Rozchodnica ružová a účinky na energiu, zlepšenie výkonu a podporu duševnej kondície. Ako sa užíva a má negatíva?

Rozchodnica ružová, latinsky pomenovaná Rhodiola rosea, je bylina, ktorá sa skromne krčí na horských svahoch medzi kameňmi, ale tiež na lúkach alebo v okolí riek. Rhodiola je tiež známa pod názvami arktický koreň alebo zlatý koreň.

Rastie všade, kde je pre ňu prostredie príhodnej vlhkosti a kvality pôdy. Najlepšie sa jej darí na kamenitom či piesčitom podloží, kde sa zachytáva v štrbinách s pôdou naviatou vetrom a v chladnejšom podnebí.

 • Trápi vás stres, únava, znížená koncentrácia a celková slabosť?
 • Cítite sa bez energie a elánu?
 • Do ničoho sa vám nechce?

Môžete skúsiť práve tabletky či tinktúru z Rozchodnice ružovej, ktorá napomáha posilneniu organizmu a doplní stratenú energiu. Ako sa správne užíva? Aké je jej odporúčané denné množstvo? A aké sú jej ďalšie účinky hlavne na mužské zdravie?

Rozchodnica ružová, účinky

 

Rozchodnica ružová – znovuobjavená bylinka

Je to nízka rastlina s dužinatými listami, ktoré zadržujú vodu, a žltým alebo ružovým kvetom. To je Rozchodnica ružová. Dosahuje výšky asi 35 cm a zo stoniek pokrytých listami vyrastajú na konci kvety, ktorých intenzita farby sa líši podľa kvality pôdy a závlahy.

Je rozšírená v Európe, ale aj niektorých zemiach Ázie. Na Slovensku je to chránená rastlina a nesmie sa zbierať. Dováža sa z iných zemí, kde sa pestuje cielene za účelom predaja.

V Škandinávii je nasadená na poliach, kde sa zbiera, potom suší a predáva ako čaj, nadrvená do tabliet alebo sa z nej vyrábajú tinktúry metódou macerácie v alkohole.

 

Pozitívne účinky Rozchodnice ružovej

Rhodiola rosea, tvrdé tablety

Tvrdé tablety z Rozchodnice ružovej

Rozchodnica ružová sa považuje za zdraviu prospešnú bylinku, u ktorej sa zbiera kvet, vňať aj koreň. V minulosti bola zbieraná ľuďmi a užívaná pre svoje rozsiahle pozitívne účinky na organizmus. V Rusku a v Škandinávskych zemiach bola dokonca známejšia než u nás a konzumovala sa prevažne na zmiernenie únavy a depresie.

Obsahuje mnoho účinných látok, z ktorých najviac prospešné sú rosavin a salidroside. Rhodiola rosea sa teší záujmu nie len konzumentov, ale tiež vedeckých pracovníkov, ktorí skúmajú jej vlastnosti a účinky na ľudský organizmus.

Prebehlo už niekoľko odborných štúdií, kedy bola podávaná testovacím subjektom zároveň s placebom. Z týchto pozorovaní vyšlo mnoho zaujímavých poznatkov.

 

Zníženie stresu

Rhodiola rosea, adaptogén

Na obrázkoch uvedené účinky pochádzajú z Vodítok ku problematike výživových a zdravotných tvrdení Státní zemědělské a potravinářské inspekce, ktorá účinky rastlín overuje a odsúhlasuje.

Rozchodnica ružová napomáha ku zníženiu stresu. Je účinným adaptogénom, upravuje rovnováhu v organizme a tým znižuje stres a napätie spôsobené naším uponáhľaným životným štýlom.

Uľavuje od únavy, vyčerpania a úzkosti. Bežným dôsledkom stresu býva tiež syndróm vyhorenia, ktorý môže škaredo zamávať nie len s vaším pracovným životom, ale zasiahnuť vám môže aj do vášho súkromia. A práve Rozchodnica ružová znižuje symptómy, ktoré syndróm vyhorenia sprevádzajú a celkovo uľavuje preťaženému organizmu.

