Kríza stredného veku u žien – hlavné príčiny, prejavy, liečba, prevencia a často kladené otázky

Aj ženy totiž môžu trpieť krízou stredného veku, rovnako ako muži.

Kríza stredného veku totiž nie je výsadou iba pánov. Môžu sa s ňou stretnúť aj dámy.

  • Ako sa prejavuje?
  • Má rovnaký priebeh ako u mužov?
  • Čo kríze predchádza?
  • Dá sa kríze stredného veku u žien nejakým spôsobom vyhnúť?
  • Je možné jej predísť užívaním hormonálnej antikoncepcie?
  • A sú aj ženy v tomto období neverné, alebo tento „neduh“ postihuje iba pánov?

kríza stredného veku u žien

 

Kríza stredného veku u žien

Aj keď sa hovorí, že muži sú z Marsu a ženy z Venuše, asi neexistuje podobnejšie obdobie, ktoré by obidve pohlavia viac spájalo. Kríza stredného veku u žien sa totiž tak, ako aj u mužov najčastejšie hlási o slovo vo veku medzi 35 a 55 rokmi.

Je to také obdobie, kedy deti dorástli do „samoúdržbového“ štádia, v práci ste už dosiahli kariérny vrchol a máte viac času sama pre seba. Pritom ale netušíte, ako tento čas zmysluplne vyplniť.

Nič vás nebaví, nič vás nenapĺňa. Známy výrok charakterizuje toto obdobie ako „mladosť v ťahu, no do dôchodku ďaleko“.

Kríza sa prejavuje zlou náladou bez akejkoľvek vôle a energie čokoľvek robiť

 

[su_testimonial name=“Psycholožka Marcela Vojířová“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“denik.cz“ url=“https://www.denik.cz/moje_rodina/asertivita20080424.html“]Kríza stredného veku sa dá jednoducho opísať ako stret očakávaní a reality.[/su_testimonial]

Proerecta WOMEN účinky

 

Prejavy krízy stredného veku u žien

Máte pocit, že vám život úplne pretiekol pomedzi prsty. Už totiž nie je nikto, o koho by ste sa mohli starať, kam by ste mohli smerovať, o čo by ste mohli bojovať. Všetko ste už prakticky dosiahli.

Pritom sú ale vnúčatá ešte ďaleko. A tak máte pocit, že ste si nič neužili, obetovali sa úplne rodine a pritom ste na míle vzdialená tomu, kde by ste chcela byť.

[su_testimonial name=“Pani Pavla a jej príbeh“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/08/ladyscarfwomanicon-1320166736647016492.png“]Vyštudoval som medicínu? Nie, ale na školu som sa dostala, bola som medzi piatimi najlepšími, potom som však otehotnela a štúdium na čas prerušila.

Nakoniec som sa už kvôli rodine do školy nevrátila. Obetovala som sa rodine a napĺňalo ma to. Deti však už odrástli, dcéra má 22 a žije v Prahe, študuje tam psychológiu, syn má 16 a už ma toľko nepotrebuje. Cez týždeň je na internáte a domov chodí na víkendy.

Manželstvo už nie je po rokoch také, aké bývalo, s manželom sa stretávame až večer v kuchyni a ani jednému z nás to vlastne nevadí. Mám 42 rokov. Nestala som sa lekárkou a ani som nešla na misiu s Lekármi bez hraníc.

Vlastne som nebola skoro nikde. Ani som nikdy neletela lietadlom. Deti ma nepotrebujú a ja vlastne ani nemám pre čo žiť, pretože som všetky svoje sny vymenila za rodinu.

Ja viem, nie je na tom nič zlé. Poznám mnoho žien s podobným životom. Keby som však mohla, urobila by som niečo inak? Môžem ešte teraz niečo vo svojom živote zmeniť? Môžem začať znova žiť? Veď ešte nie som taká stará…[/su_testimonial]

 

Príznak krízy stredného veku

Príznak krízy stredného veku sú u žien ako cez kopirák úplne totožné s tými mužskými. Aj ženy rekapitulujú svoj doterajší život, prepadávajú ich záchvaty beznádeje, majú pocit, že im život totálne preplával medzi prstami, neustále si v hlave opakujú, že nič nedosiahli, nič nevedia a za nič nestoja.

