Peyronieho choroba: Bolestivé a nepekné zakrivenie penisu

Peyronieho choroba sa prejavuje bolestivým a neprirodzeným zakrivením penisu. To môže spôsobiť problémy v sexuálnom živote u mužov všetkých vekových kategórií.

Zatiaľ čo mierne zakrivený penis pri erekcii je celkom normálny a obvykle neznamená problém, pacient s Peyronieho chorobou má spravidla veľmi bolestivú erekciu pri sexe aj mimo neho. Sex je preto obtiažny alebo dokonca celkom nemožný. To spôsobuje úzkosť, nepohodlie a hlavne obojstrannú sexuálnu frustráciu.

V článku vysvetľujem príčiny Peyronieho choroby, príznaky a metódy liečby.

peyronieho choroba

 

Ako vzniká Peyronieho choroba?

Príčiny vzniku Peyronieho choroby sú spravidla dve.

Prvnou prípčinou je fyzické zranenie penisu a teda trauma. Zranenie zavinené nárazom, tvrdým úderom alebo neprimeraným tlakom naríklad po zlomenine penisuV zásade ide o to, že tkanivo penisu sa naruší a vzniká degeneratívne zranenie.

Dochádza k vnútornému krvácaniu a narastajúcemu zjazvení tkaniva toporivých telies. Priebeh má rastúcu tendenciu a nakoniec vyústí do Peyronieho choroby.

Druhá príčina je vzácna. Sú známe prípady, kedy ku vzniku choroby došlo bez zjavných príčin. Lekári stále nemajú úplne jasno, prečo k tomu dochádza. Vtedy hovoríme o idiopatickej Peyronieho chorobe.

Nikto presne netuší, čo spôsobuje vrodenú Peyronieho chorobu. Môže existovať určitá väzba na genetické predispozície. Choroba teda môže byť aj zdedená. Existují však aj ďalšie rizikové faktory.

Rizikovými faktormi sú genetika a vek. Zmena tkaniva vplyvom veku vzniku tohoto problému nahráva. Ohrození sú tiež muži s Dupuytrenova kontrakturou (Vikingská choroba). Ďalšími faktormi sú tiež nezdravé návyky v bežnom živote. Sem patrí:

  • fajčenie,
  • časté a nadmerné pitie alkoholu,
  • užívanie drog,
  • nepravidelný alebo žiadny pohyb,
  • problémy obehovej sústavy,
  • cukrovka

VIDEO (česky, YouTube): Sex koučka Gaia hovorí o Peyronieho nemoci

Príznaky a prejavy Peyronieho choroby

Hlavným príznakom Peyronieho choroby je ploché zjazvenie. Toto poškodené tkanivo je spravidla citeľné na dotyk cez kožu penisu. Útvar sa spravidla formuje na vrchnej časti penisu, ale sú známe aj prípady na spodnej časti.

Niekedy sa útvar objaví okolo celého obvodu penisu. Penis pak pôsobí dojmom, že je pri erekci ovinutý neviditeľným lankom. Okolo zjazvenia vzniká plak, ktorý na seba môže viazať vápnik, ktorý časom stvrdne. Poškodené tkanivo spôsobuje:

  • bolestivú erekciu,
  • slabú a nedostatočnú erekciu,
  • jednoduché alebo niekoľkonásobné zakrivenie.

 

Testy a diagnóza Peyronieho choroby

Ak máte podozrenie na Peyronieho chorobu, najskôr navštívte svojho praktického lekára. Fyzická prehliadka napovie viac. Rozsah poškodení určí lekár pomocou špeciálneho merania. Ďalšie vyšetrovacie metódy zahŕňajú ultrazvuk alebo rentgen. Podrobnejšie odhalia poškodené tkanivá.

 

Výskyt Peyronieho choroby u mladých mužov

Peyronieho choroba sa najčastejšie vyskytuje u mužov stredného veku. Objaviť sa môže u mužov vo veku okolo 20 rokov. Výskumy dokazujú, že 8 až 10% postihnutých mužov je vo veku pod 40 rokov.

Väčšina mladých mužov s Peyronieho chorobou má typické symptómy v podobe bolestivej erekcie. Často je nutný zásah lekára a to hlavne v prípade akútneho problému.

V skutočnosti neexistuje typická veková skupina. Najviac rizikoví sú muži vo veku medzi 45 až 65 rokmi. Pravdepodobne je to dané prirodzenou stratou elasticity penilného tkaniva.

V dnešnej dobe ostávajú muži dlhšie sexuálne aktívni a to vďaka Viagre a doplnkom stravy pre podporu erekcie. S predĺžením sexuálne aktívneho veku rastie aj riziko výskytu Peyronieho choroby. 