 

Okysličenie organizmu

účinky, Rhodiola rosea

Srdce a cievny systém býva často dôsledkom stresu a vyčerpania zasiahnutý najviac. Rozchodnica ružová vďaka tomu, že napomáha pri strese, ovplyvňuje pozitívnym spôsobom obehovú sústavu. Výskumy ukazujú, že užívanie rhodioly štyrikrát denne po dobu 7 dní zlepšuje hladinu kyslíku v krvi.

To teda môže mať pozitívny vplyv na okysličenie organizmu, jeho správne prekrvenie a vo svojom dôsledku aj na zlepšenie erektílnych funkcií. Výskumy tiež ukazujú, že užívanie extraktu z rhodioly môže mierne oddialiť dobu ejakulácie a zlepšiť kontrolu muža nad ejakuláciou.

Rhodiola posilňuje aj nervový systém spolu s mozgom a zvýšením telesnej výkonnosti, ktoré sú jeho súčasťou.

Napomáha pri zvládaní príznakov anorexie spôsobenej stresom a bráni aj nadmernému prejedaniu.

TIP NA KVALITNÝ DOPLNOK S OBSAHOM RHODIOLY:

České tobolky Proerecta KLASIK pre rýchlu podporu erekcie do 45 minút a predĺženie sexuálnej výkonnosti. 

Rhodiola spoločne s ďalšími zložkami zlepšuje prekrvenie penisu a navodzuje tak pevnú a spoľahlivú erekciu. 

Bez lekárskeho predpisu a do 48 u vás na adrese. Kliknite na tlačidlo a čítajte o podrobných účinkoch.

Proerecta KLASIK pre podporu erekcie

 

Úľava od depresií

Rozchodnica ružová má tiež antidepresívne vlastnosti, pozitívne pôsobí proti nespavosti a upravuje emočnú stabilitu. Navyše býva lepšie znášaná než niektoré tradičné antidepresíva, ktoré môžu mať nežiaduce účinky.

Ovplyvňuje neurotransmitery, ktoré sú zodpovedné za náladu a prežívanie emócií. Vďaka tomu prispieva k duševnej pohode, dobrej nálade a proti depresiám. Výskumy tiež ukazujú, že užívanie výťažku z rhodioly dvakrát denne po dobu 14 dní môže zlepšiť úroveň úzkosti a znížiť pocity hnevu, zmätenosti a zlej nálady.

Ďalšie odborné výskumy tiež dokázali, že užívanie rhodioly po 6 – 12 týždňoch môže zlepšiť príznaky depresie u ľudí s miernou až stredne ťažkou depresiou.

 

Zlepšenie mozgových funkcií

Rhodiola rosea, účinky

V dôsledku únavy môže byť tiež výkon vášho mozgu silne obmedzený a znižuje sa jeho schopnosť zvládať úlohy, obzvlášť v náročných povolaniach ako je napríklad lekárstvo alebo vedecká činnosť.

Tiež vysokoškoláci učiaci sa na skúšky majú často problémy so sústredením a ich výkon je únavou a vyčerpaním obmedzený. Rozchodnica ružová pôsobí na zlepšenie výkonu mozgových funkcií. Také upravuje spánok a zlepšuje motiváciu k výkonu.

 

Podpora telesného výkonu

Rozchodnica ružová, účinky

Napomáha pri cvičení alebo pri fyzicky náročnom pracovnom výkone. Užitie rozchodnice ružovej pred náročnou fyzickou aktivitou napomáha zvýšeniu výkonu. Zlepšuje koncentráciu, kognitívnu a duševnú výkonnosť, upravuje krvný obeh, jedná sa tiež o silný antioxidant.

Váš celkový fyzický výkon a kondícia bude po užívaní rozchodnice lepší a kvalitnejší. Únava vás už nedostihne.

