Mužský prechod – ako sa nestať starým ufrfľaným dudrošom?

Primulus kúpiť

Ako raz povedal Charles Augustin Sainte-Bauve: „Starnutie je nepríjemné, ale je to jediný spôsob, ako žiť dlho.“ Čaká nás to všetkých. Telo sa začne skôr či neskôr meniť. Mladosť už navždy zostane len v našich srdciach ako vzdialená spomienka. Život nám začne prinášať jednu zmenu za druhou.

Aj vy to určite pociťujete. Síl ubúda a telo sa pomaly začína transformovať. Kde sú tie časy, keď ste boli plný energie a života? S tým sa, prirodzene, spája aj niekoľko zdravotných ťažkostí, ktoré dokážu značne znepríjemniť život. Mužský prechod – andropauza.

Už ste o ňom určite počuli. Týka sa všetkých, a to bez výnimky. Nikto pred ním nie je v bezpečí. Bojíte sa, že už aj vy môžete byť v jeho náručí? Chceli by ste mužský prechod, či andropauzu, oddialiť na čo najneskôr? Potrebujete vedieť, ako sa s tým vysporiadať? Ako riešiť mužský prechod? Ako dlho trvá andropauza? Poďte s nami objaviť odpovede na tieto ošemetné otázky.

mužský prechod

 

Prečo a ako vzniká mužský prechod?

Základným kameňom úrazu, prečo vlastne mužov trápi nejaký „prechod“ či inak povedané „andropauza“, je testosterón, respektíve jeho znižujúca sa hladina. Tento proces stojí úplne za všetkým. Za všetkými vašimi problémami a zdravotnými ťažkosťami.

Preto by na prvom mieste liečby a riešenia problémov spojených s mužským prechodom mala stáť liečba dopĺňaním mužského hormónu testosterónu.

TIP: Tento rýchly test na hladinu testosterónu vám poradí, či už ju máte zníženú a ako sa brániť.

 

Najprv vyšetrenie testosterónu, potom liečba

Najprv si nechajte vyšetriť hladinu testosterónu vo vašom tele u urológa. Vďaka tomu zistíte, či ho máte dostatočné množstvo a či za vašim prechodom skutočne stojí testosterón, prípadne či ide o niečo iné. Príčin andropauzy môže byť mnoho. Nízka hladina testosterónu je len jednou z nich. O ďalších príčinách mužského prechodu si ale povieme nižšie.

Vyhľadajte teda sexuológa či urológa a nechajte si vyšetriť hladinu testosterónu v krvi. Vyšetrenie hladiny testosterónu sa vykonáva biochemickými testami vašej krvi. Lekár by vám ju mal ideálne odobrať medzi 8. až 10. hodinou, pretože hladine testosterónu je práve v túto dobu v krvi najvyššia. Lekár navyše doplní krvné testy o komplexné telesné vyšetrenie.

Výsledok vám odpovie nie len na otázku, či máte v tele dostatok testosterónu, ale zároveň vám objasní vaše problémy s erekciou či neplodnosťou. Vyšetrenie hladiny testoterónu v krvi stojí 8 eur. Raz ročne však na ňu u svojho urológa máte nárok zdarma. Stačí sa obrátiť na svojho praktického lekára či urológa, povedať mu o svojich problémoch a dohodnúť sa na testovaní hladiny testosterónu v krvi.

 

Čo na mužský prechod?

Prirodzená hranice testosterónu v krvi by sa mala pohybovať od 264 do 916 ng/dl. Pokiaľ vám lekár zistí nižšiu hladinu, mali by ste okamžite prejsť na liečbu dopĺňaním testosterónu. Liečba zabezpečí nie len zvýšenie prirodzeného množstva testosterónu v tele, ale mala by tiež znížiť vplyv mužského prechodu na váš život. Inak povedané, zníži sa účinok problémov s andropauzou na vaše telo a psychiku.

