Testosterón a cholesterol: Dôležitý je prospešný HDL cholesterol v optimálnej hladine.

Cholesterol potrebujeme pre správnu tvorbu testosterónu, ďalších hormónov a buniek. Je dôležité konzumovať hlavne „dobrý a prospešný“ HDL cholesterol. LDL cholesterol totiž môže škodiť zdraviu a ovplyvniť aj hladinu testosterónu.

Jedzte zdravo, čerstvo, pestro, snažte sa hýbať a nemajte škodlivé zlozvyky. Zdravá životospráva je zásadná pre optimálnu hladinu cholesterolu aj testosterónu, ale tiež celkové zdravie a vitalitu.

testosterón a cholesterol

 

Testosterónová terapia a cholesterol

Terapia testosterónom sa predpisuje z dvoch hlavných dôvodov.

Prvým je hypogonadizmus, a teda znížená produkcia určitých hormónov u mužov a žien. Ide hlavne testosterón, ktorý je dôležitý pre obe pohlavia. Má vplyv na zrenie a vývin pohlavných orgánov, podieľa sa na sile a hospodárení s energiou a ovplyvňuje tiež sexuálnu energiu a zdravie.

Čo je hypogonadizmus?
Oslabená funkcia gonád, a teda žliaz, ktoré produkujú pohlavné bunky (semenníky u mužov a vaječníky u žien).

Gonády zároveň produkujú testosterón, a pokiaľ nefungujú správne, dochádza ku zníženiu až nedostatku testosterónu.

Ďalej sa testosterónová terapia predpisuje pri zníženej hladine testosterónu. Tá síce prirodzene klesá po cca. 30 roku života o 1% ročne, ale kvôli chorobe alebo zlej životospráve môže klesať rýchlejšie na nebezpečne nízku hladinu. Presnú hladinu zistí iba krvný test.

Ľudia sa o znížený testosterón zaujímajú najčastejšie kvôli strate svalovej hmoty a fyzickej sily, ale tiež kvôli nízkemu erotickému libidu alebo slabej erekcii. Nízky testosterón obmedzuje kvalitu života a oslabuje predošlé schopnosti, silu a zdatnosť postihnutého.

 

Testosterónová terapia a „zatiaľ nejasné“ výkyvy cholesterolu

Vedecké dôkazy sa bohužiaľ rôznia. Zatiaľ nie je úplne jasné, či testosterónová terapia cholesterol zvýši alebo zníži a výsledky sa menia podľa pacientov, pohlavia, veku a celkového zdravotného stavu.

Podľa niektorých dôkazov má táto terapia pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu a hladinu môže aj zvyšovať. Preto je dôležité otvorene sa rozprávať s predpisujúcim lekárom a pravidelne chodiť na kontroly, pokiaľ testosterónovú liečbu predpíše.

Liečba testosterónom môže spôsobiť negatívne vedľajšie účinky, pričom niektoré sú podobné ako pri nízkej hladine testosterónu. Často ide o poruchy alebo choroby srdca a ciev, riziko vzniku rakoviny prostaty, problematické močenie, problémy s močovými cestami (zápaly), problémy so spánkom a podobne.

NÁKUPNÝ TIP:

Pokiaľ chcete cielene zvýšiť hladinu testosterónu, odporúčame český rastlinný doplnok v kapsulách Proerecta LONG pre mužov.

Súčasne sa snažte jesť zdravo podľa odporúčaní nižšie, aby ste mal vždy dostatočný HDL cholesterol a čo najmenej rizikového LDL.

Proerecta LONG

Kliknite na tlačidlo a pozrite sa na všetky prospešné účinky LONGu na mužov. V prípade objednávky dostanete kapsuly diskrétne do 48 hodín. Ihneď tak môžete cielene zvýšiť hladinu testosterónu na bezpečnú úroveň.

 

Zdroje HDL cholesterolu v potravinách

HDL je skratka pre „hustejší high density lipoprotein“, a teda „lipoproteíny vysokej hustoty“. Pomáha presunu tukov do pečene, ktorá ich rozloží a vylúči z tela.