 

Liečba Peyronieho choroby

Na Peyronieho chorobu neexistuje žiadny liek. Liečba je však možná a niekedy může choroba sama ustúpiť. Pacient väčšinou žiada okamžitú liečbu. Skúsený lekár však vyčká a chvíľu pozoruje všetky symptómy. Nejedná teda unáhlene, pokiaľ nie sú symptomy závažné.

 

Lieky proti Peyronieho chorobe

Lekár môže predpísať medikáciu. Často ide o liečivá injekčne vstrieknuté priamo do penisu. Tie budujú kolagén v tkanive a narovnávajú ho čiastočne naspäť, prípadne narušujú zjazvené tkanivo. Niekedy lekári odporúčajú operáciu. To v prípadě, že bolesť či zakrivenie spôsobujú vážne komplikácie.

Novinkou sú injekcie enzýmu do ložiska v obaloch penisu s cielenou liečbou priamo tohoto ochorenia.

Aplikovaný enzým rozpúšťa kolagénové ložiská a pomáha tak k významnému zlepšeniu stavu, v mnohých prípadoch k úplnému narovnaniu deformácie penisu.

Nová metóda je tak veľmi šetrná ku tkanivám a pritom dostatočne účinná pre dosiahnutie požadovaného výsledku,“ povedal primár Urologickej kliniky VFN v Prahe Libor Zámečník (redakčne preložené).

 

Nechirurgické riešenie Peyronieho choroby

Iontoporéza je technika, kedy pomocou malého elektrického napätia doručí lekár liečivú látku cez kožu do tkaniva penisu.

Ďalšie liečebné postupy zahŕňajú:

  • rázová terapia šokovou vlnou – rozbíja zjazvené tkanivo,
  • techniky naťahovania penisu,
  • náprava pomocou vákua.

 

Operácia poškodeného tkaniva

Operácia je až posledným riešením situácie pri výraznej deformácii penisu. Vzhľadom ku skúsenostiam lekárov sa odporúča počkať aspoň rok, než sa pristúpi k operatívnemu riešeniu. Operácia zahŕňa:

Predĺženie znamená vyššie riziko vzniku erektílnej dysfunkcie. Skrátenie sa používa v prípadě, kedy je zakrivenie menej závažné.

VIDEO (anglicky, YouTube): Princíp Peyronieho choroby vysvetlený na balóniku

 

Prírodná liečba Peyronieho choroby

Výsledkom štúdie z roku 2010 publikovanej v International Journal of Impotence Research bolo, že koenzým Q10 zlepšuje erekciu. Tiež dokáže do istej miery redukovať zakrivenie penisu u pacientov v skorej fáze Peyronieho choroby.

Podľa inej štúdie má vplyv vitamín E, ale jeho účinnosť je stále sporná. Vitamín E obsahujú napríklad kapsuly Vimax pre dlhodobú podporu erekcie. 

Vimax je bylinný doplnok stravy s pridaným vitamínom E. Výrobca doporúča 3 mesiace užívania, zakazníci ale hlásia zlepšenie erekcie už po 30 dňoch.

vimax tablety

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch kanadského Vimaxu. E-shop vám doručí balíček diskrétne do 2 pracovných dní.

 

Možné komplikácie

K úzkosti a stresu z Peyronieho choroby môžu pribudnúťz aj ďalšie komplikácie. Bolestivá erekcia znemožňuje mať plnohodnotný sex. Rovnako je komplikované plodenie potomkov. V prípadě komplikácií je vždy namieste kontaktovať svojho lekára.

Dôležitá je aj komunikácia s partnerkou. Mlčanie nič nevyrieši. Lepšie je o probléme hovoriť a hlavne ho včas riešiť.

 

Prevencia proti Peyronieho chorobe

Prevencia je v prípade tejto choroby obtiažna, pretože ide o nečakaný úraz alebo vrodenú vadu. Nie je však nemožná. Riziko je vždy možné znížiť. S prirodzeným starnutím nič nespravíte, ďalšie faktory je možne ovplyvniť. Určite sa oplatí:

  • prestať s fajčením,
  • nechať si zmerať hladinu testosterónu,
  • sledovať si kvalitu erekcie a zmeny tvaru penisu,
  • vyhnúť sa pitiu veľkého množstva alkoholu,
  • vyhnúť sa pokiaľ je to možné operáciám v oblasti penisu,
  • riešiť včas slabú erekciu.

 

Ďalšie články o metódach podpory erekcie

TOP 10 najsilnejších doplnkov na erekciu
Ako dosiahnuť erekciu? Rady, tipy, triky
Ako predĺžiť erekciu a dopriať žene vytúžený orgazmus?
5 príčin bolesti penisu pri erekcii
Nočná erekcia – čo sa deje, ak nestojí?
Vibračný krúžok a krúžok na erekciu – aký je rozdiel?
Rázová vlna – účinná liečba slabej erekcie
Injekcia na erekciu – posledná možnosť záchrany?
Sprej, gel a krém na erekciu- ZBYTOČNÉ!

 

Rate this post

Zanechte odpověď