Nedostatok testosterónu významne oslabuje libido, dokazujú štúdie

Primulus kúpiť

Testosterón je základným mužským hormónom, vďaka ktorému sú páni v posteli pravými alfa samcami. Logicky preto nastáva otázka – môže nízka hladina testosterónu spôsobiť stratu libida? Na to nájdete odpoveď v tomto článku.

nedostatok testosterónu a libido

 

Súvisí nízka hladina testosterónu so stratou libida?

Pokiaľ nemá muž v tele dostatok testosterónu, prakticky okamžite sa to prejaví typickými psychickými, ale aj fyzickými príznakmi. Medzi tie najtypickejšie dôsledky nízkej hladiny testosterónu patrí strata chuti na sex, problémy s erekciou, zhoršenie ranných erekcií, menej intenzívna ejakulácia či znížený objem ejakulátu.

Podľa Dr. Josepha Alukala z NYU Langone Medical Center v New Yorku je strata chuti na sex jednoznačným signálom úbytku hladiny testosterónu:

„Sexuálne libido síce postupne klesá s pribúdajúcim vekom, ale keď dochádza k náhlemu poklesu sexuálnej túžby, ide o jasné znamenie poklesu testosterónu.”

Samozrejme ale nie je možné len podľa jedného príznaku súdiť, že máte testosterónu v tele málo. Nanešťastie sa úbytok testosterónu v tele prejavuje aj ďalšími príznakmi.

Najtypickejšie príznaky vymenováva uznávaná sexuologička-andrologička MUDr. Taťána Šrámková, CSc.:

MUDr. Taťána Šrámková, Ph.D.

Typický pacient s nedostatkom testosterónu sa v ordinácii sexuológa sťažuje na zstratu alebo zníženie erotickej túžby a sexuálnej aktivity, únavu, poruchu erekcie, zhoršenie ranných erekcií, menej intenzívnu ejakuláciu či znížený objem ejakulátu.

Ďalšie príznaky nedostatku testosterónu sú: znížená vitalita, úbytok svalovej hmoty a sily, rednutie ochlpenia, abdominálna obezita (obvod pásu viac ako 102 cm), epizodické potenie, návaly tepla, nespavosť, ale aj poruchy psychických funkcií, ako je podráždenosť alebo letargia, znížený pocit spokojnosti, nedostatočná motivácia, nízke sebavedomie, znížená duševná energia, depresia, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamäťou. Významný nedostatok testosterónu nakoniec vedie až k neplodnosti.

 

ODPORÚČANÁ STAROSTLIVOSŤ: Testosterón optimalizuje kotvičník zemný. Tablety Primulus so 150 mg kotvičníka v jednej tablete sa bezpečne postarajú o vašu optimálnu hladinu testosterónu, vďaka čomu podporíte aj nechce oslabené libido a nezáujem o sex. 

primulus

 

 

Vplyv testosterónu na libido

Okrem doktora Dr. Josepha Alukala a pani doktorky MUDr. Taťány Šrámkovej, CSc. to potvrdzuje tiež niekoľko vedeckých štúdií.

Prvá štúdia z roku 2006 s názvom „The relationship between libido and testosterone levels in aging men” sledovala vzťah medzi sexuálnym libidom a hladinou testosterónu u starnúcich mužov. Cieľom bolo posúdiť silu a význam asociácie medzi starnutím mužov, silou ich libida a koncentráciou testosterónu.

V počiatočnej fáze bolo sledovaných 1 632 mužov vo veku 40 70 rokov. Výsledky tejto štúdie jasne ukázali silnú závislosť medzi mužským libidom a vyššou hladinou testosterónu. Analýzy preukázali, že čím vyššiu hladinu testosterónu v tele muž mal, tým mal aj väčšiu chuť na sex.

Rovnaké výsledky priniesla o 6 rokov neskôr štúdia SM. van Andersa a jeho kolektívu s názvom „Testosterone and sexual desire in healthy women and men”. V tejto štúdii boli sledované aj ženy. Celkovo bol hodnotený vplyv mužských a ženských hormónov na silu libida daného pohlavia.

Jednoznačne zvíťazili mužské hormóny. Opäť aj táto štúdia teda priniesla tvrdenie, že testosterón má nepopierateľný vplyv na silu libida. Čím vyššiu koncentráciu v tele muž má, tým má aj väčšiu chuť na sex.

Najnovšia odborná štúdia vykonaná na 22 starších mužoch (58 rokov) potvrdila fakt, že nízka hladina testosterónu je skutočne obrovským zabijakom sexuálnej túžby. Po absolvovaní testosterónovej terapie, teda doplnení testosterónu do tela, došlo u polovice zo sledovaných k výraznému zlepšeniu kvality a frekvencie ich erekcie, a predovšetkým všetkých 22 mužov zaznamenalo výrazné zlepšenie ich libida.