HDL spoločne s LDL (redší low density lipoprotein) a triglyceridy (molekuly tuku pre doplnenie energie) tvoria celkovú hladinu cholesterolu v organizme.

Na hladinu cholesterolu musíme myslieť po celý život, inak by sme dlhodobo ohrozili zdravie. Okrem stravy je pre udržanie hladiny HDL cholesterolu dôležitá tiež životospráva.

Optimálna hodnota HDL v tele sa stará o cholesterol a aterosklerotický plak uložený v tepnách, vďaka čomu tepny čistí a chráni pred zanášaním a zužovaním. Látky putujú do pečene a neohrozujú tak cievy a srdce upchatím. Vďaka tomu nás HDL cholesterol chráni pred chorobami srdca, ciev, infarktom a mŕtvicou.

Odporúča sa tzv. stredomorská strava, a teda jedálniček založený na veľkom množstve čerstvej zeleniny a ovocia, chudom mäse a rybách, semienkach a orieškoch, strukovinách, mliečnych výrobkoch, zdravých, prevažne rastlinných tukoch a tak ďalej. Potraviny by mali byť čo najmenej priemyselne spracované.

Mastné či inak nezdravé potraviny si doprajte iba veľmi zriedka, ideálne ale vôbec.

Zdroje dobrého HDL cholesterolu (čo jesť?) Potraviny zvyšujúce zlý LDL cholesterol (čo obmedziť alebo nejesť?)
olivový olej, kvalitné, za studena lisované rastlinné oleje (zdravé tuky) vypražené jedlá
celozrnné výrobky, pečivo (vláknina, vitamíny, minerály) hotové jedlá, fast-foody, polotovary a priemyslovo spracované potraviny, trvanlivé a príliš konzervované potraviny
strukoviny a semienka (vláknina, vitamíny, minerály) presolené, presladené a príliš tučné jedlá
zelenina a ovocie (vláknina a ďalšie látky) mastné časti a druhy masa
ryby bez kože a chudé mäsá – hydina, svalovina (zdravé tuky) príliš tučné syry a mliečne výrobky nad 45% tuku
kvasené mliečne výrobky, ideálne menej tučné, nízkotučné a polotučné (zdravé tuky, probiotiká) údeniny a spracované mäsové výrobky, konzervy, paštéty, výrobky zo separátu (párky, špekáčiky) a pod.
orechy (zdravé tuky, minerály) maslo, stužené tuky, kokosový olej a tuk
vajcia – maximálne 1 denne (zdravé tuky, minerály)
zdravé prílohy, nevyprážané a šetrne upravené na pare, varením, dusením a pod.

Dobrý cholesterol získame zdravým životom a čo najmenej spracovaným jedálničkom. Vyššia hladina dobrého HDL cholesterolu pomáha prirodzene znížiť hladiny škodlivého LDL cholesterolu.

 

Rizikové faktory znižujúce dobrý HDL cholesterol

Hladinu HDL cholesterolu ovplyvňuje tiež životospráva a nie iba skladba jedálnička. Vyhýbajte sa týmto škodlivým faktorom:

Spoločne so zdravým návykmi je dôležitá aj zdravá strava, hlavne tá stredomorská.

 

Čo je cholesterol a prečo môže byť nebezpečný?

Cholesterol je látka podobná tuku. V tele sa cholesterol nachádza v krvnom riečisku a tiež v pečeni, ktorá cholesterol rozloží a vylúči z tela. Pre správny rozklad a odstránenie cholesterolu je zdravie pečene dôležité.

Cholesterol je v tele potrebný a nemožno sa obísť celkom bez neho. Vytvárajú sa z neho bunky počas celého života. Ak by sme cholesterol neprijímali, v tele by sa nemohli tvoriť bunky ani niektoré hormóny. Bez nových buniek by telo rýchlo starlo, slablo a zlyhávali jeho funkcie.

Nezdravý je pre telo LDL cholesterol, pretože sa pomaly ukladá na stenách ciev a tým ich poškodzuje. Vytvára aterosklerotický plak (ateróm alebo plát), ktorý cievy oslabuje, poškodzuje, a hlavne zužuje. Kvôli plaku krv cez cievy nedokáže prúdiť výdatne, rýchlo a zásobovať orgány a tkanivá okysličenou krvou. HDL cholesterol pomáha znížiť a z ciev vyplaviť práve „zlý“ LDL cholesterol a ďalšie nečistoty.