V tabuľke vidieť hladinu testosterónu v krvi muža počas celého života (zdroj):

Vek: Priemerná hladina testosterónu ng/dl:
0 – 5 mesiacov 75 – 400
6 mesiacov až 9 rokov < 7 – 20
10 – 11 rokov < 7 – 130
12 – 13 rokov < 7 – 800
14 rokov < 7 – 1,200
15 – 16 rokov 100 – 1,200
17 – 18 rokov 300 – 1,200
19 a viac 240 – 950
30 a viac 270 – 1,070 – klesá asi o 1 % každý rok

 

Liek na mužský prechod

Testosterón môžete dopĺňať v rôznych podobách. Najčastejšie je v podobe tabletiek, injekcií, náplastí, pásikov, ktoré sa prilepia na zuby, testosterónové tyčinky, ktoré sa používajú ako deodorant, implantáty alebo vo forme transdermálnych gélov.

  1. Transdermálny gél je v súčasnosti lekármi najviac odporúčaný pri liečbe nedostatku testosterónu. Užíva sa jedna tuba denne. Na Slovensku vám lekár môže predpísať transdermálny gél s názvom Sustanon, TESTIM či AndroGel.
    Benefitom takejto liečby je rýchle dosiahnutie normálnej hladiny testosterónu, zlepšenie kvality života, zlepšenie sexuálnych funkcií, svalovej sily a hmoty, zvýšenie energie, pevnosti kostí, pocitu pohody a zlepšenie srdcovo-cievneho systému.
    Gél sa aplikuje raz denne, ideálne hneď ráno na čistú, suchú a zdravú kožu ramien alebo v oblasti nad lakťami. Ak sa ráno sprchujete, odporúča sa gél použiť až po kúpeli. Transdermálny gél vám môže predpísať endokrinológ, onkológ, radiačný onkológ, sexuológ, urológ či urogynekológ. Žiadny iný špecialista vám transdermálny gél predpísať nemôže.
  2. Ďalšou možnosťou sú testosterónové injekcie. Aj tie vám môže, podobne ako pri transdermálnom géle, predpísať a odporučiť jedine lekár. Nie sú teda určené na voľný predaj.
    V testosterónových injekciách je testosterón väčšinou v koncentrácii 100 mg/ml alebo 200 mg/ml. Testosterón sa vpichuje buď do bočnej strany stehien, alebo do hornej časti zadku, a to ideálne priamo do svalového tkaniva.
    Početnosť podaní vám odporučí výhradne lekár. Môže ísť o týždenné podanie, ale aj podávanie testosterónu na dennej báze. To už vyhodnotí odborník.
  3. Ak nie ste veľkým zástancom injekcií, môžete skúsiť testosterónové náplasti. Sú veľmi podobné tým nikotínovým. Nalepíte si ich na hornú časť paži a necháte ich postupne pôsobiť. TRT náplasti vám opäť môže odporučiť jedine lekár, ktorý vám zároveň presne popíše správny spôsob ich užívania.
  4. Netradičné možnosti sú testorónové pásiky, ktoré sa prilepia na zub. Je to veľmi neobvyklé, no najmä v zahraničí čoraz obľúbenejšie. Ide o bezbolestnú možnosť, ako si možno zvýšiť hladinu testosterónu v tele. Testosterónový pásik si stačí podľa návodu nalepiť na zuby a nechať ju postupne sa rozpúšťať a uvoľňovať testosterón do tela cez tkanivo v ústach. Znova ale opakujeme, že ich použitie vám môže odporučiť a predpísať jedine lekár.
  5. Ďalšou možnosťou sú testosterónové tyčinky. Používajú sa úplne rovnako, ako deodorant. Ráno si gél aplikujete do podpažia tak, ako ste zvyknutý pri bežnom deodorante. Počas dňa sa potom účinné látky vstrebávajú do kože a postupne sa tak zvyšuje množstvo testosterónu v tele. Vďaka tomu sa vám môže zlepšiť erekcia, zvýšiť energia aj pocit pohody.
  6. Predposledným variantom liečby nízkej hladiny testosterónu v tele sú testosterónové implantáty. Ide o drobné mäkké implantáty obsahujúce účinné množstvo testosterónu, ktoré sa zavedú pod kožu v blízkosti svalov. Aplikáciu je opäť nutné dobre prekonzultovať s lekárom.
  7. Poslednou možnosťou sú klasické testosterónové tabletky, ktoré sa užívajú pravidelne v rovnakú dennú dobu. Ideálne je ich užívanie hneď ráno. Testosterónové tabletky sa musia užívať každý deň, a preto sa na ne snažte nezabúdať. Môžete si k tomu pomôcť napríklad pripomienkou v telefóne.
    Na Slovensku vám môže lekár predpísať testosterónové tabletky Undestor, Pms-testosterone či Nebido. Všetky obsahujú účinnú zložku testosterónu, ktorá sa postupne dopĺňa do tela. Cena za tieto tabletky sa pohybuje od 7 eur až po 100 eur. Záleží na tom, na čom sa dohodnete  s lekárom.

