Vitamín E – nevyhnutnosť pre priepustnosť ciev, pevnú erekciu, dobré libido a správnu spermatogenézu

V podrobnom profile vitamínu E zistíte:

 • čo je vitamín E,
 • ako vám môže vitamín E zlepšiť sexuálny život,
 • aký vplyv má vitamín E na erekciu a libido,
 • aké je odporúčané dávkovanie vitamínu E,
 • nežiaduce účinky vitamín E a kto by ho nemal užívať.

vitamín E

 

Vitamín E – využitie na podporu erekcie a ochranu pred poškodením voľnými radikálmi.

Pomenovanie „vitamín E“ počul už určite vo svojom živote asi každý z nás. Ide o súhrnné označenie prírodných chemických látok, inak nazývaných aj tokoferoly. Tieto látky patria medzi vitamíny rozpustné v tukoch a v organizme slúžia ako dôležitý antioxidant, ktorý chráni bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi.

Najnovšie výskumy dokonca preukázali, že vitamín E toho dokáže omnoho viac, než len ochrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Asi najzaujímavejším objavom posledných rokov je zistenie, že vitamín E pôsobí blahodarne na nervovú sústavu, na sexuálnu výkonnosť a dokonca omladzuje pleť a vlasy.

Ako presne sa dá jeho pozitívny účinok využiť? V čom vám bude vitamín E prospešný? Poradí si aj s erektilnou dysfunkciou alebo vám skôr podá pomocnú ruku pri tónizácii vašej sexuality? To bude dnešnou témou číslo jedna.

 

Čo je to vitamín E?

Vitamín E nie je len jeden vitamín alebo len jedna látka, ako by si niekto mohol myslieť. Označenie „vitamín E“ predstavuje hneď niekoľko podobných látok s rovnakým účinkom. Hovorí sa im tiež tokoferoly.

Vitamín E je pre telo nevyhnutný antioxidant. Vychytáva voľné radikály, podporuje imunitu organizmu a životnosť buniek. Je skvelým prostriedkom na rozširovanie ciev (lepšie prekrvenie penisu, a teda lepšie a pevnejšie erekcie), má močopudné účinky, je vhodný na znižovanie krvného tlaku, pri hojení rán zabraňuje tvorbe hrubých jaziev, účinný je tiež pri ochorení pľúc, môže pomôcť aj ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou a veľmi dôležitý je ako preventívny prostriedok proti spontánnym potratom.

Nedostatok vitamínu E sa môže prejaviť zníženou funkciou vaječníkov a semenníkov vedúcou dokonca v najhoršom prípade až k neplodnosti. Vitamín E zvyšuje životaschopnosť spermií, napomáha zvyšovaniu ich počtu a pohyblivosti.

Pokiaľ sa vám teda v sexuálnom živote niečo nedarí, snažíte sa už dlhšiu dobu o počatie a stále nič, prípadne máte problémy so sexuálnou výkonnosťou, potom je vhodné do stravy zaradiť viac zdrojov bohatých práve na vitamín E.

Telo si totiž nedokáže vitamín E vyrobiť samé, to znamená, že je potrebné ho prijímať ideálne v potrave či v doplnkoch stravy, pokiaľ je jedálniček na vitamín chudobný.

ZAUJÍMAVOSŤ: Vitamín E je jedným z mála vitamínov, ktoré sa nachádzajú nie len v krémoch a pleťových vodách, ale aj v rúžoch a prípravkoch na nechty.

 

Zdroje vitamínu E v potravinách

Pre mnohých z vás je určite jasnou voľbou nejaký výživový doplnok. Predsa len je to ten najjednoduchší spôsob, ako do tela doplniť dostatok vitamínu E.

Ak však chcete ísť prirodzenejšou a prírodnou cestou, zaraďte potraviny, ktoré sú jeho bohatým zdrojom:

 • kvalitné panenské rastlinné oleje (repkový či olivový olej),
 • pšeničné klíčky,
 • oriešky,
 • sója,
 • maslo,
 • mlieko,
 • obilniny,
 • hydina,
 • vajcia,
 • ovocie a zelenina v neobmedzenej miere.