Tento stav je nebezpečný. Ide o chorobu s názvom ateroskleróza. Tá okrem iného zvyšuje krvný tlak, opotrebuje cievy aj srdce a spôsobuje problémy s erekciou a erektílnu dysfunkciu. Vtedy krv neprúdi do penisu dostatočne alebo do neho neprúdi vôbec a postihnutý muž nedokáže dosiahnuť ani udržať spoľahlivú erekciu.

Plak sa z ciev môže uvoľniť a nebezpečne putovať krvou telom. Môže zablokovať a upchať ďalšie cievy a to aj tie dôležité vedúce do srdca alebo mozgu. Kvôli tomu je ateroskleróza častou príčinou infarktov srdca a mozgových porážok. Spôsobuje tiež angínu pectoris, čo je nebezpečná choroba a poškodenie ciev, ktoré srdce zásobujú krvou a kyslíkom.

 

Tabuľka optimálnej hladiny cholesterolu v krvi u zdravých dospelých ľudí

Hladina sa mení počas života. U detí býva niekedy vyššia, ale časom sa obvykle upraví do normálu.

Uvedené hodnoty sú platné pre zdravých dospelých ľudí. Aj zvýšený HDL cholesterol považujeme za rizikový, pretože stále ide o obecne zvýšený cholesterol. Presnú hladinu zmeria lekár z krvi, takže sa na meranie spýtajte behom najbližšej preventívnej prehliadky.

Ak máte zdravotné poistenie, raz za 2 roky na neho máte nárok zadarmo a meranie prepláca poisťovňa. Meranie zadarmo alebo za drobný poplatok dokonca ponúkajú aj niektoré lekárne, takže sa neváhajte spýtať. Je rozumné mať aktuálny prehľad o hladine svojho cholesterolu.

typ cholesterolu: optimálna hladina: zvýšená riziková hladina:
HDL „dobrý“ cholesterol do 3,9 – 5,2 nmol/litr krvi nad 5,2 nmol/l už ide o zvýšený cholesterol
LDL „zlý“ cholesterol do 3,4 nmol/litr krvi 3,4 a viac nmol/litr krvi, nad 4 je už hladina veľmi riziková
triglyceridy (TGA alebo TGL „zlý cholesterol“) do 1,7 nmol/litr krvi nad 1,7 nmol/litr krvi

Optimálnu hladinu cholesterolu udržíte zdravou stravou a pohybom. Nezabudnite na odpočinok.

 

Testosterón a dobrý HDL cholesterol

HDL cholesterol pomáha dostať zlý LDL cholesterol a ďalšie tuky (triglyceridy) z krvi do pečene. Pečeň ich spracuje a pomôže vylúčiť z tela.

Vďaka HDL sa telo lepšie zbavuje škodlivín. Znížená hladina HDL cholesterolu je riziková, pretože spomaľuje až zabraňuje vylučovaniu škodlivín z krvi do pečene. Ďalej zvyšuje riziko vzniku ochorení srdca a ciev, najmä spomenutej aterosklerózy.

Možno tvrdiť, že dostatočná hladina HDL telo v určitej miere chráni a je prospešná. Bohužiaľ terapia testosterónom a dopĺňanie hormónu do tela môže hladinu cholesterolu ako zvýšiť, tak znížiť. Výskum stále pokračuje a výsledky zatiaľ nie sú jednoznačné.

Možno teda poradiť iba riadiť sa vždy odporúčaním lekára v prípade zvýšeného cholesterolu aj v prípade výkyvov hladiny testosterónu. Cholesterol vám zmeria z krvi praktický lekár a pre zistenie hladiny testosterónu zájdite za sexuológom, urológom, andrológom, endokrinológom alebo gynekológom (ženy).

