Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia

Primulus kúpiť

Alkohol je metlou ľudstva. Vedeli ste, že každých 10 sekúnd zabije alkohol jedného človeka? A ľudia, ktorí pijú aj naďalej, pomaly ale isto ničia svoje telo. Vedci totiž potvrdili, že alkohol má negatívny vplyv aj na hladinu vášho najdôležitejšieho hormónu v tele, testosterónu.

Testosterón je tým najdôležitejším hormónom, ktorý každý muž má. Je zodpovedný za prakticky všetko, čo robí muža mužom. Ovplyvňuje vaše fyzické aj duševné zdravie, váš vzrast, hlboký hlas, množstvo svalovej hmoty alebo aj vašu chuť na sex.

testosterón a alkohol

 

Testosterón a alkohol – kombinácia, ktorá nejde dokopy

Vďaka vedcom je to teraz už aj čierne na bielom – alkohol škodí mužom aj na hormónálnej úrovni. Častá konzumácia alkoholu nielenže negatívne ovplyvňuje produkciu testosterónu, ale podľa aktuálnych poznatkov môže pitie alkoholu zapríčiniť aj poškodzovanie tých molekúl testosterónu, ktoré sa už v krvnom obehu nachádzajú.

Teda nielenže si poškodzujete tvorbu hormónu testosterónu, ale znižujete si aj jeho množstvo v tele v budúcnosti. Alkoholom si poškodzujete súčasnú hladinu testosterónu, ktorý vám už teraz koluje v tele.

ČO SME ZISTILI? V prvej rade prestaňte piť alkohol vo veľkých množstvách a príliš často. Okrem zníženia testosterónu oslabuje aj erekciu a libido.

V rámci bezpečného zvýšenia hladiny testosterónu odporúčame český bylinný doplnok Primulus, ktorého hlavným účinkom je optimalizácia a harmonizácia hladiny testosterónu a ďalších androgénov.

primulus

 

 

Výsledky štúdie skúmajúcej vplyv konzumácie alkoholu na hladinu testosterónu

Samotné výsledky odbornej štúdie z roku 2003 s názvom „Testosterone increases in men after a low dose of alcohol“ hovoria o výraznom poklese hladiny testosterónu v tele po požití veľkého množstva alkoholu.

Nemusíte sa teda báť, pokiaľ by ste vypili jeden malý pohár vína či piva. Problém nastáva až po niekoľkých pollitroch piva alebo po niekoľkých pohárikoch tvrdého alkoholu.

Odbúravaním alkoholu sa totiž znižuje množstvo koenzýmu NAD+ (nikotinamid adenin dinukletid) v pečeni a v semenníkoch. Tento koenzým je nevyhnutnou súčasťou pri tvorbe testosterónu a iných androgénov. To teda znamená, že alkohol znižuje tvorbu testosterónu v závislosti od jeho dávky.

Tieto výsledky potvrdilo niekoľko od seba nezávislých štúdií. Napríklad o negatívnom vplyve alkoholu na organizmus hovorí aj štúdia Mary Ann Emanuele a Nicholase Emanuele z University of Stritch v Loyole.

 

Prečo alkohol pôsobí negatívne na hladinu testosterónu?

Otázkou zostáva, prečo tomu tak vlastne je? Prečo alkohol negatívne vplýva na hladinu testosterónu v mužskom tele? Odpoveď nachádzame v systéme endokrinných žliaz, teda hypotalamu-hypofýze-gonáde.

Vedci zistili, že užívanie alkoholu poškodzuje bunky v systéme endokrinných žliaz, čo vedie práve k zníženiu tvorby mužských hormónov. Preukázalo sa tiež, že chronické požívanie alkoholu silno negatívne vplýva na mužskú reprodukčnú schopnosť. Inými slovami to znamená, že alkoholici môžu mať s veľkou pravdepodobnosťou problémy s plodnosťou.

Konzumácia alkoholu zároveň spôsobuje oxidačnú degradáciu testikulárnych Leydigových buniek. Nejaké Leydigové bunky vám môžu byť ukradnuté, no práve ich degradácia má za následok zníženie produkcie testosterónu v semenníku.

 

Pivo a testosterón

Slováci sa tradične umiestňujú v pití alkoholu medzi prvými priečkami na svete. Ich  najobľúbenejším nápojom je, a to asi nikoho neprekvapí, pivo. V priemere vypije každý Slovák celkom 73,1 litrov piva ročne. Práve pivo sa však zdá byť tým najhorším mokom pre vašu mužnosť.

Nielenže etanol obsiahnutý v pive či inom alkoholickom nápoji spomaľuje tvorbu testosterónu, ale zároveň vám po ňom zostáva v tele hormón estrogén. Čím viac estrogénu v tele máte, tým zákernejší vplyv to má na vašu mužnosť a libido.

Hlavné funkcie estrogénu v tele muža a ženy:

MUŽIŽENY
vývoj spermiírast pŕs
dôležitý pre hustotu kostítypické ženské proporcie
hrá dôležitú úlohu pre lipidový profilmenšie telesné ochlpenie než u mužov
ovplyvňuje príjem a využitie glukózyvyšší hlas
podieľa sa na citlivosti a aktivácii adenozínového receptoruperiodický vývoj sliznice maternice
má vplyv na imunitné funkciepodporuje rast buniek
účinkuje proti zápalom v organizmezdvíha žene pocit pohody
podporuje bunkové delenie, rast a akumuláciu tuku
má vplyv na mozgovú činnosť
znižuje rednutie kostí
udržuje zdravý stav ciev
stimuluje rast sliznice maternice

 

Alkohol a testosterón – prečo obmedziť pitie?

Alkohol ľudia poznajú od nepamäti. Požívame ho na uvoľnenie, zlepšenie nálady alebo na uvoľnenie sociálnych väzieb. Ak však nechcete prísť o svoju mužnosť a pevnú erekciu, horu svalov a neutíchajúcu chuť na sex, potom to s ním rozhodne nepreháňajte. Alkohol nie je dobrým spoločníkom do spálne. Preto v jeho prípade vždy pamätajte na staré dobré príslovie „Všetkého s mierou“.

 

VIDEO: Krátky dokument o závislostiach s Prim. MUDr. Karlom Nešporom, CSc.

Primulus kúpiť

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

 

5/5 - (1 vote)