Dr. Philip Werthman, riaditeľ Center for Male Reproductive Medicine and Vasectomy Reversal v Los Angeles, hovorí:

Snáď najznámejším, najrýchlejším a najčastejším účinkom znižujúcej sa hladiny testosterónu, je nízke libido.

Je teda celkom isté, že libido a testosterón spolu úzko súvisia – nízka hladina testosterónu negatívne ovplyvňuje mužské libido.

 

Ako zvýšiť libido a hladinu testosterónu?

Bohužiaľ znižujúcej sa hladine testosterónu muž príliš nezabráni. Patrí to totiž k prirodzenému procesu starnutia.

Sexuologička andrologička MUDr. Taťána Šrámková, CSc. to vysvetľuje:

Hladina mužského pohlavného hormónu testosterónu od 35. roku veku klesá každý rok o 0,4 %. Tzv. syndróm nedostatku testosterónu je významný u mužov nad 40 rokov veku a predstavuje veľký zdravotný problém, pretože na základe vzťahu nízkych hladín testosterónu a diabetesu, srdcovo-cievnych ochorení a osteoporózy vedie k zníženiu dĺžky a kvality života.

Veľa však napomôže životospráva: dostatok pohybu a normálna váha, u obéznych úbytok na váhe vedie k zvýšeniu hladiny testosterónu.

 

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primár Urologickej kliniky VFN a 1. LF UK, dopĺňa:

S rokmi úbytok pokračuje a po päťdesiatke každý piaty muž trpí výraznejším nedostatkom testosterónu.

Len si spomeňte, ako ste mali chuť na sex napríklad v dvadsiatke. Vtedy mohol človek sexovať prakticky stále. Lenže ako čas plynul, chuť na sex sa znižovala. Prispel k tomu samozrejme aj stereotyp, ale veľkú rolu hrá aj znižujúca sa hladina testosterónu v tele.

Našťastie sa ale nie je v dnešnej dobe nutné s týmto stavom definitívne zmieriť. Buď môžete úbytok hladiny testosterónu spomaliť, alebo ho pri jeho absencii doplniť.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., popisuje liečbu testosterónom:

Moderné liečebné postupy liečby nedostatku testosterónu sú založené na pravidelnom dodávaní chýbajúceho hormónu. To je možné orálne formou tabliet, injekčne alebo aplikáciou gélu na kožu.

 

Ako prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu pre zlepšenie zdravia svalov, kostí a libida?

Tento typ liečby je však vhodný len pre tých pacientov, ktorým už testosterón v tele úplne chýba. Pokiaľ len na sebe pociťujete postupný úbytok testosterónu a s ním spojené typické príznaky, môžete tento proces spomaliť užívaním rôznych byliniek.

Medzi účinné rastliny, ktoré vám pomôžu udržať optimálnu hladinu testosterónu a zároveň tak predísť strate libida, patrí kotvičník zemný (Tribulus terrestris).

MUDr. Taťána Šrámková, CSc. uvádza:

Kotvičník zemný je u mužov populárny, používaný v atraktívnej viere ako výživový doplnok zlepšujúci sexuálne zdravie. Pokiaľ muž nemá krvnými testami a komplexným vyšetrením preukázaný nedostatok testosterónu či iné závažné ochorenie, a predsa sa cíti unavený, bez vitality, bez energie, je možné užiť bez porady lekárom doplnok stravy k posilneniu organizmu, k zvýšeniu energie, sily a celkovej tonizácii organizmu, napr. kotvičník zemný.

Účinné množstvo kotvičníka zemného nájdete v českom doplnku stravy Primulus, ktorý vám pomôže stimulovať vaše sexuálne zdravie a udržať optimálnu hladinu testosterónu v tele. Ide o certifikovaný výrobok, ktorý dlhodobo udržuje sexuálnu kondíciu, obsahuje prírodné afrodiziaká, podporuje libido a chuť na sex, prispieva k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi a pomáha udržiavať sexuálnu aktivitu.

Zároveň spolu s užívaním doplnku stravy Primulus obmedzte fajčenie a pitie alkoholu, doprajte si odpočinok, zmeňte skladbu jedálnička a pravidelne sa hýbte. Uvidíte, že sa hladina testosterónu opäť vráti do normálu a s ním aj vaše libido, s ktorým ste sa možno pomaly lúčili.

Vo videu vidíte diskrétne balenie Primulusu v peknej kazete. Balíček dostanete do 2 dní od objednávky. 

Primulus kúpiť

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

 

5/5 - (1 vote)