Doterajšie aktivity im pripadajú nudné a hlúpe, vyhýbajú sa priateľom a spoločnosti, každú voľnú chvíľu myslia na to, čo by bolo, keby

Kríza sa ale môže prejaviť aj tak, že žene začne pripadať hlúpa aj jej práca. Toľko o ňu stála, toľko do nej investovala času a energie a dnes, keď už má na vizitke vysnívanú pozíciu, má neodbytný pocit, že chodí do práce, kde sa riešia žabomyšie vojny.

Prakticky čokoľvek žena v kríze rieši, ju buď nebaví, alebo nedáva vôbec žiadny dôležitejší zmysel

 

[su_testimonial name=“Psychologička Marcela Vojířová“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“denik.cz“ url=“https://www.denik.cz/moje_rodina/asertivita20080424.html“]Na jej miesto, pracovné, spoločenské a často aj vzťahové, sa tlačia mladšie konkurentky a ona môže jednoducho získať pocit, že sa jej nedostáva dostatočne účinných zbraní.

Niektoré ženy to riešia tak, že sa snažia urobiť sa mladšími prostredníctvom plastických operácií a drastických diét, iné sa snažia naviazať kontakty s mladšími ľuďmi a zapadnúť medzi nich, iné zas zaujmú k životu pasívny postoj a rozvinie sa u nich akási apatia.[/su_testimonial]

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: Frigidita u žien zahubí aj inak perspektívny vzťah!

 

Prejavy krízy stredného veku u žien

Mávajú pocit ľútosti, výčitiek, permanentného smútku, majú pocit, že sú na vrchole svojho života a už nemajú kam stúpať. Často podstupujú kozmetické zákroky, porovnávajú sa s ostatnými ženami, objavujú sa pocity vyčerpania atď. To všetko je jasný dôkaz, že aj vás prepadla kríza stredného veku.

[su_testimonial name=“Psychologička Klára Gajdůšková “ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“znamylekar.cz“ url=“https://www.znamylekar.cz/klara-gajduskova-ma/psycholog-psychoterapeut/praha“]V strednom veku sa sústredíme na to, ako sa nám aktuálne žije, kým v mladšom veku viac riešime budúcnosť. Mnohí si uvedomia, že život, ktorý doteraz žili, im nevyhovuje. Zisťujú, že nie sme nesmrteľní a zrejme si nestihneme splniť všetky priania, ktoré sme mali.[/su_testimonial]

VYHNITE SA KRÍZE: Úzko totiž súvisí s hladinou hormónov, a to najmä estrogénu. 

Hladinu ženských hormónov v čase nadchádzajúcej krízy pomôže vyrovnať český doplnok Proerecta WOMEN

Proerecta WOMEN

 

Kríza stredného veku u veľmi mladých žien

Že vás podobné pocity a myšlienky postihli, pritom ste ešte nemali ani tridsať? Že ste omnoho mladší, než je uvádzaný priemer? Áno, nie je to vôbec nič neobvyklé. Dnešná doba kladie na mladých ľudí obrovské nároky.

[su_testimonial name=“Terapeutka pre deti, rodiny a medziľudské vzťahy Lucie Mucalová“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“luciemucalova.cz“ url=“https://www.luciemucalova.cz/“]Bohužiaľ nás dnešná doba núti žiť v extrémoch. Ľudia viac plnia očakávania druhých, riešia, čo na to či ono povedia ostatní, a potom seba stavajú do pozície akýchsi dokonalých robotov. Navonok majú všetko, no vnútri je prázdno, smútok a trápenie.[/su_testimonial]

Už aj absolvent vysokej školy musí v novom zamestnaní ponúknuť nejakú prax a určité skúsenosti. Spoločnosť na nás nesmierne tlačí, aby sme boli stále lepšími, rýchlejšími, chytrejšími, kvalitnejšími. A preto nie je divu, že sa kríza stredného veku objavuje u čoraz mladších ľudí, ženy nevynímajúc.

[su_testimonial name=“Psychologička Marcela Vojířová“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“denik.cz“ url=“https://www.denik.cz/moje_rodina/asertivita20080424.html“]Dôležité je, aby ste mali čas, ktorý budete mať vyhradený len sama pre seba, a venovali ste sa aktivite, ktorá vás bude baviť a pri ktorej napríklad aj nadviažete nové priateľstvá. Nič nepodporuje krízu viac než pocit stagnácie.[/su_testimonial]

 

Čo predchádza ženskej kríze stredného veku?

Existujú nejaké náznaky, ktoré by vás mohli upozorniť na blížiacu sa krízu stredného veku?

Bohužiaľ nie. U mužov si možno všimnúť náznakov znižujúcej sa hladiny testosterónu v tele, no u žien to také jednoznačné nebýva. Niekedy sa môže kríza stredného veku objaviť úplne náhle.

Dobrou správou ale je, že ženy v kríze stredného veku sú na tom lepšie než muži, pretože kým mužská kríza trvá od troch do desiatich rokov, ženy s ňou bojujú v priemere od dvoch do piatich rokov. Tieto výsledky priniesla štúdia z roku 2013.

[su_testimonial name=“Popredný český psychiater Jan Cimický“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“znamylekar.cz“ url=“https://www.znamylekar.cz/jan-cimicky/psychiatr/praha“]Ono to funguje u človeka asi tak, že u žien dochádza k hormonálnym zmenám, ale rýchlo sa všetko vracia do normálu, kým u mužov to býva pozvoľné a dlhšie.[/su_testimonial]

 

Dá sa kríze stredného veku vyhnúť?

Blížite sa do inkriminovaného veku a chceli by ste sa kríze nejakým spôsobom vyhnúť? Premýšľate napríklad nad užívaním hormonálnej antikoncepcie? Tak tá vám bohužiaľ pred krízou stredného veku nijakým spôsobom nepomôže.

Nech už ste tento mýtus počuli kdekoľvek, hormonálna antikoncepcia bohužiaľ nemá s krízou stredného veku žiadnu súvislosť.

Kríza stredného veku vás môže postihnúť, aj keď budete každý deň zobať hormonálnu antikoncepciu. Ide totiž skôr o stav duše a vašej psychiky než o stav vášho tela a vašej plodnosti.

 

Koho postihuje kríza stredného veku najčastejšie?

Asi nemožno jednoznačne povedať, kto je krízou stredného veku ohrozený viac a kto menej. Môže postihnúť prakticky každého človeka. Avšak riziko, že vás kríza stredného veku prepadne, je väčšia, pokiaľ ste rozvedená alebo slobodná.

Oproti vydatým ženám je táto pravdepodobnosť dokonca až dvakrát vyššia. Naopak ženy vydaté či aspoň v páre majú väčšiu šancu, že toto obdobie prežijú bez úhonu.

Je jasné, že po rozvode je miera frustrácie a hnevu väčšia. Kvôli tomu stúpa aj riziko krízy.

 

[su_testimonial name=“Popredný český psychiater Jan Cimický“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“znamylekar.cz“ url=“https://www.znamylekar.cz/jan-cimicky/psychiatr/praha“]Prejav nie je u každého rovnaký.

Mnoho ľudí si prejde kritickým obdobím bez výkyvov, ale len ťažko odhadnúť vopred, u koho a akým spôsobom sa prejaví.[/su_testimonial]

 

Sú ženy v strednom veku neverné?

Ďalšou dôležitou otázkou je nevera. Sú aj ženy v strednom veku, tak ako muži, viac neverné?

Tu je odpoveď nejednoznačná. Niektoré ženy sa skutočne viac pozerajú po mladších mužoch, no iné na to ani nepomyslia. Opäť teda nemožno paušalizovať. Záleží len od danej ženy.

Vylúčené to však, tak, ako aj u mužov, nie je. Aj žena si teda v rámci krízy stredného veku môže nájsť milenca.

 

Rozdiel medzi mužskou a ženskou krízou stredného veku

Už som tu popísala mnoho podobností s mužskou krízou stredného veku. Sú však medi týmito krízami vôbec nejaké rozdiely?

