Vitamíny a minerály pre muža na plodnosť – čo nesmie chýbať v jedálničku budúceho otca?

Primulus kúpiť

Vitamíny a minerály sú spoločne s cukrami, tukmi, bielkovinami a vlákninou nevyhnutnými živinami pre správne fungovanie nášho tela.

Podieľajú sa na využívaní živín z potravy a ich premenu na energiu, ale aj na naše svaly, kosti a všetky ostatné orgány, vrátane našich intímnych partií.

Niektoré vitamíny a minerály vám dokonca dokážu posilniť erekciu, zlepšiť pohyblivosť spermií, podporiť výkony v posteli alebo zvýšiť sexuálne libido.

  • Ktoré to sú?
  • Na aké vitamíny a minerály sa v tejto oblasti zamerať?
  • Ktoré potraviny sú bohatým zdrojom práve týchto vitamínov a minerálov?

vitamíny pre mužov na plodnosť

 

Vitamíny na plodnosť a posilnenie erekcie

Ideálne by ste tieto látky mali prijímať v strave. Keďže vieme, že nie každý čitateľ má ukážkový jedálniček, odporučíme aj doplnky, ktoré vám tieto prospešné látky rýchlo doplnia bez pojedania listov, koreňov či zeleniny.

zdroje vitamínov na plodnosť pre mužov

Zelenina je najsilnejším zdrojom vitamínov pre podporu mužskej plodnosti a erekcie vo svojej najčistejšej podobe.

 

Kyselina listová (vitamín B9, acidum folicum)

Ako úplne prvý tu mám vitamín B9, respektíve všetky vitamíny vitamínovej skupiny B. Prečo tu teda uvádzam len B9?

Pretože práve vitamín B9 je pre kvalitu vašich spermií úplne kľúčový.

Vitamín B9 zvyšuje životnosť spermií, stará sa o tvorbu nových buniek, stimuluje funkciu semenníkov a podieľa sa na počatí zdravého bábätka.

Tieto účinky vitamínu B9 na mužskú plodnosť potvrdila aj odborná štúdia z roku 2017 s názvom Effect of B9 and B12 vitamin intake on semen parameters and fertility of men with MTHFR polymorphisms“. Výskum preukázal, že dostatočná konzumácia vitamínov B9 výrazne ovplyvňuje zásadné parametre spermií u mužov.

PREČÍTAJTE SI: Účinky, zdroje a význam kyseliny listovej v ľudskom tele.

 

ZDROJE KYSELINY LISTOVEJ:

V akých potravinách sa vitamín B9 nachádza? Ktoré potraviny sú jeho bohatým zdrojom?

Vitamín B9 nájdete v sóji, fazuli, vlašských orechoch, brokolici, špenáte, rajčinách, špargle, reďkovke, avokáde, mangu, hydinovom mäse alebo aj vo vajciach.

 

DOPLNKY STRAVY S KYSELINOU LISTOVOU:

Niekedy je však zložité dostať do seba dostatok tohto vitamínu. Potom prichádza na scénu doplnok stravy s vitamínom. Skvelou voľbou je napríklad český doplnok stravy PRIMULUS.

Ten okrem vitamínov zo skupiny B obsahuje aj napríklad kotvičník zemný či extrakt z čierneho korenia na lepšie prekrvenie organizmu a spevnenie erekcie.

Primulus je v prvom rade doplnok na zvýšenie hladiny testosterónu.

Dobrá plodnosť sa však bez vysokej hladiny testosterónu neobíde. Je to veľmi dôležitý hormón.

primulus

 

Vitamín C (kyselina L-askorbová)

Druhým dôležitým vitamínom pre mužskú sexualitu je vitamín C. Vitamín C funguje úspešne v boji proti infekciám, ničí voľné radikály a pomáha pri hojení. To sú vlastnosti, vďaka ktorým je aj medzi laikmi vitamín C veľmi dobre známy.

