Ako zistiť svoju hladinu testosterónu a dá sa to aj doma?

Primulus kúpiť

Testosterón. Asi vám ani nemusím pripomínať, že to je najdôležitejší mužský hormón. Práve testosterón môže za typické mužské ochlpenie, hlboký hlas alebo mužskú sexualitu.

Logicky z toho teda vyplýva, že keď je testosterónu v tele málo, má to pre muža negatívne výsledky. Ale aké? Ako zistíte, že máte testosterónu v tele málo? Ako sa prejavuje nedostatok tohto typického mužského hormónu? A je možné zistiť nízku hladinu testosterónu sám doma? Na všetky tieto otázky sa pozriem práve v tomto článku.

ako zistiť hladinu testosterónu

 

Ako zistím nedostatok testosterónu?

Sexuológ MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol popisuje:

Produkcia testosterónu sa mení v závislosti od veku muža. Najviac testosterónu majú mladí muži vo veku dvadsaťpäť až tridsať rokov. Po tridsiatke jeho produkcia začne klesať zhruba o jedno percento za rok.

Štatistiky ukazujú, že približne 20 % mužov okolo päťdesiatky sa stretáva s nedostatkom tohto hormónu. Skúsenosti z ordinácií naznačujú, že sa s nedostatkom tohto hormónu stále častejšie stretávajú aj muži mladší ako päťdesiat rokov.”

Prakticky vo všetkých článkoch nájdete rovnakú informáciu – pokiaľ máte ako muž testosterónu v tele nedostatok, má to na vás nedozerné následky. „Ako ale zistím, že mám testosterónu v tele málo?” pýtate sa sám seba.

Na to odpovedala uznávaná sexuologička andrologička MUDr. Taťána Šrámková, CSc.:

Typický pacient s nedostatkom testosterónu sa v ordinácii sexuológa sťažuje na zstratu alebo zníženie erotickej túžby a sexuálnej aktivity, únavu, poruchu erekcie, zhoršenie ranných erekcií, menej intenzívnu ejakuláciu či znížený objem ejakulátu.

Ďalšie príznaky nedostatku testosterónu sú: znížená vitalita, úbytok svalovej hmoty a sily, rednutie ochlpenia, abdominálna obezita (obvod pásu viac ako 102 cm), epizodické potenie, návaly tepla, nespavosť, ale aj poruchy psychických funkcií, ako je podráždenosť alebo letargia, znížený pocit spokojnosti, nedostatočná motivácia, nízke sebavedomie, znížená duševná energia, depresia, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamäťou. Významný nedostatok testosterónu nakoniec vedie až k neplodnosti.

 

MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol pani doktorku dopĺňa:

Dostatočná hladina pohlavného hormónu je totiž nevyhnutná pre správnu tvorbu spermií (spermatogenézu) a nedostatok testosterónu u mužov môže byť príčinou neplodnosti.

Sprievodné príznaky, ako je vyššia únava, nižšia chuť na sex alebo slabšia erekcia, muž obvykle pripisuje prepracovaniu a stresu, a nie nedostatku testosterónu.

Takže si to zhrnieme. Nedostatok testosterónu v mužskom tele sa prejavuje predovšetkým:

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM popisuje ďalšie príznaky zníženej hladiny testosterónu:

Únava, znížená výkonnosť, strata svalovej hmoty a vyšší sklon k obezite patrí k známkam nedostatku testosterónu. Výnimkou nie je ani podráždenosť, horšie sústredenie, nervozita, depresia a nespavosť.

Tieto prejavy si ale s nedostatkom testosterónu spája málokto. Keď sa podobné zmeny objavia u päťdesiatročnej ženy, okolie začne jej správanie vysvetľovať tým, že je v prechode, u muža nám nič podobné nenapadne.

 

Dr. Joseph Alukal z NYU Langone Medical Center v New Yorku vysvetľuje:

Sexuálne libido síce postupne klesá s pribúdajúcim vekom, ale keď dochádza k náhlemu poklesu sexuálnej túžby, ide o jasné znamenie poklesu testosterónu.

