Estrogén u mužov – nepríjemné príznaky nedostatku a nadbytku a optimálna hladina

 

Pokiaľ ste sa až doteraz domnievali, že estrogén je čisto ženský hormón a u mužov nezohráva žiadnu rolu, potom vás rýchlo vyvedieme z omylu. V určitom množstve majú tento hormón vo svojom tele aj páni, takže rozhodne neplatí, že by ním disponovali výhradne ženy.

Akú tu má ale funkciu? Na čo mužom slúži? Môže nastať nejaký problém, pokiaľ by ho muži mali nedostatok? A aká je vlastne optimálna hladina estrogénu v mužskom tele? Na všetky tieto otázky nájdete odpoveď práve tu.

estrogén u mužov

 

Čo je estrogén a nachádza sa aj v tele muža?

Estrogén je jednoducho povedané pohlavný hormón. Vo väčšom množstve ho majú vo svojom tele ženy, avšak potrebujú ho aj muži. Ako tomu už býva, je potrebné mať v hormonálnom systéme rovnováhu. To znamená, že rozhodne nie je dobré, aby mal muž v tele iba testosterón. Preto existuje ako protiváha estrogén.

Existujú tri druhy estrogénovestradiol, estriol a estrón. Mužov však predovšetkým zaujíma ten prvý zmieňovaný, a to estradiol. Je to preto, že práve estradiol je 10-krát silnejší než estrón a 100-krát silnejší než estriol.

 

Optimálna hladina estrogénu v tele mužov

Hovorí sa „všetko s mierou“. A nie inak je tomu aj v prípade estrogénu v mužskom tele. Nie je zdravá ani jeho príliš vysoká hladina, ani príliš nízka.

Hladina estrogénu v krvi v tele muža by sa mala pohybovať v rozmedzí 10 až 25 pg/ml, aby sa udržalo zdravé libido a predišlo sa vedľajším účinkom. Na čo ale pánom estrogén vôbec slúži? Prečo ho chlapi potrebujú?

 

Estrogén a jeho funkcia v mužskom tele

Hlavnou úlohou estrogénu v mužskom tele je najmä úloha pri vyzrievaní spermií a regulácia vášho libida. To sú dve hlavné úlohy, ktoré estrogén u pánov zohráva.

Ďalej je estrogén dôležitý pre správnu hustotu kostí, príjem a využitie glukózy, citlivosť a aktiváciu adenosinového receptora, lipidový profil, imunitné funkcie a funguje proti zápalom. K tomu všetkému majú teda aj páni vo svojom tele hormón estrogén.

Kedže páni nemajú ženské pohlavné orgány, logicky sa im nevytvára vo vaječníkoch či placente. Estrogén naopak u mužov vzniká v pečeni, v nadobličkách, v tukovom tkanive a v prsiach. Samozrejme ho však majú omnoho menšie množstvo než ženy.

 

Nadbytok estrogénu u mužov

Čo by sa ale stalo, keby mal muž zrazu príliš vysoké množstvo estrogénu? Asi najzreteľnejším fyzickým prejavom by bola nadváha. Prakticky okamžite by ste začali naberať na váhe a navyše by sa vám nedarilo schudnúť.

Pánom po dlhšej dobe začínajú tiež rásť prsia (gynekomastia), redne im ochlpenie na tvári, prudko sa im znižuje sexuálne libido a nakoniec to môže vyvrcholiť až neschopnosťou splodiť potomka (impotencia).

[su_testimonial name=“Pavel Turčan z Ambulancie sexuológie a andrológie z Centra Mediol v Olomouci“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Dochádza k poklesu erekčnej pohotovosti, erekcie sa stávajú menej pevnými  a vydrží kratšiu dobu, refrakterná fáza po vyvrcholení sa predlžuje a muži, pre ktorých nebol problém styk po krátkej pauze znova aj niekoľkokrát opakovať, sú často nakoniec radi, že sa im podarí dokončiť aspoň jeden akt.

Mimo iného dochádza aj k poklesu chuti na sex, zníženému vnímaniu organizmu a zmenšeniu objemu ejakulátu.[/su_testimonial]

 

Americká fitness trénerka Jillian Michaels sa vo svojej knihe Ovládnite svoj metabolizmus zaoberá tým, ako hormóny a hormonálne zmeny pôsobia na ľudský organizmus, jeho schopnosť venovať sa športovej aktivite a udržiavať sa v kondícii:

Mužské libido klesá, muži strácajú svalovú hmotu, pribúda brušný tuk a slabnú im kosti. Klesá motivácia k cvičeniu, čo je úplne tragické, pretože cvičením posilňujú tvorbu testosterónu.