Zďaleka to však nie je všetko. Nedávna štúdia odborníkov z univerzity v nemeckom Triere odhalila, že vitamín C funguje skvele aj ako prirodzené afrodiziakum.

Lekári v rámci tohto výskumu sledovali 80 mužov. Túto skupinu náhodne rozdelili na dve polovice. Jedna polovica mužov užívala 3 g vitamínu C denne a druhá polovica užívala iba placebo.

Z výsledkov pokusu jasne vyplynulo, že pacienti, ktorí skutočne dostávali vitamín C, priznali väčší počet sexuálnych stykov aj výraznejšie sexuálne zážitky, než tí, ktorí užívali iba placebo. Muži, ktorí užívali vitamín C, si navyše pochvaľovali aj celkové zlepšenie ich nálady.

 

ZDROJE VITAMÍNU C:

Bohatými zdrojmi vitamínu C sú kapusta, brokolica, zemiaky, paprika, citrusy či listová zelenina.

Nie nadarmo sa preto pánom radí vyvážená a pestrá strava.

 

DOPLNKY STRAVY S VITAMÍNOM C:

Tak, ako pri predošlom vitamíne B9, aj vitamín C nájdete v doplnku stravy PRIMULUS, ktorý je určený výhradne pre pánov.

Prípravok Primulus podporuje libido, zvyšuje chuť na sex, tonizuje sexuálne zdravie muža a udržuje prirodzenú hladinu testosterónu v tele.

 

Vitamín E

Posledným vitamínom, ktorý podporuje mužskú plodnosť a sexualitu, je vitamín E. Vitamín E zvyšuje životaschopnosť spermií, napomáha zvyšovaniu ich počtu a pohyblivosti. Nedostatok vitamínu E sa môže prejaviť zníženou funkciou semenníkov vedúcou dokonca v najhoršom prípade až k neplodnosti.

Vitamín E podporuje sexuálnu výkonnosť, zlepšuje kvalitu spermií, prispieva k lepšej spermatogenéze a u mužov zvyšuje vzrušenie a odďaľuje orgazmus.

KLIKNITE A ČÍTAJTE: Vitamín E – nevyhnutnosť pre priepustnosť ciev, pevnú erekciu, dobré libido a správnu spermatogenézu.

 

ZDROJE VITAMÍNU E:

Ako v obidvoch predchádzajúcich prípadoch, nájdete aj vitamín E v rade bežných potravín.

Medzi najbohatšie zdroje vitamínu E patria kvalitné panenské rastlinné oleje, pšeničné klíčky, oriešky, sója, maslo, mlieko, obilniny, hydina, vajcia, ovocie a zelenina.

Stačí sa zdravo stravovať, mať v jedálničku dostatok čerstvej zeleniny a budete mať vitamínu E v tele potrebné množstvo.

 

DOPLNKY STRAVY S VITAMÍNOM E:

Nechce sa vám len kvôli jednému vitamínu meniť svoje stravovacie návyky? Vyššie uvedené potraviny bohaté na vitamín E či na vyššie uvedené vitamíny vám nechutia?

Potom si opäť môžete pomôcť účinnými doplnkami stravy. Tie sú jednoduchou formou, ako do tela dostať potrebné množstvo živín.

Vitamín E napríklad nájdete v kanadskom doplnku stravy VIMAX. Ide o prírodný doplnok stravy s vysokým obsahom účinných látok. VIMAX má pozitívny vplyv na prekrvenie penisu, podporuje normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému a nervovej sústavy, udržiava normálnu sexuálnu kondíciu a napomáha k správnej funkcii prostaty.

Vimax je primárne určený na podporu erekcie, vďaka vitamínu E ale vyživuje aj semenníky, ktoré produkujú silné a zdravé spermie. 

Vimax teda plodnosť určite podporuje.

vimax tablety

 

Minerály na plodnosť a posilnenie erekcie

Opäť opakujem – aj minerály v najprirodzenejšej podobe nájdete práve v zelenine, ale aj v mäse. Prípadný nedostatok nahrádzajte niektorým z odporúčaných doplnkov.