 

Boj proti vážnym chorobám

Výskumy tiež ukázali, že Rozchodnica ružová môže mať pozitívne účinky na hladinu cukru v krvi. Toto však nie je ešte celkom preskúmané, ale mohlo by to mať pozitívny vplyv pri liečbe cukrovky a na jej príznaky.

Môže byť tiež využitá ako doplnok pri liečbe rakoviny. Látka salidroside obsiahnutá v rozchodnici totiž znižuje rast rakovinových buniek v laboratórnych podmienkach. Táto rastlina by tak mohla byť v budúcnosti pomocníkom pri liečbe závažných chorôb.

 

Rhodiola rosea a chudnutie

Látka rosavin v rastlině napomáha vstrebávaniu tukov do výdaju energie, namiesto jeho ukladania. Jej užívanie ako doplnok stravy pri pravidelnom cvičení tak napomáha efektívnym výsledkom pri chudnutí.

Je známe, že organizmus vystavený chronickému stresu nastaví režim, kedy ukladá tuky, aby nazbieral energiu. Tým, že Rozchodnica ružová napomáha znižovať stres, je telo v pokoji a svoje sily vo forme tuku neukladá, ale vydáva ich ako energiu.

Rhodiola zároveň posilňuje fyzický výkon a psychickú pohodu a tak máte väčšiu chuť pustiť sa do cvičenia.

 

Aké účinné zložky Rhodiola rosea obsahuje?

Rhodiola rosea, toboľky

Toboľky s práškom z Rozchodnice ružovej

Rhodiola rosea obsahuje spektrum zaujímavých účinných látok. ba koreň obsahuje viac než 140 účinných látok, z ktorých dve najúčinnejšie sú rosavin a salidroside. Mezi ďalšie účinné látky patria:

 • triesloviny,
 • steroidy,
 • hereroglykosoidy,
 • flavonoidy,
 • bielkoviny.

Práve vďaka svojmu unikátnemu zloženiu prináša človeku rozličné priaznivé účinky. A aké to sú?

 

Nežiaduce a negatívne účinky

Rovnako ako u všetkého ostatného, aj Rozchodnica ružová by sa mala užívať s mierou. Pri správnom dávkovaní Rozchodnice ružovej nežiaduce účinky prakticky nehrozia.

Avšak pri predávkovaní môže nastať nespavosť, podráždenosť alebo naopak zvýšená spavosť, bolesti hlavy a pocity tlaku v hrudnej oblasti. Odporúčame preto vždy dôkladne prečítať príbalový leták a riadiť sa presne odporúčaným dávkovaním.

 

Čo o rhodiole tvrdí celostná medicína?

Rozchodnica ružová sa už od dávnych čias používala na zvýšenie síl, a to ako fyzických, tak aj psychických.

Medzi jej účinky podľa tradičnej čínskej medicíny patrilo zvýšenie bdelosti a energie. Ďalej tiež zlepšovala pamäť a prispievala k odolnosti proti chorobám. Tradičná čínska medicína tiež verila, že mala rhodiola skvelé účinky na srdce.

Pomerne často bola bylinkármi odporúčaná k aktivácii funkcie štítnej žľazy a žliaz pohlavných. Pokiaľ sa páru nedarilo otehotnieť, bola rozchodnica jednou z prvých byliniek, ktorá im bola odporúčaná.

S touto rastlinou to ale nebolo vhodné preháňať. Pokiaľ jej ľudia užili viacej, mohlo dôjsť k podráždenosti či nespavosti.

 

Ako sa Rozchodnica ružová pestuje?

Pokiaľ si chcete rozchodnicu vypestovať v domácich podmienkach, odporúča sa začínať s predpestovanou rastlinkou. Tú možno ľahko získať cez internet alebo na rôznych výstavách.

Rastlinu si však môžete vypestovať doma aj zo semienka, proces ale bude o dosť pomalší. Ak vám to nevadí, hurá do toho!

Výsev by mal prebiehať na jar či na jeseň. Vyklíčenie rastlinky trvá zhruba mesiac. Jedná sa o pomerne nenáročnú rastlinu, ktorej sa najlepšie darí v piesčitých pôdach, ktoré sú premiešané so štrkom alebo drobnými kamienkami.

Rozchodnici by ste mali zaistiť miesto s dostatkom slnečného svitu a tiež miesta, ktoré sú skôr suchšie. Najlepšie tak funguje umiestnenie na okraji záhonu či do skalky. V byte pripadá v úvahu slnečná lodžia.

Rastlina dorastá obvykle do výšky 30 cm. Má drobné kvietky a kvitne zhruba od mája do júna. Pokiaľ rozchodnicu pestujete za účelom úrody, tú očakávajte niekedy medzi tretím a piatym rokom od výsevu.

Rozchodnica ružová má nesmiernu výhodu, keďže sa jedná o mrazuvzdornú rastlinu, a tak si s ňou nemusíte príliš lámať hlavu ani v zime.

 

Recenzie a skúsenosti s Rozchodnicou ružovou

A čo hovoria na rhodiolu samotní užívatelia? Aké pozitívne účinky na sebe pozorujú?

Som staršia žena, čínskej medicíne verím, extrakt z rozchodnice nedráždi žalúdok, pôsobí nenásilne, upokojuje, užívam 1 toboľku ráno,popisuje svoju osobnú skúsenosť s rozchodnicou užívateľka pod prezývkou Lijave.

Neviem, akou silou funguje vôľa/viera a akou skutočný preparát, ale som po ňom pokojnejšia,zdieľa Lenka M.

Má skutočne účinky, ktoré sú deklarované. Zlepšili spokojnosť a psychiku. Vyskúšajte a mozoček vám bude lepšie pracovať,uvádza pani Mária.

Po týždni užívania som menej unavená a celkovo sa cítim lepšie,vraví pani Sabína.

Zatiaľ spokojnosť, lepší spánok a dobrá energia pre telo, odporúčam,hodnotí pán Peter.

Rozchodnicu beriem hlavne na stres a všetkým ju vrelo odporúčam, naozaj funguje,popisuje pán Marek.

 

Kontraindikácie s inými liekmi

Rhodiola sa nesmie užívať zároveň s barbiturátmi, čo sú lieky predpisované ako antidepresíva. Tie bývajú často zneužívané tiež ako drogy. V dnešnej dobe sa už nepredpisujú toľko ako dávnejšie.

S inými léiekmi však Rozchodnica nevytvára žiadne problémy. Pokiaľ si s užívaním rhodioly nie ste istí, obráťte sa na lekára.

 

Rozchodnica a antidepresíva

Pokiaľ beriete nejaké antidepresíva, mali by ste sa vždy poradiť so svojím lekárom, či je vhodné kombinovať ich s užívaním Rozchodnice ružovej. Nežiaduce účinky sa stratia pri prerušení užívania a nehrozia žiadne trvalé následky.

 

Užívanie a dávkovanie

Rhodiola sa užíva denne, väčšinou 300 – 700 mg v práškovej forme. Pokiaľ užívate toboľky, stačí 1 denne.

Optimálna dávka rhodioly pre zlepšenie príznakov stresu, únavy alebo depresie je 400 – 600 mg v jednej dávke denne.

V sušenej forme, ako koreň, kvet či vňať, sa odporúčajú 2 – 5 g denne, čo odpovedá 1 čajovej lyžičke, z ktorej si pripravíte zaliatím horúcou vodou odvar a ten vypijete.

Tinktúra o fľaštičke s kvapátkom sa užíva 2x denne 15 – 30 kvapiek. Je vždy potrebné dbať na správne dávkovanie a nepresahovať dennú dávku, aby sa nedostavili nežiaduce účinky. Najlepšie je užívať rhodiolu nalačno, ale nie pred spaním, pretože má mierny stimulačný účinok.

Pokiaľ chcete využiť pozitívne účinky rhodioly zvyšujúce váš fyzický výkon, užite 200 – 300 mg zhruba hodinu alebo dve pred cvičením.