V prieskume z roku 2000 bolo zistené, že sa kríza stredného veku o niečo viac týka žien (26,3 %), než mužov (25,4 %), pričom ale samotný popis krízy stredného veku sa jeden od druhého príliš nelíšia.

Staršia štúdia z roku 1994 ako najväčší rozdiel medzi mužským a ženským prejavom krízy stredného veku odhalila, že ženy sú sklamané hlavne z psychických a zdravotných zmien, kým muži bývajú najčastejšie sklamaní zo svojej kariéry.

Na dne každej duše, mužskej aj ženskej, je od istého momentu zakorenená obava, že už sa vám nič nové neprihodí:

  • Že už nič nebude prvýkrát.
  • Že už nikdy neucítite motýle v bruchu.
  • Že nezažijete eufóriu z dovolenky, vydareného koncertu či rodinného výletu.
  • Že už sa vám proste všetko niekedy stalo a všetky ďalšie opakovania zážitok iba riedia.

 

Ako sa s krízou stredného veku vysporiadať?

Ako na ňu? Ako ju prežiť s gráciou a nehnať sa za ničím niekoľko rokov? Najlepšie je, ak si s chladnou hlavou sadnete a spíšete si pre a proti svojho doterajšieho života.

Zistíte, že sa vám toho podarilo viac, než by ste si v prvej chvíli mysleli. Zamyslite sa nad svojimi snami a predstavami a spíšte si, čo ešte môžete vo svojom živote podniknúť a zmeniť.

To, že ste už mali tridsať či štyridsať totiž neznamená, že nemôžete zažiť poriadne dobrodružstvo.

[su_testimonial name=“Psychologička Klára Gajdůšková “ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“znamylekar.cz“ url=“https://www.znamylekar.cz/klara-gajduskova-ma/psycholog-psychoterapeut/praha“]Najlepšie je, ak si s chladnou hlavou sadneme a spíšeme pre a proti. Zistíme, že niektoré vízie sú reálne.

Potom sa stačí pozrieť na prekážky a urobiť si plán, ako sa dostať k cieľu. Je očistné a jednoduché ten plán mať. Odborník môže niekam nasmerovať, no je dôležité si veci utriediť v súkromí.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“Psychologička Marcela Vojířová“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“denik.cz“ url=“https://www.denik.cz/moje_rodina/asertivita20080424.html“]Aj keď je pôvodným znamením kríze stredného veku sklamanie z premárnených príležitostí a nedosiahnutých cieľov, nikde nie je napísané, že musíte zostať pri svojich pôvodných plánoch a snoch.

Nájdite si nové ciele, formulujte si pre seba veci, ktoré by ste chceli dosiahnuť a ktoré sú pre vás dôležité. To je tá najlepšia motivácia do budúcna.

„Je úplne jedno, či vyskúšate nový šport, dáte priestor svojej kreatívnej stránke, či začnete pracovať ako dobrovoľníčka v útulku pre psy.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“Slovenský psychológ Ondrej Kondáš“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“databazeknih.cz“ url=“https://www.databazeknih.cz/knihy/klinicka-psychologia-298820″]V okamihu, keď sa objavia negatívne predstavy (myšlienky), povedzme (neskôr si to stačí pomyslieť) STOP a začnime si predstavovať inú predstavu či myšlienku. Obvykle ide o predstavu príjemnej a upokojujúcej krajiny.[/su_testimonial]

 

SLOVO AUTORA: 

Nájdite si nové záujmy, učte sa nové jazyky, skúste nové dobrodružstvá, cvičte, vyskúšajte nové koníčky, skočte si padákom, navštívte exotickú krajinu alebo len urobte niečo, čo ste ešte nikdy nerobili. Všetko je povolené, všetko z toho je odporúčané.

Najhoršie, čo ale môžete urobiť, je neaktivita. Preto urobte aspoň niečo. Už tento krok je krokom preč z krízy, krokom k novému a zaujímavejšiemu životu. A kto vie. Možno na vás za rohom čaká úplne nové dobrodružstvo, ktoré strčí váš doterajší život do vrecka.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Estrogén – presný význam v mužskom a ženskom tele.

estrogén v tele muža a ženy

 

Proerecta WOMEN účinky

 

Rate this post

Zanechte odpověď