Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

Primulus kúpiť

Neplodnosť. Pálčivý problém súčasnosti. Neplodnosť čoraz viac rastie. Zhruba 12 až 17 % sexuálne aktívnych párov sa snaží márne o dieťa. A chyba nie je len na strane žien. Čoraz viac mužov sa stretáva s diagnózou „ste neplodný“.

Podľa čísel stojí neplodnosť párov z 40 % práve na strane mužov. Môže byť za týmto problémom nízka hladina testosterónu? Môže neplodnosť u mužov vyliečiť substitučná liečba testosterónu? A do akej miery sa podieľa testosterón na potencii a plodnosti mužov?

testosterón a plodnosť

 

Neplodnosť na strane mužov

Podľa najnovších štatistík sa počet spermií mužov každoročne znižuje o 1,6 %. Len za posledných 25 rokov klesol celkom o 60 %. Kým skôr sa za bežné považovalo 40 miliónov spermií na mililiter, v súčasnosti je to len 15 miliónov.

[su_testimonial name=“MUDr. Vladimír Kubíček predseda České andrologické společnosti“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“androcare.cz“ url=“http://www.androcare.cz/“]Asi u 50 percent neplodných párov je problém na strane muža. Bohužiaľ súčasná úroveň liečby mužskej neplodnosti je u nás veľmi nedostatočná.

Problém mužov sa často zľahčuje tým, že všetko vyrieši asistovaná reprodukcia. Niekedy sa neplodným párom podávajú nesprávne a zavádzajúce informácie. Vidíme to napríklad v internetových poradniach, kde na otázky pacientov odpovedajú lekári z IVF centier.[/su_testimonial]

TIP: Neriskujte svoju neplodnosť pre nedostatok testosterónu. Hladinu pomôže optimalizovať český doplnok Primulus s bylinným zložením, vitamínmi a minerálmi.

primulus

 

Čo to vlastne neplodnosť je?

Neplodnosť podľa American Society for Reproductive Medicine (ASRM) predstavuje stav, kedy organizmus nedokáže splniť základnú životnú funkciu – reprodukciu. Konkrétne u mužov ide o stav, kedy žena s partnerom neotehotnie po roku nechráneného sexu v najplodnejších obdobiach.

[su_testimonial name=“MUDr. Jitka Řezáčová “ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“eucklinika.cz“ url=“https://www.eucklinika.cz/praha-malesice/nase-oddeleni/lekari-v-zarizeni/mudr-jitka-rezacova“]Súčasná situácia je tvrdým orieškom všetkých špecialistov na liečbu neplodnosti.

Neplodnosť žien vieme liečiť konzervatívne veľmi dobre, ale neplodnosť mužov liečime náročne a v mnohých prípadoch to ani nedokážeme.[/su_testimonial]

 

Testosterón a plodnosť

Môže za všetkým stáť testosterón? Podľa niektorých odborníkov áno.

Jeden príklad za všetky – štúdia z roku 2016 s názvom „Testosterone replacement in the infertile man“. V tejto štúdii je presne popísaný vzťah medzi mužským pohlavným hormónom testosterónom a mužskou plodnosťou.

Medzi testosterónom a plodnosťou podľa nej existuje nepriamy vzťah. Testosterón, respektíve jeho nízka hladina, totiž neovplyvňuje plodnosť či neplodnosť muža, ale aj kvalitu spermií. Tie sú, ako dobre vieme, základným stavebným prvkom pri počatí bábätka.

Pokiaľ má muž v tele testosterónu málo, má tiež málo spermií, prípadne ich má dostatok, no sú málo pohyblivé či neaktívne. Štúdia si tiež všíma vzťah, že u neplodných mužov často lekári prídu aj na nízku hladinu hormónu testosterónu. Preto lekári považujú toto spojenie za kľúčové.

Nízke hladiny testosterónu boli odhalené hneď u 30 % pacientov, ktorí sa zároveň stretávajú s neplodnosťou. Súčasne s tým si vedci všímajú aj vzťah medzi substitučnou liečbou testosterónu a spermatogenéziou.

Muži liečení testosterónom preukázali štatisticky významené zlepšenie parametrov ich spermatu v porovnaní s neliečenými pacientmi. Pri liečenej skupine bolo spozorované významné zlepšenie hustoty spermií a ich pohyblivosti. V liečenej skupiny navyše bolo hlásených hneď sedem tehotenstiev, kým v kontrolnej neliečenej skupine nebolo pozorované žiadne.

ČÍTAJTE TIEŽ: Podrobne o spermiách, ich kvalite a metódach podpory ich tvorby.