 

Nevýhody prípravkov na mužský prechod 

Liečbu testosterónom, bohužiaľ, ale nemôžu podstúpiť muži, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prostaty, pŕs či závažné srdcové zlyhanie. Zároveň nesmiete mať problémy so zrážanlivosťou krvi. Inak povedané, nesmiete trpieť hemofíliou. V takomto prípade sa o ďalšom postupe musíte poradiť s lekárom.

Počas liečby testosterónom musí byť muž neustále pravidelne sledovaný, aby sa predišlo nežiadúcim účinkom. Aj počas liečby sa preto vykonáva kompletná krvná analýza a vyšetrenia prostaty.

 

VIDEO: Príznaky a liečba andropauzy v skratke.

 

Nežiadúce účinky liečby testosterónom

Liečba testosterónom totiž nezostáva bez rizík. V najhoršom prípade môže dôjsť k celkovému zastaveniu vlastnej produkcie testosterónu. Do tela totiž budete dostávať toľko testosterónu a tak dlho, že vaše telo jednoducho zistí, že už si nemusí vyrábať ten vlastný. Tým pádom zostanete už navždy odkázaný na jeho neustále dopĺňanie.

To však nie je všetko. Nadmerným dopĺňaním testosterónu do vášho tela môže tiež dôjsť k deformácii orgánov, k ich zlyhávaniu, psychoúčinkom, zväčšeniu prsného tkaniva, vysokému krvnému tlaku, zmenšovaniu semenníkov, infarktu, agresivite, zmenšovaniu penisu, zväčšeniu prostaty, poškodeniu pečene či k nadmernej produkcii krviniek.

 

Alergické reakcie na liečbu testosterónom

Objaviť sa u vás môže aj ekzém či alergická reakcia. V prípade, že budete na zvýšenie hladiny testosterónu užívať transdermálny krém. Neobvyklé nie je ani lokálne znecitlivenie pokožky v mieste aplikácie gélu. Môžete sa zároveň stretnúť so zvýšeným výskytom akné, s bolesťami hlavy, so znížením libida či s hypertenziou.

Preto je práve niekoľkokrát spomínaná konzultácia s lekárom základným stavebným prvkom pri liečbe testosterónom. Rozhodne to nepodceňujte. Len váš lekár vám môže liečbu testosterónu odporučiť a predpísať. Sám sa do žiadnych pokusov nepúšťajte. V tomto prípade totiž nehazardujete len so šťastenou, ale aj so zdravím.

Primulus kúpiť

 

Odborné štúdie podporujúce liečbu dopĺňaním testosterónu

Liečba dopĺňaním testosterónu nie je len vymyslenou možnosťou. Táto možnosť je zakotvená v rade odborných štúdií.

Testosterón zvyšuje produkciu oxidu dusnatého (NO), čo ovplyvňuje rozširovanie ciev a prietok krvi. Testosterón prostredníctvom oxidu dusnatého je tak úplne nevyhnutné pre kaskádu reakcií vedúcich k erekcii.

Sexuológ MUDr. Pavel Turčan vysvetľuje:

Nedostatok testosterónu neovplyvňuje len sexuálne funkcie. Muži na neho reagujú veľmi podobne ako ženy na nízku hladinu estrogénu. Bývajú citlivejší a vzťahovační, majú sklony k depresívnym náladám. To potom so sebou prináša partnerské problémy a napätie vo vzťahu. Pritom vhodná liečba dokáže tieto problémy výrazne zlepšiť.

