Sperma – najpodrobnejší článok na webe

Kvalitné spermie sú nevyhnutné pre splodenie dieťaťa. V článku vysvetlím všetko o spermiách a ejakuláte.

Zistíte, z čoho sa spermie skladajú, čo ovplyvňuje ich kvalitu, aké poruchy môžu byť si spermiami spojené a dokonca aj to, ako ejakulát chutí (pokiaľ ešte neviete).

spermie pod mikroskopom

Životaschopnosť spermií sa určuje meraním a mikroskopickým sledovaním

 

Čo je spermia?

Spermie sú mužské pohlavné bunky. Produkujú ich semenníky. Z nich sa tzv. chámovodmi dostávajú do močovej trubice. K spermiám sa po ceste pridáva semenná plazma. Tú produkujú prídavné pohlavné žľazy.

 

Čo je ejakulát?

Ejakulát je už kompletná „zmes“, ktorú muž vylúči von z tela. Ešte pred vylúčením spermy prostata (predstojná žľaza) vylúči predejakulačnú tekutinupreejakulát.

Ten zvlhčí močovú trubicu, aby došlo k rýchlejšej a silnejšej ejakulácii. Pomáha tak zvýšiť šance, že sa spermie dostanú k vajíčku.

Preejakulát sám o sebe spermie neobsahuje, ale pri opakovanej súloži sa do neho môžu dostať. Vždy sa chráňte minimálne kondómom.

 • Obvyklé množstvo ejakulátu by zaplnilo 1 čajovú až 1 polievkovú lyžicu (2 až 6 ml)
 • 1 ml ejakulátu priemerne obsahuje 50 miliónov spermií
 • Zdravý muž má v ejakuláte 200 až 500 MILIÓNOV spermií! Aj maličká kvapka ejakulátu teda môže oplodniť ženu, ktorá pokojne porodí aj trojčatá. Buďte opatrní.
zdravé spermie

Podľa tvaru a priameho smeru sa dá zistiť, že spermie na obrázku sú zdravé a s dobrou pohyblivosťou

 

Zloženie ejakulátu

Ejakulát teda nie sú iba spermie, ako by si mohol nepoučený muž myslieť. Okrem nich obsahuje:

 • Až 400 druhov rôznych bielkovín
 • Cukry
 • Vitamíny, najmä vitamín C
 • Organickú kyselinu kreatín
 • Minerálne látky zinok, vápnik, horčík a sodík

Spermie tvoria iba 5 až 15 % objemu ejakulátu. Ejakulát má mierne zásaditý charakter s pH 7,2 až 7,8

Zložky ejakulátu majú za úlohu vyživovať spermie a udržať ich v čo najlepšej kondícii až dovtedy, kým dosiahnu vajíčko a oplodnia ho.

 

Ideálny vzhľad ejakulátu

Zdravý a kvalitný ejakulát má určité ideálne vlastnosti. Pokiaľ sa váš ejakulát vo väčšine z nich zhoduje, nemusíte sa báť o svoju plodnosť.

Ak by ste však dlhodobo pozoroval, že s ejakulátom niečo nie je v poriadku, zájdite si odobrať vzorku k urológovi. Na toho myslite hlavne vtedy, keď sa budete usilovať o dieťa.

Vyšetrenie spermií – plodnosti – má na starosti tzv. spermiogram. O spermiograme podrobne čítajte tu.

 • Ejakulát je homogénny – jednoliaty. V zdravom ejakuláte by ste nemali vidieť „potrhané“ kúsky bielej hmoty, ktorá pláva v čírom preejakuláte. To sa môže stať pri zvýšenej sexuálnej aktivite, kedy sa spermie tvoria pomalšie, než ich vylučujete. Dočasný stav je teda normálny. Dlhodobý stav ale môže poukazovať na zníženú produkciu spermií.
 • Ejakulát po ejakulácii na vzduchu kvapalnie, takže aj tuhý a hustý ejakulát sa po pár sekundách premieňa na priehľadnú tekutinu.
 • Po skvapalnení by ejakulát nemal byť kalný, hnedastý alebo červenkastý.
 • Po skvapalnení ejakulát odkvapkáva ako voda. Nesmie tvoriť väzké a hlienovité „vlasce“.
 • Ideálna aróma by mala pripomínať gaštanový kvet, aj keď je pravda, že málokto je taký „fajnšmeker“ aby túto vôňu rozpoznal.