Ako som už načrtla vyššie, vitamín E je najlepšie rozpustný v tukoch. To znamená, že aby ho telo dokázalo čo najlepšie využiť, je potrebná aj konzumácia nejakého tuku ako prenášača.

Preto je vhodné doplnky stravy s vitamínom E užívať počas jedla, aby sa následne tento vitamín mohol čo najlepšie vstrebať do tela a vy ste z jeho užívania mali čo najväčší benefit.

Samotný vitamín E sa vo veľkej miere vyskytuje v potravinách bohatých na tuk, lenže aj pri rafinácii olejov sa ničia a z toho dôvodu bývajú oleje či margaríny týmto vitamínom často obohacované.

Najvhodnejšie je preto jesť čerstvé, nijak neupravované potraviny, ktoré sú jeho bohatým zdrojom.

 

Účinky vitamínu E na erekciu a libido

Vitamín E podporuje sexuálnu výkonnosť, zlepšuje kvalitu spermií, prispieva k lepšej spermatogenéze a u mužov zvyšuje vzrušenie a odďaľuje orgazmus. Nie nadarmo sa mu hovorí „prírodná viagra“.

Server Bezpečnost potravin píše o vitamínu E toto:

Vitamín E účinne zasahuje v prevencii radu ochorení, akými sú ateroskleróza, kardiovaskulárne ochorenia, starnutie a Alzehimerova a Parkinsonová choroba.

Tokoferol tiež optimalizuje využitie vitamínu A, urýchľuje liečenie popálenín a znižuje riziko šedého zákalu.

 

Užívanie vitamínu E

Vitamín E môžete užívať tak v podobe doplnkov stravy, ako aj v podobe potravín na tento vitamín bohatých. Záleží iba na vás a vašich preferenciách.

V prípade doplnkov stravy nájdete na trhu obrovské množstvo rozličných druhov, typov a výrobcov. Niekde možno nájsť výlučne čistý vitamín E, inde tento vitamín E môžete užívať spoločne s ďalším spektrom vitamínov. Záleží len na vás.

Len by som vám odporučila tieto doplnky stravy vždy užívať spoločne s jedlom alebo po jedle, aby bola vstrebateľnosť a využiteľnosť tohto vitamínu čo najväčšia. Ďalšími vitamínmi, ktoré sú najlepšie rozpustné v tukoch, sú vitamíny A, D a K.

 

Správne dávkovanie vitamínu E

Za odporúčanú dennú dávku sa považuje 20 – 30 mg vitamínu E denne, ktorého množstvo niekedy býva udávané v medzinárodných jednotkách (IU).

Udržiavanie primeranej hladiny vitamínu E v tele možno dosiahnuť aj za pomoci veľmi nízkych denných dávok 15 mg denne (22,4 IU). Túto dávku vitamínu E možno získať správnou a vyváženou stravou, takže v mnohých prípadoch nie je ani nutná suplementácia pomocou doplnkov stravy.

Pokiaľ by lekárske testy odhalili nízku hladinu vitamínu E vo vašom tele, potom je vhodné prijímané množstvo navýšiť na dávku až 50 mg vitamínu E denne.

DOPLNOK PRE PODPORU EREKCIE S VITAMÍNOM E

Kanadský VIMAX, ktorý v 1 dávke obsahuje až 617 % dennej dávky vitamínu E.

Dlhodobá podpora erekcie a úplne bezpečné zloženie. 

vimax tablety

 

 

Účinky potvrdené vedcami

Účinky vitamínu E na erekciu, mužskú plodnosť a libido samozrejme nezostali bez odozvy ani vo vedeckých kruhoch. Teraz už máme k dispozícii niekoľko výsledkov nezávislých štúdií, ktoré sledovali účinky vitamínu E práve v spojení s mužskou sexualitou.

Ako jedny z najzaujímavejších a najpreukázaných si tu priblížime výsledky štúdie z roku 2012 s názvom „Evaluation of vitamin E in the treatment of erectile dysfunction in aged rats“.

Táto práca sa snažila objasniť rolu oxidačného stresu pri erektilnej dysfunkcii spojenú so starnutím a v tomto ohľade skúmať účinok liečby vitamínom E. Celá štúdia bola vykonávaná na krysách.

