Úbytok testosterónu – súčasť starnutia

Primulus kúpiť

Testosterón je nepochybne najdôležitejší mužský hormón. A pretože sa všade zdieľajú fotografie zženštilých manekýnov s makeupom a v sukniach na módnych mólach, ktoré rozhodne nie sú pre ženy prejav alfasamca, je potrebné si dávať pozor, aby testosterón neubúdal.

Ďalším typom muža je „macko“, ktorý rád priberá. Musíte si dať pozor, aby z vás nevyprchala charizma a sebavedomie, na čo potrebujete dostatok testosterónu.

starší muž

Hladina testosterónu je po 50. roku asi na polovici opoti 20 rokom

 

Úbytok testosterónu u mužov

Testosterón ovplyvňuje schopnosť vytvárania svalovej hmoty, zrýchľuje metabolizmus, lepšie sa s ním spaľuje podkožný tuk. Jeho vplyvom získate silnejšiu erekciu, libido aj sexuálnu výkonnosť.

Ovplyvňuje túžbu po úspechu, zdravú dominanciu, dobrú náladu a zdravé srdce aj kosti. Čo robiť, aby k tomu nedošlo?

NENÁROČNÝ PRINCÍP: Odporúča sa šport, vyvážená, pestrá a zdravá strava, špeciálne potraviny, superpotraviny a doplnky plus dostatok sexu.

 

Testosterón klesá po generáciách

Muži sú dnes iní, než akí bývali pred 100 rokmi. Nedostatok testosterónu je v súčasnosti veľmi bežný. Každý rok sa prirodzená hladina testosterónu zdravého muža znižuje.

Aktuálne je optimálna hranica v rozmedzí 300 až 1000 ng/DL. Súčasne je zaujímavé, že práve pred 100 rokmi bola zaznamenaná hladina okolo 200 a 200 ng/dL, čo je skutočne veľký rozdiel.

Dôvod: Muži, ktorí mali nízku hladinu testosterónu pred 100 rokmi, by dnes boli považovaní za mužov s vysokou hladinou. Môže za to pohodlný život, pri ktorom sedíme za PC, všade sa vozíme autom a fyzickej práci sa takmer nevenujeme. Potraviny sú menej kvalitné a futrujeme sa fastfoodom s nulovou nutričnou hodnoto a nadbytočným množstvom prázdnych kalórií.

 

Ako sa prejavuje úbytok testosterónu?

Vplyvom testosterónu sa u mužov rozvíja svalová hmota, pribúda im ochlpenie – najmä fúzy – a hrubne hlas. To nevyhovuje dnešným manekýnom s vyholenými hruďami. Ide však o znak mužnosti aj pre ženy.

Po dosiahnutí 30. roku života sa začne hladina hormónu znižovať o 1 až 2 % ročne. Ak ste až doteraz životom plávali so šarmom salónového leva, budete musieť začať makať. Muži začínajú pociťovať únavu, sú náladoví, trpia depresiami, strácajú libidu a chuť na sex, majú problém dosiahnuť erekciu, čo prechádza až v neplodnosť.

Celkovo strácajú záujem o predtým milované aktivity. Pomaly sa mení aj ich telo. Ide síce o prirodzenú súčasť života, no je s ňou potrebné bojovať. Ak vás to upokojí, ženy sú na tom s depresiami, priberaním a stratou chuti na sex s postupom veku ešte omnoho horšie. Ako prvé je potrebné úbytku testosterónu zabrániť zmenou životného štýlu, ktorý je jeho dôležitým faktorom.

 

Pohyb povzbudzuje produkciu testosterónu

Ide najmä o prekonanie narastajúcej mrchy menom Nechuť k aktivitám. Nesmiete sa prestať venovať svojim koníčkom. Ak vám to nehrozí po tridsiatke, po štyridsiatke s tým budete určite bojovať.

  • dbajte na pestrú stravu
  • majte pravidelný pohyb
  • športujte
  • zadovážte si záhradu
  • prestaňte jazdiť výťahom a choďte po schodoch nezanedbávajte sex, aj keď vás to možno nebaví

Naše telo je prispôsobené na pohyb a nie na neustále sedenie pri PC a TV. Pokiaľ práve nemáte stálu partnerku, nie ste lovec a na prostitútku nemáte, skúste erotickú konverzáciu na internete, staré dobré porno alebo aspoň masturbujte.

Kašlite na reči ostatných – robíte to pre seba, pre svoje zdravie a sebavedomie. Pitný režim je veľmi dôležitý. Ide najmä o neperlivú vodu, ktorá neviaže tuky a nemá kalórie. Alkohol vám spomalí metabolizmus a tepnám a erekcii neprospieva ani fajčenie.