NA SPERMIOGRAM SME VYSLALI REDAKTORA: Čítajte, ako vyšetrenie prebiehalo a aké hodnoty mu zistili.

ako prebieha spermiogram?

 

Kvalita spermií

Ako sa správa a pohybuje zdravá spermia?

Kvalita spermií je veľmi dôležitá, pretože ovplyvňuje kondíciu budúceho zárodku dieťaťa. Dôležitá je pohyblivosť spermie. Žiaduci je rýchly a priamočiary pohyb, podobný šípu.

Aj pohyblivosť spermií preukážu výsledky spermiogramu. Pod mikroskopom je vidieť, ktoré spermie „letia“ dopredu ako šípy a ktoré rotujú na mieste, majú neurčitý pohyb alebo sa nehýbu vôbec. Také spermie nie sú žiaduce pre oplodnenie.

 

Spermie stupňa A

Dostatočné je, ak je 25 % spermií v ejakuláte pohyblivých priamočiaro. To budú tie, ktoré oplodnia vajíčko.

 

Spermie stupňa B

Pohybujú sa pomalšie, než A stupeň. Pohyb pripomína hada. Spermie sa vlnia, neputujú priamočiaro a ich pohyb je pomalší. Za rovnaký čas ujdú menšiu vzdialenosť, avšak spotrebujú viac energie.

Aj spermií B stupňa by malo byť v ideálnom ejakuláte okolo 25 %. Spermie stupňa A a B sú vhodnými adeptmi na oplodnenie vajíčka.

 

Spermie stupňa C

Tieto spermie síce vykonávajú pohyb, avšak nesmerujú k určitému cieľu. Pod mikroskopom pôsobia „zmätene“ a tým sa znižuje šanca, že sa dostanú až k vajíčku. Na svojej ceste môžu stráviť toľko času, až umrú na podvýživu a vyčerpanie.

Vajíčko dokážu oplodniť, no nie je zaručené, že sa k nemu dostanú včas.

 

Spermie stupňa D

Ide o nepohyblivé spermie. K vajíčku sa obvykle nedostanú.

 

VIDEO: Všimnite si, ako niektoré spermie putujú, iné sa skôr „hmýria“ a niektoré sa vôbec nehýbu. 

 

Ako sa správa „víťazná“ spermia?

Cieľom je, aby „preteky“ vyhrala tá najkvalitnejšia spermia. V ejakuláte sú totiž milióny spermií, ktoré sú abnormálneho tvaru.

Víťazná spermia má mať pravidelnú oválnu hlavičku, nerozšírený alebo príliš úzky kŕčok a dlhý rovný bičík.

Normálny ejakulát je ten, v ktorom je víťazných spermií aspoň 30 %. S klesajúcim percentom klesá aj šanca splodiť zdravé dieťa.

 

Farba ejakulátu

Farbu ejakulátu ovplyvňuje to, ako často súložíme a masturbujeme, či máme v tele dostatok látok pre tvorbu spermií (spermatogenéza) a či práve netrpíme nejakým zápalom alebo infekciou.

Farba môže byť svetlo biela, žltkastá, a ak je spermií málo, ejakulát je dokonca modrastý, prípadne priesvitný (znížená tvorba spermií).

 

Ako chutí ejakulát?

Vaša partnerka možno tuší. Ejakulát ale nie je príliš „lákavá lahôdka“. Je horký, slaný a kyslý zároveň. Navyše nepekne zapácha.

Ak vaša partnerka odmieta prehĺtať, nevnucujte jej to a skúste niekedy ochutnať sám. Pochopíte ju.

 

Ako zlepšiť chuť ejakulátu?

Chuť a kvalitu spermií skutočne ovplyvňuje to, čo jeme, ale aj to, aké máme návyky. Ešte horšiu chuť spôsobí fajčenie a alkohol, mastné a nezdravé jedlá.

Naopak chuť zlepšujú sladké potraviny, najmä ovocie, ale aj kvalitná čokoláda. Skúste teda na čas zabudnúť na vepřo-knedlo so šiestimi pivami. Na romantickú večeru si pripravte radšej ľahký zeleninový šalát, ovocie a pohár bieleho vína, ideálne dlhodobo!

 

Ako zlepšiť kvalitu spermií?

V prvom rade vám každý lekár nariadi zmenu návykov, zmenu stravovania a odvyknutie si od zlozvykov. Až potom odporučí prípadné doplnkové vitamíny. Pokiaľ sa však o seba budete príkladne starať, spermie skvalitníte aj prirodzene.

 • Zdravá strava musí stáť na začiatku každej zmeny k lepšiemu. V maximálnej miere zaraďte ovocie, zeleninu, chudé mäso, strukoviny a čistú vodu. Obmedzte (ideálne úplne zabudnite na) polotovary, rýchle občerstvenie, konzervované a trvanlivé potraviny. Tie ešte nikomu nepomohli.
 • Zlozvyky oslabujú nielen kvalitu spermií a plodnosť celkovo, ale aj pevnosť erekcie, chuť na sex, tvorbu testosterónu a sexuálnu kondíciu. Cigarety, alkohol, drogy. To všetko sú veci, za ktoré sa vám spermie nepoďakujú. Deti ľudí so zlozvykmi a závislosťami sú omnoho chorľavejšie a náchylnejšie byť závislí, než deti zdravých ľudí! Myslite na budúcnosť a neuškoďte dieťaťu skôr, než sa narodí.
 • Súložte čo najčastejšie, aby sa činnosť semenníkov neznižovala, ale naopak zvyšovala. Na hlúposti typu „celibát sexuálna zdržanlivosť“ ihneď zabudnite.
 • Udržujte semenníky vo vhodných podmienkach. Neprehrievajte ich, ani príliš neochladzujte, neutláčajte ich a často vetrajte. Vyvarujte sa aj príliš teplých kúpeľov a skúste sa začať otužovať. Partnerka by vám mala občasne dopriať masáž pre plodnosť a vy sám by ste si ich mal aspoň raz mesačne prehmatať – samovyšetriť.
 • Vyhýbajte sa ďalším negatívnym vplyvom. Semenníkom škodia rôzne žiarenia, chemikálie v okolí a podobne, takže aj prostredie, v ktorom sa nachádzate, má vplyv na ich stav.
 • Nestresujte sa priveľmi. Platí totiž jednoduchá rovnica: „viac stresových hormónov = nižšia tvorba pohlavných hormónov, čo smeruje aj k oslabenej tvorbe spermií“.
 • Až keď dokážete zaradiť všetky zlepšenia a eliminovať negatívne vplyvy, premýšľajte o doplnkoch stravy pre podporu plodnosti.

Z RECENZOVANÝCH PRÍPRAVKOV VYBERÁM:

 

VIDEO: 1000x zväčšený ejakulát pod mikroskopom.

Vitamíny pre mužov, ktoré podporia plodnosť

Nasledovné vitamíny sa snažte prijímať v prirodzenej forme – v strave. Doplnky z lekární a internetu neodporúčam, respektíve ich nakupujte napríklad v zime, keď je problém dopriať si kilá zeleniny a ovocia.

Zinok (Eregma MaxPower, Elixir Of Love) Zvyšuje tvorbu testosterónu a tým nepriamo zvyšuje aj kvalitu spermií.
Selén (Erectan, ArginMax) Nedostatok selénu znižuje počet spermií. Viete, že muži s nedostatkom selénu majú nekvalitné vlasy a rýchlejšie plešatejú?
Vitamín B12 (Almea) Zlepšuje bunkové delenie – rýchlosť množenia spermií.
Vitamín C (eJoy, Crilex) Vplýva na pohyblivosť spermií, čím zvyšuje šancu na počatie.
Vitamín E (Vimax, Zerex) Prispieva k okysličeniu organizmu, čo je pri produkcii spermií veľmi prospešné.
Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny  Udržujú pružné cievy a chámovody, čím sa zrýchľuje a zlepšuje ejakulácia.

Časté mýty o ejakuláte, ktoré na vás číhajú na internete

Podľa farby ejakulátu spoznám, či mi bol muž neverný!

Je to hlúposť. Dlhšie zadržiavaný ejakulát je síce tmavší a hustejší, pretože obsahuje viac spermií. Tie sa tam zdržali kvôli sexuálnej nečinnosti.