Krysy boli rozdelené do štyroch skupín:

 • mladé (3 mesiace),
 • staršie krysy (18 mesiacov),
 • staršie krysy, ktorým bol podávaný 80 IU vitamínu E/krysa/deň po dobu 21 dní,
 • a staršie krysy, ktoré dostávali 5 mg/kg sildenafil/deň po dobu 21 dní.

Výsledok potvrdil, čo už som uvádzala vyššie. Štúdia preukázala, že antioxidačná terapia vitamínom E zlepšuje erektilnú dysfunkciu spojenú s vekom.

Sildenafil síce tiež môže vykazovať niektoré antioxidačné vlastnosti, ktoré zvyšujú výhody jeho dlhodobého použitia, ale vitamín E bol v tomto ohľade účinnejší.

 

Čo robiť, pokiaľ vitamín neúčinkuje?

Avšak nezabúdajte, že vitamín E je stále len vitamínom a nie nejakou zázračnou látkou, ktorá by vyriešila všetky vaše problémy a ochorenia.

Vitamín E iba priaznivo pôsobí na sexuálnu výkonnosť, kvalitu spermií, spermatogenézu a na mieru vzrušenia. Nemožno však predpokladať, že vám jeho užívanie vylieči erektilnú dysfunkciu či dokonca neplodnosť. Éčko nie je liek. Tak to bohužiaľ nefunguje, aj keď by to bolo veľmi pekné.

Môže sa teda reálne stať, že vám vitamín E, ani po niekoľkých týždňoch pravidelného užívania s ničím nepomôže. Teda s ničím viditeľným. Jeho užívanie je pre človeka jednoznačne prínosné, takže určite to nie sú vyhodené peniaze, iba nečakajte výsledok ako po užití Viagry. Tak tomu bohužiaľ nebude.

Pokiaľ by ste mali skutočne závažné problémy s poruchami erekcie alebo s neschopnosťou oplodniť svoju partnerku, potom sa obráťte na svojho lekára. Len ten vám v takúto chvíľu dokáže pomôcť. S tým si bohužiaľ ani účinnejšie vitamíny či bylinky neporadia.

 

Nežiaduce účinky

Pri bežnej konzumácii vitamínu E či pri aplikácii na pokožku nie sú známe žiadne zdravotné problémy, ktoré by táto látka vyvolávala. Na vitamín E nebývajú žiadne alergie, ani nežiaduce účinky. V porovnaní s inými vitamínmi rozpustnými v tukoch je práve vitamín E relatívne málo toxický.

Iba jeho dlhodobé užívanie vo vysokých dávkach môže zhoršovať vstrebávanie vitamínu K so všetkými dôsledkami, čo znamená horšiu krvnú zrážanlivosť.

Bohužiaľ je ale možné sa vitamínom E predávkovať, pretože sa na rozdiel od vitamínov rozpustných vo vode, ich prípadný nadbytok sa bez následkov vylúči do moču, ukladá v telesných tkanivách. Preto užívajte vitamín E vždy podľa návodu a odporúčaní na obale.

Pokiaľ by ste skonzumovali vitamínu E viac než 3 g, môže sa dostaviť nevoľnosť, hnačka, únava a svalová slabosť.

 

Vitamín E a alkohol

Alkohol znižuje hladinu vitamínu E a zhoršuje jeho absorpciu. Pokiaľ teda budete užívať vitamín E spoločne s alkoholom, nebudete ho využívať na 100 %. Navyše alkoholici majú sklony sa horšie stravovať, mať nevyváženú stravu a tak mať prirodzene v tele tohto vitamínu nedostatok.

Ďalšími vitamínmi, ktoré sú takto negatívne ovplyvnené alkoholom, sú vitamíny skupiny B, A, C, D a K. Preto je najlepšie sa alkoholu vyhýbať, prípadne jeho spotrebu aspoň obmedziť.

ČÍTAJTE TIEŽ: Aký vplyv má alkohol na mužskú a ženskú plodnosť a aké množstvo alkoholu je ešte bezpečné.

