Nízky testosterón má vplyv na hmotnosť a podnecuje obezitu, dokazuje štúdia

Primulus kúpiť

V dnešnej téme som sa zameral na súvis testosterónu a priberanie. Ako už možno viete z našich predchádzajúcich článkov o testosteróne, nedostatok tohto hormónu spôsobuje úbytok libida, problémy s rastom penisu, svalov a energie. Opäť som sa ponoril do vedeckých štúdií, aby som zistil a vysvetlil, aký vplyv má hladina testosterónu na ručičku váhy.

testosterón a priberanie

 

Obezita získava epidemické rozmery

Celosvetovo obezita naberá na obrátkach. To potvrdzuje úvod štúdie „Testosterone as Potential Effective Therapy in Treatment of Obesity in Men with Testosterone Deficiency“.

Ide o veľmi závažný problém. Už len z ekonomického hľadiska. Podľa odhadov predstavuje rastúca obezite nápor na náklady v zdravotníctve tak, ako na kvalitu života ľudí.

Neblahých vplyvov obezity je celý rad. Z najznámejších môžeme menovať:

  • metabolický syndróm,
  • kardiovaskulárne ochorenia,
  • diabetes typu 2,
  • problémy s tlakom,
  • úbytok testosterónu.

TIP: Pokiaľ sa stravujete zdravo a máte pohyb, no stále sa vám zdá, že máte kilá navyše, skúste svoju hladinu testosterónu dostať do normálu. 

K tomu vám rýchlo dopomôže český doplnok Primulus s rastlinným zložením (hlavne Tribulus terrestris), vitamíny a minerály (zinok, horčík, selén).

primulus

 

 

Pivný pupok naznačuje nedostatok testosterónu

Mužom sa tuk ukladá v oblasti brucha, zatiaľ čo ženám v prsiach, bokoch a na stehnách. Štúdia preukazuje jasnú spojitosť medzi slabou koncentráciou testosterónu a množstvom tuku v tele mužov. Nepekná pivná pneumatika však nie je iba škaredou optickou vizitkou muža.

 

Smrtiaca štatistika

Veľké brucho nie je pre mužov trpiacich obezitou zďaleka najväčším rizikom. Ukladanie viscerálneho tuku ohrozuje jeho zdravie omnoho viac.

Viscerálny tuk obaľuje a postupom času obklopuje vnútorné orgány. Tie prestávajú fungovať a vzniká smrteľné riziko.

Nami skúmaná štúdia zmieňuje znepokojivé štatistiky, kedy muži s nižšou hladinou voľného testosterónu vykazovali vyššiu hladinu úmrtnosti. Konkrétne šlo o hodnoty pod 158 pmol/l. Zaujímavé je, že hladina celkového testosterónu nemala na úmrtnosť tak významný vplyv.

 

Nevzdávajte sa pohybu ani v neskoršom veku

Vedci naznačujú vo svojej práci priamy vplyv veku na úbytok mužského hormónu. Konkrétne dochádza k poklesu vplyvu luteinizačného hormónu, ktorý už nedokáže natoľko stimulovať leydingove bunky, ktoré následne tvoria menšie množstvo testosterónu.

Štúdia avšak poukazuje na to, že zvýšená pohybová aktivita vedúca k strate kíl vedie aj ku kompenzácii znižovania testosterónu spolu s vekom.

testosterón a úbytok tuku

Výsledok testosterónovej terapie po 1 roku. Graf naznačuje úbytok tuku a telesnej hmoty. Žlté sú výsledky pre aplikáciu testosterónu a šedé je placebo.

 

Ako potvrdzuje skúmanie vedcov a predošlý graf, optimálny testosterón má vplyv na úbytok telesného tuku. Pozorovanie prebehlo na celkom 23 mužoch stredného veku, ktorí trpeli nadváhou. Strata tuku bola značná. Spolu s ňou šli ruka v ruke ďalšie pozitívne vplyvy. Zlepšila sa hladina krvného cukru, diastolický tlak aj hodnota cholesterolu.

liečba testosterónom a chudnutie

Ľavý graf zobrazuje úbytok váhy pri športe a diéte, ktorý v štúdii predstavoval priemerne 6,7 cm dole z obvodu pásu. Pokiaľ sa k terapii pridal testosterón, priemerný úbytok obvodu bol až 14,6 cm, čo je viac než dvojnásobok. Spoločná terapia testosterónom teda až dvakrát úspešnejšie uberá na hmotnosti. 

 

Starším mužom testosterón rovnako pomohol zhodiť

Súčasťou štúdia bolo aj pozorovanie starších mužov s rovnakým druhom hormonálnej terapie. Tej sa zúčastnilo 108 mužov vo veku nad 65 rokov. Aj tu hladina tuku po aplikácii klesala. Tentokrát priemer predstavoval úbytok o 2,9 kg telesného tuku.

Vedci teda preukázali efektívny účinok testosterónovej terapie. Tá mala oproti placebu výsledky lepšie v radoch stoviek percent! Je však nutné podotknúť, že dostatok pohybu a zdravé jedlo sú neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou úspechu na ceste k lichotivejšej hmotnosti a strate tuku.

 

Je testosterónová terapia bezpečná?

Dlhodobé efekty terapie naša štúdia nedokazuje. Dôvodom je nákladnosť takéhoto projektu. Praktickí lekári všeobecne váhajú a neodporúčajú túto terapiu mužom nad 50 rokov. Hlavným dôvodom je obava zo vzniku rakoviny prostaty. Niektoré štatistiky totiž naznačujú súvislosti medzi týmto ochorením a umelým dopĺňaním testosterónu do tela.

 

Celkové zhodnotenie

Zo štúdie vyplýva, že testosterón dokáže zlepšiť výsledky pri chudnutí a zhadzovaní telesného tuku. Darí sa jej minimálne tak dobre, ako ostatné známe lieky na problémy s obezitou.

Navyše rast tohto hormónu v tele zvyšuje celkovú psychickú pohodu a upevňuje vôľu. Tá môže byť kľúčová pri dodržiavaní zdravšieho jedálnička a pohybovej aktivity.

Primulus kúpiť

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

 

5/5 - (1 vote)