 

FAQ – Často kladené otázky na účinky a užívanie Rozchodnice ružovej

Dráždi Rozchodnica ružová močový mechúr?
Nie, nemusíte sa báť. Rozchodnica ružová nijak nedráždi močový mechúr. Môže mať iba ľahké močopudné účinky, a to v prípade užitia v podobe čaju.
Aké pozitívne účinky mi Rhodiola rosea prinesie?
Rhodiola rosea prispieva:

 • ku zníženiu stresu,
 • k duševnému zdraviu,
 • pri nadmernej psychickej záťaži,
 • k lepšej nálade,
 • k emocionálnej a duševnej rovnováhe,
 • k lepšiemu spánku,
 • k psychickému uvoľneniu,
 • k zlepšeniu pamäti,
 • k podpore funkcie mozgu,
 • ku zníženiu hladiny stresového hormónu kortizolu,
 • k fyzickej vitalite,
 • k energii,
 • k podpore vylučovania inzulínu,
 • či k antioxidačným účinkom.
Je rhodiola vhodná namiesto kofeínu?
Aj keď má Rozchodnica ružová ľahký stimulačný účinok a nemala by sa teda užívať pred spaním, rozhodne ju nemôžeme porovnávať s kofeínom alebo kávou.

Zároveň neboli objavené žiadne kontraindikácie pre užívanie rhodioly spoločne s kávou. Preto si môžete v kľude vychutnať aj svoju milovanú šálku kávy.

Koľko tabletiek s extraktom Rozchodnice ružovej môžem za deň užiť?
Záleží na množstve obsiahnutého extraktu v jednej tabletke. Obvykle sa uvádza 1 tabletka denne. Vždy se ale riaďte informáciami uvedenými v príbalovom letáku daného prípravku.

Odporúčaná Proerecta KLASIK s obsahom rohodioly se užíva iba v prípade potreby. 1 toboľku užite 45 minút pred sexom.

Proerecta KLASIK pro podporu erekce

Čo se stane, keď vypijem viac čaju z Rozchodnice ružovej, než sa odporúča?
V prípade predávkovania výťažkom z Rozchodnice ružovej sa môže objaviť nespavosť, podráždenosť, bolesti hlavy či pocity tlaku v hrudnej oblasti.
Na čo sú dobré kvety rhodioly?
Kvety, rovnako ako koreň či vňať tejto rastliny, obsahujú účinné zložky, ktoré napomáhajú napríklad ku zníženiu stresu, pri nadmernej psychickej záťaži, k emocionálnej a duševnej rovnováhe, ku zlepšeniu pamäti, k fyzickej vitalite, k energii, či k podpore vylučovania inzulínu.
Má Rozchodnice ružová negatívne vedľajšie účinky?
Áno, pri predávkovaní extraktom z Rhodioly rosey sa môžu objaviť určité vedľajšie účinky. Pokiaľ ale budete pri užívaní postupovať presne podľa informácií na balení či odporúčaní vášho ošetrujúceho lekára, nemôže sa vám nič stáť.
Je pre mňa rhodiola vhodná?
Rhodiola rosea je vhodná pre všetkých, ktorí sú vystavovaní nadmernej psychickej záťaži, prechádzajú si ťažkým obdobím, sú neustále v strese, alebo trpia depresiami.

 

Čo sme zistili?

Rhodiola rosea je moderným a zároveň dávno používaným doplnkom stravy pri únave, strese, vyčerpaní a celkovej slabosti organizmu. Pomáha zlepšiť kvalitu života a samotná rastlina pri kvitnutí krásne vonia.

Vyskúšajte aj vy priaznivé účinky tejto rastliny a posuňte kvalitu svojho života na novú úroveň. Celkovo má rozchodnica mnoho pozitívnych účinkov a je považovaná za veľmi bezpečnú bylinku s nízkym rizikom nežiaducich účinkov v prípade, pokiaľ sa užíva v odporúčaných dávkach.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako pomôžu doplnky stravy zlepšiť sexuálny a intímny život? Ktoré aspekty posilňujú?

 

Rate this post

Zanechte odpověď