Dávajte pozor, pokiaľ užívate lieky alebo doplnky pre zvýšenie hladiny testosterónu. Môžu ovplyvniť hladiny cholesterolu v krvi. Pri liekoch sa informujte u predpisujúceho lekára, pri doplnkoch u predajcu. Doplnky neužívajte dlhodobo, zvlášť pokiaľ došlo k rapídnemu nárastu cholesterolu.

Proerecta LONG, nákup

 

Testosterón a cholesterol – často kladené otázky

Je cholesterol nevyhnutný pre tvorbu testosterónu?
Áno. Cholesterol z krvi premieňajú na testosterón Leydigove bunky v semenníkoch u mužov, u žien nadobličky a vaječníky.

Cholesterol organizmus ďalej potrebuje pre tvorbu buniek a je ich základným stavebným prvkom. Okrem testosterónu sa z cholesterolu vytvárajú aj ďalšie steroidné hormóny – glukokortikoidy (kortizol), mineralokortikoidy (aldosterón), androgény (testosterón), estrogenyprogesteron, kalcitriol.

Zvyšuje testosterón hladinu cholesterolu?
Podľa dôkazov vysoký testosterón znižuje hladinu cholesterolu, pretože ho potrebuje pre svoju produkciu.

Nízka hladina testosterónu môže viesť ku zvýšeniu cholesterolu a s ním spojenému riziku vzniku chorôb srdca a ciev.

Pokiaľ znížim príjem cholesterolu, znížim tiež hladinu testosterónu?
Áno, je to možné a potvrdzujú to aj niektoré štúdie. Výsledky ale nie sú jednoznačné, preto opäť apelujeme na pestrú a výdatnú stravu, v ktorej je zdravého cholesterolu dostatok.
Aký je vzťah medzi HDL a LDL cholesterolom?
HDL cholesterol je pre zdravie „dobrý“ cholesterol a pomáha z krvi odstraňovať „zlý“ LDL cholesterol. Zároveň bráni ukladaniu LDL v tepnách, a tak pomáha udržať priechodnosť ciev a zdravie kardiovaskulárnej sústavy.

Samotný HDL ale nie je „všeliekom“ pre srdce a cievy, preto ich zdravie musíme chrániť celkovou životosprávou.

Ktorý typ cholesterolu je dobrý pre hladinu testosterónu?
Pre hladinu testosterónu je vhodný HDL cholesterol, ľudovo známy ako „dobrý cholesterol“.

Pomáha z organizmu odvádzať „zlý“ LDL cholesterol i ďalšie škodlivé látky. Z krvi ich odvádza do pečene a tá ich odbúra z tela.

Ovplyvňuje terapia testosterónom hladinu cholesterolu?
Jednoznačné dôkazy bohužiaľ zatiaľ chýbajú. Hladina cholesterolu môže kvôli terapii testosterónom stúpať alebo klesať.
Čo u ľudí zvyšuje cholesterol?
Väčšinou ide o súhrn niekoľkých negatívnych vplyvov. Najčastejšie je to nezdravá životospráva a nezdravé stravovanie, nedostatok pohybu a športu, sedavý spôsob života, nadváha, obezita, zlozvyky (fajčenie a pitie alkoholu).

Cholesterol zvyšujú i zdravotné problémy a choroby, často cukrovka (diabetes) a vysoký krvný tlak (hypertenzia).

Ako rýchlo znížim nebezpečnú hladinu cholesterolu?
Musíte zlepšiť životosprávu. Jedzte dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, celozrnné výrobky, strukoviny, zvýšte príjem rastlinných bielkovín, jedzte málo tučné druhy mäsa a čo najmenej tých tučných, zároveň si sledujte celkový príjem tukov, jedzte čo najmenej spracované potraviny (nie polotovary a hotové konzervované jedlá). Zároveň sa snažte často hýbať a športovať, denne aspoň 25 minút nepretržite. Pite veľa čistej vody.
Zlepší sa mi pomocou zníženia cholesterolu erekcia?
Vysoký cholesterol upcháva a blokuje cievy, takže do penisu nevteká dostatok krvi pre pevnú erekciu. Dlhodobo zúžené cievy preukázateľne spôsobujú slabú erekciu až erektílnu dysfunkciu.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

 

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď