kedy vládzem stále, ale on je vždy unavený, nemá náladu a chýba chuť na sex. Večer sa v posteli takmer ignorujeme. Ak sex, tak maximálne ráno, keď má erekciu z noci. Nechcem ho stratiť, ale bez milenca budúcnosť nevidím.“

Máte výhodu, že je schopný sexovať aspoň ráno,. Niektorí muži sú nastavení na ranný režim a počas neho zvládajú všetko akosi lepšie.

Váš prípad je teda jedným z tých šťastnejších. O rannej erekcii a čo s ňou sme vysvetlili v tomto článku.

 

Dominika (36), partner (56)

„Známe so staršími partnermi sa stále sťažujú a sú neuspokojené. U nás je to naopak, za 10 rokov vzťahu sa nič nezmenilo. Je to ale asi tým, že partner denne ráno behá, cez víkendy hrá squash a stará sa o seba. Isto vďačí zdravej životospráve, ktorú ostatní nemajú.“

Presne tak. Šport a pohyb sú základom pre správnu cirkuláciu krvi v penise. Starší páni majú často zlý tlak a zanesené cievy. Preto krv neprenikne do celého penisu, ten je aj v erekcii mäkký a sex za nič nestojí.

Pohyb zároveň odplavuje nečistoty z ciev, čo je ďalší krok k pevnej erekcii. O bežných potravinách, ktoré je dobré konzumovať, sa dočítate tu.

 

VIDEO: Sex-kouč Gaia radí pri stereotype pri sexe a o sexe po menopauze

 

Monika (40), partner (53)

„Večer si ma skoro ani nevšíma. Pusa na dobrú noc a zhasne svetlo. Akoby na to ani nemyslel. Pritom kedysi to s ním bolo tak krásne.“

Strata chuti na sex priamo súvisí so zníženou hladinou testosterónu. Muž má zahmlené telesné pudy. Po čase si na zmenu zvyká a podvedome sa na ňu prispôsobuje. Ak žena sex príliš nevyžaduje, muža ani nenapadne v posteli niečo skúšať.

Prirodzenú tvorbu testosterónu podporuje napríklad koreň maca alebo tribulus terrestris. Tie sú častou súčasťou doplnkov výživy, najviac v tabletách Vimax.

 

Lýdia (46), partner (56)

„Tesne po päťdesiatke sa začal prejavovať akýsi „útlm“. Erekcia bola slabšia a hľadali sme pomoc. Partner si nevie vynachváliť erekčné krúžky. Kúpil vibračný aj gumový. Počas sexu mu priškrtí penis, takže mu erekcia vydrží dlhšie. Presne toľko, koľko mi stačí na moje uspokojenie.“

Veľmi dobrý tip. Erekcia sa dá udržať niekoľkokrát dlhšie pomocou krúžkov. Je ich obrovský výber a potešia najmä tým, že netreba užívať žiadne tablety.

Podrobný článok o erekčných krúžkoch sme napísali tu.

 

Výhody sexu po päťdesiatke – všetko má svoje plus

Deti sú von z domu

Žiaden sex potajme so zapchatými ústami, žiadne skrývanie. Deti už sú preč z domu, takže vaše hniezdočko lásky si môžete naplno vychutnať a konečne sa pri sexe uvoľniť. Často aj rušivé vplyvy môžu za oslabenú erekciu, rozptyľujú pozornosť a pôsobia stresujúco.

Viete, čo má druhý rád

Mladé a nové páry často hľadajú vzájomnú súhru pomerne dlho. Aj strach z neznámeho a obavy z predčasnej ejakulácie vedia blokovať dobrú erekciu.

TIP: Ako zabrániť predčasnej ejakulácii?

Dlhoročné páry sa už dobre poznajú, nehanbia sa pred sebou a vedia, ako partnera uspokojiť. Sex teda môže byť plnohodnotný a úprimnejší, aj keď iba raz za mesiac.

seniorsky sex

 

Zažívate pocit slobody

Táto výhoda pramení zo zabezpečenia partnerov. V päťdesiatke už ľudia sú „za vodou“, majú odpracované a našetrené. Netŕpnu preto neustálym stresom z budúcnosti a chcú si užiť ešte pekných pár rokov.

Takáto navodená pohoda a pocit bezpečia sa vedia rovnako dobre odzrkadliť aj v posteli

Zmiznú obavy z ďalšieho tehotenstva

Mužov sex s kondómom často neuspokojuje a bez neho zas nechcú súložiť ženy, ktoré neužívajú antikoncepciu.

Po ženinej menopauze však toto riziko opadá, čo opäť vedie k pohodlnému a menej ustráchanému sexu.

TIP NA ČÍTANIE: Nečakané príčiny oslabenej erekcie

 

Nehádžte flintu do žita!

Dúfame, že ste si článok prezreli dôkladne aj s prílohami. Je potešiteľné, že v 50 sa život nekončí. Ak sa obaja partneri posnažia, spoločný sex si užijú ešte dlhé roky.

Pre pánov bude ale vždy potrebná správna životospráva a aktívny sexuálny život. Platí anglické príslovie „Ak to máš, používaj to!“ (If you have it, use it!).

 

 

5/5 - (2 votes)