 

Doplnky na podporu testosterónu

Okrem spomínaného aktívneho životného štýlu vám môžu pomôcť aj výživové doplnky. Odporúčame zaradiť aj doplnky na podporu testosterónu z recenzií. Primulus, Proerecta, Zerex Ultragold a ďalšie.

Výber je široký. Pri užívaní budete mať zároveň istotu, že vaša hladina testosterónu zostane nezmenená. Všetko možno napraviť alebo aspoň zlepšiť. Nedopustite, aby sa vám v tele začala zvyšovať hladina ženského hormónu estrogénu, ktorý z vás urobí zženštilého a pre ženy neatraktívneho muža.

Verte, že na svete nájdete tisíce žien, ktoré zúfalo kričia: „Ja chcem chlapa!“ A za rameno, o ktoré sa môžu občas oprieť, spolu s potrebnou dávkou kvalitného sexu vám rady urobia, čo vám na očiach uvidia. Chlapi sa proste míňajú, tak o sebe dajte konečne vedieť.

Primulus kúpiť

 

Príčiny nedostatku testosterónu

Príčin a dôvodov prečo sú dnešní muži viac zženštelí, je hneď niekoľko. Súčasná moderná doba je, bohužiaľ, plná rozkladajúcich sa plastov, pesticídov, ťažkých kovov, konzervantov, stabilizátorov, emulgátorov, éčok a hnusov, ktoré hojne konzumujeme, čo dosť výrazne ničí náš endokrinný systém a veľmi negatívne vplýva na hladinu testosterónu.

Naše stravovacie návyky sú katastrofálne. Jeme za pochodu, vo fastfoodoch alebo sa pcháme tučnou stravou a sladkosťami až k prasknutiu. Často ani nevieme, čo jeme. Ak si prečítate štúdie a výsledky testovania stravy vo veľkých fastfoodoch, už tam nikdy nevkročíte.

Úzko s tým súvisí aj nedostatok mikroživín. Chýbajú nám najmä vitamíny A, D, C a mnoho minerálov – zinok alebo horčík. Nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie spôsobuje, že vďaka moderným technológiám nemáme dosť prirodzenej aktivity.

 

Vyšetrenie krvi na hladinu testosterónu

Vyšetrenie hormonálnych hladín sa vykonáva najčastejšie zo vzoriek krvi odobratej zo žily na predlaktí – ide o obvyklý spôsob.

U mužov s ochorením prostaty nad 40 rokov a v prípadoch, kedy je v rodine príbuzný s ochorením prostaty, je potrebné zaradiť aj vyšetrenie prostatického špecifického antigénu.

Podľa výsledkov vyšetrenia lekár zváži ďalšie cielené vyšetrovacie postupy. Dnes sú vyšetrenia ambulantné a úplne bezbolestné. Po vyhodnotení výsledkov máte na výber možnosti liečby.

VIETE, že testosterón sa podáva aj injekčne? Na Slovensku ale liečba nie je zatiaľ rozšírená. 

 

Digitálne rektálne vyšetrenie hladiny testosterónu

Ide o vyšetrenie prostaty cez konečník. Ak už máte strach, upokojte sa. Kto už zažil tantrickú masáž prostaty vie, že to môže byť skvelý zážitok. Ak sa bojíte, že sa vám pri tom postaví, nemusíte sa hanbiť.

Ide o znak, že ste ešte stále chlap. V prípade, že sa tak nestane, je to známka dostatočnej sebakontroly. Na všetko proste nájdete zdôvodnenie. Vyšetrenie má významnú úlohu pri skríningu mužov starších ako 50 rokov.

Vykonáva sa v polohe na chrbte s pokrčenými kolenami zavedením ukazováku s gumovou rukavicou potretou gélom cez análny otvor do konečníku. Je to šetrné, nebolestivé, veľmi krátke a bez obáv ho môžu absolvovať aj ľudia trpiaci na hemeroidy.

Možno zabijete 2 muchy jednou ranou a vyriešite si aj tie. Prostatu možno jednoducho nahmatať cez stenu konečníku a lekár dokáže posúdiť jej tvar, veľkosť aj charakter. Má mať veľkosť gaštanu. Musí byť symetrická so žliabkom v strede, elastická, hladká a ohraničená od okolia. Nesmie byť bolestivá.

 

Kam sa obrátiť s mužskými problémami?

Obráťte sa na oddelenie urológie, kde sú zameraní na problémy mužského močového a pohlavného ústrojenstva a prostaty. Blízkym odborom je aj sexuológia, čiže môžete ísť aj tam.

Diagnostikou a liečbou hormonálnych problémov sa zaoberá endokrinológia. Základným zdrojom informácií môže byť aj praktický lekár.

Primulus kúpiť

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

 

5/5 - (1 vote)