 

Testosterón ako príčina neplodnosti u mužov

Medzi ďalšie prejavy zníženej hladiny testosterónu patrí podľa vyššie uvedenej štúdie znížené libido, sexuálna dysfunkcia, únava, nedostatok koncentrácie, úbytok ochlpenia na tvár a na tele a zvýšená telesná hmotnosť.

[su_testimonial name=“Uznávaná sexuologička-andrologička MUDr. Taťána Šrámková, CSc.“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2018/08/mudr_tatana_sramkova-e1540302257817.jpg“]Typický pacient s nedostatkom testosterónu si v ordinácii sexuológa sťažuje na stratu alebo zníženie sexuálnej túžby a sexuálnej aktivity, únavu, poruchu erekcie, zhoršenie ranných erekcií, menej intenzívnu ejakuláciu či znížený objem ejakulátu.

Ďalšie príznaky nedostatku testosterónu sú: znížená vitalita, úbytok svalovej hmotnosti a sily, rednutie ochlpenia, abdominálna obezita (obvod pásu viac než 102 cm), epizodické potenie, návaly teplôt, nespavosť ale aj poruchy psychických funkcií, ako je podráždenosť či letargia, znížený pocit spokojnosti, nedostatočná motivácia, nízke sebavedomie, znížená duševná energia, depresia, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamäťou. Významný nedostatok testosterónu vedie k neplodnosti.[/su_testimonial]

 

Ako zvýšiť pravdepodobnosť počatia?

Keďže množstvo testosterónu v tele postupne klesá, je ideálne začať so zakladaním rodiny čo najskôr. Všeobecná ľudská schopnosť reprodukcie začínať klesať po tridsaťpäťke.

[su_testimonial name=“Urolog MUDr. Viktor Vik z kliniky Gennet “ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“gennet.cz“ url=“https://www.gennet.cz/nas-tym#praha-7-kostelni-9-2″]Okolo 40-ky začína byť muž z reprodukčného hľadiska omnoho menej zaujímavejší. Tak, ako u žien, aj tu platí, že ideálna doba, kedy by mali plodiť deti, je medzi 18 až 30 rokmi.[/su_testimonial]

 

Neplodnosti môžete predchádzať

[su_testimonial name=“MUDr. Vladimír Kubíček, primár Centra andrologické péče Androcare“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“androcare.cz“ url=“http://www.androcare.cz/“]Neplodnosti mužov je našťastie často možné predísť, rovnako, ako pri iných ochoreniach. Preto je veľmi dôležitá intenzívna snaha o porozumenie konkrétnym príčinám mužskej neplodnosti v danom páre.

Cieľom lekára, špecialistu na poruchy mužskej plodnosti, nie je iba získať spermie na umelé oplodnenie. Mal by predovšetkým zlepšiť schopnosť daného muža mať deti a umožniť tak partnerom otehotnenie.

To všetko s využitím menej zaťažujúcich liečebných postupov, než býva asistovaná reprodukcia, ktorá nerieši príčiny problémov. Lekár musí dbať aj na starostlivú diagnostiku základných ochorení, rizikových pre celkový zdravotný stav muža. Musí teda vidieť celú situáciu komplexne a v súvislostiach.[/su_testimonial]

 

Pár slov na záver

Aj keď v uvedenej štúdii nebolo priamo spomínané, že by nízka hladina testosterónu znamenala automaticky neplodnosť na strane mužov, môžeme si jednoznačne vyvodiť, že je nízka hladina testosterónu negatívnym faktorom ovplyvňujúcim schopnosť oplodniť ženu.

Nedostatok testosterónu totiž negatívne vplýva na kvalitu spermy, čo v konečnom dôsledku vlastne znamená neschopnosť počať potomka.

Preto páni nepodliehajte mylnej ilúzii, že keď ste sa poriadne pomilovali s partnerkou a celú akciu zakončili mocným výstrekom, je to vybavené. Množstvo ejakulátu ani búrlivosť vyvrcholenia totiž ešte nie sú zárukou, že ste plodný a že máte dostatok kvalitných a pohyblivých spermií.

Primulus kúpiť

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

Ďalšie články o kvalite spermií a podpore plodnosti

Masáž semenníkov pre podporu zdravia a plodnosti
Množstvo ejakulátu: Prečo klesá, prečo je to veľký problém a čo si o tom myslí vaša žena
Sperma – najpodrobnejší článok na slovenskom internete
5 vplyvov na kvalitu a množstvo spermií
Nízky testosterón negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie
Podpora mužskej plodnosti: 16 krokov, ktoré z vás spravia silného, zdravého a sympatického otecka

 

5/5 - (1 vote)