Kríza stredného veku u mužov – hlavné príčiny, prejavy, liečba a prevencia

Kríza stredného veku /andropauza, mužský prechod/ je pojem, ktorý najviac spopularizovala televízia a hollywoodske filmy. Nie je asi známejší príbeh, keď si zrelý muž nájde veľmi mladú ženu, aby si dokázal, že na to stále má. Nenechajte sa však zmiasť.

Kríza stredného veku u mužov nie je len predlohou hollywoodskych trhákov, skutočne existuje. Ako sa prejavuje? Čo tomu predchádza? Dá sa kríze stredného veku nejakým spôsobom vyhnúť? Prečo bývajú muži práve v tomto období najčastejšie neverní?

kríza stredného veku

 

Kríza stredného veku u mužov

Najčastejšie sa začína hlásiť o slovo od 35 do 55 rokov. Nikde však nie je povedané, že nemôže postihnúť aj výrazne mladších či naopak výrazne starších mužov. Vždy záleží od daného jedinca.

 

Kríza stredného veku u veľmi mladých mužov

Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že sa nástup krízy stredného veku neustále kvôli obrovskému spoločenskému tlaku posúva do nižšieho veku a krízou teraz bežne trpia aj ľudia do tridsiatky.

 

Postihne kríza stredného veku aj vás?

Nemožno na 100 % povedať, že postihne aj vás. Vždy záleží na viacerých faktoroch, ktoré môžu krízu spôsobiť. Mužská kríza stredného veku postihuje podľa odborníkov až 80 % mužov.

[su_testimonial name=“Sexuológ a gynekológ MUDr. Pavel Turčan“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Kríza stredného veku je pre zdravie aj psychiku muža rovnako náročná ako menopauza pre ženy.

Postupne sa znižuje tvorba a hladina testosterónu, dochádza k bolestiam hlavy, závratom, návalom tepla, depresiám, podráždenosti, k poruchám spánku a tiež aj k problémom s potenciou.

Zároveň klesá svalová sila, míňa sa kostná hmota aj celková sexuálna výkonnosť. Mnoho mužov začne priberať a hrozí im aj riziko ochorenia ciev a srdca, infarkt myokardu alebo aj napríklad cievna mozgová príhoda.[/su_testimonial]

 

Čo predchádza kríze stredného veku?

Kríza stredného veku, alebo ak chcete mužský prechod, predstavuje obdobie, kedy dochádza k výraznému poklesu tvorby pohlavných hormónov v mužskom tele, a to najmä testosterónu.

Práve testosterón je základný mužský pohlavný hormón, ktorý robí muža mužom. Stojí nie len za vašimi typickými mužskými rysmi, ale aj za vašou dobrou náladou, energiou a psychickou pohodou.

 

Prejavy zníženia hladiny testosterónu

Ako sa zníženie hladiny testosterónu v tele počas krízy stredného veku prejavuje? Spýtali sme sa na to uznávanej sexuologičky-andrologičky MUDr. Taťány Šrámkové, Csc.:

[su_testimonial name=“MUDr. Taťána Šrámková, CSc.“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2018/08/mudr_tatana_sramkova_200.jpg“ company=“sfnbrno.cz“ url=“https://www.fnbrno.cz/mudr-tatana-sramkova-onkologicka-diagnoza-neznamena-konec-sexu/t5957“]Typický pacient s nedostatkom testosterónu si v ordinácii sexuológa sťažuje na stratu alebo zníženie sexuálnej túžby a sexuálnej aktivity, únavu, poruchu erekcie, zhoršenie ranných erekcií, menej intenzívnu ejakuláciu či znížený objem ejakulátu.

Ďalšími príznakmi nedostatku testosterónu sú: znížená vitalita, úbytok svalovej hmoty a sily, rednutie ochlpenia, abdominálna obezita, epizodické potenie, návaly tepla, nespavosť ale aj poruchy psychických funkcií, ako je podráždenosť alebo letargia, znížený pocit spokojnosti, nedostatočná motivácia, nízke sebavedomie, znížená duševná energia, depresia, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamäťou. Významný nedostatok testosterónu vedie k neplodnosti.[/su_testimonial]

 

Kríza stredného veku a testosterón

A práve pokiaľ dôjde k poklesu tohto hormónu, ku ktorému sa pridajú významné životné zmeny, môže to vyústiť aj do kríze stredného veku. Zomrú vám rodičia, dostanete sa na kariérny vrchol, deti začnú chodiť do školy alebo sa odsťahujú z domu a pod.