 

Zinok

Vitamíny sú však iba jedným dielom celej skladačky. Podstatnou zložkou našej potravy sú aj minerály. Aj tie ovplyvňujú správne fungovanie nášho organizmu, samozrejme vrátane vašej sexuality a libida.

Ako prvý dôležitý minerál tu máme zinok. Nedostatok zinku vedie k strate chuti, oneskoreniu telesného a duševného dospievania, únave, popraskaným kútikom úst, suchej pokožke, psychickým zmenám a najmä k zníženej sexualita a menšej chuti na sex.

Práve zinok podporuje činnosť pohlavných orgánov, prispieva k plodnosti, správnej reprodukčnej funkcii a k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi.

Dôležitý prínos zinku na ľudskú potenciu potvrdili aj početné vedecké štúdie. Napríklad štúdia z roku 2009 sledovala účinky zinku na mužskú sexuálnu funkciu.

Výsledok bol úplne jasný – liečba zinkom zlepšuje sexuálnu schopnosť mužov. Účinok bol však mimoriadne závislý od dávky prijímaného zinku.

Čím viac zinku muži dostávali, tým lepšiu sexuálnu schopnosť vykazovali. Odporúčaná denná dávka zinku sa podľa odborníkov pohybuje medzi 15 až 25 mg denne.

KLIKNITE A ČÍTAJTE podrobný profil zinku vrátane najsilnejších zdrojov a zdravotných účinkov na plodnosť, erekciu a libido.

 

ZDROJE ZINKU:

Veľké množstvo zinku nájdete v ustriciach, hovädzom mäse, vnútornostiach, v syroch, srvátke, v sušenom mlieku, vo vajciach, v krevetách, v dyňových semenách, v strukovinách alebo v listovej zelenine.

 

DOPLNKY STRAVY SO ZINKOM:

Opäť je ale omnoho jednoduchšie si zobnúť doplnok stravy, než si neustále prepočítavať, koľko zeleniny a potrebných potravín ste počas dňa zjedlo, aby ste mali dostatok zinku.

Skvelou voľbou je už spomínaný PRIMULUS. Primulus obsahuje účinné látky v správnom množstve. Patria medzi ne vitamíny (D3, C, B6), minerály (zinok, horčík, selén) a extrakty z bylín (napr. kotvičník zemný, senovka grécka).

primulus

 

 

Selén

Druhým veľmi podstatným minerálom je selén. O seléne sa priveľa nehovorí. Málokto dokonca tuší, že aj ten náš organizmus potrebuje.

Lenže práve selén prispieva k normálnej spermatogenéze, teda k správnemu vývoju spermií. Ovplyvňuje životaschopnosť, normálny tvar a pohyblivosť mužských pohlavných buniek.

Pomáha telu chrániť pred ochoreniami, v spojení s vitamínom E a C chráni bunky pred oxidačným stresom a spoločne s jódom reguluje funkciu štítnej žľazy.

Pozitívny vplyv selénu na mužskú plodnosť potvrdili aj odborné štúdie. Budem tu citovať najmä štúdiu z roku 2011 s názvom „Selenium–vitamin E supplementation in infertile men: effects on semen parameters and pregnancy rate”.

V rámci výskumu odborníci sledovali 690 neplodných mužov s idiopatickou astenoteratospermiou, ktorí denne užívali selén (200 μg) v kombinácii s vitamínom E (400 jednotiek) po dobu najmenej 100 dní.

Výsledkom bolo o 52,6 % (362 prípadov) celkového zlepšenia motility spermií, morfológie alebo obidvoch faktorov a 10,8 % (75 prípadov) spontánneho tehotenstva.

 

ZDROJE SELÉNU:

Kde v bežnej strave hľadať selén? Aké potraviny zaradiť do jedálnička, aby ste mali dostatok vitamínov a minerálov, a to najmä selénu?