Komplexnú problematiku nedostatku testosterónu u mužov rozoberajú Odporúčania Európskej urologickej spoločnosti. Tieto odporúčania náhrady testosterónu vo vzťahu nie len k sexuálnym funkciám, ale aj k srdcovo-cievnym ochoreniam, cukrovke atď. sú potvrdené vedeckými štúdiami.

Tým európskych špecialistov na základe týchto zásadných štúdií stanovil, u ktorých pacientov a akým spôsobom je potrebné pristúpiť k náhrade testosterónu.

 

Súvislosť nízkej hladiny testosterónu a rizikových faktorov

Z ďalších prác je podstatnou tiež tá, ktorá sleduje súvislosť nízkej hladiny testosterónu a niektorých rizikových faktorov: Wang CH, Jackson G, Jones Th, Matsumoto AM, Nehra A. et al. Low testosterone associated with obesity and the metabolic syndrome contributes to sexual dysfunction and cardiovascular disease risk in men with type 2 diabetes. Diabetes Care, 2011; 34 (7):1669-1675.

Endokrinológ Luboslav Stárka v článku pre portál i60.cz vysvetľuje:

Nižšia produkcia hormónov je výrazným znakom starnutia mužského organizmu. Muž je vo vyššom veku odsúdený do menej výraznej úlohy, stráca známky svojej mužskej kvality a mnohí sa s tým veľmi ťažko vyrovnávajú. Do značnej miery ide o genetickú záležitosť.

Sú rodiny alebo oblasti vo svete, kde sa muži dožívajú vysokého veku. Inde je bežné, že muži umierajú v šesťdesiatke. Psychický a fyzický stav mužov veľmi ovplyvňuje životný štýl. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, absencia fyzickej aktivity. To všetko život skracuje a môže dotyčného pripraviť až o dvadsať rokov života.

 

Ako riešiť mužský prechod?

Tým, že do svojho tela doplníte testosterón máte síce spolovice vyhraté, no váš boj tým rozhodne nekončí. Mužský prechod, bohužiaľ, nie je len o nízkej hladine testosterónu. Obsahuje omnoho viac premenných, ktoré zohrávajú svoju úlohu.

Ďalším stavebným prvkom pri riešení andropauzy je zmena životného štýlu. Aj ten stojí za celým problémom zvaným „mužský prechod“ a všetkým, čo s ním súvisí.

Deficit testosterónu sa totiž najčastejšie vyskytuje u diabetikov a u obéznych mužov, ktorých, bohužiaľ, nemôžeme zaradiť do skupiny zdravých mužov.

Preto musíte svoj prístup k životu od základu zmeniť. Začnite sa viac hýbať, zhoďte nejaké to kilo, trávte viac času na čerstvom vzduchu. Kúpte si napríklad permanentku do posilňovne a začnite tam pravidelne makať. Úplne zmeňte svoj jedálniček. Medzi nezdravé potraviny zaraďte viac ovocia a zeleniny a zamerajte sa na doplňovanie kvalitných bielkovín.

 

Spánok vs. mužský prechod

Zároveň si doprajte dostatok spánku. Odborníci zistili, že testosterón sa v tele najviac vytvára skoro ráno a v noci v období hlbokého spánku. Ak teda nemáte dostatok spánku, aspoň 5 hodín denne, nemôžete mať v krvi ani dostatok testosterónu.

V neposlednom rade sa tiež viac venujte svojej partnerke. Častejšie sa maznajte, užívajte si jeden druhého a snažte sa objavovať taje svojich tiel. Byť s partnerkou totiž neznamená iba sex. Je to tiež o komunikácii, porozumení, láske, spoločne strávených chvíľach a intimite. To všetko vám pomôže objaviť stratenú sexualitu a vrátiť do svojho vzťahu iskru.

TIP: Ako sa konečne poriadne vyspať, aby netrpel testosterón ani erekcia?

 

Bylinky na zmiernenie andropauzy 

Lieky na mužský prechod či vyššie zmienené preparáty nie sú na doplnenie testosterónu do tela jedinou možnosťou, ako s andropauzou účinne bojovať. Na pomoc si môžete povolať aj najrôznejšie bylinky, ktoré dokáže prirodzenou formou zvýšiť hladinu testosterónu v tele a tým oddialiť andropauzu.

Neliečia síce žiadne zdravotné problémy, ani s nimi nevyriešite všetky svoje problémy, no môžu vám zlepšiť sexuálny život a zároveň prirodzene udržať zdravú hladinu testosterónu v tele.

 

Medzi tieto byliny patria:

Tribulus terrestris, alebo aj Kotvičník zemný, je prvou bylinkou, ktorú vám v boji proti mužskému prechodu môžeme odporučiť. Nazýva sa aj „zelená viagra“. Kotvičník zemný rastie v Európe, Ázii, Afrike a v Austrálii.

Vďaka svojim účinným látkam pomáha prirodzene zvyšovať hladinu testosterónu v tele, stimuluje libido, pôsobí ako prevencia proti neplodnosti a impotencii, zlepšuje kvalitu spermy, upravuje pevnú erekciu a celkovo zlepšuje zdravý sexuálny život muža.

Kotvičník zemný má zároveň pozitívne účinky na váš kardiovaskulárny systém, zvyšuje svalové sily a priaznivo ovplyvňuje sexuálnu výkonnosť.

MOŽNO VÁS PREKVAPÍ, že Viagru zoženiete iba na predpis. Prečo to tak je sme sa spýtali sexuologičky MUDr. Taťány Šrámkovej, PH.D.

 

  • Maca peruánska

Ďalšou účinnou bylinkou je Maca peruánska. Podobne, ako Kotvičník zemný, má aj ona svoju prezývku –„peruánska viagra“. Používa sa už viac ako 6000 rokov. Rastie v juhoamerických Andách vo výškach až 4 560 m. nad morom a už pred stovkami rokov bola užívaná ako účinné afrodiziakum.

Stimulujte chuť na sex, podporuje plodnosť, podporuje fyzickú a psychickú výkonnosť, predlžuje život, stimuluje reprodukčné zdravie a prispieva k harmonizácii menštruačného cyklu u žien. Obsahuje rad dôležitých vitamínov, akými sú A, B1, B2, B6, C, E a minerály.

KLIKNITE A ČÍTAJTE: Podrobný súpis negatívnych účinkov Viagry.

 

  • Damiána

Prírodných afrodiziák je celý rad. Radí sa medzi ne aj Damiána alebo pastala rozprestrená. Má upokojujúci účinok, podporuje libido, umocňuje celkový zážitok zo sexu, pomáha pri neplodnosti, zlepšuje psychickú pohodu, prirodzene zvyšuje množstvo testosterónu v krvi, pomáha pri liečbe parkinsonovej choroby a celkovo zlepšuje zdravie muža.

 

  • Ženšen

Aby bol náš výpis účinných byliniek kompletný, nemôžeme opomenúť ani ženšen. Na zlepšenie hladiny testosterónu v tele sa užíva niekoľko poddruhov ženšenu. Konkrétne s týmto problémom pomáha ženšen kórejský, ženšen malajzijský, ženšen americký a ženšen sibírsky.

Už v tradičnej čínskej medicíne nájdeme zmienky o liečivých účinkoch tejto rastlinky. Ženšen posilňuje imunitu, zlepšuje vitalitu a pomáha organizmu nastoliť harmóniu a rovnováhu. Pomáha udržiavať optimálnu výdrž erekcie, udržiava prirodzené množstvo testosterónu v tele a napomáha upravovať sexuálny život muža.

 

  • Senovka grécka

Ďalšou bylinou, ktorú môžeme zaradiť medzi účinné pomocníčky s problémami spojenými s andropauzou, je senovka grécka. Senovka grécka, či Trigonella foenum-graecum, je jednou z najstarších kultúrnych rastlín.

Povzbudzuje trávenie, posilňuje imunitný systém, chráni pečeň, pomáha pri pálení a prekyslení žalúdku, znižuje cholesterol, pomáha s impotenciou a zvyšuje libido.

 

  • Škornica šípolistá

Presuňme sa na ďalšiu bylinu, ktorou je škornica šípolistá. Už dnes sa o tejto rastline hovorí ako o možnom nástupcovi modernej Viagry. Má silné afrodiziakálne účinky, pomáha v liečbe erektilnej dysfunkcie, stimuluje efektívne uvoľňovanie testosterónu, zvyšuje tvorbu spermií, čím podporuje plodnosť, zlepšuje sexuálny zážitok, upokojuje napäté nervy a potláča predčasnú ejakuláciu.

 

  • Žezlovka čínska

Na záver tu máme hubu s názvom žezlovka čínska – Cordyceps sinensis. Opäť ide o rastlinu, ktorá patrí do tradičnej čínskej medicíny. Pomáha zmierňovať stres, podporuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje plodnosť u mužov, zlepšuje kvalitu spermií, priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, zlepšuje prekrvenie organizmu a funguje ako prírodné afrodiziakum.

 

Bylinky na mužský prechod a ich výhody

Bylinky vám síce nikdy hladinu testosterónu nedoplnia tak, ako lieky na predpis, no pomôžu vám udržať normálnu hladinu testosterónu v tele, pomôžu vám posilniť imunitný systém, upravia váš sexuálny život, pomôžu stimulovať chuť na sex a v neposlednom rade aj celkovo zlepšia vašu sexuálnu vitalitu.

 

Ako dlho trvá mužský prechod?

Akonáhle sa raz pustíte do boja s andropauzou, bude to samozrejme beh na dlhú trať. Bude nejakú chvíľu trvať, než sa opäť dostanete do pohody a budete sa znovu cítiť „vo svojej koži“. Ako dlho to bude trvať? Týždeň, dva, mesiac, pol roku?

Nedá sa to len tak jednoznačne určiť. Každý človek je unikátny, a preto je potrebné k tejto problematike pristupovať individuálne. Subjektívne možno však zlepšenie pocítiť už po 3 až 6 týždňoch. Už po pár týždňoch sa teda môžete cítiť lepšie, sviežejšie, vitálnejšie, plný energie a sebavedomia. Váš mužský prechod preto môže trvať len pár týždňov.

 

Prejavy a príznaky mužského prechodu

Bohužiaľ to ale nie je pravidlom. Mužský prechod totiž väčšina pánov odhalí až po niekoľkých mesiacoch, či dokonca rokoch. Najprv je potrebné si sám na sebe uvedomiť, že vykazujete typické príznaky mužského prechodu, akými sú:

 

Ďalšie príznaky mužského prechodu

Príznakov ale môže byť celý rad, ako uvádza aj MUDr. Pavel Turčan, odborný ženský lekár a sexuológ:

Podobne, ako pri klimaktériu žien, paleta príznakov je pestrá a všetky príznaky sa nie vždy musia vyskytnúť u každého muža. Môžeme ich rozdeliť do troch skupín. Prvú skupinu tvoria príznaky sexuologické. Sem radíme napríklad napätie, podráždenosť, depresívne nálady, úzkosť, zvýšenú únavu a celkové zníženie aktivity a životnej energie.

Druhú skupinu tvoria príznaky somatovegetatívne – napríklad návaly teplôt a potu, niekedy spojené aj so začervenaním, nespavosť alebo zvýšená potreba spánku, zníženie fyzickej výkonnosti, svalová slabosť, zhoršovanie pamäte, problémy s kĺbmi a svalmi.

Poslednú skupinu tvoria tzv. príznaky sexuálne. Dochádza k poklesu erekčnej pohotovosti, erekcia sa stáva menej pevná a vydrží kratšiu dobu. Refraktérna fáza po vyvrcholení sa predlžuje a muži, pre ktorých nebol problém styk po krátkej pauze, sú často nakoniec radi, keď sa im podarí dokončiť aspoň jeden akt.

Okrem iného tiež dochádza k poklesu chutí na sex, zníženému vnímaniu orgazmu a zmenšeniu objemu ejakulátu. U mužov, podobne ako u žien, dochádza v súvislosti so zmenami hormonálnych hladín aj k zmenám, ktoré sa môžu prejaviť určitými komplikáciami až po dlhšom čase. Nie sú na prvý pohľad zrejmé.

Patrí sem napríklad progresívne ubúdanie kostnej hmoty – zvýšené riziko osteoporózy a zlomenín stehna a panvy, zväčšovanie celkového objemu telesného tuku, hlavne tuku viscerálneho, čo vedie k zvýšeniu rizika ochorenia ciev a srdca a k zvyšovaniu inzulínovej rezistencie, s čím je spojené zvýšené riziko cukrovky.

Uvedomiť si, že niečo nie je na 100 % v poriadku, je teda prvým krokom k vyriešeniu celého problému. Môže to však pokojne trvať aj niekoľko rokov.

 

Kedy začína mužský prechod?

Ako sme už uviedli hneď v úvode, za všetkými problémami spojenými s mužským prechodom stojí znížená hladina testosterónu v tele. O ňom to vlastne všetko je. Na testoteróne stojí aj padá vaše celkové zdravie aj životná spokojnosť.

Práve ten začína postupne od 35 roku klesať. Niektoré zdroje uvádzajú, že pokles začína už dokonca od 25. roku. Nebojte sa však poklesu o desiatky percent denne. Ide o veľmi mierny pokles. Kým si teda niečo všimnete, môže uplynúť veľa mesiacov či dokonca aj rokov.

Presný deň či mesiac začiatku vášho prechodu preto nemožno s presnosťou určiť. Povedzme však, že všetko má svoj začiatok vo chvíli, keď sa vám postupne pomaly začne znižovať hladina testoterónu v tele – teda okolo 35. roku.

 

Ďalšie príčiny mužského prechodu

Samotný mužský prechod sa potom začína hlásiť o slovo, keď sa vo vašom živote niečo radikálne zmení. Zomrú vám rodičia, dosiahnete kariérneho vrcholu, deti odídu z domu, dostanete výpoveď z práce, vaše manželstvo sa rozpadne.

V takúto chvíľu naraz začnete viac uvažovať nad životom a jeho kvalitou a začnete si všímať drobných odchýlok od svojho mladého veku, kedy bolo ešte všetko zaliate slnkom. Andropauza sa teda u vás môže pokojne objaviť až okolo päťdesiatky.

Niektorí muži nemusia mužský prechod zažiť vôbec. Iní s ním zápasia už od mlada. Záleží len na danom mužovi a prostredí, v ktorom žije.

TIP: Ako bude váš sexuálny život vyzerať po 50.?

 

Kedy andropauza skončí?

Kedy to všetko nakoniec skončí? Kedy už budete konečne z obliga? Opäť je to veľmi náročné určiť. Ak za všetkými vašimi problémami stojí iba nízka hladina testosterónu, stačí si ho pravidelne dopĺňať a už do pár týždňov môžete byť zase v pohode. Ako sme uviedli vyššie, niektorí muži pociťujú zlepšenie po 3 až 6 týždňoch dopĺňania testosterónu.

Ak je však mužský prechod u vás zakorenený v omnoho hlbších problémoch – napríklad zložitá rodinná situácia, tragická smrť blízkych alebo dramatická strata zamestnania – môže byť ich riešenie prirodzene omnoho zložitejšie a časovo náročnejšie.

V takú chvíľu vám rozhodne odporúčame navštíviť psychológa. Odporučí vás váš obvodný lekár. Ten si vás vypočuje a pomôže vám vysporiadať sa so všetkými problémami. V takú chvíľu sa však už nebavíme o pár týždňoch dopĺňania testosterónu, ale o niekoľkých mesiacoch pravidelných stretnutí a konzultácií s odborníkom.

 

Trvanie andropauzy

Celkovo teda môže andropauza trvať pokojne aj niekoľko rokov a ani sa jej nikdy nemusíte zbaviť. Odborníci uvádzajú oficiálny koniec andropauzy okolo 60. roku, no opäť je to veľmi individuálne. U niektorých mužov je to skôr, u iných neskôr.

Nemusíte sa však ničoho báť. Proces starnutia prirodzene patrí k našim životom a mužský prechod nemusí byť taký dramatický, ako ho niektoré zdroje popisujú. Udržiavajte sa v dobrej fyzickej kondícii, dodržiavajte zásady zdravého životného štýlu a andropauza sa vám môže úplne vyhnúť.

Primulus kúpiť

ĎALEJ ȡITAJTE: 8 prejavov zníženého testosterónu – aj v mladom veku. 

4/5 - (2 votes)