Je to chvíľa, kedy sa všetko, čo ste doteraz poznali, radikálne zmení. Vtedy začnete premýšľať nad životom, nad jeho smerovaním, nad svojou budúcnosťou, nad budúcimi rokmi.

Hladina testosterónu v tele sa dá ale tónizovať pomocou špeciálnych doplnkov stravy. Medzi takéto prípravky patrí aj PRIMULUS. Český PRIMULUS je určený najmä pre zrelých mužov, ktorí chcú bojovať so zubom času a nechcú príliš silno pocítiť znižujúcu sa hladinu testosterónu v tele.

Nadmerná, teda príliš vysoká hladina testosterónu, nie je vždy dobrá. Preto je nutné držať hladinu hormónu v optimálnej hladine. 

K tomu vám dopomôže český bylinný doplnok Primulus, ktorého hlavným účinkom je optimalizácia a harmonizácia hladiny testosterónu a ďalších androgénov.

primulus

 

Koho postihuje kríza stredného veku najčastejšie?

Najčastejšie s krízou stredného veku zápasia muži, na ktorých možno pribúdajúce roky najviac poznať. Ide teda o mužov, ktorých najviac trápi vypadávanie vlasov a vznik vysokých kútov, či plešiny, rýchlejšie starnutie pokožky či zmena postavy. To sú najčastejšie spúšťače pochybností a zlej nálady.

Keď sa k tomu pridajú psychické problémy – poruchy nálad spojené s úzkosťou a sklonom k depresii, vďaka tomu sa pripojí aj znížená sexuálna výkonnosť. Kríza sa začne prehlbovať. Na druhej strane ale toto nepovažujte za jediné platné pravidlo.

S krízou stredného veku sa môžu stretnúť či už úplní alfa samci, ale aj „šedé myšky“. Vždy veľmi záleží od povahy a charakteru daného človeka.

[su_testimonial name=“Psychologička Marcela Vojířová“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“denik.cz“ url=“https://www.denik.cz/moje_rodina/asertivita20080424.html“]Každý máme nejaké sny, plány a predstavy o tom, ako bude náš život vyzerať a fungovať za niekoľko rokov.

V určitom veku je už potom zrejmé nie len to, že naše očakávania a realita sa rozchádzajú, ale aj skutočnosť, že už sa budeme musieť s nesplnením snov zmieriť aj do budúcna.[/su_testimonial]

 

Ako sa prejavuje kríza stredného veku u mužov?

Kríza stredného veku sa u každého muža prejavuje odlišne.

Niekto sa ticho trápi v myšlienkach a premýšľa nad tým, čo by sa stalo, ak by sa kedysi rozhodol inak. Môžu sa objaviť problémy s libidom, slabnutím erekcie, bolesťou hlavy a ďalšie zdravotné problémy.

Iný chce ešte naposledy vziať osud do vlastných rúk a ide si nájsť novú partnerku, milenku, koníček, prácu… Skrátka čokoľvek, čo ho môže znova urobiť šťastným.

[su_testimonial name=“Americká psychologička Lynn Margolies “ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“psychologytoday.com“ url=“https://www.psychologytoday.com/us/therapists/dr-lynn-margolies-newton-ma/42070“]Veľa mužov v strednom veku urobí naozaj skvelé zmeny. Vyštudujú vysokú školu, odštartujú vlastné podnikanie, precestujú svet. O každej zmene sa ale presvedčte, že vás niekam posunie a dlhodobo vám zlepší život.[/su_testimonial]

 

Príznaky krízy stredného veku

Medzi príznaky krízy stredného veku patria:

 • Rekapitulácia doterajšieho života.
 • Záchvaty beznádeje.
 • Pocit, že vám život úplne preplával medzi prstami.
 • Opakovanie, že ste nič nedosiahli, nič neviete a vôbec za nič nestojíte.
 • Doterajšie aktivity vám začnú pripadať nudné a hlúpe.
 • Stránite sa priateľov a spoločnosti.
 • Nebránite sa sexu na jednu noc.
 • Každú voľnú chvíľu myslíte na to, čo by bolo, keby…
 • Máte pocity ľútosti, výčitiek, permanentného smútku.
 • Cítite podráždenosť a hnev na manželku, pretože aj ona vás nudí.
 • Máte pocit, že ste na vrchole svojho života a už nemáte kam stúpať.
 • Zaobstaráte si novú motorku či silné auto.
 • Riešite svoje telo a ste schopný z malého problému urobiť smrteľnú chorobu.