 

Je dlhodobo nízka hladina testosterónu nebezpečná?

Hladina testosterónu samozrejme počas dňa aj počas celého života v tele priebežne kolísa. Niekedy máte tohto hormónu dostatok, inokedy málo. Pokiaľ sa tak deje v krátkodobých intervaloch, je to úplne v poriadku a nemusíte sa ničoho báť. Avšak pokiaľ by stav nedostatku testosterónu pretrvával dlhodobo, potom už môžete byť vystavení značnému riziku.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM vymenováva najzávažnejšie riziká:

Muži s nedostatkom testosterónu majú vyšší výskyt cukrovky, vysokého krvného tlaku, závažných ochorení srdca a ciev a rôznych ďalších.

 

Čo sta stane, pokiaľ hormónu mužstvaje v tele dlhodobý nedostatok, popisuje známy americký psychológ Philip Zimbardo:

Tlstota spôsobuje pokles hladiny testosterónu v tele, čo sa nedobre prejavuje na spoločenskej a sexuálnej aktivite. Až 40 % obéznych mužov má abnormálne nízku hladinu testosterónu. Kurióznym následkom kombinácie obezity a zníženia hladiny testosterónu je nezdravý vzostup ženského hormónu estrogénu v tele muža. Jeho nadmerná prítomnosť môže viesť k erektilnej dysfunkcii a neplodnosti.

K tomu sa zároveň môže pridať výrazný úbytok svalov a sily, vznik druhotných ženských pohlavných znakov, ako je najčastejšie rast prsného tkaniva – gynekomastia, neustále priberanie na hmotnosti, závažné poruchy erekcie, zníženie kvality spermií a v najhoršom prípade aj neplodnosť.

Nie je vhodné nízku hladinu testosterónu v tele podceňovať. Hladinu testosterónu vám našťastie dnes môžu pomôcť tonizovať dokonca aj niektoré doplnky stravy, ako je napríklad český Primulus.

Má bylinné zloženie (tribulus, pískavica) obohatené o vitamíny a minerály (selén, horčík, zinok), ktoré udržujú normálnu hladinu testosterónu. Primulus sme podrobili detailnej recenzii.

primulus

 

 

Prejavy nadbytku testosterónu

Avšak pokiaľ si myslíte, že takú situáciu vyriešite bezhlavým dopĺňaním testosterónu do tela a budete v pohode, musím vás sklamať. Ani nadbytok testosterónu nie je pre človeka žiaduci.

Pánom síce v takej chvíli krásne rastu svaly ako z vody, ale aj takí muži sa stretávajú s problémami s erekciou, a ďalej potom so zvýšenou agresivitou, neopatrnosťou, zvýšeným krvným tlakom, citovou labilitou či depresiou.

Známy je dokonca aj prípad športovca, kulturistu Riche Piana, ktorý sa predávkoval steroidmi, teda syntetickými derivátmi látky, ktoré sú podobné mužskému hormónu testosterónu.

Rich Piana upadol po užití veľkého množstva steroidov do kómy a následne ležal niekoľko dní v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti. Nakoniec svoj boj s vlastným telom prehral.

Rich Piana uviedol ešte pred svojou smrťou na sociálnych sieťach:

Pokiaľ to nie je nevyhnutné, steroidy nepoužívajte a cvičte prirodzene. Nie je dôvod používať steroidy za každú cenu, len tým ubližujete telu a tiež sami sebe.

Väčšinou sa takým pánom totiž neprirodzene zväčší srdce, pľúca a ďalšie orgány, ktoré sú vo svojej podstate tiež svaly, a nastane celkové zlyhanie organizmu. Aj mladý vyšportovaný človek je preto v takom prípade ohrozený. Tu teda platí zlatá stredná cesta – všetko s mierou.

 

Optimálna hladina testosterónu je ju možné dosiahnuť?