A aby toho nebolo málo, ako ľudia priberajú, ich telo začína meniť viac testosterónu na estrogén. Tento estrogén potom môže začať prekrývať účinky testosterónu v inom začarovanom kruhu. Čím viac tuku, tým viac estrogénu.

Čo sa týka psychických prejavov, tak medzi tie najtypickejšie patria úzkosti, záchvaty paniky, podráždenosť, depresia, výkyvy nálad, vzťahovačnosť či hystéria.

S týmito príznakmi sa môžu muži stretnúť už v puberte. Je to totiž obdobie plné hormonálnej nerovnováhy, hormonálnych výkyvov a hormonálnych zvratov. Celé telo zažíva búrlivé zmeny, a tak sa práve v tomto období môže objaviť nevysvetliteľné naberanie na váhe, rast pŕs a výkyvy nálad.

Mimoriadne závažné prípady nezriedka sprevádza stav zvaný gynekomastia. Ide o nezhubné zväčšenie mliečnej žľazy v mužských prsiach. Takýto stav nie je životu nebezpečný, no je veľmi nepríjemný a nepekný.

Pokiaľ mladému mužovi nepomôže odborná hormonálna liečba, ktorú môže odporučiť iba lekár, potom sa prechádza k chirurgickému odstráneniu zväčšeného prsného tkaniva.

 

Ako znížiť hladinu estrogénu u muža?

Pokiaľ bojujete s vyššie uvedenými prejavmi zvýšenej hladiny estrogénu, odporúčam vám v prvom rade konzultáciu s vaším lekárom. Hra s hormónmi je totiž hrou s ohňom a rozhodne nikomu neodporúčam samoliečbu hormónmi. V takomto prípade by to mohlo dopadnúť veľmi zle.

RÝCHLY TIP: Kedže ale potrebujete bezpečne a prirodzene zvyšovať hladinu testosterónu, vyskúšajte český bylinný doplnok stravy Proerecta LONG obohatený o vitamíny a minerály.

Optimalizuje hladinu hormónov (hlavne testosterón) v mužskom tele a tónizuje celkové zdravie muža.

Pozor, nejde o liek. Proerecta LONG je doplnok stravy, ktorý na prírodnej báze prirodzene upravuje hladinu hormónov v mužskom tele.

Proerecta LONG

 

Nedostatok estrogénu u mužov

Mnohým by teraz určite napadlo, keď má nadbytok estrogénu u mužov také množstvo nežiaducich účinkov, nebolo by lepšie, ak by ho muži v tele vôbec nemali? Takéto riešenie by bolo veľmi krátkozraké.

Ako som totiž už uviedla vyššie, v hormonálnom systéme musí panovať rovnováha. Takže ani nulová hladina estrogénu u mužov nie je žiaduca. Aké prejavy môže mať nedostatok estrogénu v tele?

Muž bojuje s nižšou hustotou kostí, s osteoporózou, letargiou, únavou, zníženou kvalitou pokožky, zníženým pocitom pohody, nízkou kvalitou života, vo výnimočných prípadoch aj s depresiou. Je preto potrebné, aby aj muž mal v tele potrebné množstvo estrogénu.

 

Ako zvýšiť hladinu estrogénu u muža?

K potrebe zvýšenia hladiny estrogénu u muža príliš často nedochádza. Väčšinou stačí zmena životného štýlu a všetko sa rýchlo vráti do zaužívaných koľají. Pokiaľ by ste ale napriek tomu chceli estrogénu trocha pomôcť a cítite na sebe vyššie spomínané prejavy nedostatku estrogénu v tele, potom môžete vyskúšať najrôznejšie potraviny, ktoré prirodzene zvyšujú jeho hladinu.

Medzi tie najúčinnejšie patrí sója. Tú ešte budeme spomínať nižšie. Odporúča sa rozmarín, ľanové semienko, , kokosový olej, avokádo, archangelika lekárska, fenikel, mrkva, chia semienka či sladké zemiaky bataty.

Z doplnkov strave je aj v tomto prípade skvelou voľbou doplnok stravy Primulus. Ten totiž udržiava optimálnu hladinu hormónov v mužskom tele, a tak vám dokáže pomôcť aj s týmto problémom. Stále je ale nutné pritom myslieť na zdravý životný štýl.

