Nedostatok testosterónu spôsobí ťažkú únavu a vyčerpanie, potvrďuje štúdia

Primulus kúpiť

Testosterón je najdôležitejší mužský hormón. Avšak dokáže jeho nedostatok spôsobiť únavu? To je otázka, na ktorú som hľadala odpoveď. Čo tvrdí štúdia?

nedostatok testosterónu a únava

 

Súvisí nízka hladina testosterónu s únavou?

Nízka hladina testosterónu nie je pre muža všeobecne nijako príjemným stavom. Väčšinou sa ako prvá odrazí na zníženom libide, zhoršenej erekcii a menej intenzívnej ejakulácii. Avšak môže sa nízka hladina testosterónu podieľať na únave muža?

 

Podľa sexuologičky andrologičky MUDr. Taťány Šrámkovej, CSc. áno:

MUDr. Taťána Šrámková, Ph.D.

Typický pacient s nedostatkom testosterónu si v ordinácii sexuológa sťažuje na poruchu erekcie, zhoršenie ranných erekcií, menej intenzívnu ejakuláciu či znížený objem ejakulátu.

Ďalšie príznaky nedostatku testosterónu sú: znížená vitalita, úbytok svalovej hmoty a sily, únava, rednutie ochlpenia, ale aj poruchy psychických funkcií, ako je podráždenosť alebo letargia, znížený pocit spokojnosti, nízke sebavedomie, znížená duševná energia, depresia či problémy s krátkodobou pamäťou.

 

ODPORÚČANIE: Hladinu testosterónu optimalizuje Kotvičník zemný (pozri štúdiu nižšie). České tablety Primulus s obsahom kotvičníka 150 mg v jednej tablete sa bezpečne postarajú o vašu optimálnu hladinu testosterónu, a tým znížite nepohodlnú únavu, ktorá jeho nedostatok sprevádza. 

primulus

 

 

Únava ako dôsledok nízkej hladiny testosterónu

Okrem pani doktorky MUDr. Taťány Šrámkovej, CSc. potvrdzuje toto tvrdenie niekoľko vedeckých štúdií. Prvá z roku 2007 s názvom „Which patients with sexual dysfunction are suitable for testosterone replacement therapy?” jednoznačne uviedla, že príznaky zníženej hladiny testosterónu v mužskom tele sú sprevádzané sexuálnymi príznakmi a aj tými nesexuálnymi, ako je napríklad práve znížená vitalita a energia muža.

Rovnako tak sa následne po troch rokoch vyjadrila štúdia profesora S. Bhasina z Harvardskej univerzity, ktorá zároveň popísala medzi ďalšími príznakmi zníženej hladiny testosterónu únavu, menej energie, zlú koncentráciu, zníženú vitalitu a depresiu.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM popisuje typické príznaky nízkej hladiny testosterónu:

Únava, znížená výkonnosť, strata svalovej hmoty a vyšší sklon k obezite patrí k známkam nedostatku testosterónu. Výnimkou nie je ani podráždenosť, horšie sústredenie, nervozita, depresia a nespavosť.

Tieto prejavy si ale s nedostatkom testosterónu spája málokto. Keď sa podobné zmeny objavia u päťdesiatročnej ženy, okolie začne jej správanie vysvetľovať tým, že je v prechode, u muža nám nič podobné nenapadne.

Je teda úplne zrejmé, že nízka hladina hormónu testosterónu bude mať negatívny vplyv aj na vašu vitalitu, životnú energiu a dobrú náladu.

 

Ako sa vyhnúť únave v dôsledku zníženej hladiny testosterónu?

Keď je človek mladý, má energie na rozdávanie. Sexuológ MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol vysvetľuje:

Produkcia testosterónu sa mení v závislosti od veku muža. Najviac testosterónu majú mladí muži vo veku dvadsaťpäť až tridsať rokov. Po tridsiatke jeho produkcia začne klesať zhruba o jedno percento za rok. Štatistiky ukazujú, že približne dvadsať percent mužov okolo päťdesiatky sa stretáva s nedostatkom tohto hormónu.

S postupujúcim vekom muž väčšinou prijme fakt, že je viac unavený a už toho toľko nezvládne. Je však nutné sa s tým skutočne zmieriť? Neostáva nič iné ako hektolitre kávy?

Pani doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. radí nehádzať flintu do žita:

Pokiaľ má muž príznaky typické pre nedostatok testosterónu, mal by vyhľadať lekára, sexuológa či andrológa a nechať sa odborne vyšetriť. Vyšetrenie hladiny testosterónu vykonávame biochemickými testami.

Odber krvi je vhodné realizovať medzi 8. a 10. hodinou, pretože hladina testosterónu počas dňa kolísa. Pokiaľ je hladina testosterónu nízka, odporúča sa opakovať meranie 1 2-krát. Jednorázový laboratórny nález nízkej hladiny testosterónu obzvlášť bez príznakov uvedených vyššie ešte ale nemusí znamenať, že pacient trpí syndrómom nedostatku testosterónu.

Avšak ani subjektívne prežívané príznaky nemusia byť špecifické (únava, zníženie svalovej sily, poruchy pamäti), preto je potrebné vylúčiť napr. onkologické ochorenie, depresiu, demenciu. Rozhodne však apelujem na vyšetrenie lekárom.

 

S únavou vám môžu pomôcť bylinky

Zároveň vám môžu pomôcť rastlinky a bylinky. Znie to možno smiešne, ale príroda je mocná čarodejnica. Medzi účinné rastliny, ktoré pomáhajú udržať optimálnu hladinu testosterónu a zároveň tak predísť stavom nevysvetliteľnej únavy, depresie a zníženého libida, patrí kotvičník zemný (Tribulus terrestris).

Potvrdila to aj štúdia „Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction. Tá sledovala mužov vo veku od 14 do 60 rokov a trvala od 2 do 90 dní. Počas tejto doby sa zistilo, že kotvičník zemný môže zvýšiť hladinu testosterónu v tele.

Kotvičník zemný sa okrem zvýšenia životnej energie užíva aj na podporu libida, ako prevencia neplodnosti a impotencie, pre zlepšenie kvality spermy či k posilneniu erekcie.

Tiež pani doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. odporúča užívanie kotvičníka zemného:

Kotvičník zemný je u mužov populárny, používaný v atraktívnej viere ako výživový doplnok zlepšujúci sexuálne zdravie. Pokiaľ muž nemá krvnými testami a komplexným vyšetrením preukázaný nedostatok testosterónu či iné závažné ochorenie, a predsa sa cíti unavený, bez vitality, bez energie, je možné užiť bez porady lekárom doplnok stravy s kotvičníkom zemným k posilneniu organizmu, k zvýšeniu energie, sily a celkovej tonizácii organizmu. Avšak pozor, kotvičník nie je určený na liečbu nedostatku testosterónu, potencie či plodnosti, nie je liek, nemá farmakologický účinok.

Účinné množstvo kotvičníka zemného nájdete v českom certifikovanom doplnku stravy Primulus. Tento výživový doplnok je vhodný pre mužov v strednom veku, ktorí sa už na vlastnej koži stretávajú s problémom znižujúcej sa hladiny testosterónu v tele.

Prípravok Primulus podporuje libido, zvyšuje chuť na sex, tonizuje sexuálne zdravie muža a udržuje prirodzenú hladinu testosterónu v tele.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

Primulus kúpiť

Rate this post