 

Manželská kríza stredného veku

Práve takáto zmena môže byť pre mnohé partnerské vzťahy drastická. Všetky tieto zmeny spolu totiž môžu priniesť uvedomenie si, že vzťah, v ktorom ste doteraz žil a bol vlastne relatívne šťastný, nie je tým, o čom vnútorne sníte.

V takúto chvíľu si uvedomíte, že by ste chceli vo vzťahu viac vášne, viac romantiky, viac dobrodružstva či akcie. Najmä u tých mužov, ktorí potrebujú uznanie a chcú sa cítiť obdivovanými.

[su_testimonial name=“Psychiater a profesor na kalifornskej univerzite v San Diegu Calvin Colarusso“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“researchgate.net“ url=“https://www.researchgate.net/scientific-contributions/2106572750_Calvin_A_Colarusso“]Problém je predovšetkým to, že muži na svoj doterajší život pozerajú extrémne kriticky, rýchlo dostanú dojem, že všetko by malo byť lepšie. To ich potom núti robiť zmeny a rozhodnutia bez rozmyslu a zbrklo.[/su_testimonial]

Skrátka máte naraz pocit, že vám to takto nestačí. Potom sa môže kríza stredného veku premietnuť aj do manželstva, ktoré buď môže posilniť, alebo úplne zničiť.

 

Kríza stredného veku a milenka

Rozhodne ale kríza stredného veku neznamená koniec so sexuálnym životom. Práve naopak. Časť mužov v prechode popisuje, že napriek tomu, že nie sú takí výkonní, ako tomu bývalo v dobách ich najväčšej sexuálnej aktivity, pociťujú intenzívnejšie vnímanie sexu. Pritom pevnú erekciu môžete udržať aj pomocou doplnkov stravy, akým je napríklad PRIMULUS.

Často prichádza práve v túto chvíľu na scénu aj milenka. Nie je to síce spôsobené tým, že by bol muž natoľko náruživý, aby potreboval dve ženy naraz, no práve kvôli pocitu, že mu niekde niečo uniká.

Zároveň si chce týmto gestom dokázať, že na to ešte má a že ešte nepatrí do starého železa. Dúfa, že ho práve nová partnerka bude viac uznávať ako autoritu.

[su_testimonial name=“Sexuológ a gynekológ MUDr. Pavel Turčan“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Nedostatok testosterónu neovplyvňuje len sexuálne funkcie. Muži na neho reagujú veľmi podobne ako ženy na nízku hladinu estrogénu.

Bývajú citlivejší a vzťahovačnejší, majú sklony k depresívnym náladám. To potom so sebou prináša partnerské problémy a napätie vo vzťahu. Pritom vhodná liečba dokáže tieto problémy výrazne zlepšiť.[/su_testimonial]

 

Dá sa kríze stredného veku predísť už v mladosti?

Je kríza stredného veku dôsledkom vášho správania sa v mladosti? Dá sa jej nejakým spôsobom predísť napríklad už zmenou životného štýlu na vysokej? Odpoveď je, bohužiaľ, nie.

Áno, môžete významne predchádzať úbytku testosterónu v tele pravidelným cvičením, pomocou doplnkov stravy, akými je PRIMULUS a zdravým životným štýlom, no úplne sa kríze stredného veku vyhnúť nemôžete.

Kríza stredného veku totiž nie je iba dôsledkom fyzických zmien. Je to súhrn fyzických, psychických, ale aj životných zmien, ktoré naraz vstúpia do vášho života všetky v tú istú chvíľu, čo spustí kaskádu reakcií.

 

10 tipov, ako sa s krízou vysporiadať

V porovnaní s mladosťou sa zamerajte na svoj život v prítomný okamih:

 1. Skúste sa na svoju partnerku pozerať bez predsudkov.
 2. Čo najmenej času venujte premýšľaniu o tom, čo všetko vám v živote utieklo.
 3. Premýšľajte skôr nad tým, čo od života ešte chcete.
 4. Obklopte sa priateľmi.
 5. Nenechajte za seba rozhodovať emócie.
 6. Podeľte sa o svoje pocity s niekým, komu dôverujete.
 7. Skúste sa na svoj doterajší život pozrieť pre zmenu nekriticky.
 8. Chváľte sa každý deň.
 9. Urobte si zoznam všetkého, čo sa vám kedy podarilo.
 10. Začnite športovať a viac sa o seba starať.