 

Pre koho nie je vitamín E vhodný?

Vitamín E je vhodný úplne pre všetkých. Každý človek na našej planéte ho potrebuje, pretože naše telo si ho nedokáže samé vytvoriť. Či už z potravy, alebo z doplnkov stravy, všetci ho musíme prijímať.

Pokiaľ by sme ho nemali dostatočné množstvo, teda zhruba aspoň tých 15 mg denne, prejavilo by sa to poruchou funkcie vaječníkov a semenníkov, neplodnosťou, ďalej sa môžu objaviť poruchy svalov a nervov, poruchy chôdze, málokrvnosť, narušenie vrodených reflexov a zníženie obranyschopnosti organizmu.

 

Vitamín E a sex

Aj keď vitamín E pôsobí blahodarne na sexuálnu výkonnosť, nejde o žiadny nakopávač ani liek na liečbu erektilnej dysfunkcie. Závažné problémy v posteli je teda potrebné tak či tak riešiť s lekárom.

Rovnako to platí aj o antikoncepčných metódach. Vitamín E vás žiadnym spôsobom neochráni pred nechceným tehotenstvom alebo pred prenosom pohlavne prenosných ochorení. K tomu je potrebné využiť klasické antikoncepčné metódy, akými sú kondóm či hormonálna antikoncepcia.

 

Vitamín E a tehotenstvo

Vitamín E je veľmi dôležitý aj pre tehotné ženy. Pôsobí totiž proti civilizačným chorobám, odporúča sa ako prevencia pred vznikom nádorových ochorení a zvyšuje detoxikačné schopnosti pečene.

Dostatok vitamínu E preto predstavuje dôležitú prevenciu, ktorú by ste rozhodne nemali zanedbať.

V priebehu tehotenstva posilňuje telo matky a jeho hladina v krvi matky má pozitívny vplyv na rast plodu, chráni dieťa pred astmou a ďalšími alergiami.

Po narodení bábätka je vitamín E značne prínosný aj v dobe dojčenia, kedy sa nároky na výživu o poznanie zvyšujú. Minimálne množstvo je v tomto období 19 mg vitamínu E denne.

 

Vitamín E je bez predpisu

Ako som už spomínala, vitamín E nie je žiadny liek, liečivo ani liečivý prípravok. Preto ho dostanete všade bez nutnosti lekárskeho predpisu. Môžete si ho zakúpiť v akejkoľvek kamennej lekárni po celom Česku, kdekoľvek na internete alebo aj v niektorých vybratých predajniach so zdravou výživou.

Vždy sa iba pozrite na množstvo daného vitamínu, aby ste si ho do tela neprijímali príliš veľké množstvo. Aj keď sa na druhej strane jeho predávkovania báť nemusíte.

Pokiaľ nechcete užívať vitamín E vo forme doplnkov stravy, môžete ho do tela prijímať ešte aj z potravy. Často to dokonca bohato stačí.

 

SLOVO REDAKCIE: 

Vitamín E je dôležitou látkou, ktorú potrebuje každý z nás. Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a v organizme slúži ako dôležitý antioxidant.

Pokiaľ ho nemáte dostatočné množstvo, prejaví sa to väčšinou poruchou svalov a nervov, poruchami chôdze, málokrvnosťou, narušením vrodených reflexov a znížením obranyschopnosti organizmu.

Preto sa snažte udržať jeho optimálny príjem, a to vo výške 20 až 30 mg denne.

DOPLNOK PRE PODPORU EREKCIE S VITAMÍNOM E

Kanadský VIMAX, ktorý v 1 dávke obsahuje až 617 % dennej dávky vitamínu E.

Dlhodobá podpora erekcie a úplne bezpečné zloženie. 

vimax tablety

 

 

Ďalšie profily prírodných látok pre podporu erekcie

ANABOLICKÉ STEROIDY /veľmi rizikové/
ZINOK
CITRULÍN
ORNITÍN
VITAMÍN E
KOENZÝM Q10

 

Použité zdroje:

Rate this post

2 komentáre

 1. Arpad plecho 11.3.2023
  • Redakcia Lepšia-erekcia.sk 13.3.2023

Zanechte odpověď