Ak ale partner masturbuje (s čím sa vám naozaj nemusí chváliť), spermie vylučuje pravidelne a ejakulát je bledší a priezračnejší.

Farba ani hustota ejakulátu nedokazujú neveru! Skúste si vo vzťahu viac veriť.

 

Alkohol podporuje libido a tým pádom aj kvalitu spermií.

To bohužiaľ pravda nie je. Platí, že malé dávky alkoholu (pivo či sklenka vína denne) priaznivo vplývajú na pružnosť a priechodnosť ciev. Tvorbe kvalitných spermií ale striedma konzumácia alkoholu nepomáha.

Keď sa to s alkoholom preháňa, oslabuje sa ako libido, tak aj tvorba testosterónu v semenníkoch. Výsledkom je zhoršená plodnosť a erekcia! S alkoholom naozaj opatrne.

ČÍTAJTE TIEŽ: Aký vplyv má alkohol na mužskú a ženskú plodnosť a aké množstvo alkoholu je ešte bezpečné.

Zadržiavanie spermií zvyšuje šancu na oplodnenie ženy

Absolútna hlúposť. Zadržiavanie spermií vedie k problémom s potenciou. Rôzni celibátnici a moralisti, ktorí sa sexu vyhýbajú, majú najväčší problém s oplodňovaním.

Zdravá je naopak čo najčastejšia ejakulácia. Semenníky tak tvorbu spermií posilňujú a kto má pravidelný sexuálny život, má aj omnoho kvalitnejší ejakulát.

Z lásky k svojmu budúcemu dieťaťu sexujtee a ejakulujte čo najčastejšie!

 

Vek neovplyvňuje kvalitu ejakulátu

Opak je pravdou. Vek sa podpisuje na oslabovaní celého organizmu, vrátane činnosti semenníkov a kvality spermií.

Kto zvažuje dieťa, mal by sa s ním popravde poponáhľať. Čím je muž starší, tým viac sa znižuje šanca, že splodí zdravé dieťa, ak vôbec.

ČÍTAJTE AJ: Aký sex vás čaká po 50tke? 

 

Tesné oblečenie a teplota spermiám nevadí

Opäť nesprávne. Semenníky „visia“ z tela z nejakého dôvodu. Pre ideálnu produkciu spermií totiž potrebujú o pár stupňov nižšiu teplotu, než zvyšok tela.

Ak ich teda „mučíte“ v tesných nohaviciach, celý deň sa vám potia v hrubých montérkach alebo pracujete s horúcim počítačom v lone, spermiám škodíte.

 

Ejakulát je dobrý ako pleťová maska

Tvrdenie síce dáva zmysel, keďže ejakulát obsahuje mix cenných látok. Zinok, vápnik, horčík, sodík, vitamíny, cukry a rôzne bielkoviny.

Lekársky ale prínos na kvalitu pleti nebol preukázaný. Na internete však nájdete špeciálne kozmetické výrobky zo semena.

Keďže však nejde o príliš lákavú predstavu, odporúčam ostať pri klasickej Nivee.

 

Kvalitný ejakulát robí muža vhodným otcom!

Zhrňme si to. Správajte sa k svojmu telu ako k vlastnému autu. Ak sa o neho starať nebudete, bude síce trvať, než sa poškodí, ale škody budú deštruktívne.

Semenníky si však vymeniť nedokážeme, takže svojim správaním sa o plodnosť oberiete veľmi jednoducho.

Žite zdravo, jedzte zdravo, hýbte sa a majte zdravé vzťahy. Je to to najlepšie, čo dokážete pre kvalitu svojich spermií spraviť.

 

Ďalšie články o kvalite spermií a podpore plodnosti

Masáž semenníkov pre podporu zdravia a plodnosti
Množstvo ejakulátu: Prečo klesá, prečo je to veľký problém a čo si o tom myslí vaša žena
Sperma – najpodrobnejší článok na slovenskom internete
5 vplyvov na kvalitu a množstvo spermií
Nízky testosterón negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie
Podpora mužskej plodnosti: 16 krokov, ktoré z vás spravia silného, zdravého a sympatického otecka

 

5/5 - (4 votes)