 

Ako prekonať krízu?

Kríza stredného veku sa dá jednoducho zvládnuť. Len je tomu potrebné príliš nepodľahnúť. V živote predsa nemusí byť všetko úplne dokonalé. Ak sa vám stále nedarí udržať energiu a dobrú náladu, nebojte sa zvoľniť. Kto hovorí, že sa musíte do päťdesiatky upracovať k smrti?

Dajte väčšiu šancu zážitkom a nehlaďte toľko na svoj výkon. Žijeme predsa len raz, a preto je potrebné si ten život užiť, nie sa úplne upracovať. Relaxujte, venujte sa sebe, koníčkom a nesnažte sa udržať krok s mladšími. To vás iba zrazí na kolená.

 

Kríza stredného veku a podobné problémy

Premýšľate nad tým, či sa kríza stredného veku nemôže týkať aktuálne aj vás? Tak, ako kríza stredného veku, sa totiž prejavuje aj blbá nálada, prepracovanie, vyššia miera stresu napríklad pred dovolenkou alebo Vianocami, napätie z práce, napríklad pre nového šéfa, či tiež aj smútok spôsobený úmrtím niekoho blízkeho z rodiny.

Je to však úplne prirodzené a rozhodne hneď nejde o krízu stredného veku.

POŠLITE PARTNERKE: Kríza stredného veku u žien – hlavné príčiny, prejavy, liečba, prevencia a často kladené otázky.

 

Ako odlíšiť krízu stredného veku od ostatných problémov?

O kríze stredného veku hovoríme, keď:

 • pretrváva dlhšiu dobu,
 • sa prejavuje nie len psychicky, ale aj fyzicky,
 • má silný vplyv na váš osobný, milostný, pracovný a partnerský život.

Rozhodne teda nejde o krízu stredného veku, ak ste iba unavený z práce.

[su_testimonial name=“Český sexuológ MUDr. Radim Uzel, CSc.“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“wikipedia.org“ url=“https://cs.wikipedia.org/wiki/Radim_Uzel“]Samozrejme, že existuje mužský prechod (klimakterium virile). Niekto to však dokáže zvládnuť, u iného to môže viesť k životnej tragédii.

Otvorený rozhovor medzi partnermi je často univerzálnym liekom. Pokiaľ to nedokážu sami, pomôže terapeut.[/su_testimonial]

 

SLOVO AUTORA:

Kríza stredného veku je síce nepríjemným životným obdobím, no dá sa proti nej bojovať.

Psychologička Marcela Vojířová radí:

„Je úplne jedno, či vyskúšate nový šport, dáte priestor svojej kreatívnej stránke, či začnete pracovať ako dobrovoľník v útulku pre psy. Dôležité je, aby ste mali čas, ktorý budete mať vyhradený len sám pre seba a venovali sa aktivite, ktorá vás bude baviť a pri ktorej napríklad nadviažete aj nové priateľstvá. Nič nepodporuje krízu viac než pocit stagnácie.“

Prospešná je tiež zdravá strava, pravidelný pohyb, či doplnky stravy, ktoré prirodzeným spôsobom zvyšujú hladinu testosterónu v tele. Jedným z nich je aj český PRIMULUS.

Tento unikátny doplnok stravy pomáha pozastaviť klesanie hladiny testosterónu, podporuje zdravý intímny život muža, zlepšuje náladu, posilňuje obranyschopnosť organizmu, zvyšuje chuť na sex a stimuluje normálnu erekciu.

Berte to tak, že vek je len číslo. Môžete mať pokojne 20, no pokiaľ sa budete správať na päťdesiat, budete sa tak aj cítiť. Preto to obráťte. Správajte sa na 20. Nenechajte sa číslom, ktoré určuje váš vek, vôbec obmedzovať, a užívajte si život.

Štyridsiatkou či päťdesiatkou predsa život nekončí. Ešte toho pred sebou máte veľa, a preto by bola škoda premárniť to plačom nad myšlienkami.

Primulus kúpiť

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

 

Rate this post

Zanechte odpověď