Najviac selénu sa nachádza v para orechoch, tuniakovi, halibutovi, sardinkách, hovädzom mäse, moriakovi, hovädzej pečeni, kuracom mäse, vajciach a v špenáte.

 

DOPLNKY STRAVY SO SELÉNOM:

Ak ste však vegetarián, potom sa vám zdroje bohaté na selén výrazne zužujú. Najviac selénu sa totiž nachádza práve v mäse. Preto, aby ste mali dostatok selénu, dopĺňajte si ho ešte aj pomocou doplnkov stravy.

Selén nájdete napríklad v už niekoľkokrát spomínanom PRIMULUSe. Tento český doplnok stravy podporuje libido, chuť na sex, dlhodobo udržiava sexuálnu kondíciu v každom veku, prispieva k plodnosti, správnej reprodukčnej funkcii a k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi.

 

Horčík

A na záver tu máme horčík. Aj ten je veľmi, veľmi dôležitý. Je to preto, že väčšina ľudí na svete ho má drastický nedostatok.

To sa potom môže prejaviť zvýšenou citlivosťou na stres a napätie, čo môže vyústiť do svalových kŕčov, depresie či celkového zrútenia.

Horčík chráni nervy, pôsobí protizápalovo, podieľa sa na látkovej výmene bielkovín a tukov. Prečo tu teda o ňom píšem?

Horčík totiž dokáže mužom pomôcť s erektilnou dysfunkciou (POZOR, nie celkom vyliečiť – horčík nemá liečebné účinky). Tieto výsledky priniesla odborná štúdia, ktorá sledovala 372 pacientov vo veku 65 až 85 rokov.

Počas výskumu prišli odborníci na to, že muži, ktorí nemali horčíku v tele dostatok, častejšie trpeli poruchami erekcie, erektilnou dysfunkciou či predčasnou ejakuláciou. Akonáhle sa im však hladina horčíku v tele vyrovnala na optimálnu hodnotu, všetky problémy zázračne zmizli.

 

ZDROJE HORČÍKU:

Najideálnejšie je prijímať horčík v prirodzenej podobe. Za skvelé zdroje horčíku sú považované datle, banány, sušené marhule, špenát, artičoka, šošovica, hrach, zubáč, tuniak, varené kuracie prsia, mandle, píniové semená, kešu, mrkvová, grepová alebo pomarančová šťava či červené víno.

 

DOPLNKY STRAVY S HORČÍKOM

Ani v tomto prípade nezabudnem odporučiť doplnok stravy na podporu mužskej potencie s obsahom horčíku. Horčík opäť nájdete v PRIMULUSe.

PRIMULUS okrem vyššie uvedených pozitívnych účinkov zároveň optimalizuje hladinu hormónov v tele, prirodzene podporuje tvorbu testosterónu v mužskom tele a tonizuje celkové zdravie muža.

Nejde o liek. Je to doplnok stravy, ktorý na prírodnej báze prirodzene podporuje mužskú sexualitu.

Tento článok nie je primárne mienený ako reklama na PRIMULUS. Jeho zloženie je ale tak výborne vystavané, že obsahuje väčšinu látok užitočných na podporu plodnosti.

Primulusu za to tlieskam a vám odporúčam ho tiež zaradiť. 

Primulus kúpiť

 

SLOVO AUTORA: 

Aj keď som vyššie uviedla len niektoré vitamíny a minerály, nemenej dôležitými sú samozrejme aj tie ďalšie, ktoré tu uvedené nie sú.

V tomto prípade platí zlaté pravidlo – jedzte pestro a vyvážene. Pokiaľ budete jesť dostatok ovocia, zeleniny, najrôznejšieho mäsa, morských plodov, orechov a kvalitných olejov, budete mať týchto vitamínov a minerálov požehnane.

Iba v prípade, že nejete práve najzdravšie, je možné popremýšľať nad ich doplnením formou doplnkov stravy.

Verte, že nedostatok týchto látok na sebe čoskoro spozorujete, teda ak sa tak ešte nestalo.

 

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď