Koenzým Q10 a významné účinky na erekciu, libido, plodnosť a testosterón

V podrobnom profile koenzýmu Q10 zistíte:

 • ako presne vám môže koenzým Q10 zlepšiť sexuálny život;
 • aké je odporúčané dávkovanie koenzýmu Q10;
 • aké sú nežiadúce účinky koenzýmu Q10;
 • kto by nemal koenzým Q10 užívať.

koenzým Q10

 

Koenzým Q10 – dôležitá látka na produkciu energie

Koenzým Q10. Tento názov ste už určite niekedy v živote počuli. Koenzým Q10 sa totiž nachádza prakticky v každej bunke v našom tele. Zaisťuje v nich totiž produkciu energie.

Koenzým Q10 je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý a nemôže byť nahradený žiadnou inou látkou. Keby nebolo koenzýmu Q10, netvorila by sa v bunkách žiadna energia, čo by viedlo k zlyhaniu životne dôležitých orgánov, akými sú pľúca, srdce alebo pečeň, a teda k smrti. Koenzým Q10 je pre naše telo až taký dôležitý.

Dostatočné množstvo koenzýmu Q10 v každej bunke zaisťuje rýchly rast vlasov, nechtov, obnovu pokožky, lepšiu svalovú silu a menšiu únavu.

Asi do tridsiatky si tento koenzým vie telo vyrobiť samé v potrebnom množstve, neskôr jeho produkcia klesá. Produkcia dosahuje vrchol zhruba okolo 20 až 25 rokov.

 • Ale prečo ho teda spomínam tu, kde sa bavíme hlavne o sexualite človeka a pevnosti erekcie?
 • Aký vzťah má koenzým Q10 na váš sexuálny život, plodnosť, libido či pevnosť erekcie?

Koenzým Q10 totiž okrem toho, že je nevyhnutný na produkciu energie, má aj silný vplyv na kvalitu vašich spermií. Koenzým Q10 doslova zmení lenivé a pomalé spermie na prvotriednych plavcov. Navyše zlepšuje ich tvorbu (spermatogenézu).

Ďalej ide o silný antioxidant, čím nie len že chráni bunky pred napadnutím voľnými radikálmi, čo je skvelá prevencia proti rakovine a civilizačným chorobám všeobecne, ale tiež tým chráni prirodzenú hladinu testosterónu v tele. To všetko koenzým Q10 dokáže. Poďme sa ale naň pozrieť bližšie.

 

Čo presne je koenzým Q10?

Koenzým Q10 patrí do skupiny koenzýmov zvaných ubichinóny. Ide o zlúčeninu, ktorá sa funkčne veľmi podobá vitamínom. Koenzým Q10 je obsiahnutý vo väčšine ľudských buniek. Navyše ho obsahujú srdce, pľúca, pečeň, teda orgány s najväčšími požiadavkami na energiu.

Asi 80 až 90 % koenzýmu Q10 v ľudskom organizme vytvára pečeň. Zvyšok sa do tela dostáva z potravinových zdrojov.

Najväčšími zdrojmi koenzýmu Q10 sú  hovädzie mäso, ryby, orechy, sója a brokolica. Avšak dodávať ho do tela môžete aj pomocou špeciálnych doplnkov stravy, ktoré práve koenzým Q10 obsahujú.

NAŠE ODPORÚČANIE PRODUKTU S KOENZÝMOM Q10:

České tobolky na okamžitú podporu erekcie Proerecta Klasik so 45 mg koenzýmu Q10 v jednej dávke. 

Odporúčaná denná dávka je aspoň 30 mg. 

Okrem erekcie podporíte aj silu libida, kvalitu spermií a správnu hladinu testosterónu.

Proerecta

 

Účinky

Koenzým Q10 jednoducho povedané zabezpečuje správnu bunkovú činnosť. Jeho nedostatok môže viesť k narušeniu energetickej rovnováhy, čo má za následok rôzne funkčné poruchy organizmu.

 • Najväčší vplyv má na srdce.
 • Ďalej je prospešný pri rôznych alergiách, ochoreniach dýchacích ciest či pri astme.
 • Pozitívne pôsobí pri liečbe obezity, posilňuje telo pri boji s kvasinkou candida, roztrúsenou sklerózou, ochorením zubov, paradentóze a boji s cukrovkou.
 • Užíva sa pri liečení porúch mozgovej činnosti súvisiacej so schizofréniou, Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou.

Okrem toho však koenzým Q10 pozitívne ovplyvňuje aj mužskú sexualitu a plodnosť.

