Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov, držte ho v optimálnej hladine

Akné alebo aj acne vulgaris. Jeden z neprehliadnuteľných dôkazov, že mladý človek prichádza do puberty a dospieva. Hormóny sa v jeho tele búria, pohlavne dozrieva a aj navonok sa z malého dieťaťa stáva dospelý človek.

Bohužiaľ ale niekedy akné ani po puberte daného človeka nenechá na pokoji. Stále sa vracia, na tvári vytvára nevzhľadné jazvy a nedá sa ho za žiadnu cenu zbaviť. Skúšali ste proti tomu všetko možné? Potom možno na vine nie je nedostatok starostlivosti o pleť ani nevhodná kozmetika, ale vaše hormóny.

testosterón a akné

 

Vedci potvrdili, že za kvalitou pleti stoja hormóny

Za všetkým hľadajte hormóny. Tak by mohol znieť titulok snáď každého článku popisujúceho nejaký ľudský neduh. Ani v tomto prípade nebudeme chodiť príliš ďaleko. Odborníci z Medical University Graz v Rakúsku totiž zistili, že za zhoršenou pleťou a akné u mužov stojí mužský pohlavný hormón testosterón.

ČO SME ZISTILI? Nadmiera, a teda príliš vysoká hladina testosterónu nie je vždy k dobru veci. Preto je nutné držať hladinu hormónov na optimálnej úrovni. 

K tomu vám môže dopomôcť český bylinný doplnok Proerecta LONG, ktorého hlavným účinkom je optimalizácia a harmonizácia hladiny testosterónu a ďalších androgénov.

Proerecta LONG

Po kliknutí na tlačidlo prejdete na zoznam prospešných účinkov priamo na e-shope Proerecta.com.

 

Akné a testosterón

Kozmetické kožné problémy, medzi ktoré akné jednoznačne patrí, vznikajú kombináciou endokrinných a bakteriálnych látok vedúcich k zápalu pokožky. Inými slovami je akné vlastne malým zápalom na vašej pleti. Raz za čas sa takýto zápal môže utvoriť na každej pleti.

Ak sa vám však takéto zápaly tvoria pravidelne a často a nedá sa ich nijakým spôsobom zbaviť, hovoríme o dôsledku vašich hormónov. Ide o tzv. hormonálne akné.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Dermatologičky odhaľujú 9 mýtov a faktov o akné.

 

Spôsobuje testosterón akné?

Daisy Kopera z oddelenia dermatológie z Medical University Graz v Rakúsku vo svojej odbornej práci potvrdzuje, že za problematickou pleťou stojí práve mužský pohlavný hormón, testosterón.

Testosterón ovplyvňuje hrúbku a celkovú štruktúru mužskej kože. Mužské epidermis (vrchná vrstva pokožky) je kvôli tomu o 20 % silnejšia než ženská a produkuje omnoho viac mazu. To už je len krok od problemtického akné, ktoré práve z tohto dôvodu často postihuje chlapcov aj dospelých mužov.

Páni kvôli tomu zápasia s akné nie len v oblasti tváre, ale aj na chrbte, hrudníku či ramenách. A to všetko kvôli testosterónu.

 

Rizikové faktory, ktoré podporujú tvorbu akné

Medzi rizikové faktory, ktoré vašej pleti rozhodne nepridajú, patria mokré holenie pomocou holiacich gélov, čo spôsobuje suchosť, podráždenie, začervenanie a olupovanie pokožky. Škodí tiež holenie žiletkou, ktoré pleť narúša.

Vždy je preto dôležité holiť sa s perfektne vydezinfikovanými pomôckami a pomocou prípravkov, ktoré sú určené na citlivú pokožku. Ani nemusíme hovoriť o vždy čistom uteráku, do ktorého sa po každom umytí a holení utierate.

Vhodný je aj klasický holiaci strojček s planžetou, ktorý pokožku dráždi menej.

 

Babské rady na boj proti akné

Medzi babské rady proti akné patrí cesnak, voda s octom alebo teplá slaná voda. A ako vám toto všetko môže pomôcť?

Podľa našich babičiek by ste mali naniesť na postihnutú časť pokožky rozpučený cesnak a nechať ho cez noc pôsobiť. Ďalej by ste mali vypiť pohár vody s lyžicou domáceho jablčného octu. Nakoniec by ste mali namočiť vatu do teplej slanej vody a potom si ju na 3 minúty pritlačiť na pupák. Funguje to? No, za skúšku rozhodne nič nedáte.

 

Liečba hormonálneho akné

Liečbu takéhoto akné ale rozhodne nie je vhodné podceňovať. Na jednej strane sa síce mužská pokožka regeneruje v porovnaní so ženskou rýchlejšie, no vzhľadom na vyššiu hladinu testosterónu v mužskom tele môže byť boj s akné pre muža náročnejší. Sám navyše nepoznáte, či je akné spôsobené hormonálnou nerovnováhou alebo zlou hygienou.

Ideálne je sa v takejto chvíli obrátiť na odborníka, čo je dermatológ alebo kožný špecialista, ktorí vám s pleťou radi pomôžu.

Lekár vám pleť vyšetrí a určí najvhodnejšiu formu liečby. Obľúbená je v súčasnosti napríklad tzv. technika mikroihličkovania. Ide o jeden z variantov na zlepšenie štruktúry a vzhľadu pokožky a liečby problematického akné. Príjemným vedľajším účinkom tejto techniky je vyhladenie vrások, vypnutie pleti a vyživenie pokožky.

 

VIDEO: Metóda mikroihličkovania. 

 

Problémy s pleťou a hormóny

Páni, pokiaľ aj vás trápi akné, a to nie len v tvári, ale aj napríklad na chrbte, môže byť na vine váš základný mužský hormón, testosterón. Ale nebojte. Nie je nutné hádzať flintu do žita.

Stačí sa obrátiť na odborníka a s nepríjemným akné sa môžete rozlúčiť. Bude to síce boj, no pokiaľ sa ho nezľaknete, určite z neho vzídete ako víťaz.

Proerecta LONG, nákup

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

 

 

5/5 - (1 vote)