[su_testimonial name=“MUDr. Borek Sehnal, primár Gynekologickoporodníckej kliniky Nemocnice Na Bulovce“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“znamylekar.cz“ url=“https://www.znamylekar.cz/borek-sehnal/gynekolog/praha“]Predovšetkým ide o správnu životosprávu, dostatočný pohyb a prísun vápniku – a to už v mliečnych výrobkoch alebo vo forme tabletiek.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“Pavel Turčan z Ambulancie sexuológie a andrológie z Centra Mediol v Olomouci“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Všetko sa dá čiastočne odstrániť alebo skôr zmierniť zdravou životosprávou, no tá nemusí zvládnuť všetko.

Ďalšou možnosťou sú rôzne doplnky stravy, ktoré možno zakúpiť v lekárňach, a ktoré nám pomôžu chýbajúcu energiu doplniť a vykompenzovať hormonálny deficit. Sú to napríklad prípravky s obsahom materinej dúšky, peľu a ženšenu, maku a ďalších látok.[/su_testimonial]

potraviny pre zdravé hormóny

Toto je zásadné oddelenie vašich nákupov. Zdravá strava vás síce nevylieči z každej choroby, no je dôležitým základom pre to, aby bola akákoľvek liečba úspešná. Týka sa to aj hormonálnej rovnováhy. 

 

Sója a zvýšený estrogén v mužskom tele

Spomínala som, že medzi najúčinnejšie potraviny, ktoré prirodzene zvyšujú hladinu estrogénu, patrí sója. Sója bola skôr symbolom zdravej stravy. Rýchlo sa dostala do obľuby a stala sa bežnou súčasťou nášho jedálnička. Ľudia vo vyspelých krajinách sveta skonzumujú sóje dokonca najviac z celej histórie. Lenže telu môže aj škodiť.

Sójové bôby totiž obsahujú genisteín, teda látku podobnú ženskému pohlavnému hormónu. Tá bohužiaľ znižuje kvality spermy. Stačí len malé množstvo genisteínu a oplodnenie môže byť pre muža veľmi problematické.

Zároveň podľa doktora Mikea Fitzpatricka, toxikológa z Nového Zélandu, obsahuje sójové mlieko toľko estrogénu, ako sa nachádza v piatich antikoncepčných pilulkách.

[su_testimonial name=“Doktor Mike Fitzpatrick“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“telegraph.co.uk“ url=“https://www.telegraph.co.uk/authors/dr-michael-fitzpatrick/“]Zistili sme, že sója obsahuje toxíny a estrogén taký silný, že pri experimentoch dokáže narušiť ženský menštruačný cyklus. Škodí tiež štítnej žľaze.[/su_testimonial]

Takže sója je síce bohatým zdrojom estrogénov, no na druhej strane sa to s ňou rozhodne nesmie preháňať. Čoraz viac štúdií z posledných rokov prináša dôkazy o negatívnych dôsledkoch konzumácie sóje.

[su_testimonial name=“Profesorka Jana Dostálová z VŠCHT, FPBT, Ústav analýzy potravin a výživy“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“fzv.cz“ url=“http://www.fzv.cz/prof-ing-jana-dostalova-csc/“]Pri vysokej konzumácii výrobkov zo sóje môžu nastať problémy so štítnou žľazou – pretože obsahujú prírodné toxické látky – goitrogény, ktoré na ňu negatívne pôsobia.

Pre deti a mužov je nevhodná vysoká konzumácia aj z dôvodu prítomnosti tzv. fytoestrogénov, ktoré môžu do určitej miery pôsobiť ako ľudské estrogény. Zaraďovať sóju do jedálnička by sme teda mali výhradne na jeho spestrenie. O výrobkoch zo sóje preto platí: áno, ale v rozumnej miere.[/su_testimonial]

sója zvyšujúca estrogén

Dbajte na striedmosť a určite nevylučujte z jedálnička strukoviny. Jedzte aj sóju a výrobky z nej, no stačí si ich dať raz, dvakrát mesačne. 

 

Kým začnete upravovať hladinu hormónov v tele…

Kým sa ale pustíte do samovoľnej úpravy hormónov vo svojom tele, najprv sa určite poraďte s lekárom.

Vyššie uvedené príznaky totiž môžu odkazovať na úplne iný zdravotný problém, ktorý zlou liečbou môžete ešte zhoršiť a privodiť si omnoho horší stav, než aký práve zažívate. Preto sa nikdy nehrajte na doktora a radšej sa zverte do rúk skutočného odborníka.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako zvýšiť hladinu testosterónu?

ako zvýšiť hladinu testosterónu?

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

 

Rate this post

Zanechte odpověď