Udržiava spermie v kondícii, prirodzene tonizuje správnu plodnosť muža, zlepšuje prirodzenú hladinu mužských hormónov v tele a posilňuje antixodačné procesy v tele, ktoré svojím spôsobom pozitívne ovplyvňujú mužskú sexualitu.

 

Užívanie

Koenzým Q10 môžete užívať v najrôznejších formách a podobách. Najčastejšie sa koenzým Q10 užíva vo forme tabletiek, ako voľne dostupný doplnok stravy.

V takejto podobe najčastejšie nájdete 30 až 60 mg koenzýmu Q10.

Dôležitá je ale aj ich forma. Aby bol koenzým Q10 čo najlepšie využiteľný a vstrebateľný, malo by ísť o kapsuly s obsahom rastlinného oleja, v ktorom je koenzým Q10 rozpustený.

Vďaka tomu je potom koenzým Q10 maximálne vstrebateľný a pre telo využiteľný.

V potrave potom prijmeme zhruba do 10 mg koenzýmu Q10 za deň.

 

Správne dávkovanie

Koľko koenzýmu Q10 by sme za deň mali správne prijať?

Už viete, že v potrave ho prijmeme zhruba 10 mg za deň. Je to ale dostačujúce? Stačí vám tých 10 mg denne alebo by človek mal prijať omnoho viac koenzýmu Q10?

Bohužiaľ, ako už asi tušíte, normálne stravovanie nepokryje požiadavky organizmu, najmä pri klesajúcej vlastnej produkcii, ku ktorej začína dochádzať postupne po 30. roku života.

Bohužiaľ ale neexistuje žiadna ideálna dávka koenzýmu Q10. Odborné štúdie, ktoré sledovali účinky koenzýmu Q10, využívali dávky v rozmedzí od 50 mg do 1200 mg u dospelých, niekedy rozdelené do niekoľkých dávok počas dňa.

Lenže to sú štúdie, ktoré sa snažia preukázať najrôznejšie účinky a nájsť extrémne situácie. Vždy preto postupujte podľa pokynov na príbalovom letáku, prípadne sa poraďte so svojím lekárom.

Ako optimálna dávka sa pre dospelého muža javí 30 mg. Maximálna denná povolená dávka Ministerstvom zdravotníctva je 60 mg.

 

Účinky koenzýmu Q10 potvrdené vedcami

Koenzým Q10 už študovalo veľa vedcov po celom svete. Sledovali jeho účinky na organizmus, mozog, srdce, cievy ale aj sexualitu človeka.

V tomto článku sa zameriam hlavne na posledné spomínané, teda sexualitu. Aké účinky má koenzým Q10 na sexualitu človeka? Na čo vedci prišli?

V prvom rade odborníci odhalili vzťah medzi zlepšením hladiny testosterónu v závislosti od  antioxidačných účinkov koenzýmu Q10. Koenzým Q10 totiž v tele pôsobí ako silný antioxidant.

Odbúrava škodliviny z tela, posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a celkovo redukuje oxidačný stres. To všetko má za následok nie len zlepšenie funkcií organizmu, ale aj tonizáciu hladiny testosterónu.

Rovnaký pozitívny vplyv môžu mať práve spomínané antioxidačné účinky aj na kvalitu spermií. Nová štúdia dokazuje, že denná suplementácia koenzýmom Q10 môže pomôcť zlepšiť pohyb spermií u neplodných mužov.

V štúdii zverejnenej v januárovom čísle Fertility & Sterility vedci skúmali účinky denného perorálneho dopĺňania 200 mg koenzýmu Q10 u 22 neplodných mužov s nízkou pohyblivosťou spermií.

 • Na začiatku štúdie vedci zistili, že títo muži mali nižšie hladiny koenzýmu Q10.
 • Po šiestich mesiacoch suplementácie koenzýmom Q10 došlo u týchto mužov k výraznému zlepšeniu pohyblivosti a životnosti spermií.

Vedci celú svoju štúdiu uzavreli s tým, že pokiaľ ďalšie štúdie potvrdia tieto výsledky, môže suplementácia koenzýmom Q10 pomôcť pri liečbe mužskej neplodnosti spôsobenej problémami s pohyblivosťou spermií.

Pri problémoch s erekciou však neboli výsledky také preukázateľné. Koenzým Q10 síce môže svojimi priaznivými účinkami pozitívne ovplyvniť hladinu testosterónu v mužskom tele, a tým vlastne druhotne zlepšiť sexuálne libido a pevnosť erekcie daného muža, no priamy vzťah medzi erekciou a koenzýmom Q10 preukázaný nebol.