Aká je ideálna hladina testosterónu? Optimálna hladina testosterónu by mala byť medzi 250 1200 ng/dl krvi. Ide o bežnú hladinu testosterónu, ktorá pre vás nepredstavuje žiadne riziká ani problémy.

Pokiaľ ste úplne zdravý a nemáte aktuálne žiadne problémy, máte túto hladinu v tele normálne, prirodzene. Nemusíte sa ju preto nijako snažiť navýšiť alebo opraviť. Nemusíte v takom prípade užívať žiadne doplnky stravy pre doplnenie testosterónu, steroidy alebo iné prípravky.

Trápi vás raz za čas únava a bojíte sa, že by vás mohla ohrozovať znížená hladina testosterónu? Nemusíte sa obávať, je to úplne normálne. Občasná únava alebo zhoršenie erekcie nemusí hneď značiť zníženú hladinu testosterónu. Proste ste sa len zle vyspali alebo ste viac v strese, čo má na váš organizmus tiež obrovský vplyv.

Závažné problémy nastávajú až vo chvíli, pokiaľ tieto problémy máte dlhodobo, napríklad niekoľko týždňov vkuse bez výrazného zlepšenia. Potom je už potrebné spozornieť a prípadne navštíviť odborníka.

 

Ako zistím hladinu testosterónu?

Sám doma si hladinu testosterónu nezmeriate. To môže urobiť len váš praktický lekár, urológ alebo andrológ. Sám na sebe môžete len spozorovať sprievodné signály, že niečo nie je v poriadku.

Známa sexuologička andrologička MUDr. Taťána Šrámková, CSc. odporúča:

Pokiaľ má muž príznaky typické pre nedostatok testosterónu, mal by vyhľadať lekára, sexuológa-andrológa alebo urológa a nechať sa odborne vyšetriť. Vyšetrenie hladiny testosterónu vykonávame biochemickými testami krvi.

Odber krvi je vhodné realizovať medzi 8. a 10. hodinou, pretože hladina testosterónu počas dňa kolísa. Pokiaľ je hladina testosterónu nízka, odporúča sa opakovať meranie 1 2-krát. K stanoveniu hladiny testosterónu by nemalo dôjsť pri akútnom ochorení. Lekár doplní komplexné telesné vyšetrenie. Pacient vyplní dotazník starnutia muža.

Jednorázový laboratórny nález nízkej hladiny testosterónu obzvlášť bez príznakov uvedených vyššie nemusí znamenať, že pacient trpí syndrómom nedostatku testosterónu.

Avšak ani subjektívne prežívané príznaky nemusia byť špecifické (únava, zníženie svalovej sily, poruchy pamäti), preto je potrebné vyšetrenie: vylúčiť napr. onkologické ochorenie, depresiu, demenciu. Pozornosť je potrebné venovať liekom, ktoré znižujú libido a môžu tak stimulovať nedostatok testosterónu. Rozhodne apelujem na vyšetrenie lekárom.

Presnú hladinu testosterónu teda môže zmerať len váš lekár z krvných testov. Žiadnym iným spôsobom ju nie je možné zistiť. Na vyšetrenie hladiny testosterónu máte raz ročne nárok zdarma u svojho urológa. Raz ročne vám teda bude toto vyšetrenie preplatené poisťovňou. Pokiaľ si necháte hladinu testosterónu merať častejšie, tak také vyšetrenie vychádza zhruba na 8 eur.

 

Mám testosterónu v tele málo čo mi lekár odporučí?

Zistili testy, že máte testosterónu v tele málo? Potom existujú dva varianty riešenia:

K prvému riešeniu lekár pristúpi, pokiaľ máte testosterónu v tele málo, ale stále je ešte nad najnižšou možnou hranicou 250 ng/dl krvi. V takej chvíli sa pohybujete nad limitom, a tak sa ešte nepristupuje k substitúcii testosterónu, ale len k jeho tonizácii. Na to slúži nie len zmena životného štýlu, ale aj najrôznejšie doplnky stravy pre doplnenie testosterónu, najmä s obsahom kotvičníka zemného (ideálne Primulus).