Rozhodne to ale nevylučuje jeho veľmi pozitívne účinky na vaše telo.

 

Vedľajšie a negatívne účinky

Koenzým Q10 je pre telo úplne nevyhnutný.

 • Dá sa ním nejakým spôsobom predávkovať?
 • Môže mať dokonca na vás nejaké vedľajšie účinky?

Nežiaduce účinky koenzýmu Q10 sú veľmi, veľmi vzácne a mierne. Patria medzi ne hnačka, bolesti brucha, nevoľnosť, nechutenstvo, dávenie a pálenie záhy. Málokedy však k takýmto problémom vôbec dôjde.

Navyše sa tieto nežiaduce účinky väčšinou prejavili počas odborných štúdií, v ktorých však lekári podávali pacientom napríklad aj 100-násobne vyššie dávky, než ktoré sú u nás vôbec odporúčané.

Pokiaľ sa teda budete riadiť pokynmi na obale alebo v príbalovom letáku, nemôže sa vám nič stať a žiadne vedľajšie účinky vám nehrozia.

Koenzým Q10 môže v niektorých prípadoch takto negatívne interagovať s niektorými liekmi, ale ani to nebýva príliš časté.

Pokiaľ nemáte istotu a nechcete nič podceniť, môžete sa poradiť o užívaní doplnkov stravy s koenzýmom Q10 so svojím lekárom.

 

Pre koho nie je koenzým Q10 vhodný?

Keďže sa koenzým Q10 bežne v našom tele vyskytuje, je jeho suplementácia vhodná úplne pre všetkých.

Nemožno povedať, že by pre niekoho vyložene vhodný nebol. Iba v prípade užívania niektorých liekov vám jeho dopĺňanie nemusí byť odporúčané, no inak je vhodný úplne pre všetkých.

Dokonca aj tehotné ženy ho môžu po konzultácii s lekárom užívať.

 

Koenzým Q10 a alkohol

Rovnako ako akýkoľvek iný doplnok stravy, tak ani koenzým Q10 by sa nemal cielene miešať s alkoholom. Avšak na druhej strane nemá v spojení s alkoholom väčšinou žiadne nežiaduce účinky.

Dokonca dokáže telo pred účinkami alkoholu ochrániť. Keďže ide o silný antioxidant, dokáže chrániť bunky pred škodlivými následkami alkoholu.

Pokiaľ tento efekt chcete dosiahnuť, užívajte koenzým Q10 pravidelne, nie len pri pití.

 

Koenzým Q10 a sex

Koenzým Q10 síce dokáže čiastočne mierne tonizovať sexualitu, no rozhodne nejde o žiadny liek na erektilnú dysfunkciu či o žiadny druh antikoncepcie.

Preto ho rozhodne neužívajte vo viere, že vám pomôže zabrániť v nechcenom počatí, či dokonca spôsobí erekciu na povel. Tak koenzým Q10 bohužiaľ nefunguje.

 

Koenzým Q10 a tehotenstvo

Koenzým Q10 dokonca môžu užívať aj tehotné a dojčiace ženy. Síce sa množstvo koenzýmu Q10 v tele tehotnej ženy mierne zvyšuje, no rozhodne nijakým spôsobom negatívne jeho dopĺňanie tehotenstvo ani bábätko neovplyvní.

Pokiaľ vám dopĺňanie koenzýmu Q10 vyslovene nezakáže lekár, potom sa jeho suplementácie báť nemusíte.

 

Koenzým Q10 bez predpisu

Každý koenzým Q10, ktorý na slovenskom trhu nájdete, je voľnopredajný. Nepotrebujete naň teda žiadny recept od lekára ani predošlé odporúčanie od svojho ošetrujúceho lekára.

Je tomu tak nie len preto, že je koenzým Q10 úplne prirodzenou látkou tela, no aj z dôvodu, že nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky a v podstate sa ním nedá predávkovať.

Samozrejme sa ale vždy riaďte pokynmi na obale či príbalovom letáku a nikdy dávkovanie koenzýmu Q10 nezvyšujte nad odporúčané množstvo.

NEZABUDNITE:

V českej Proerecte Klasik do tela prijmete až 40 mg prospešného koenzýmu Q10 v 1 tobolke denne. 

Využite aktuálnu akciu 2 + 1 balenia ZDARMA.

Proerecta

 

Ďalšie profily prírodných látok pre podporu erekcie

ANABOLICKÉ STEROIDY /veľmi rizikové/
ZINOK
CITRULÍN
ORNITÍN
VITAMÍN E
KOENZÝM Q10

 

Rate this post