MUDr. Taťána Šrámková, CSc. vysvetľuje:

Kotvičník zemný je u mužov populárny, používaný v atraktívnej viere ako výživový doplnok zlepšujúci sexuálne zdravie. Pokiaľ muž nemá krvnými testami a komplexným vyšetrením preukázaný nedostatok testosterónu či iné závažné ochorenie, a predsa sa cíti unavený, bez vitality, bez energie, je možné užiť bez porady lekárom doplnok stravy k posilneniu organizmu, k zvýšeniu energie, sily a celkovej tonizácii organizmu, napr. kotvičník zemný.

Kotvičník zemný sa nachádza vo veľkej miere v doplnku stravy Primulus. Pozitívny vplyv kotvičníka zemného bol zistený aj odbornými štúdiami. Napríklad štúdia s názvom „Tribulus terrestris for treatment: randomized double-blind placebo – controlled study” sledovala skupinu mužov vo veku od 14 do 60 rokov a trvala od 2 do 90 dní. Počas tejto doby sa v prípade sledovanej skupiny zistilo, že kotvičník zemný skutočne môže zvýšiť hladinu testosterónu v tele.

Druhým riešením je testosterónová substitúcia, teda dopĺňanie testosterónu do tela v podobe injekcií, tabliet či gélu. K takému variantu sa lekár však uchýli až vo chvíli, kedy máte preukázateľne testosterónu v tele málo, teda pod 250 ng/dl.

MUDr. Otakar Štanc uvádza vo svojej odbornej publikácii:

Hormonálna substitúcia sa vykonáva najmä pre to, aby sme predišli vývoju patologických zmien z nedostatku androgénov. Neexistuje presne definovaný dolný limit normy hladiny testosterónu a rôzne prejavy hypogonádizmu sa prejavujú až pri poklese testosterónu pod určitou špecifickou hodnotou.

Začatie substitúcie testosterónom a jeho dávkovanie by sa teda malo riadiť nie len laboratórnymi hodnotami, ale predovšetkým klinickými prejavmi.

 

Doplnky stravy pre doplnenie testosterónu

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM odporúča:

Na trhu sú dostupné doplnky stravy obsahujúce vitamíny, minerály a rôzne prírodné zložky, ktoré ponúkajú jednoduché riešenie sexuálnych aj ďalších telesných ťažkostí.

Ide o prípravky, v prípade ktorých nebola klinickými štúdiami preukázaná účinnosť, ale môžu vám tiež pomôcť. Z prírodných zdrojov testosterónu sa najčastejšie stretávam s kotvičníkom zemným.

Aj v takej chvíli samozrejme môžete pristúpiť k dopĺňaniu testosterónu pomocou doplnky stravy. Tie nie sú rozhodne v žiadnom okamihu na škodu. Doplnky stravy na doplnenie testosterónu nemajú liečiacu schopnosť, len tonizujú určitú oblasť vášho života, v tomto prípade hladinu testosterónu v tele, a zároveň dopĺňajú do tela dôležité minerály a vitamíny.

V tomto ohľade môžete bez strachu siahnuť po bezpečnom doplnku stravy Primulus. Ide o certifikovaný doplnok stravy na prírodnej báze, ktorý okrem kotvičníka zemného obsahuje aj zinok, vitamín D3, horčík, vitamín B6, vitamín C, selén, pískavicu, grécke seno a extrakt z čierneho korenia.

Kotvičník je v dostatočnej miere obsiahnutý práve v Primuluse, ktorý okrem iného kraľuje aj nášmu rebríčku TOP 10 doplnkov pre zvýšenie testosterónu. Nenápadný balíček je u vás do 2 dní. 

 

Pravidelným užívaním doplnkov stravy sa tak môžete aspoň čiastočne vyhnúť problémom s ubúdajúcou hladinou testosterónu. Ďalej stačí dodržiavať zdravý životný štýl a nedostatok testosterónu sa vás týkať nebude.

Primulus kúpiť

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie
5/5 - (1 vote)